کارتون

روزنامه اعتماد ملی صفحه23

درخواست کروبی از هاشمی برای تشکیل هیات حقیقت یاب درباره بازداشتی ها

روزنامه اعتماد  صفحه 1 

   مهدی کروبی در تداوم نامه نگاری های مشهور خود که معمولاً رویه یی انتقادی نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی، لشگری و کشوری دارد این بار «مرقومه یی» متفاوت به یکی از چهره های مورد وثوق اصلاح طلبان نوشت و از آیت الله هاشمی رفسنجانی درخواست کرد با تشکیل هیاتی «بی غرض» و «شفاف» به برخی شایعات و نحوه برخوردها با بازداشت شدگان رسیدگی شود.آن گونه که فرزند کروبی خبر داده یکی از دو کاندیدای اصلاح طلبان نامه مذکور را حدود 10 روز پیش خطاب به آقای هاشمی نگاشته و آن را به آدرس رئیس توامان مجمع تشخیص مصلحت و خبرگان به طور خصوصی ارسال کرده است. آن طور که منابع نزدیک به دبیرکل حزب اعتماد ملی خبر داده اند به دلیل اینکه این روزها بسیاری از افرادی که آزاد شده اند، به دیدار کروبی رفته و در خصوص رفتارهای غیر منطبق با قانون ضابطان و ماموران با آنها مسائلی را مطرح ساخته اند، وی به دلیل نحوه رفتار برخی از ضابطان با بازداشت شدگان خصوصاً زنان و دختران، در تلاش است به شرایط مذکور پایان داده شود.این در حالی است که پس از بازداشت گسترده چهره های شاخص اصلاح طلب از فردای اعداد اعلام شده به عنوان نتیجه انتخابات، اخبار ناخوشایندی در خصوص وضعیت نگهداری آنها و همچنین سایر معترضان به نتایج اعلام شده منتشر شده است. ماجرای بازداشتگاه کهریزک، دستور تعطیلی آن و افشا شدن وقایع رخ داده در آن از جمله قتل برخی بازداشت شدگان، خانواده های فعالان سیاسی را در شرایط روحی سختی قرار داده است. در عین حال پس از برگزاری جلسات اول و دوم دادگاه چهره های شاخص اصلاح طلب و نسبت دادن اتهام تلاش برای انقلاب مخملی و مشاهده وضعیت نامناسب جسمی و روحی آنها، رایزنی ها برای پایان دادن مسوولان ذی ربط به این قبیل اقدامات تشدید شده است. میرحسین موسوی و سیدمحمد خاتمی در بیانیه ها و اظهارنظر های مختلف، ضمن رد «اقرار گیری» از مدیران ستاد «میرحسین» و کروبی از رئیس قوه قضائیه خواسته اند به روند مذکور خاتمه داده شود. در این میان اما مهدی کروبی که به جهت پیگیری وضعیت زندانیان سیاسی همواره تلاش می کند این بار به سراغ یکی دیگر از رهبران سیاسی کشور رفته که از قضا مورد حمایت اصلاح طلبان و از شخصیت های اصلی انقلاب در سال های قبل و بعد از پیروزی آن به شمار می رود. اگر چه به دلیل هجمه گسترده علیه هاشمی رفسنجانی در چهار سال گذشته - که نقطه اوج آن مناظره احمدی نژاد و میرحسین موسوی بود - این روزها، «استوانه نظام» نیز در شرایط خاصی به سر می برد اما به باور ناظران، نامه کروبی به دوست و همراه قدیمی خود نشان از تلاش برای استفاده از ظرفیت کم نظیر هاشمی رفسنجانی دارد حتی اگر او هر روز با محدودیت های بیشتری مواجه شود.به گزارش سحام نیوز متن نامه مهدی کروبی به هاشمی رفسنجانی به این شرح است.
    
    حضور محترم آیت الله هاشمی رفسنجانی
    
    ریاست محترم مجلس خبرگان رهبری
    
    با سلام و احترام
    
    بعد از برگزاری انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، حوادث تلخی به وجود آمد که به طور مفصل در خصوص آن، هم از سوی جنابعالی، هم از سوی افراد، گروه ها و رسانه های مختلف به آن پرداخته شد.از دستگیری های بی حساب و کتاب، از ضرب و شتم و وارد کردن جراحات تا شهادت فرزندان این کشور، از حمله به خانه های مردم تا فاجعه خونین کوی دانشگاه و برخوردهای خشن و وحشت انگیز حتی با خانم ها در سطح خیابان های شهر- که تا کنون سابقه نداشته است- رخ داد که بسیار قابل تامل و پیگیری است. آنچه در این میان مطرح است در خصوص برخی از رفتارهای... است که اگر به طور متواتر از افراد مختلف که در روزهای اخیر آزاد شده اند، نشنیده بودم، باورشان حداقل برای من و شما که در طول قریب به نیم قرن سردی و گرمی روزگار را چشیده ایم سخت بود.از برخوردهای خشن و بی محابا، بر سر مردم باتوم را خرد کردن، آنچنان که بعد از گذشت قریب به 40 روز همچنان اوضاع شان غیرعادی است و عوارض آن روی بدن شان قابل مشاهده است.هتاکی و ابراز دشنام و فحاشی رکیک به افراد و نثار نوامیس بازداشت شدگان و مردمی که برای نماز جمعه آمده بودند صورت گرفت. رفتارهایی که در فرهنگ دینی و اسلامی هیچ یک از گروه ها جایی ندارد و نشان دهنده آن است که افرادی برای این کار استخدام شده اند که حتی با اصول بدیهی اسلام آشنایی ندارند و البته شایعاتی نیز مطرح شده که فعلاً به آن نمی پردازم.احتمالاً همان طور که مطلع هستید در این خصوص چندی پیش نامه یی خطاب به ریاست محترم قوه قضائیه ارسال کردم و جمعه هفته جاری همین نکات را به وزیر معزول اطلاعات یادآور شدم که روز شنبه در مطبوعات منتشر شد.
    
    اما موضوعی را شنیده ام که هنوز از آن بر خود می لرزم. افرادی این مطالب را به من گفته اند که دارای پست های حساس در این کشور بوده اند. نیروهای نام و نشان داری که تعدادی از آنها نیز از رزمندگان دفاع مقدس بوده اند. اینجانب این مطالب را برای شما می نویسم و مصرانه می خواهم روی این قضیه اقدام و به صورتی که صلاح می دانید با حضرت آیت الله خامنه یی مطرح فرمایید و با جدیت پیگیر شود تا روشن گردد اگر چنین اتفاقی نیفتاده که ان شاء الله هم نیست و بعید می دانم باشد، اعلام شود، چرا که در همین جامعه امروز و توسط خود بچه های بازداشتی در رسانه ها و سایت ها در حال مطرح شدن است و معلوم نیست آیندگان چه قضاوتی با شاخ و برگ دادن آن خواهند کرد. همچنان که جمهوری اسلامی و روحانیت مظلوم نیز مسوول آن شناخته خواهند شد. اگر هم خدای ناکرده رخ داده باشد، سریع با عوامل آن در هر جایگاهی برخورد و اعلام شود تا در شرایط فعلی که بازار شایعات داغ است، فرصت به فرصت طلبان داده نشود، همچنان که لازم است ترتیبی اتخاذ گردد تا این اقدام از سوی هیاتی عالیرتبه صورت گیرد تا افراد مورد بحث جرات بیان حقایق را داشته باشند .جناب آقای هاشمی: اینجانب به خاطر اسلام و در راس آن امام راحل و این همه فداکاری ها و شهادت ها و به قصد قربت الی الله، به رغم آنکه در شان من نیز نمی باشد و به رغم همه مشغله ها و گرفتاری ها و به رغم آنکه می دانم به حیثیت اینجانب لطمه خواهد خورد، آماده ام مسوولیت تحقیق و بررسی جهت تعیین صحت و سقم این حوادث و اخبار رسیده را بر عهده گیرم و تعهد شرعی می نمایم بدون حب و بغض و با رعایت کمال انصاف به بررسی و ارائه گزارش بپردازم. با توجه به اهمیت مساله انتظار است این اقدام توسط هیاتی بی غرض و شفاف از طرف رئیس مجلس خبرگان رهبری مورد بررسی و پیگیری تا حصول نتیجه قرار گیرد. تا درسی برای آیندگان شود و فرصت به اراذل و اوباشی از این دست ندهد تا آبروی نظام و امام و جمهوری اسلامی را بر باد دهند و خدمات هزار ساله روحانیت را مخدوش نمایند.

 


رئیس اداره سیاسی سپاه: موسوی، خاتمی، خوئینی ها و کروبی باید محاکمه و مجازات شوند

روزنامه کیهان صفحه 2 

  رئیس اداره سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد: اگر موسوی، خاتمی، خوئینی ها و کروبی از عوامل اصلی کودتای مخملی در ایران به شمار می آیند که این گونه است، انتظار این است که دستگاه قضایی و مسئولان اطلاعاتی امنیتی برای خاموش کردن آتش فتنه به سراغ این عناصر اصلی رفته و آنان را دستگیر، محاکمه و براساس قانون مجازات نماید.
    به گزارش ایرنا دکتر یدالله جوانی با انتشار مقاله ای در هفته نامه صبح صادق ضمن اعلام این مطلب افزود: نظام اسلامی، نظامی است که حضرت امام(ره) حفظ آن را از اوجب واجبات دانسته و تاکنون برای حفظ این نظام الهی هزینه های سنگینی ملت مسلمان و انقلابی ایران پرداخت کرده است.
    بنابراین هر جریان و هر فرد با هر سابقه و موقعیتی که بخواهد در همراهی با آمریکا این شیطان بزرگ، نظام اسلامی را تغییر دهد و به جای آن یک نظام غیردینی مستقر سازد، باید به عنوان یک جریان برانداز و خیانتکار مجازات گردد.
    رئیس اداره سیاسی سپاه تاکید کرد: در متن کیفرخواست با استناد به اسناد و مدارک در اختیار و موجود و همچنین اعترافات متهمین و بازداشت شدگان اغتشاشات پس از انتخابات دهم، تصریح شده که جریانی با حمایت غرب و به ویژه آمریکا با استفاده از بستر انتخابات ریاست جمهوری، قصد کودتای مخملی در ایران داشتند.
    وی افزود: در متن کیفرخواست آمده است: «طبق مستندات به دست آمده و اعترافات مستدل متهمین، حوادث و آشوب های اخیر از پیش طراحی شده و طبق جدول زمانبندی و مراحل کودتای مخملی پیش رفته است.» سوال این است که عوامل اصلی این کودتا چه کسانی بوده اند و هدف اصلی آنان از انجام این کودتا چه بوده است؟
    رئیس اداره سیاسی سپاه اظهار داشت: آیا با توجه به اسناد موجود و شواهد و قرائن غیرقابل انکار در مورد وقوع کودتای مخملی نافرجام و شکست خورده، نباید عوامل اصلی این کودتا را دستگیر، محاکمه و مجازات نمود، اغماض و مصلحت اندیشی در برخورد با عوامل اصلی، خسارت جبران ناپذیر به دنبال خواهد داشت و خاموش کردن کامل آتش فتنه، در گرو محاکمه عناصر اصلی و افشای ماهیت آنان برای مردم مسلمان و انقلابی ایران است.
    دکتر جوانی ادامه داد: اکنون زمان هوشیاری دستگاه قضایی و مسئولان دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی است.
    وی افزود: پس از دستگیری عده ای از اغتشاش گران و عوامل فعال در ستادها و اتاق های فکر کودتای مخملی، افرادی تلاش کردند که آنان را آزاد نمایند و نگذارند مسائل روشن شود. نگرانی جریان دوم خرداد از پخش اعترافات بازداشت شدگان، سبب گردید که آنان با توسل به برخی مراجع، نخبگان سیاسی و حقوقی، هر نوع اعترافی را قبل از دادگاه فاقد ارزش و اعتبار حقوقی اعلام کنند و با فضاسازی رسانه ای مانع از پخش اعترافات شوند اکنون که اولین جلسه دادگاه به صورت علنی برگزار شده و در کنار کیفرخواست ابطحی و عطریانفر ضمن تایید کلیات کیفرخواست، اعترافات مهمی را داشته اند، عوامل اصلی این پروژه شکست خورده و دیگر جریان ها و افراد همسو با آنان، در توجیه اعترافات، حرف های عجیب و غریب می زنند، دکتر جوانی افزود: آنچه اتفاق افتاده، اجرای پروژه کودتای مخملی با هدف اولیه تسلط بر قدرت سیاسی و هدف نهایی و بلندمدت تغییر نظام دینی به یک نظام سکولار بود که با عنایت خداوند متعال، هوشیاری مردم، درایت رهبر معظم انقلاب اسلامی و تلاش و فداکاری نیروهای انتظامی و نظامی با شکست مواجه گردید.
    رئیس اداره سیاسی سپاه ادامه داد: حاکم کردن تفکر سکولاریسم بر کشور هدف نهایی کودتاگران مخملی بود. کسانی که در دوره دوم خرداد و در شکستن ساختارهای نظام دینی و سکولاریزه کردن کشور شکست خوردند، با یک برنامه ریزی جدید و با برگ میرحسین به عنوان یک چهره به ظاهر خط امامی و مدافع ارزش های انقلاب اسلامی، وارد صحنه شدند. موسوی تلاش کرد تا در تبلیغات اولیه انتخاباتی، خود را مستقل از گروه های افراطی و ساختارشکن دوم خرداد معرفی نماید، لکن با گذر زمان مشخص گردید موسوی کاندیدای اصلی بخش ساختارشکن دوم خرداد است.

 

حضور موسوی در دادگاه خواست موکد نمایندگان است

روزنامه ایران صفحه 3 

  نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با تاکید بر این که دستگیری موسوی و حضور او در دادگاه خواست موکد نمایندگان مردم است، گفت: موسوی با دادن اطلاعیه ها باید مسئولیت پذیر باشد و پاسخگوی اقدامات خود باشد. اسماعیل کوثری در گفت وگو با فارس، با اشاره به برگزاری دومین دادگاه متهمان اغتشاشات اخیر گفت: در هر کشوری و در هر حادثه و جرمی که صورت می گیرد، اقدامات غیرقانونی توسط افراد خاص انجام می شود که افراد متهم باید به دادگاه فرا خوانده شوند. وی اظهار داشت: افرادی که خود را در چارچوب قانون قرار نمی دهند و اقداماتی علیه اموال عمومی و امنیت ملی کشور انجام داده اند، باید در دادگاه حاضر شوند و علت تخلفات و غیرقانونی عمل کردن خود را بگویند. کوثری با اشاره به شکایاتی که از سوی مردم به دادستانی رسیده است، گفت: دادگاه برای رسیدگی به شکایات مردم و مدعی العموم که دادستانی است، تشکیل شده است.

 

اطلاعیه سایت آیت الله هاشمی رفسنجانی درباره نمازجمعه

روزنامه دنیای اقتصاد  صفحه 8 

   در پی اعلام حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه این هفته تهران در پایگاه اطلاع رسانی وی و واکنش ستاد نماز جمعه تهران که اعلام کرد هنوز حضور ایشان در نماز مشخص نیست؛ پایگاه اطلاع رسانی هاشمی با حذف این خبر طی اطلاعیه ای اعلام کرد:
     رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام بر «ثبات و اعتدال» و رعایت ضوابط حرکت جمعی در ساختار نظام مقدس جمهوری اسلامی چنان معتقدند که انجام هرگونه حرکتی را در تخطی از این مسیر برنمی تابند و این مهم «استثنایی» برای ایشان ندارد، چرا که رعایت «تقوا و پرهیز از هرگونه تندروی» آموزه اصلی و همیشگی معظم له برای نسل دیروز، امروز و فردای انقلاب است.
    از این رو وقتی خبر موثق «اقامه نماز جمعه این هفته تهران» به جهت پاسخ به مطالبات انبوه کاربران و علاقه مندان بی شمار ایشان بر روی سایت قرار گرفت، آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان قدیمی ترین خطیب نماز جمعه که در آستانه ورود به دهه چهارم تصدی امامت جمعه موقت تهران قرار دارند، به حذف خبر و رعایت مراتب همیشگی اعلام نام «امام جمعه نماز تهران» از سوی مرجع مرتبط دستور فرمودند تا جملگی ما بار دیگر در محضر «تجربه، تعهد و کیاست» ایشان آموزه ای دیگر بیاموزیم.

 

 

/ 0 نظر / 12 بازدید