نامه سرگشاده 220 تشکل دانشجویی به دادستان کل کشور: مبارزه با مفاسد اقتصادی رابا پرونده مهدی هاشمی آغازکنید

روزنامه ایران  صفحه 1 

 220 تشکل دانشجویی سراسر کشور با صدور نامه ای سرگشاده خطاب به دادستان کل کشور، از وی خواستند تا بررسی پرونده های مفاسد اقتصادی را به سرعت آغاز کرده و در وهله اول به پرونده مهدی هاشمی رفسنجانی رسیدگی کند. در این نامه آمده است: مشارکت بیش از 39 میلیونی مردم شریف در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری که به فرموده مقام معظم رهبری دست اعجاز الهی پشت آن بوده است، حاکی از امیدواری بیشتر و اعتقاد راسخ مردم به انقلاب اسلامی و گفتمان عزت آفرین انقلاب امام و رهبری است. مردم تشنه رویت اقدام و عمل مسئولان در مبارزه با مفاسد هستند. دانشجویان خاطرنشان کرده اند: تشکل های دانشجویی به عنوان پرچمداران عدالت خواهی با گرایشات مختلف سیاسی و به نمایندگی از طیف های مختلف دانشجویی از دادستان کل کشور انتظار دارند و درخواست می نمایند بررسی سریع قاطعانه و قانونی پرونده های مربوط به مفاسد اقتصادی را آغاز کرده و اولین پرونده آن مربوط به مهدی هاشمی باشد تا شائبه های موجود در جامعه روشن شود

 

بیانیه حزب اعتماد ملی درباره انتخابات

روزنامه اعتماد ملی صفحه1

   یک بار دیگر در طول یک قرن برای سومین بار در فرآیند و جریانات سیاسی این مرزوبوم پرگهر به مرحله‌ای حساس و سرنوشت‌ساز رسیدیم که عبور با موفقیت و سرافراز از آن با مسوولیت‌پذیری و تدبیر و مشارکت فعال امکان‌پذیر خواهد بود. در یک قرن پیش انقلابی با شعار آزادی و مشروطیت قدرت سیاسی به ثمر رسید، که پس از اندک مدتی به علت بسترهای فرهنگی، شکاف‌های سیاسی، بی‌تدبیری نخبگان و بی‌تفاوتی جامعه منتهی به حاکمیت مجدد استبداد رضاخانی گردید. یک دهه بعد از فروریزی کاخ دیکتاتوری، سرنوشت مشابهی جنبش ملی نفت و جریان مشروطیت و حاکمیت مردم را با کودتای نظامیان و حمایت توده عوام به سرپرستی شعبان بی‌‌مخ‌ها به ناکامی فرو برد. انقلاب اسلامی ایران با گفتمانی خاص از شیعه به رهبری امام‌خمینی‌(ره) به‌‌رغم تلاش و مخالفت کج‌اندیشان، حسودان و مزدورانی که حتی لباس منادیان و مروجان دین پوشیده بودند، به پیروزی رسید و نظامی مستقر نمود که آغاز و انتخاب آن نیز با رای مردم بود. و قانون اساسی آن دو اصل جمهوریت و اسلامیت را به موازات در کنار یکدیگر قرار داد. هرچند از بدو استقرار این نظام بسیاری تلاش نمودند که مانع از مرجعیت رای مردم گردند، بنیانگذار این نظام مانع از حاکمیت و سلطه این گفتمان برفرآیند سیاسی و حاکمیت گردید، به‌گونه‌ای که صاحبان این اندیشه در حیات آن امام همام در حاشیه قدرت سیاسی کشور قرار داشتند. با ارتحال امام، حاشیه‌نشینان به متن آمدند و یاران صدیق و اولیه امام و انقلاب را با سازوکارهای حقوقی و تبلیغاتی به حاشیه راندند، اما آگاهی و مسوولیت‌پذیری و مشارکت فعال مردم بزرگوار ایران مانع از حاکمیت فراگیر و بلامنازع آن جریان در این دو دهه گردیده است. هرگاه که گفتمان راستین امام حاکم می‌شد، مخالفان آن در لباس طرفداری از امام با انواع شیوه‌ها و سازوکارها، حتی ایجاد ناامنی و آشوب، در مسیر استقرار این گفتمان ایجاد بحران و مشکل می‌نمودند. تا اینکه در انتخابات سال 1384 با قیچی دو لبه تخریب پیشینیان و قول بهبود وضعیت اقتصادی مردم به قدرت رسیدند. این جریان در مدت صدارت خویش تمام همت و عزم خویش را از یک طرف معطوف به حذف نهادهای تصمیم‌گیری قانونی و کنترل‌کننده قدرت نموده و از طرف دیگر با ترویج نوعی عوام‌گرایی و پوپولیسم سیاسی به تضعیف‌نهادهای مدنی و احزاب سیاسی پرداخته است، تا اینکه بتواند به دور از چشم ناظران کارشناس و نیروهای بازدارنده، تحکیم و ترویج گستره قدرت را تضمین نمایند.

  نتیجه این خط مشی، انتخاباتی است که بر ما گذشت. انتخاباتی که در آن یک رقیب انتخاباتی طی چهار سال به نام سفرهای استانی و پرداخت‌های بی‌نام و نشان برای خود تبلیغ کرد و در ایام تبلیغات با شعار تداوم سفرهای استانی با هزینه‌های دولتی به تبلیغات انتخاباتی خود ادامه داد. و تمامی توان خود را صرف آن نمود که در مدت کمتر از سه ماه با پرداخت سهام به اصطلاح «عدالت» به خریداری رای بپردازد. واقعا کدام یک از اعضای شورای نگهبان، ... می‌توانند تفسیری غیر از خرید رای برای این اقدام داشته باشند. انتخاباتی که با انواع تدابیر مانع از نظارت قانونی نمایندگان کاندیداها بر فرآیند رای‌گیری و شمارش آرا شدند، در حالی که انواع نیروهای حامی کاندیدای حاکم تحت عنوان مجری و ناظر و... بر صندوق‌های رای مسلط بودند.
اما آنچه که در پایان این فرآیند رخ داده است دردناک‌تر و رنج‌آورتر و خطرناک‌تر از کل فرآیند انتخابات می‌باشد. نتیجه‌ای که در پایان اعلام شده است حاکی از برنامه‌ای از پیش تنظیم شده و سناریوی از پیش نوشته شده است، که نتیجه آن ... گفتمان امام و حکومت مردم در جامعه است. افکارعمومی اکثریت رای‌دهندگان داخل و خارج این بود که رئیس‌جمهور منتخب غیر از آقای احمدی‌نژاد خواهد بود و این نگرش با توجه به مشاهدات فرآیند انتخابات و نتایج آن تقویت شده است. تهدید مطبوعات، قطع وسایل ارتباط‌جمعی برای ممانعت از گردش آزاد اطلاعات نشان‌دهنده یک مدیریت انتخاباتی سالم و صادق نیست. مردم ایران می‌دانند که با توجه به فرهنگ این کشور و فرآیند رای‌گیری، به راحتی می‌توان قبل از استخراج دقیق آرا، نوع آرا داخل صندوق را حدس درست زد. پیش‌بینی مردم در خصوص آرا داخل صندوق موفقیت ‌احمدی‌نژاد نبود، ... ولی برخلاف همه شواهد، با محاسبه‌ای غیرعقلانی، ساختاری از آرا ارائه گردید که افکار عمومی آن را تایید نخواهند کرد. نمودار خطی آرا و فقدان آرای قومیتی، آرای آقای کروبی و... از نشانه‌های موثق آن است. لذا ما نتیجه انتخابات را ... گفتمان امام و انقلاب و آزادیخواهی و کرامت انسانی و حق حاکمیت مردم بر سرنوشت خود و میزان بودن رای ملت ... و از همه مهمتر تداوم جریان انحرافی یکصد سال اخیر می‌دانیم و بنابراین اعتقادی به مشروعیت آن نداشته و آن را ... و دگرگونی در اصول و اساس جمهوری ‌اسلامی دانسته و خواهان ... آن می‌باشیم و از مردم آگاه و مسوولیت‌پذیر نیز انتظار رفتاری مسوولانه و هوشمندانه برای پاسداری از آزادی و کرامت انسانی را داریم.
شورای مرکزی حزب اعتمادملی

 

احمدی نژاد؛ پیروز شهر و روستا

 روزنامه رسالت  صفحه 2 
تحلیلی بر نحوه توزیع آرای رای دهندگان ایرانی در انتخابات دهم ریاست جمهوری

نویسنده: صالح اسکندری

   اعلام نتایج تفکیکی شمارش آراء در استانهای مختلف وضعیت پایگاه اجتماعی نامزدهای این دور از انتخابات را بیشتر از گذشته شفاف کرد.
    دکتر محمود احمدی نژاد در اغلب استانهای کشور دو یا سه برابر دومین نامزد موفق به جلب آراء شد. میرحسین موسوی در شهر تهران که در معرض مستقیم تبلیغات انتخاباتی ستادهای وی بود تنها توانست 300 هزار رای بیشتر از احمدی نژاد کسب کند. موسوی در استان سیستان و بلوچستان نیز توانست آرای اهل سنت را به خود اختصاص دهد و از احمدی نژاد پیشی بگیرد.
    در تحلیل و توضیح داوری نهایی رای دهندگان استانهای مختلف در انتخابات دهم ریاست جمهوری باید گفت سیاستهای تمرکززدایی ثروت و قدرت احمدی نژاد و همچنین رویکرد مثبت و فعال وی نسبت به استانهای محروم پایگاه اجتماعی وی را در این مناطق به شدت تقویت کرد و حتی توانست بخش قابل توجهی از آرای استانهای محروم را نیز پای صندوقهای رای بکشاند.
    راقم این سطور قبل از انتخابات با اشاره به این مهم که اساسا تحلیل نحوه توزیع آرای خاموش به نفع یک جریان سیاسی خاص و مصادره آن یک خطای راهبردی فاحش است تاکید کرد در این دور از انتخابات " دکتر احمدی نژاد علی رغم تقویت پایگاه اجتماعی خود توانسته در بسیج کسانی که رای نمی دهند نیز موفق عمل کند و بخش معتنابهی از آرای خاموشی را که در انتخابات دهم بیدار می شوند، به خود اختصاص دهد."
    آنچه که این روزها مورد توافق عموم جریانهای سیاسی است این واقعیت غیر قابل انکار است که احمدی نژاد توانسته در 4 سال گذشته پایگاه اجتماعی خود را در حوزه استانهای محروم تقویت کند و از آرای نسبتا مطلوبی در این بخش برخوردار باشد.
    احمدی نژاد در دور اول انتخابات نهم ریاست جمهوری که به عنوان یک نمونه بکر و قابل انطباق با وضعیت انتخابات 88 قابل بررسی است، در رقابت با 6 نامزد دیگر که نمایندگی احزاب و جریانات سیاسی مختلف در کشور را برعهده داشتند و معادله رای در یک فضای کاملاغیر قطبی شکل گرفته بود، توانست در استان های تهران با 28/63 درصد آراء در قم با 53/38 درصد، در اصفهان با 43/63 درصد، در سمنان با 33/16 درصد، در همدان با 36/95 درصد و... از سایر رقبا پیشی بگیرد.
    در همین دور از انتخابات مصطفی معین در سیستان و بلوچستان با 54/78 درصد آراء، مهدی کروبی در لرستان، کردستان و ایلام به ترتیب با 53/93 درصد، 28/83 درصد و 36/28 درصد و هاشمی رفسنجانی در یزد با 16/43درصد و کرمان با 40/32 درصد آراء توانستند از سایر رقبا پیشی بگیرند.
    دکتر محمود احمدی نژاد در این دور از انتخابات در استانهای لرستان، کردستان، ایلام، اصفهان، سمنان، تهران به ترتیب با 677829، 315689، 199654، 1799255، 295177، 3819495 رای از رقیب اصلی خود پیشی گرفت.
    میرحسین موسوی رقیب اصلی احمدی نژاد در استانهای مذکور به ترتیب219156، 261772، 96826، 746697، 77754، 3371523 رای را به خود اختصاص داد.
    این بدان معناست که احمدی نژاد در دوره ریاست جمهوری اش پایگاه اجتماعی خود در حوزه شهری و استانهای مرکزی کشور را در کنار حوزه روستایی به شدت تقویت کرده است.
    توجه به نقاط محروم کشور، سفرهای استانی، گازرسانی به روستاها، توزیع سهام عدالت، گسترش دایره ارتباطات تلفنی در دورترین نقاط کشور، توجه و التفات ویژه به کشاورزان و دامداران، خدمات ویژه به محرومین و افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و... فاکتورهایی است که به تقویت پایگاه روستایی احمدی نژاد انجامیده است.
    گفتمان انقلابی دولت نهم، حرکت در مسیر دولت اسلامی، کارآمدی و اثبات توانایی های ملت، ساده زیستی، رویکرد احمدی نژاد در مبارزه با فساد و اشرافی گری، ارتقای امنیت اجتماعی و مبارزه با بی بندوباری و جرایم اجتماعی، کاهش نرخ سود بانک ها و توسعه صندوق های قرض الحسنه، برخورد با رانت خواران اقتصادی و سوء استفاده کنندگان مالی و... عواملی است که پایگاه شهری دکتر محمود احمدی نژاد را تقویت کرده است.
    البته نمی توان از این مهم غفلت کرد که یکی از ضعفهای ساختاری دوم خردادی ها در دهه گذشته ناتوانی در بسیج مستمر پایگاه اجتماعی خود بوده است. این در حالی است که اصولگرایان همواره از وضع بهتری در این زمینه برخوردار بوده و توانسته اند در مواقع مهم ظرفیتهای اصولگرایی در کشور را تجمیع کنند.
    از طرفی با عقلانی شدن کنشهای انتخاباتی شهروندان و مقایسه رفتار دولت نهم با دوره های گذشته در افکار عمومی به نظر می رسد رای حدود 25 میلیون به احمدی نژاد ناشی از موفقیتها و دستاوردهای بی سابقه این دولت باشد. دولت نهم در چهار سال گذشته کارهای بزرگی انجام داده که دولتهای گذشته به دلیل تبعات احتمالی از اجرای آنها شانه خالی کردند. دولت نهم با رکورد بیش از 8 میلیون نامه در دور اول سفرهای استانی عالی ترین نمونه تعامل محیطی یک دولت را به نمایش گذاشت. طرح تحول اقتصادی و هدفمند سازی یارانه نقشه راه خدمت به مردم و کاهش فشارهای اقتصادی بر اقشار ضعیف است. آنچه که امروز در ایران تحت عنوان تحول اقتصادی با مدیریت دولت در حال انجام است محصول یک توافق عمومی بر ضرورت پیشرفت و بازنگری در سیاستهای اقتصادی است که با تاکید بر یک نگاه ایرانی-اسلامی و عدالت محور به مهندسی جزءبه جزءزیرساختهای اقتصادی پرداخته است.

 

بیانیه جامعه روحانیت مبارز تهران درباره انتخابات ریاست جمهوری

روزنامه دنیای اقتصاد  صفحه 2 

 جامعه روحانیت مبارز تهران با انتشار بیانیه ای از حضور گسترده مردم در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تقدیر کرد.
    به گزارش ایلنا در این بیانیه آمده است:
    ملت بزرگ، آگاه و مقتدر ایران بار دیگر تحت عنایت و رعایت حضرت بقیه الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف حماسه ای عظیم آفرید. شرکت بی سابقه مردم شریف ایران در انتخابات یکبار دیگر نظام دینی مردمی را به عنوان یک مدل جدید موفق حکومتی به جهان عرضه کرد. اینجانب از سوی جامعه روحانیت مبارز ضمن پاسداشت این پیروزی بزرگ توجه مردم عزیز را به نکات زیر جلب می نمایم.
    1.رییس جمهوری منتخب رییس جمهور همه ملت ایران است و از امروز باید با وحدت، یکدلی و برادری همگان از این دستاورد عظیم پاسداری کنیم.
    2. بحث ها و اختلاف نظرهای شدید در انتخابات فقط به فصل انتخابات تعلق دارد و نباید این بحث ها ادامه پیدا کندو فضای پرنشاط جامعه را آلوده کند و همگان دست به دست هم باید برای سازندگی جمهوری اسلامی ایران تلاش کنیم و هرگونه آشوب و بی نظمی کمک به دشمنان خونخوار اسلام و ایران است.
    3. پیروزی این انتخابات، پیروزی کشور، عزت مردم و رهبری عظیم الشان انقلاب اسلامی ایران است و هیچ گروه و دسته ای نباید پیروزی ملت را به نفع خود مصادره کند و با تلاش فراوان باید شکاف های ایجادشده در زمان انتخابات را پر نماییم.
    4. انقلاب اسلامی نشان داد که شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی همچنان پرقدرت و پرنشاط مانند روزهای اول انقلاب اسلامی شعار اصلی و همیشگی ملت ایران است که باید با همه وجود از این شعارها و ارزش های برآمده از آن پاسداری کرد.
    5. ضروری ترین مساله امروز و هر روز کشور حفظ وحدت و پیروی مستمر از رهبری معظم انقلاب اسلامی است. حفظ این دستاوردها با حضور پرنشاط مردم، حفظ آرامش، حضور تمام جریان های فکری همه و همه در سایه ولایت فقیه است. ما باید ضمن بزرگداشت یاد و نام بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) این فرمایش گهربار ایشان را پاسداری کنیم که فرمودند: «پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به این مملکت آسیب نرسد تا در این دنیای پرآشوب بتوانیم همچنان در تمام زمینه های سیاسی، فرهنگی، علمی و اجتماعی پیشتاز در منطقه و جهان باشیم.
    از خداوند علی اعلاسعادت و سلامت ملت رشید و دلاور ایران را درسایه توجهات و الطاف ولی عصر ارواحنا فداه مسالت می کنم.

 

/ 0 نظر / 12 بازدید