رقص رازآلود اژدهای چینی و خشم ایرانیان

روزنامه دنیای اقتصاد صفحه 1

نویسنده: محمدصادق جنان صفت 

رقص رازآلود و دهشتناک اژدها توسط چینی ها در دنیا مشهور شده است.

 

   رقصندگان در زیرانبوهی از پارچه و رنگ و نقاب پنهان می شوند و در حالی که تماشاگران آنها را نمی شناسند، آنها تماشاگران را خوب می بینند. رهبران حزب کمونیست چین، در دنیای کسب و کار و تجارت همین رقص رمزآلود را به نمایش گذاشته اند. در حالی که وسعت سرزمین و نیروی هراس آور حزب کمونیست چین سدی بلند کشیده اند تا گوشه و کنارهای پنهان اقتصاد این کشور دیده نشود، اما آنها دنیا را زیرنظر دارند و هر واکنش آنها را با دقت بررسی می کنند. رهبران حزب کمونیست چین این رقص اژدها را در سرزمین ایران به خوبی اجرا کرده اند و رفتارشان به گونه ای بود تا رسم پسندیده مهمان دوستی و میهمان نوازی ایرانیان توسط رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران برای دقایقی کنار گذاشته شود. در حالی که کمتر ایرانی وجود دارد که در خانه خویش به میهمانش تندی کند، اما محمد نهاوندیان، رییس اتاق بازرگانی ایران، چنین کرد. چینی ها کدام اقدام های غیرپسندیده درباره مناسبات با ایران را انجام داده اند که میزبان ایرانی با آنها تندی کرد؟
    واقعیت تلخ این است که چین از اضطرار و شرایط سخت جامعه ایرانی نهایت منفعت طلبی را انجام داده و رسم جوانمردی را نادیده گرفته است. وقتی ایران در تجارت خارجی و در بازارهای جهانی مالی با تنگنای تحریم غرب، به ویژه آمریکا مواجه شد، چشم امیدش به رهبران حزب کمونیست چین بود که در برابر این تحریم ایستادگی و نوعی تسامح را برای بازرگانان ایرانی فراهم کند که این اتفاق نیفتاد و موجب خشم رییس اتاق بازرگانان و صنعتگران ایران شد. چینی ها در حالی ادعای دوستی با ایران را در بوق می کنند که همراه با سایر کشورهای دارنده حق وتو، با تحریم های ایران موافقت کردند.
    رهبران چینی در حالی که وعده سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران را فریاد می کنند و در عمل کار چندانی انجام نمی دهند، راه خود را به سوی عراق کج کرده اند.
    رهبران چین در حالی ادعای دوستی با ایران را با صدای بلند می گویند که سرمایه گذاری قابل توجهی در صنعت مس آفریقا انجام داده اند و در ورود به این میدان در ایران وقت تلف می کنند. این اقدام های چین در زمانی انجام می شود که بازارهای پوشاک، پارچه، کیف ، کفش، ابزار وآلات فنی و ... تولید شده در این کشور آه از نهاد تولیدکنندگان ایرانی بر آورده است.مدیران و مسوولان اتاق بازرگانی ایران در برابر چنین رفتاری حق دارند که از چینی ها گلایه کنند.رهبران حزب کمونیست چین بدانند که چرخ روزگار همواره مطابق میل آنها نمی چرخد و دیر یا زود شرایط مناسبات ایران با غرب با تحول مواجه خواهد شد و شهروندان ایرانی داوری خوبی درباره آنها نخواهند کرد. ممکن است گفته شود که چینی ها با تولید و عرضه کالای ارزان قیمت به بازار ایران، حتی به شهروندان ایرانی خدمت می کنند، اما واقعیت این نیست؛ چینی ها از مدارای جهانی با خود بهره برداری کرده و با تثبیت نرخ یوان و از طرف دیگر با ارزان نگه داشتن نرخ مزد کارگران و البته دامپینگ غیرمحسوس، توانسته اند در بازارهایی مثل ایران کامیاب شوند و این جاودانه نیست. مسوولان اتاق مشترک ایران و چین هرچند یک بار به دفاع از چین می پردازند و بازرگانان ایرانی را عامل ورود کالاهای بنجل چینی می دانند و با این حرف های خود موجب دلگرمی چینی ها می شوند. به نظر می رسد ایران می تواند با افزایش نرخ تعرفه بر روی کالاهای چینی جبران مافات کند و رفتارهای دوگانه چینی ها را تا اندازه ای تعدیل کند. رقص اژدهای رازآلود چین نمی تواند برای همیشه ادامه یابد.

 

واکنش کروبی به حمایت سروش

روزنامه اعتماد ملی صفحه 1

   مهدی کروبی دیروز در دانشگاه شهید چمران اهواز درباره اعلام حمایت دکتر عبدالکریم سروش از خویش گفت: آقای سروش از چهره های علمی و روشنفکران مسلمان ایران هستند که از آغاز انقلاب اسلامی منشا خدمات ارزنده ای برای کشور بودند. در آغاز انقلاب اسلامی مصاحبه های آقای سروش با مرحوم مطهری و نیز سخنرانی های وی درباره اندیشه مذهبی و رد نظریه های الحادی و مارکسیستی و نفاق چپ بسیار ارزشمند بود و در سال های بعد هم سوالات مهمی را در زمینه اندیشه دینی طرح کردند که فارغ از هر گونه قضاوت محتوایی درباره آنها نفس همین سوالات مهم بود. ایشان به عنوان عضو شورای انقلاب فرهنگی از سوی امام خمینی منصوب شدند و برای بازگشایی دانشگاه ها تلاش بسیار کردند و در دوره ای که حوزه و دانشگاه نیاز به وحدت داشت، ایشان تلاش بسیار زیادی برای وحدت این دو نهاد کردند. البته برخی نظرات من و آقای سروش درباره برخی موضوعات دینی متفاوت است اما من از هر کسی که از نامزدی ام حمایت کند بخصوص علما و دانشگاهیان تشکر می کنم و تاسف می خورم چرا افرادی مثل آقای سروش در ایران حضور ندارند تا بتوانند در دانشگاه ها تدریس کنند و اگر کسانی به نظرات دینی این گروه متفکران انتقادی دارند در همان محافل علمی و نشریات تخصصی آنها منتشر نشود. کروبی با اشاره به ضرورت آزادی اندیشه در کشور به خصوص آزادی اندیشمندان و آزادی های علمی و دانشگاهی گفت: این افراد اگر از کسی حمایت می کنند نه برای مقام و موقعیت که برای بهبود اوضاع کشور است. کروبی ابراز امیدواری کرد که با پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری بتواند سطح آزادی های علمی را بالاببرد تا همگان بتوانند از دیدگاه های متفکرانی مانند دکتر سروش استفاده کنند و اگر احیانا نقدی هم دارند بدون تهدید و توهین به شیوه علمای حوزه و مراجع بزرگ تقلید پاسخ های عالمانه دریافت کنند و جامعه بتواند از حق آزادی انتخاب فکر و اندیشه خود بهره ببرند.

 

بیانیه سپاه در تایید اظهارات سردار جعفری در پاسخ به انتقادات صادر شد

روزنامه اعتماد صفحه 1 

   سپاه پاسداران در پاسخ به انتقادات نسبت به ورود بسیج به انتخابات بیانیه یی صادر کرد. پنجشنبه هفته گذشته سردار جعفری فرمانده سپاه و بسیج اعلام کرد بخشی از بسیج که فعالیت نظامی ندارد می تواند در عرصه سیاسی وارد شود. اظهارات وی با انتقاد برخی کاندیداها از جمله مهدی کروبی مواجه شد. در همین راستا روز گذشته سپاه پاسداران بیانیه یی در این باره صادر و تاکید کرد: از آنجا که در هفته ها و روزهای اخیر برخی از اشخاص و رسانه ها با اظهار نظرهای غیرواقعی و برداشت های ناصحیح و نا صواب پیرامون چگونگی حضور بسیج و بسیجیان در انتخابات، شبهات و بعضاً اتهاماتی را متوجه سپاه و بسیج کرده و آنان را به ورود و دخالت احتمالی در انتخابات آینده متهم ساخته اند، لذا جهت تنویر افکار عمومی، نکاتی را به استحضار ملت شریف و انقلابی ایران می رسانیم. براساس قوانین موجود (ماده 13 قانون مقررات استخدامی سپاه) بسیجی به فردی اطلاق می شود که داوطلبانه جهت تحقق ارتش 20 میلیونی تحت پوشش سپاه در می آید. به موجب همین ماده قانونی بسیجیان به سه دسته «بسیج عادی»، «بسیج فعال» و «بسیج ویژه یا پاسداران افتخاری» تقسیم می شوند. این بیانیه می افزاید: در ماده قانونی مذکور عموم اقشار معتقد به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اهداف انقلاب اسلامی بسیجی تلقی می شوند و علاوه بر تقسیمات کلی عنوان شده، بسیجیان با عناوینی از قبیل « بسیج دانش آموزی، بسیج دانشجویی، بسیج پزشکان، بسیج کارگری، بسیج اساتید، بسیج فرهنگیان، بسیج ورزشکاران و...» تفکیک می شوند. لیکن در هیچ یک از قوانین و مقررات موجود هرگز از آنان در غیر زمان به کار گیری، به عنوان «نظامی» ذکری نشده است و مقررات مربوط به نظامیان صرفاً شامل بسیجیان ویژه (پاسداران افتخاری) می گردد که طبق «بند ج ماده 13 قانون مقررات استخدامی سپاه» پرسنلی هستند که صلاحیت های یک پاسدار را دارا می باشند و پس از گذراندن آموزش های مطروحه در آن قانون سازماندهی گردیده و متعهد می گردند تا به هنگام نیاز به طور تمام وقت در اختیار سپاه قرار گیرند و بند ماده 16 این قانون، ممنوعیت برای عضویت در احزاب و گروه های سیاسی را تنها مخصوص این بخش از بسیجیان قلمداد نموده است.قانونگذار در تعریف بسیجیان فعال و عادی نیز به گونه یی برخورد نموده است که یقیناً اطلاق عنوان «نظامی» با ضوابط و تعاریف خاص خود بر آنان، فاقد وجاهت قانونی است.
    سپاه پاسداران تاکید کرد البته مقوله ممنوعیت دخالت نظامیان و آن دسته از بسیجیانی که توضیح داده شد، امری بدیهی است که مورد تاکید حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری بوده و قوانین موضوعه کشور نیز بر آن تصریح دارند و سپاه نیز همواره پایبندی خود را به آن نشان داده است، لیکن معمولاً در موسم انتخابات از سوی برخی اشخاص، جناح ها و رسانه ها مطالبی مطرح می شود که منجر به فضا سازی هایی علیه این نیروهای خدوم و متعهد کشور و بستر سازی برای عملیات روانی و هجمه های نا جوانمردانه دشمنان می گردد. این موضوع در انتخابات دوره هشتم ریاست جمهوری نیز منجر به مکاتباتی بین سپاه، ستاد کل نیروهای مسلح، وزیر کشور وقت (آقای موسوی لاری) و رئیس جمهوری سابق (جناب آقای سید محمد خاتمی) گردید که پس از بررسی حقوقی و قانونی توسط معاون حقوقی و امور مجلس وقت ریاست جمهوری (جناب حجت الاسلام صدوقی) عدم ممنوعیت قانونی برای عضویت و هواداری بسیجیان عادی و فعال از احزاب و گروه های سیاسی مورد تاکید قرار گرفت و ممنوعیت های مندرج در قانون را صرفاً برای پرسنل بسیجی ویژه دانستند.
    علاوه بر این سپاه همواره در آستانه برگزاری انتخابات در کشور، کادر ثابت، وظیفه، پیمانی و بسیجی (ویژه) خود را از هرگونه دخالت و فعالیت له یا علیه کاندیداها بر حذر می دارد: بدیهی است در صورت ضرورت اسناد و مدارک موجود در این زمینه به اطلاع عموم خواهد رسید.
    وحدت رمز و راز موفقیت و سربلندی ملت ایران در طول حیات 30 ساله انقلاب و نظام اسلامی بوده است و صیانت از فضای سالم انتخابات و پرهیز از هرگونه گفتار و کرداری که منجر به پاشیدن بذر اختلاف و تنش و تشویش اذهان عمومی گردد، گناهی نابخشودنی است که بایستی در آخرت پاسخگوی آن بود. در چنین شرایطی انتظار از کسانی که شعار پیروی از خط امام(ره) و رهبری و نیز بسیجی بودن را سر می دهند، افزون تر خواهد بود.
    این بیانیه تاکید کرده است: در پایان از تمامی شخصیت ها و اصحاب قلم و رسانه که در روزهای اخیر از سر دلسوزی، در پاسخ به فضا سازی علیه سپاه و بسیج اقدام کرده اند، قدرشناسی و سپاسگزاری گردیده و درخواست می گردد با رعایت اخلاق رسانه یی و ادبیاتی در شان فرهنگ و نظام ارزشی جامعه، تمامی تلاش، همت و ظرفیت خود را برای عینیت بخشیدن به حضور حداکثری آحاد ملت در انتخابات دهم ریاست جمهوری ایران که ان شاءالله منجر به تقویت استحکام و انسجام داخلی و اقتدار ملی و یاس و ناامیدی دشمنان خواهد شد به کار گیرند.
    
  

 

/ 2 نظر / 9 بازدید
بلاگرز

با سلام شما در وبسایت ما قادر خواهید بود ابزارهای بسیار مفیدی را به وبلاگ خود اضافه کنید(در حال حاضر پر استفاده ترین کد ما کد معرفی وبلاگ به یک دوست است) منتظر دیدار شما بر روی سایت هستیم[گل]

farzan

سلام، ۳ برابر قیمت یک نیروگاه اتمی‌ جدید و نو به روس‌ها برای بوشهر پول دادیم. حالا خدا کند مثل هواپیما‌هاشون سقوط نکند. گفتند به خاطر یک ویروس یک سال افتتاحش عقب افتاد اگر یک زلزله بیاید خدا میداند چقدر مردم برای رسیدن به دنیای دیگر، جلو بیفتند. آلمان، فرانسه، هند، ژاپن همه تصمیم گرفتدن دست به اتم نزنند فقط ما‌ها دنبال اتم هستیم و البته روس ها.