نامه دو نهاد امنیتی به موسوی

روزنامه دنیای اقتصاد  صفحه 8 

تبعات اجتماعات خیابانی بر عهده جنابعالی است و جای گله ای باقی نیست

   دبیرخانه شورای امنیت کشور و فرمانده نیروی انتظامی در دو نامه جداگانه از میرحسین موسوی تقاضاهایی را مطرح کردند.
    در اولین اقدام دبیر شورای امنیت کشور به نامه میرحسین موسوی که برخی افراد خودسر را مسبب برخی ناآرامی ها خوانده بود پاسخ داد.
    عباس محتاج دبیر شورای امنیت کشور خطاب به میرحسین موسوی تاکید کرد: وظیفه ملی جنابعالی اقتضاء می کند که از تحریک و تلاش برای تشکیل اجتماعات غیرقانونی پرهیز نمایید و در صورت دعوت و تحریک به این اجتماعات، مسوولیت عواقب ناشی از آن بر عهده جنابعالی خواهد بود.
    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، متن کامل پاسخ عباس محتاج دبیر شورای امنیت کشور به نامه مورخه 27/3/88
    میرحسین موسوی بدین شرح است:
    «بسم الله الرحمن الرحیم
    جناب آقای میرحسین موسوی
    با سلام
    نامه مورخه 27/3/88 جنابعالی خطاب به شورای امنیت کشور حاوی مسائلی است که توجه شما را به آن جلب می کنیم:
    1 - انتساب اعمال مجرمانه همانند تخریب اموال و وسایل نقلیه مردم به نیروی انتظامی.
    2 - حمایت از اجتماعات غیرقانونی که منجر به برهم زدن نظم و امنیت، تخریب اموال و اضرار به مردم و نقض حقوق شهروندان عزیز گردیده است که جنابعالی از آن اجتماعات به عنوان اجتماعات خودجوش و مسالمت آمیز نام برده اید.
    3 - با تاکید جنابعالی بر اینکه موارد مذکور را مشاهده کرده اید، لازم است، مشاهدات خود را در اختیار دبیرخانه شورای امنیت کشور بگذارید.
    البته به نظر ما این یک شبکه سازمان یافته است که به احتمال زیاد توسط گروهک های وابسته به بیگانگان سازمان یافته اند و با اراده و تصمیم قبلی نظم و آرامش و امنیت عمومی را به هم می زند و به حقوق شهروندان تعرض می نماید که البته قبلادستور رسیدگی لازم توسط فرماندهی نیروی انتظامی به موضوع صادر شده است.
    متقابلاوظیفه و مسوولیت ملی جنابعالی اقتضا می کند که به جای انتساب اتهام به نیروهای انتظامی یا نظامی که فرزندان این کشورند و شبانه روز جهت امنیت شهروندان تلاش می کنند، از تحریک و تلاش برای تشکیل چنین اجتماعات غیرقانونی پرهیز نموده و از این اجتماعات حمایت ننمایید.
    قطعا به این نکته مهم توجه دارید که در صورت دعوت و تحریک به این اجتماعات غیرقانونی مسوولیت عواقب ناشی از آن بر عهده جنابعالی خواهد بود.
    متن نامه موسوی به شورای امنیت کشور که روز چهارشنبه صادر شده بود به شرح زیر است:
    بسمه تعالی
    شورای امنیت کشور
    طی ایام اخیر به کرات مشاهده می شود که همردیف با قوای انتظامی افرادی بدون لباس فرم، بدون نشان مشخص و بدون جایگاه قانونی معین با سلاح های سرد (از قبیل شلنگ، چماق، زنجیر، میله آهنی و ....) و گاهی سلاح گرم در سطح شهر ظاهر می شوند، قبل از نیروی انتظامی به صفوف تظاهرکنندگان حمله می کنند و ضمن تحریک اجتماعات به تخریب اموال و وسایل نقلیه مردم می پردازند. به آن شورا متذکر می شوم این پدیده شوم که متصدیان برقراری امنیت و نظم در خلال صفوفشان از نیروهای لباس شخصی استفاده کنند تنها نشان می دهد که نیروی انتظامی از مغایرت اعمال خود با شان و وظیفه قانونی اش کاملااطلاع دارد، به صورتی که حاضر نیست ننگ این اعمال به لباس متحدالشکل او نسبت پیدا کند. آزادی، نظم و امنیت از حقوق اولیه و توامان شهروندان است که طی مدت اخیر هر سه آنها از سوی نیروهای لباس شخصی مورد تجاوز قرار گرفته است. ضمن محکوم کردن این رویه از کلیه مقامات ذی ربط موکدا درخواست می شود جهت کمک به حفظ آرامش و امتناع از تحریک اجتماعات خودجوش و مسالمت آمیز مردم فورا از مداخلات این افراد جلوگیری به عمل آورند.
    نامه فرمانده نیروی انتظامی به میرحسین موسوی
    همچنین نیروی انتظامی درباره حوادث اخیر نامه ای خطاب به میرحسین موسوی، نوشت. به گزارش فارس، متن این نامه به شرح زیر است.
    جناب آقای میرحسین موسوی
    سلام علیکم
    ایجاد امنیت کمترین وظیفه نیروهای انتظامی است که تاکنون بنا به ملاحظاتی، با همه بی قانونی هایی که تحت لوای هواداری از شما صورت گرفته، ناگزیر از کنار وظائف ذاتی خود با غمض عین عبور کرده ایم و تازه مورد اتهام هم قرار می گیریم !
    آنان که انتظار این همه خویشتن داری را از پلیس نداشتند تا این جا خواب های خود را بی تعبیر دیده اند. مجروح شدن حدود 400 تن از نیروهای خدوم ناجا، گر چه دل را به درد می آورد، ولی از آن دردآورتر تهمت حمله و تهاجم به صفوف مردم است. از این رو لازم می دانم نکاتی را خدمت جناب عالی عرض نمایم:
    1 - نیروی انتظامی به واسطه برآوردهایی که به صورت مستمر از فضای عمومی جامعه دارد، سعی نموده است که همواره مقتضیات زمان و مکان را با درایت و هوشمندی در تامین حفظ نظم و امنیت، مدنظر داشته و بر این اساس با کمترین هزینه بیشترین بهره وری را کسب نماید و در این فضا، تعامل منطقی با جامعه به عنوان یک راهبرد اساسی فراروی ناجا قرار دارد.
    2 - بر مبنای برآوردهای اجتماعی از فضای ایام انتخابات، نیروی انتظامی سعی کرد با درک شرایط و احساسات قطبی شده ایام تبلیغات انتخاباتی، فضای مساعد را برای طرح دیدگاه های هواداران و شادابی بخشیدن به فضای جامعه فراهم سازد و با تمام توان با کنترل احساسات طرفین از بروز هرگونه درگیری جلوگیری کند.
    3 - گرچه در ایام تبلیغات انتخاباتی بسیاری از رفتارها چون ایجاد ترافیک سنگین، اختلال در روند عادی زندگی مردم و راهپیمایی های خیابانی که عمدتا مغایر با قانون بود و نیروی انتظامی وظیفه قانونی ممانعت را داشت، با خویشتن داری و بردباری تحمل کرد که این امر مورد تقدیر ستادهای انتخاباتی کاندیدای محترم قرار گرفت.
    4 - در روز انتخابات، ناجا با تمام توان، فضای امن را در اقصی نقاط کشور فراهم ساخت و در سایه رعایت ضوابط قانونی بستر امن حماسه 22 خرداد فراهم گردید.
    5 - پس از اعلام نتایج انتخابات، هواداران جنابعالی در یک اقدام غیرقانونی با هجوم به خیابان ها و برهم زدن نظم و امنیت عمومی فضای جامعه را به هم ریختند و در سایه این بی نظمی و بی قانونی عده ای سودجو و اراذل و اوباش به تخریب اموال عمومی، مزاحمت برای مردم، آتش زدن خودروها و موتورسیکلت های مردم، شکستن شیشه بانک ها و مغازه های هموطنان پرداختند و در این میان خود شما و هوادارانتان دیدید که ناجا منطبق با وظیفه ذاتی و قانونی، با اراذل و اوباش و اغتشاشگران با اقتدار برخورد کرد و با هوادارانتان مدارا و مماشات کرد. این مدارا تاکنون راهبرد پلیس بوده است و خود خوب می دانید که از این حیث ناجا مورد شماتت و عتاب برخی سایت ها نیز قرار گرفته است.
    6 - اگر چه جنابعالی در پیامی حساب خود و هوادارانتان را از اغتشاشگران جدا نمودید و ناجا هم همواره اعلام کرده است که حساب اغتشاشگران و اراذل و اوباش از هواداران جداست و نحوه برخوردهای پلیس این را به اثبات رسانده است، ولی واقعیت این است که حداقل اغتشاشگران و اراذل و اوباش در سایه فضای غیرقانونی ایجاد شده توسط شما، به اقدامات تخریب گرانه می پردازند و در طول سه شب 23، 24، 25 خردادماه در تمام موارد، اغتشاشگران به تخریب و ناامن سازی فضای عمومی پرداختند.
    7 - جنابعالی خوب می دانید که ناجا حتی در برخورد با اراذل و اوباش و اغتشاشگران نیز از اختیارات قانونی مقتدرانه استفاده نکرد و با اتخاذ رویکرد تحمل و بردباری و بدون شلیک حتی یک تیر به کنترل اوضاع پرداخت و شاهد این مدعا مجروحیت و بستری شدن حدود چهارصد نفر از ماموران جان برکف ناجا می باشد.
    8 - بپذیرید که تجمعات و راهپیمایی های غیرقانونی، مشکلات جدی را برای مردم فراهم ساخته و ایجاد ترافیک های سنگین و سرگردانی مردم، مزاحمت برای کسبه و مغازه داران، راهبندان های طولانی، شائبه دستاویز و ملعبه بودن قانون را توسط هوادارانتان ایجاد می کند و این امر برخلاف شان و روحیه قانون گرایانه مورد ادعای شماست که همواره در تبلیغات انتخاباتی بر آن تاکید می کردید.
    در پایان اعلام می نمایم که در صورت تداوم رویه کنونی ناجا در راستای حفظ نظم و امنیت جامعه و مردم، به صورت قاطع با اقدامات غیرقانونی براساس وظایف ذاتی خود برخورد خواهد کرد و جای هیچ گله ای وجود نخواهد داشت.
    فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران
    سرتیپ پاسدار دکتر اسماعیل احمدی مقدم

 

رئیس دانشگاه تهران: آشوبگران باعث ایجاد حادثه کوی دانشگاه شدند

روزنامه کیهان  صفحه 2

  رئیس دانشگاه تهران، گفت: عده ای اخلالگر و آشوبگر با تحریک دانشجویان و شکستن شیشه بانک ها و اماکن تجاری منطقه کوی دانشگاه، باعث حادثه دردناک «کوی دانشگاه » شدند.
    اساتید و نخبگان دانشگاهی و جمعی از نمایندگان سایر دانشگاه های سراسر کشور دیروز (شنبه) با دعوت «کانون دانشگاهیان ایران اسلامی» در مسجد دانشگاه تهران اغتشاشات و آشوبگریهای اخیر کوی دانشگاه تهران را محکوم کردند.
    «فرهاد رهبر» رییس دانشگاه تهران با تشریح جزییات ماجرای کوی دانشگاه و با بیان اینکه من تا احقاق حق و حقوق دانشجویان و اساتید دانشگاه از پای نخواهم نشست گفت :من از نزدیک شاهد بودم عده ای اخلالگر و آشوبگر در بیرون از کوی دانشگاه با سنگ پراکنی و گذاشتن نوار یار دبستانی و تشویق دانشجویان داخل محوطه خوابگاه برای پیوستن به آنان تلاش می کردند.
    وی افزود:من خود از شروع حادثه تا پایان آن شاهد بودم که یک عده اراذل و اوباش در بیرون کوی دانشگاه با سردادن شعار و تخریب اماکن تجاری و بانکها چگونه باعث شکل گیری این حادثه شدند.
    رهبر گفت : این عده سعی داشتند که دامنه درگیری را به داخل کوی بکشانند و حتی سعی داشتند که درب کوی دانشگاه را بشکنند، اما موفق نشدند. وی افزود: اخلالگران با روشن کردن آتش و با خارج شدن از صحنه درگیری متاسفانه باعث تحریک چندتن از دانشجویان شدند که با حضور نیروی انتظامی و البته برخورد«ناشیانه » آنان با این حادثه، اوضاع بدتر شد.
    وی افزود:هفته گذشته خانواده دانشگاه تهران روزهای پرتلاطم را پشت سر گذاشت و حوادث ناگوار و ناخوشایندی را به چشم دید. وی گفت: تحلیلم این بود که این خشونت ها دانشجویی نیست و به مسوولین امنیتی کشور هم گفتم که از چهره دانشجویی استفاده ابزاری می شود.
    وی گفت : من از قوه قضاییه و تمامی مسوولین ذیربط خواستار شناسایی مسببین این حادثه هستم و خواستار عذرخواهی کسانی هستم که اینطور بی رحمانه به حریم دانشجویی تاختند. رییس دانشگاه تهران، گفت : من در جلسه ای که نمایندگان مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه و سایر مسوولین امنیتی حضور داشتند خواستار شدم که این پرونده طوری رسیدگی شود که ریشه تعرض به دانشگاه برای همیشه خشکیده شود.
    نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران نیز در این مراسم گفت : حادثه کوی دانشگاه یک جنایت بزرگ بود. «ابراهیم کلانتری»، با بیان اینکه جنایت کوی دانشگاه به روح دانشجویان لطمه زد ،افزود که این جنایت باید پیگیری و به شدت محکوم شود.

 

چرا «الف» بامداد شنبه احمدی نژاد را پیروز معرفی کرد؟

روزنامه دنیای اقتصاد صفحه 8
سایت احمد توکلی پاسخ داد

   سایت الف وابسته احمد توکلی نوشت: برخی رسانه ها از جمله الف در اولین ساعات بامداد روز شنبه خبر پیروزی قطعی آقای احمدی نژاد را اعلام کردند. با توجه به وجود 40 میلیون رای، اعلام نتیجه بعد از چند ساعت از شمارش آرا چگونه ممکن است؟ و آیا این موضوع نشانه ای از تقلب گسترده در انتخابات نیست؟
    پاسخ بخش خبری الف: به دلیل تمایل و درخواست شدیدا مجدانه بینندگان برای اطلاع سریعتر از نتایج انتخابات در روز جمعه 22خرداد ماه، بخش خبری الف از آخرین ساعات جمعه شب با افراد مطلعی در شورای نگهبان و وزارت کشور در تماس بود و از ساعت 12 شب، براساس اطلاع موثق از منابع خود در این دو نهاد، اطلاعات دریافتی را با تاکید بر «اولیه و غیررسمی بودن آمارها» منتشر کرد. ساختار رای گیری در انتخابات ریاست جمهوری به این ترتیب است که پس از فک پلمب صندوق ها و شمارش آرا، نتایج هر صندوق در فرم 22 ثبت و به امضای اعضای هیات اجرایی، بازرسان وزارت کشور، ناظران شورای نگهبان و ناظران نامزدها (در صورت وجود) می رسد و سپس به فرمانداری شهرستان حوزه رای گیری ارسال می شود.در این دوره به دلیل حضور فقط چهار نامزد، شمارش آرا خیلی سریع به پایان رسید و در صندوق های مستقر در روستاها و شهرهای کوچک که صندوق ها معمولاتا 2هزار رای دارند، تا ساعت 11 شب نتیجه انتخابات مشخص و به وسیله اینترنت به فرمانداری شهرستان و از آنجا وزارت کشور ارسال شد.در انتخابات دهم ریاست جمهوری، 45713 صندوق و 566 شهرستان وجود داشت به جز تهران و چند کلانشهر که هر کدام چندین هزار صندوق رای دارند و جمع زدن آرای فرمانداری هایشان به طول می انجامد، تا ساعت 24 جمعه شب، نتیجه اولیه دیگر شهرستان ها مشخص شده بود که در آن آقای احمدی نژاد با فاصله قابل ملاحظه ای از نزدیک ترین رقیب خود پیش بود.در واقع، معلوم شدن نتیجه 40میلیون رای منوط به تجمیع همه صندوق ها و شمارش متمرکز آرا نیست، بلکه آرای هر صندوق به طور موازی و در مدت کوتاهی خوانده و بازهم به طور موازی در فرمانداری های هر شهرستان جمع زده می شود و نهایتا به وزارت کشور ارسال می شود تا آنجا به طور نهایی جمع بسته شود. همه این فرآیند به طور موازی اتفاق می افتد؛ بنابراین با وجود فناوری های رایانه ای و شبکه ای، معلوم شدن نتایج آرای شهرهای کوچک و روستاها در ساعات اولیه، اتفاقی طبیعی است و در انتخابات دوره قبل نیز شاهد آن بوده ایم.اطلاعات و آمار انتخابات به طور موازی به شورای نگهبان و ستاد انتخابات کشور مستقر در وزارت کشور می رود و در هر دو نقطه عده زیادی مشغول به کار هستند و طبعا مکررا درباره نتیجه آرا مورد سوال قرار می گیرند. الف از حدود ساعت 11.30 جمعه شب که آمار اولین شهرستان ها اعلام می شد، با افرادی در شورای نگهبان و ستاد انتخابات کشور در تماس بود و در ساعت 12 شب، نتیجه انتخابات را به صورت «غیررسمی و اولیه» اعلام کرد و تا ساعت 4 صبح شنبه، خبر اعلام نتایج انتخابات را دایما به روز می کرد در تقریبا همه نتایج به دست آمده، آقای احمدی نژاد با فاصله زیادی از رقبای خود پیش بود.طبیعی است نتایج رسمی پس از طی تشریفات قانونی و اطمینان از تجمیع اعداد فرم های 28 (صورتجلسه تجمیع نتایج آرا در هر شهرستان) و فرم های 22 (صورتجلسه نتایج آرا در هر صندوق) در شهرستان های پرجمعیت اعلام می شود که عملاتا ظهر روز شنبه طول کشید.

 

کدخدایی خبر داد:کروبی و موسوی به شورای نگهبان نرفتند

روزنامه اعتماد ملی صفحه 2

  شورای نگهبان قانون اساسی اعلام آمادگی کرد تا 10درصد از صندوق‌های اخذ رای را به صورت تصادفی و با حضور نمایندگان کاندیداها بازشماری کند.
به گزارش خبرگزاری فارس، سخنگوی شورای نگهبان پس از جلسه عمومی روزگذشته شورای نگهبان، گفت: از قبل هم اعلام کرده بودیم که آماده‌ایم برای اطمینان بیشتر و به صورت تصادفی برخی صندوق‌ها را بازشماری کنیم.
عباسعلی کدخدایی با اشاره به جلسه فوق‌العاده دیروز شورای نگهبان با دعوت از سه نامزد معترض دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: «در این جلسه اعضای شورای نگهبان مستندات ارائه شده را بررسی کردند و به سخنان یکی از نامزدها که در این جلسه حاضر شده بود، گوش فرا دادند و راهکارهای وی نیز مدنظر قرار گرفت.
وی با بیان اینکه از سه نامزد معترص فقط محسن رضایی در این جلسه حاضر شد، گفت: اعضای شورای نگهبان به دلیل رعایت اخلاق انتخاباتی از رضایی تشکر کردند و راهکارهای او را نیز که جدا از مستندات مکتوب وی ارائه شد مورد بررسی دقیق قرار دادند.
کدخدایی اضافه کرد: رضایی در این جلسه تاکید کرد تنها راهکار را برای حل این مساله، شورای نگهبان می‌داند.
وی با بیان اینکه رضایی خواستار بازشماری برخی از صندوق‌ها به صورت تصادفی در استان‌ها بود، گفت: «مقرر شد برخی از صندوق‌ها بازشماری شود و اطلاعاتی از سوی دستگاه‌ها مجری پیگیری و در اختیار قرار گیرد.»
سخنگوی شورای نگهبان با تاکید بر پیگیری پیشنهادهای جدیدی که این نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ارائه کرد، گفت: بر اساس قانون، مستنداتی که به صورت مکتوب از جانب نامزدهای معترض ارائه می‌شود برای پیگیری شکایات و اعتراضات آنها کفایت می‌کند و این فرصتی که به صورت حضوری در اختیار آنها قرار داده شد، برای شنیدن صحبت‌ها و پیشنهادهای دیگر آنها به صورت رودررو بود و طبعا کسانی که در این جلسه نیامدند، این فرصت را از دست دادند.
کدخدایی خاطرنشان کرد: هنوز هم تا زمانی که فرصت داریم آماده شنیدن صحبت‌های دو نامزد دیگر در جلسه عمومی شورای نگهبان هستیم، گرچه این فرصت دارد از بین می‌رود.
سخنگوی شورای نگهبان در پایان از ادامه بررسی شکایات و اعتراض‌ها خبر داد و گفت: بسیاری از این گزارش‌ها و اعتراض‌ها مورد بررسی قرار گرفته و برخی نیز در دست بررسی است و تنها شورای نگهبان می‌تواند به این تخلفات و شکایات رسیدگی کند، گرچه برخی تخلفات هم ممکن است در قوه قضائیه پیگیری شود.»
شورای نگهبان پس از دریافت شکایات سه کاندیدای انتخابات دهم ریاست‌جمهوری، از آنان دعوت کرده بود که پیش از ظهر شنبه 30 خرداد برای مطرح کردن مباحث خود و شنیدن نظرات شورای نگهبان در جلسه این شورا حضور یابند اما موسوی و کروبی از حضور در این جلسه خودداری کردند.
در همین حال خبرگزاری ایلنا به نقل از یک مقام مسوول در روابط عمومی شورای نگهبان از اعلام آمادگی این نهاد برای برگزاری نشست مشترک با موسوی و کروبی خبر داد.
وی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به اینکه ظهر امروز نشست عمومی شورای نگهبان با حضور تمامی اعضا و کارشناسان برگزار شد، گفت: در این جلسه محسن رضایی حضور یافت و سوالات و درخواست‌های خویش را مطرح کرد که مقرر شد در زمان قانونی بررسی و پاسخ داده شود.
این مقام مسوول در روابط عمومی شورای نگهبان خاطرنشان ساخت: از کروبی و موسوی نیز برای حضور در این جلسه دعوت شده بود که نیامدند و دلیلی نیز برای عدم حضور خویش اعلام نکرده‌اند.
به گفته این مقام مسوول که نامش ذکر نشد، شورای نگهبان در مهلت قانونی، یعنی پنجشنبه هفته جاری مسائل مربوط به انتخابات را بررسی و نظر قانونی را اعلام می‌کند.

 

در پی واکنش های سیاسی به مچ بندهای سبز ملی پوشان / خبیری: فیفا ایران را جریمه می کند

روزنامه اعتماد  صفحه 9

   با اینکه پنج روز از دیدار ایران برابر کره جنوبی در رقابت های مقدماتی جام جهانی 2010 می گذرد اما بحث های این بازی هنوز به پایان نرسیده است.جالب توجه است که پس از شکست تیم ملی ایران در سئول کمتر کارشناسی به مساله باخت و ناکامی ایران برای صعود به جام جهانی آفریقا پرداخته است و بیشتر توجه اهالی فوتبال و حتی افکار عمومی به سمت و سوی مچ بندهای سبز کشیده شده است.این اتفاق در حالی است که بیشتر تیتر و عنوان های خبری روزنامه های داخلی و خارجی به مچ بندهای سبزرنگ شش ملی پوش ایرانی اختصاص یافته است.در همین راستا عضو سابق کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا با اشاره به بستن دستبندهای سبزرنگ شش بازیکن در مسابقه برابر کره جنوبی می گوید این مساله برای کشورمان مشکل آفرین خواهد بود.مهدی خبیری عضو سابق کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا در این باره توضیح می دهد: «هرگونه دستبند یا علامت طبق آیین نامه فیفا در بازی های رسمی غیرقانونی است و این مساله برای کشورمان مشکل آفرین خواهد بود. به دلیل این کار بازیکنان از سوی فیفا جریمه خواهیم شد چراکه بستن هرگونه دستبند و علامت به نشانه های غیرمتعارف، مغایر با قانون فیفا است و از قبل باید به اطلاع مسوولان اجرایی مسابقات رسیده باشد.»به زعم خبیری اتفاقی که در بازی با کره جنوبی افتاد دارای دو بحث جداگانه است: یک بحث مربوط به مسائل داخلی کشور است. اما موضوع دیگر مقررات و آیین نامه فیفا در این قبیل مسائل است که توجه ویژه به آن دارد.در این میان رفتار و واکنش مسوولان فدراسیون فوتبال جای تامل دارد. ظاهراً برخی از آنها درصدد رفع و رجوع این قضیه هستند تا بحث از مسائل سیاسی جدا شده و به مسائل دینی و مذهبی گره بخورد.در حالی که علی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال عملکرد این بازیکنان را نادرست می شمارد، پورحیدری سرپرست تیم ملی می گوید: «این پارچه های سبز به نشانه نذر برای کسب پیروزی بوده است.»منصور پورحیدی با ذکر جمله «مچ بندهای سبز مذهبی بود نه سیاسی»، ادامه می دهد: «بنده خودم 20 سال است مچ بند سبز نذری حضرت ابوالفضل(ع) را چه در دورانی که فوتبال بازی می کردم و چه در دوران مربیگری به دست می بندم...»اما اظهارات سرپرست تیم ملی کسی را قانع نمی کند و سوالات بی شماری را در ذهن به وجود می آورد.سوال نخست این است که اگر دستبندها به نشانه نذر بوده چرا تمامی بازیکنان از آن استفاده نکردند و هادی عقیلی، سیدجلال حسینی و پژمان نوری تمایلی به بستن مچ بند از خود نشان ندادند؟ثانیاً چرا این مچ بندها تنها نیمه نخست بازی به دست ملی پوشان دیده می شد، ضمن آنکه طبق قانون فیفا هرگونه نشانه و علامت سیاسی و مذهبی در دیدارهای رسمی غیرقانونی است؟از سوی دیگر این نکته جای تامل دارد که چرا بازیکنان به جای استفاده از پارچه های سبزرنگ (که مختص نذر است) از نوارچسب های سبزرنگ استفاده کردند؟ و نکته آخر که بیشتر مورد توجه یکی از خبرگزاری های آلمانی قرار گرفته بازوبند کاپیتانی مهدوی کیا است. از ابتدای دیدار ایران برابر کره جنوبی بازوبند مهدی مهدوی کیا سبزرنگ بود، در حالی که این بازوبند به طور معمول سرخ یا زردرنگ است.

 

سوء استفاده از پیراهن تیم ملی گناه نابخشودنی

 روزنامه رسالت صفحه 23

   تیم ملی فوتبال کشورمان علی رغم شایستگی از راهیابی به جام جهانی باز ماند. پیرامون علل این ناکامی از ابعاد گوناگون در رسانه ها و نشریات ورزشی در روزهای اخیر به آن پرداخته شده اما یک نکته مهم و اساسی از نگاه کارشناسان و صاحب نظران مخفی مانده است .
    استفاده بعضی از ملی پوشان از مچ بند سبز در دیدار حساس و سرنوشت ساز با کره جنوبی که بنگاههای خبرپراکنی بیگانه و رسانه های بین المللی از آن به عنوان حمایت از نامزد اصلاح طلب در انتخابات ریاست جمهوری و اعتراض زیرکانه بازیکنان به اتفاقات اخیر یاد کردند، موید این نکته است که استکبار جهانی که از ترفند های سیاسی خود نتیجه نگرفته بود، این بار با کمک وسواسان خناس در شرایطی خطیر با فریب بعضی از بازیکنان تیم ملی آنها را بازیچه مطامع خود قرار داد و با اقدامی هماهنگ و از پیش طراحی شده آنها را وادار به بستن مچ بند سبز نمود. اقدام به این عمل ناجوانمردانه و ناپسند علاوه بر آنکه به عنوان نوعی اعتراض تلقی گردید و بازتاب گسترده ای در خبرگزاری های جهان بویژه استکباری داشت همبستگی و اتحادی که در تیم ملی ایجاد شده بود را از هم گسست . بازیکنانی که درزمین شاهد بسته شدن مچ بند سبز به دست دیگر بازیکنان شده بودند از این عمل شگفت زده شدند و در حساس ترین شرایط که ملی پوشان ما باید تمام هم و غم و توان روحی و جسمی خود را معطوف به اعتلای نام ایران بنمایند ایجاد شکاف در صفوف آنها تاثیر منفی بر بازی ایران گذاشت.
    اگر چنین اقدامی قبل از انتخابات، گناه بزرگ محسوب می شد و بهره برداری سیاسی بازیکنان با پیراهن مقدس تیم ملی از جانب مردم و مسئولان و افکار عمومی، امری نکوهیده و زشت است، اما بستن مچ بند سبز و به چالش کشیدن انتخابات بعد از تائید آن از سوی مراجع ذیصلاح و قانونی، گناهی نابخشودنی است که باید مسئولین مربوطه با پیگیری موضوع، ملت فهیم و آگاه ایران را از مسائل پشت پرده آن مطلع نمایند .
    این اقدام زشت که در طول تاریخ ورزش ایران سابقه نداشته آنچنان موج خبری گسترده داخلی و خارجی ایجاد کرده که روشن شدن حقایق و شناسایی عوامل اصلی این ماجرا علاوه براینکه ترفند های استکبار جهانی را برملامی کند موجب روشن شدن افکار عمومی نیز خواهد شد.
    علاوه بر آن با توجه به حساسیت ناظران فیفا به این موضوع، بعید نیست طبق بند 16 اساسنامه فیفا که هر گونه فعالیت سیاسی در تیم های ملی ممنوع است فوتبال ما با جرایم سنگین و حتی محرومیت های شدیدی مواجه شود، که بازیکنان خاطی از این بابت شرمنده ملت ایران شده اند. به هر حال مسئولیت این شکست متوجه میرحسین موسوی است که با ادامه دادن خواسته نامشروع خود همچنان بر طبل بی قانونی می کوبد.

 

 

/ 1 نظر / 10 بازدید
sh

احیاناً از مردم بی گناهی که فقط خواستار تظاهرات آرامند و مورد هجه و کشتار قرار گرفته اند شکایتی نرسیده است. در ضمن براساس قانون مجازات اسلامی، افرادی که در مقام دفاع، از خود کاری می کنند بهیچ عنوان مشمول مجازات نبوده و تنها مهاجمان باید مجازات شوند. براساس قانون، دولت موظف است که به گروهها و افراد، برای ابراز نظرات خودشان اجازه بدهند و اینکه به گروه مقابل (حامی خودش) می دهد قطعاً در جای خود محل رسیدگی دارد. نمی شود جمع زیادی از مردم اعتراض داشته باشند و حتی یکبار هم مجوز داده نشود. این نقض قانون و آزادی مندرج در قانون است.