میرحسین موسوی : برای رفع اپیدمی دروغ در جامعه دولت باید وعده دروغ ندهد

روزنامه آفتاب یزد  صفحه 1

   جمعی از مردم بومهن عصر جمعه با حضور در حسینیه معصوم علی این شهرستان از میرحسین موسوی و همراهانش استقبال کردند. به گزارش کلمه، موسوی در جمع صدها نفر از مردم بومهن گفت: برای رفع اپیدمی دروغ در جامعه، دولت باید وعده دروغ ندهد تا دروغ در جامعه گسترش پیدا نکند. وی اعتمادسازی میان دولت، مردم و جوانان را حائز اهمیت خواند و تاکید کرد: دولت آینده نباید با ایجاد خط کشی فرهنگی و ایجاد خودی و غیرخودی در کار مردم و جوانان دخالت کند. موسوی تصریح کرد: حضرت امام(ره) تجسس در کار مردم را در فرمان هشت ماده ای گناه کبیره می دانستند و در دولت من تمام این تجسس ها و سلب حریم خصوصی مردم از بین خواهد رفت. کاندیدای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه تصمیم دارم دولتی تشکیل دهم که به قانون مقید باشد گفت: معتقدم هیچ کشوری نمی تواند راه پیشرفت را طی کند مگر آن که خودش به رعایت قانون پایبند باشد. وی در بخش دیگری از اظهاراتش دلیل تورم در جامعه را توزیع بدون برنامه پول دانست و افزود: با سیاست هایی که در پیش گرفته شده است مشکل اقتصاد ملی همچنان باقی خواهد ماند و کشاورزان و کارگران همچنان با مشکلات دسته و پنجه نرم خواهند کرد. وی در باب معنای واقعی گرانی گفت: وقتی مردم امکاناتشان برای امنیت و سلامت افت کند گرانی تحقق می یابد و به یک معنا تورم، همان مالیاتی است که اغنیا بر فقرا می بندند و این به ضرر اقشار محروم جامعه است. موسوی با بیان اینکه اگر لایحه تحول اقتصادی دولت فعلی اجرا شود تورم 50‚60 درصدی رخ می دهد گفت: با گسترش تورم طلاق، اعتیاد، بیکاری و سایر مشکلات در جامعه افزایش خواهد یافت.
     نباید فقط از مستضعفان انتظار حمایت داشت
     مردم و دانشجویان رودهن استقبال گسترده ای از دهمین کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری به عمل آوردند. به گزارش کلمه، در این نشست موسوی یکی از دلایل حضور خود در عرصه انتخابات را احساس عدم حرکت در جهت درست اعلام کرد و گفت: سیاست های تورم زایی، قشرهای محروم کشور را دچار مشکل کرده و باعث کاهش تولید شده، کالاهای ایرانی جایی در بازار داخل کشور ندارند و پرتقال مصری و انگور آفریقایی در بازار کشور به وفور یافت می شود. موسوی در تکمیل اظهارات خود در خصوص وضعیت بد اقتصاد کشور خاطر نشان کرد: در سفری که به استان مرکزی داشتم انبوهی از کارگران بیکار با حقوق معوق را مشاهده کردم که متاسفانه این گونه مسائل سلامت و امنیت مردم را دچار مشکل می کند. وی با اشاره به ابعاد اجرای عدالت در جامعه گفت: فقط عدالت اقتصادی مد نظر نیست بلکه باید به تبعیض زن و مرد و سایر تبعیضاتی که سعادت مردم را دچار خدشه می کند نیز توجه داشت. موسوی افزود: همانطور که در جنگ از مردم مستضعف انتظار حمایت داریم باید در زمان صلح نیز سیاستی برای اعتلای زندگی آنها داشته باشیم. وی گسترش کمیته امداد در راستای تامین زندگی مردم محروم را روشی ناکارآمد توصیف کرد و گفت: اگر درآمدهای دهک های بالاو پایین را کنترل کنیم آن موقع می توانیم ادعا کنیم که در برابر قشر محروم کشور خجالت زده نیستیم و بنده برای تحقق این امر آمدم.
     چرا بررسی صلاحیت ها را عقب می اندازید
    همایش مسئولان و معتمدان ستادهای موسوی در سراسر کشور با حضور وی برگزار شد.به گزارش قلم نیوز، موسوی در این همایش با بیان اینکه "سخت ترین بخش تبلیغات، بخشی است که با احساسات عمیق و تصویر آرمانی مردم از کاندیدایشان مواجه می شویم" گفت: تطبیق توانایی های کم من با تصورها و تقدیرهای مردم سخت است؛ من همیشه به خود یادآور می شوم که چیزی نبوده و نخواهم بود و دولت آینده تجلی خواست های مردم در چارچوب جمعی است که من هم جزئی از آن هستم. وی با بیان اینکه شایسته هیچ دولتی در جهان نیست که پایه قدرت و فعالیت های خود را بر اساس تحمیق مردم و با ارائه آمار غلط و جوسازی بگذارد، اظهار کرد: من معتقدم حتی اگر با نیت خیر هم این کار صورت گرفته باشد به نیت سوء بدل می شود. موسوی با تاکید بر اینکه از حقوق مطبوعات و فعالیت های رسانه ای حمایت جدی خواهد کرد گفت: فعالیت آزاد رسانه ها برای حکومت، جنبه تزئینی ندارد بلکه پیشرفت ما در گروی رسانه های آزاد است، ما برای توسعه و عظمت خودمان و نیز ایجاد اخلاق عمومی و فرهنگی بهتر، نیازمند رسانه هستیم. درست مانند همان چیزی که برای درآمدهای مالی به بهره وری بیشتر نیازمندیم. وی گفت: در کشوری که گردش اطلاعات صحیحی وجود نداشته باشد، اولین چیزی که از مردم سلب می شود قدرت تصمیم گیری درست است که با نقض کرامت انسانی ارتباط وسیع دارد و وقتی آمار غلط به مردم می دهیم آنها را از کرامتشان دور می کنیم؛ این برنامه ها سرانجام خوشی برای ملت و دولت ندارد. موسوی با انتقاد از گرم نبودن فضای انتخاباتی یادآور شد: در سال های گذشته در دوران انتخابات، تبلیغات برای گرم کردن فضای انتخاباتی از بهمن ماه شروع می شد و به این ماه ها که می رسیدیم، فضای جامعه کاملابرای انتخابات آماده بود اما امروز فضا اصلاگرم نیست و درباره برنامه های صدا و سیما دچار ابهام هستیم. وی افزود: با وجود آنکه عده ثبت نام کنندگان این دوره از انتخابات حتی از دوره های قبل هم کمتر شده اما شورای نگهبان 5 روز برای تعیین صلاحیت ها وقت خواسته است؛ نمی خواهم بگویم اینها به هم وصل هستند اما به نظرمی رسد که این کارها برای آن است که شور انتخاباتی را عقب بیندازند؛ وگرنه چرا شورای نگهبان روز کار را عقب می اندازد؟ وی در ادامه در بخش دیگری از اظهاراتش تاکید کرد: نمی شود فقط شعار مبارزه با فساد بدهیم اما بعد از چهار سال حتی یک نفر را به قوه قضائیه تحویل ندهیم؛ این ازدیاد فساد در کشور است.
      نباید ملت چوب سیاست های بی فکر و احساسی را بخورد
     میرحسین موسوی در جمع مردم شهر قدس نیز گفت: مهمترین اولویت دولت آینده صرف نظر از آنکه چه کسی رئیس جمهور شود، مهار تورم و بیکاری است. وی تورم بالارا زمینه ساز کاهش قدرت خرید مردم دانست و گفت: در کشوری که تورم بالادارد سفره های مردم هر روز کوچکتر می شود و تورم در حقیقت مالیات ناخواسته ای است که بر اقشار ضعیف بسته می شود. تورم بالاتولید را متوقف می کند. وی به دیدگاه خود پیرامون دیپلماسی و سیاست خارجی اشاره کرد و گفت: خاورمیانه حساس ترین نقطه جهان است. ما باید تنش زدایی کنیم چون نباید ملت ما چوب سیاستهای بی فکر و احساسی و همراه با ریسک را بخورد. همچنین میر حسین موسوی در جمع مردم شهریار گفت: بیشترین امراض فرهنگی اجتماعی ما ناشی از بیکاری است. به گزارش مهر، وی پخش بی رویه پول و نداشتن خط مشی روشن را از جمله انتقادات خود به دولت نهم توصیف کرد و گفت: بنده در دوران جنگ وزیر میلیاردی نداشتم و از این پس هم نخواهم داشت.
       انفجار گاز اشک آور حین سخنرانی میرحسین موسوی در ملارد
       انفجار گاز اشک آور حین سخنرانی میرحسین موسوی، موجب وارد شدن آسیب و نگرانی به مردم مشتاق دیدار با مهندس موسوی شد. به گزارش قلم نیوز، حین سخنرانی میرحسین موسوی که دیروز به ملارد رفته بود عده ای ناشناس به قصد ایجاد تنش و تشویش اذهان اقدام به پرتاب و انفجار گاز اشک آور نمودند که به دلیل ازدحام جمعیت موجب آسیب و نگرانی مردم شد. علی رغم فضای ملتهب ایجاد شده مهندس موسوی به سخنرانی خود ادامه داد و مردم نیز بر عزم خود مبنی بر تداوم سخنرانی پافشاری کردند.
    

چرا به میرحسین موسوی رای نمی دهم

روزنامه رسالت صفحه 2 

نویسنده: صالح اسکندری

   تصمیم نهایی پای صندوق رای و نوع رفتار انتخاباتی هر شهروند تابعی از متغیرهای عقلانی و احساسی است که لزوما نتیجه این تصمیم قابل تجویز نیست. اما معمولاکنجکاوی خاصی در ایام انتخابات رای دهندگان را می آزارد. آنها تمایل دارند از رای و تصمیم اعضای خانواده و اقوام، همکاران و همسالان، همشهریان و آشنایان و... اطلاع حاصل کنند.
    صرف نظر از تحلیل روانشناختی این پدیده بر آن شدم در یک اقدام بدیع دلایل عقلانی و احساسی که به خاطر آنها به مهندس میرحسین موسوی رای نمی دهم را برشمارم البته همان طور که در ابتدای این نوشتار بر آن تاکید کردم این تصمیم لزوما قابل تجویز نیست چرا که شاید این دلایل دیگری را اقناع نکند و در تصمیم مرصوص وی خللی وارد ننماید.
    اما من به موسوی رای نمی دهم چون؛
    -1 نوستالژی آخرین نخست وزیر انقلاب بسیار شیرین تر و غنی تر از مهندس موسوی نامزد امروز طیفی از جبهه دوم خرداد است.
    -2 موسوی حداقل در دو ماه گذشته که به طور رسمی وارد گود رقابتهای انتخاباتی شده است هیچ حرف جدید و تئوری بدیعی برای اداره کشور ارائه نداده است.
    -3 هنوز توجیه قابل قبولی برای سکوت 20 ساله وی در قبال مهمترین حوادث و وقایع جاری مملکت پیدا نکرده ام.
    -4 روشهای تبلیغاتی مهندس موسوی مثل نمادهای سبز، first lady و... خیلی مخملی و نچسب است.
    -5 کروبی برنامه اش را درست یا غلط برای کشورداری ارائه کرده است اما مهندس موسوی در تمام سخنرانی هایش تنها دولت را تخریب می کند.
    -6 هیچ دلیلی برای نزدیکی موسوی به گروههای افراطی و ساختارشکن نظیر حزب مشارکت و مجاهدین پیدا نکرده ام.
    -7 با توجه به سوابق استعفایش و اظهارات اطرافیان و هم حزبی هایش فکر نمی کنم مرد عمل باشد و بتواند در این مقطع حساس از تاریخ انقلاب سکان هدایت قوه مجریه را به دست بگیرد.
    -8 آمارهایی که در میتینگ ها و سخنرانی ها به آنها استناد می کند خیلی غیر علمی و خلاف واقع است. وی رقم 300 میلیارد را از کجا آورده است.
    -9 بعضی اوقات به خاطر تخریب دولت مردم را هم تخریب می کند. مثلاگفته است:" دولت دروغ گو نمی تواند اپیدمی دروغ را برطرف کند." اپیدمی دروغ متهم کردن آحاد مردم به دروغ گویی است. ویا گفته است: "در این سه سال به قهقرا رفتیم و راه را گم کردیم." پس شعور مردمی که به دولت کنونی رای دادند و هنوز نظرسنجی ها نشان می دهد به آن اعتماد دارند، چه می شود؟
    -10 سخنگوی ائتلاف مردمی حامیان موسوی گفته است:" اگر موسوی رای نیاورد،می گویند همه چادری و ریشو بشوند." اما مگر در چهار سال گذشته همه ریشو و چادری شدند که اگر موسوی رای نیاورد چنین تحمیلی بر مردم صورت پذیرد. این دست تبلیغات خیلی عوام فریبانه و توهین به مردم است.
    -11 موسوی قسم حضرت عباس می خورد که به گفتمان امام(ره) و انقلاب وفادار است اما دم خروسش از حزب کارگزاران بیرون می زند. حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران و یکی از حامیان اصلی موسوی گفته است: "یا باید سوسیالیست باشیم یا لیبرالیست" چگونه می توان انقلابی بود ولی در عین حال پایبند به لیبرال دموکراسی باقی ماند.
    -12 رسانه های خارجی تمایل زیادی به روی کار آمدن مهندس موسوی دارند. به عنوان نمونه روزنامه انگلیسی گاردین از روی کار آمدن مجدد دکتر احمدی نژاد ابراز نگرانی کرده و در ادامه نوشته است: تاریخ به غرب ثابت کرده است که احمدی نژاد به هیچ وجه با غرب کنار نمی آید ولی اصلاح طلبان موضع نرم و خنثی تری در مقابل غرب خواهند داشت به همین دلیل اگر یک اصلاح طلب در ایران، مثل "میر حسین موسوی" رای بیاورد به نفع غرب خواهد بود زیرا رابطه بهتری با غرب خواهد داشت.
    -13 رنگ لباس میرحسین موسوی سبز و زبانش سرخ است. اما رقیب او تمایلی به طعنه و تخریب ندارد. احمدی نژاد تنها خود را مدافع کارنامه 4 ساله اش می داند.
    -14 حتی دوم خردادی ها هم همه تخم مرغ هایشان را در سبد مهندس موسوی نگذاشته اند. آنها می گویند میرحسین هندوانه سربسته است. او مرد عمل نیست.
    -15 وی هنوز توجیه قابل قبولی برای هواداران خاتمی ندارد. او مسبب اصلی انصراف خاتمی بود. در حالی که نظرسنجی ها نشان می دهد قابلیت جذب رای چندانی ندارد.
    اما در نهایت هر چند به آخرین نخست وزیر انقلاب رای نمی دهم اما به او احترام می گذارم و معتقدم که سکوت آخرین نخست وزیر هنوز نشکسته است. اظهارات و مواضع اخیر موسوی نامزد طیف خاصی از دوم خردادی ها نمی تواند نوستالژی و خاطره مثبت آقای نخست وزیر را آشفته کند.

 

اکبر اعلمی: مردم از فقر و بی عدالتی خسته اند

 روزنامه اعتماد ملیصفحه 5 

   اکبر اعلمی گفت: قانون اساسی جمهوری اسلامی ظرفیت های فراوانی در ابعاد مختلف دارد که باید از آنها برای پیشبرد و توسعه و ترقی کشور استفاده شود. وی که در حسینیه عربشاهی ها در یکی از محلات تبریز سخن می گفت، افزود: متاسفانه تا کنون پس از گذشت ٣٠ سال از انقلاب و تصویب قانون اساسی آن گونه که باید از ظرفیت های آن استفاده نشده است. نماینده سابق تبریز در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مردم باید با حضور در انتخابات اراده خود را نشان دهند، تصریح کرد: اگر چنین امری میسر شد کشور در مسیر توسعه قرار خواهد گرفت وگرنه هیچ تحولی در داخل کشور به وجود نخواهد آمد. این نامزد انتخابات در ادامه با رد هرگونه خبری مبنی بر کناره گیری اش گفت: من تحت هیچ شرایطی از این عرصه کناره گیری نمی کنم و تا آخر هستم. اگر کسی به دنبال آن است که من به نفع او کنار بکشم، سخت در اشتباه است و بهتر است خود این افراد به نفع من کناره گیری کنند. وی با بیان اینکه از ٧ ماه قبل اعلام کاندیداتوری کرده است، گفت: حتی کاندیداتوری من پیش از آقای کروبی بوده است؛ در حالی که در آن زمان هیچ سخنی از موسوی و احمدی نژاد نبود. اعلمی در بخش دیگری از سخنانش از وضعیت اقتصادی انتقاد کرد و افزود: هم اکنون شاهد تورم ٢۵ درصدی هستیم که این نرخ تورم بسیار جای تامل دارد؛ در حالی که دولت نهم چند سال نفت ١۵٠ دلاری فروخته است. وی در بخش دیگر سخنانش با تاکید بر اینکه استفاده از نخبگان و سرمایه داران ایرانی خارج از کشور باید در سرلوحه فعالیت های دولت باشد، اظهارکرد: هم اکنون ۵ / ۴ میلیون نخبه ایرانی در خارج از کشور به سر می برند که باید از توانایی های آنان به بهترین شکل ممکن استفاده شود. اعلمی در پایان گردش نخبگان را در سطوح مدیریتی ایران پس از انقلاب سالانه ١٠٠ نفر اعلام کرد و گفت: این آمار نشان می دهد در این طول این سالها تنها سه هزار نفر توانسته اند فرصت ورود به قدرت را داشته باشند که رقم بسیار نازلی است. از دیگر سو اعلمی در سخنرانی دیگری که با تاخیر در جلسه حاضر شده بود، گفت: »معمولاوقتی احمدی نژاد در مراسمی با تاخیر حاضر می شود، می پرسد که »کی خسته هست»و من در جواب ایشان می گویم که مردم از فقر خسته اند. از بی عدالتی خسته اند. از بی قانونی خسته اند و از تبعیض خسته اند«. وی با اشاره به مبارزات خود در زمان شاه گفت: »در اوایل انقلاب قانون اساسی با رای ۹۹.۵ درصد از طرف مردم پذیرفته شد. وی افزود: »اگر قانون درست اجراء می شد، ۹۹ درصد بازهم موافق قانون بودند. ولی قانون درست اجرا نشده و تنها اصولی که حوزه اختیارات حاکمیت را بیان کرده اند، به درستی اجراء می شوند«. اعلمی با انتقاد از نحوه اجرای قانون اساسی گفت: »چرا باید اصل ۱۵ قانون اساسی عامل امتیاز عده ای کاندیدای مجلس و شورای شهر و ریاست جمهوری شود«؟ نماینده مردم تبریز در مجلس هفتم گفت: »مردم به روزی افتاده اند که فقر و بدبختیشان را فراموش کرده اند و به دنبال تحصیل به زبان مادری هستند. این که هر انسانی به زبان مادری خود بخواند و بنویسد حق بدیهی و خدادادی هر انسانی است. چرا باید این مساله بدیهی به عنوان یک معضل مردم شود«؟ وی گفت: »با اینکه ۸ سال نماینده این مردم شده ام. با حضور بنده در تبریز کارشکنی ها شروع می شود. تا اعلام می شود اعلمی روز پنجشنبه در تالار معلم سخنرانی خواهد کرد، به رغم هماهنگی های پیشین وقتی این خبر منتشر می شود، یادشان می افتد که سالن را باید تعمیر کنند تا اعلمی نتواند سخنرانی کند. در حالی که سایرین می آیند و براحتی سخنرانی می کنند.«

 

ارتباط پویا و طبیعی انسان و کامپیوتر
آشنایی با یک موتور جست وجوی تازه اینترنتی

روزنامه اعتماد صفحه 10

مترجم: نسترن صائبی

  هفته گذشته موتور جست وجوی جدیدی در دانشگاه هاروارد رونمایی شد که به گفته کارشناسان می تواند به اندازه ظهور گوگل اهمیت داشته باشد و دستاورد بزرگی را در دنیای وب رقم بزند.
    این ابزار تحت وب که از آن با عنوان «موتور دانش» یاد می کنند، یک نرم افزار جست وجوی آنلاین رایگان به نام ولفرام آلفا است. اما تفاوت «آلفا» با موتورهای جست وجوی معمولی در این است که در پاسخ به سوالات کاربران، به جای نمایش فهرست بلندبالایی از وب سایت های گوناگون، یک پاسخ دقیق و مستقیم ارائه می کند. این موتور جست وجوی نوین که توسط «استفن ولفرام» فیزیکدان و ریاضیدان 50 ساله انگلیسی طراحی شده است، در ماه مه در آدرس www.wolframalpha.com در دسترس قرار می گیرد. «ولفرام» خود درباره موتور دانش می گوید: «هدف ما همگانی کردن دانش تخصصی برای همه، در هر کجا و هر زمان ممکن است.» این موتور جست وجوگر اطلاعات و اخبار عمومی و Feedهای آنلاین مانند اخبار هواشناسی یا قیمت سهام را پردازش می کند و به جست وجوی کاربران پاسخ می دهد. برای مثال کاربران می توانند با استفاده از این سیستم، به راحتی به اطلاعات عمومی مانند ارتفاع قله اورست پی ببرند یا چندین مجموعه داده را در ولفرام آلفا وارد کنند و نتیجه جدیدی مانند تولید ناخالص داخلی یک کشور به دست آورند.
    از دیگر قابلیت های موتور دانش می توان به حل معادله های ریاضی پیچیده و رسم نمودارهای گرافیکی اشاره کرد. «ولفرام» می گوید: «سیستم ما مانند تعامل با یک متخصص قادر است لب کلام شما را درک کند، آن را پردازش کند و جواب را به شما بگوید. با وجود دامنه پایگاه داده علمی گسترده آلفا، اطلاعات فرهنگی محدودی نظیر فیلم و موسیقی در این سیستم گنجانده شده است.» وی در ادامه می افزاید: «هزاران میلیارد داده گوناگون توسط متخصصان شرکت Wolfram Research برای آلفا انتخاب شده است. وظیفه این تیم متخصص، خواناکردن اطلاعات مورد نظر برای آلفا است.» «نوا اسپیواک» یکی از پیشگامان وب معنایی و خالق سرویس اجتماعی تحت وب Twine معتقد است موتور جست وجوی آلفا ولفرام می تواند به اندازه نقش گوگل در دنیای وب اهمیت داشته باشد.
    وی می گوید: «کاری که ولفرام آلفا می کند مانند اتصال به یک مغز الکترونیکی بیکران است. این موتور جست وجو نه تنها به جست وجوی محض اطلاعات در یک پایگاه داده گسترده می پردازد، بلکه جواب ها را پردازش و درک می کند.»
    درک بیشتر
    ولفرام آلفا از تکنیکی به نام «پردازش طبیعی زبان» برای پاسخگویی به سوالات کاربران استفاده می کند. با وجود این فناوری، کاربران می توانند به جای عبارات و ساختارهای تخصصی با زبان محاوره سوال خود را وارد سیستم کنند. برای مثال پاسخ به یک ورودی نسبتاً ساده مانند «چه تیمی در سال 2006 قهرمان جام جهانی فوتبال شد؟»، کشور «ایتالیا» خواهد بود. این فناوری مدت ها آمال و آرزوی دانشمندان کامپیوتر بوده که هدف شان برقراری ارتباط میان انسان و کامپیوتر به شکلی پویا و طبیعی است. به گفته «ولفرام»: «آلفا بسیاری از موانع سر راه ترجمه و درک الکترونیکی داده ها را حذف کرده است.» وی در ادامه می افزاید: «ما گمان می کردیم ابهام زیادی در عبارات جست وجو وجود داشته باشد و این مساله آلفا را دچار چالش کند، اما در واقع اینچنین نبوده است. از سوی دیگر این سیستم به خوبی اشکالات زبانی را حذف می کند. منظور از اشکالات زبانی، کلماتی است که در محاسبات کامپیوتری آلفا برای به دست آوردن پاسخ های موردنظر، نقشی ندارند.»
       زبان ساده

 «    ولفرام» می گوید اکثر کاربران در جست وجوی خود ترجیح می دهند به جای به کارگیری جملاتی با ساختار دستوری کامل، تنها «مفهوم» اصلی را جست وجو کنند، همان طور که در موتورهای جست وجوی امروزی به این شیوه عمل می کنند. وی می گوید: «مردم خیلی زود تنبل می شوند و با خود می گویند من به آن همه کلمه اضافی در جست وجوی خود احتیاج ندارم.» اما دکتر «بوریس کتز» متخصص زبان طبیعی انستیتو فناوری ماساچوست بر این باور است که یاد کردن از ساختار دستوری زبان با عنوان «اشتباه زبانی» توسط دکتر ولفرام، امری ناامید کننده است. «کتز» می گوید: «شما از این سیستم سوال می کنید «باراک اوباما» چه زمانی با «نیکلاسارکوزی» ملاقات کرد؟ اما زمانی درک ساختار جمله بیشتر نمود پیدا می کند که آلفا تشخیص دهد آیا اوباما با سارکوزی ملاقات کرد یا سارکوزی با اوباما.» وی در ادامه می افزاید: «به عقیده من، دکتر ولفرام در برخورد با پدیده زبان دچار اشتباه شده است و به جای درک چگونگی چینش مفاهیم زبانی گوناگون در کنار هم، از آن با عنوان اشتباه یاد می کند.» «کتز» سرپرست پروژه یک ابزار پردازش زبان طبیعی به نام Start است که به ادعای وی، نخستین سیستم پاسخ دهی به سوالات تحت وب است. این سیستم همانند آلفا، مجموعه یی از پایگاه داده های مشخص را جست وجو می کند تا سوالات کاربران را پاسخ دهد. این در حالی است که Start تنها داده های عمومی را شامل می شود و در مقایسه با آلفا از دامنه بسیار محدودتری از اطلاعات پشتیبانی می کند.
    به گفته «کتز»: «موتور جست وجوی Start به میلیون ها سوال صدها هزار کاربر در سراسر جهان مانند مکان ها، فیلم ها، مردم و معنی کلمات در دیکشنری پاسخ می دهد. این سیستم همچنین قادر است مانند آلفا، اطلاعات را از چند منبع گوناگون پردازش کند.»

 

مروری بر 10 گوشی پرفروش بازار

روزنامه دنیای اقتصاد  صفحه 25 

       بازار تلفن همراه این روزها با رسیدن به 48میلیون کاربر تقریبا به حالت اشباع رسیده است.
     درحالی که گفته می شود برخی از کاربران به واسطه سیم کارت های ارزان قیمت هم اکنون دوسیم کارته شده و به سمت خریدن گوشی جدید رو آورده اند، اما ظهور گوشی های دوسیم کارته باعث شده تا بسیاری از این کاربران قید حمل دوگوشی را زده و به سمت خرید این نوع از گوشی ها رو آورند. از سوی دیگر و از آنجایی که تا همین چند ماه پیش عمده گوشی های دوسیم کارته در بازار گوشی های چینی بی کیفیت بوده اند، اما با ورود گوشی های دوسیم کارته سامسونگ به نظر می رسد که این برند توانسته باشد بیشتر مورد استقبال این نوع از کاربران قرار گرفته باشد.
    اما بازار تلفن همراه که این روزها بیشتر از قبل حالتی سکون به خود گرفته است، در بخش گوشی های دوسیم کارته، گوشی های ارزان قیمت و نیز گوشی های هوشمند لمسی وضع دیگری به خود گرفته است. به طوری که هم اکنون در همین بازار راکد اما اقبال اندک مخاطبان بازار به این گوشی ها بیشتر از قبل است.
    نوکیای ارزان و نوکیای لمسی
    نوکیا همچنان پرفروش ترین برند بازار تلفن همراه است. هرچند که طی دو ماه گذشته دو نماینده فروش فعال این برند به دلیل توزیع بیش از حد گوشی های قاچاق و تعرفه بالای واردات از ادامه فعالیت در این بازار انصراف دادند، اما هم اکنون به رغم کم شدن سهم و فروش نوکیا در بازار، این برند همچنان حرف اول بازار را می زند.
    در کنار N95 عادی و 8 گیگابایتی این برند که همچنان از فروش نسبتا خوبی در بازار برخوردارند، اما این روزها اقبال مخاطبان به سمت دو گوشی دیگر از خانواده گران قیمت های این شرکت افزایش یافته است.
    گوشی N78 که از زمان عرضه اش به بازار زمان نسبتا زیادی است که می گذرد، اما این روزها بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفته است. این گوشی، اما در بدو ورودش با مشکلات نرم افزاری روبه رو شد. البته ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که N78های بدون گارانتی که بیشتر به شکل قاچاق وارد بازار می شد با این مشکل رو به رو بودند. شاید همین عامل باعث شده بود تا توجه بازار در آن زمان از این مدل نوکیا منحرف شده و به سمت سایر اعضای خانواده N جلب شود. به هر حال هم اکنون N78 از فروش خوبی در بازار برخوردار شده است. این گوشی هم اکنون با گارانتی رسمی 220هزار تومان در بازار به فروش می رسد و از امکاناتی نظیر صفحه نمایش TFT ، دوربین عکاسی و فیلمبرداری 2/3 مگاپیکسلی و ارتقای حافظه داخلی توسط مموری کارت برخوردار است.
    دیگر پرفروش نوکیا اما این بار نه از خانواده N است و نه از خانواده E، بلکه باز هم یکی از اعضای اکسپرس میوزیک ها خبرساز این برند شده است. 5800 که از عمر حضورش در بازار ایران چندماهی نمی گذرد، این بار به عنوان یکی از پرفروش های نوکیا در بازار شناخته شده است. جدا از بحث تبلیغات بی شماری که پیرامون این مدل صورت گرفته است، اما لمسی بودن این مدل باعث شده تا نوکیا دوستانی که انتظار یک گوشی لمسی را از این کمپانی داشتند، به سمت این مدل کشیده شوند. این مدل هم اکنون با گارانتی رسمی نزدیک به 360هزار تومان به فروش می رسد.
    قدیمی های پرفروش
     هرچند سونی اریکسون در ماه های گذشته گوشی های جدیدی را روانه بازار ایران کرده است، اما همچنان مدل S500 این برند به عنوان یکی از پرفروش های این برند در بازار شناخته می شود.
    S500 سونی اریکسون که با گارانتی متفرقه به بهای 123هزار تومان فروخته می شود، دارای امکاناتی نظیر صفحه نمایش TFT ، دوربین عکاسی و فیلمبرداری دو مگاپیکسلی و ارتقای حافظه داخلی توسط مموری کارت است.
    همچنین مدل T700 این برند به عنوان یکی از پرفروش های این برند در بازار تلفن همراه معرفی شده و با گارانتی رسمی به بهای 215هزار تومان در اختیار مشتریان قرار می گیرد.
    دوربین عکاسی و فیلمبرداری 2/3 مگاپیکسلی و حافظه داخلی 25 مگابایتی از مشخصات اصلی گوشی T700 به شمار می آید که با گارانتی رسمی به قیمت 215هزار تومان در بازار تلفن همراه عرضه می شود.
    از سونی اریکسون در بازار تلفن همراه به جز این چند مدل پرفروش خبر دیگری نیست. یکی از انتقاداتی که از سوی نمایندگان فروش سونی اریکسون همواره مطرح بوده به عدم اطلاع رسانی صریح نمایندگان اصلی این برند در بازار ایران بازمی گردد.
    وقتی سامسونگ ساکت است
     هرچند که از ابتدای سال جاری دیگر از سر و صدا و تبلیغات بی شمار سامسونگی ها خبری در بازار نیست، اما این برند که هم اکنون به نظر می رسد به جایگاه دوم در بازار ایران خیلی نزدیک شده است از ابتدای سال جاری تا به حال نزدیک به چهار مدل جدید روانه بازار کرده است.
    M7500 سامسونگ که یکی از جدیدترین محصولات این برند در بازار است، هم اکنون با قیمت 325هزار تومان در لیست پرفروش ترین های این برند قرار گرفت. صفحه نمایش OLED، ارتقای حافظه داخلی توسط مموری کارت (MicroSD (TransFlash، دوربین عکاسی و فیلمبرداری3 مگاپیکسلی از مشخصات اصلی مدل فوق به شمار می آید.
    گوشی M3510 سامسونگ نیز که هم اکنون به قیمت 125 هزار تومان عرضه می شود از دیگر پرفروش های این برند است. این گوشی، دارای صفحه نمایشTFT با قابلیت نمایش 16میلیون رنگ، دوربین عکاسی و فیلمبرداری دو مگاپیکسل، حافظه داخلی 60 مگابایتی و ارتقای آن توسط (microSD (TransFlash است.
    دوربین عکاسی و فیلمبرداری 15/3 مگاپیکسلی و ارتقای حافظه داخلی توسط مموری کارت تا 16 گیگابایت از مشخصات اصلی این گوشی به شمار می آید.
     لمس های جذاب
     بازار تلفن همراه از سال گذشته با ورود گوشی های آیفون و اچ تی سی ترکیب جدیدی از متقاضیان را به خود گرفته است. این روزها گوشی های لمسی که زمانی به واسطه تازه بودن فناوری شان از قیمت بالایی برخوردار بودند، اما با کاهش قیمت بیشتر از قبل مورد استقبال مصرف کنندگان قرار گرفته اند.
    ویوا، تاچ اچ دی و دایموند 2، از پرفروش های اچ تی سی در بازار تهران است که به واسطه خدمات جانبی ای همچون بیمه رایگان و نصب نقشه انحصاری تهران برای استفاده از سیستم GPS توسط پرشین تله کام باعث شده تا بیشتر از قبل مورد استقبال قرار گیرند.
    این سه مدل هم اکنون با قیمت های 270، 730 و 620هزار تومان در بازار عرضه می شوند. لمسی بودن صفحه نمایش مهم ترین ویژ گی گوشی های این سه مدل است، اما در عین حال در مدل اچ دی استفاده از دوربین 5 مگاپیکسلی در کنار امکان ارتقای حافظه به وسیله مموری از دیگر امکانات این گوشی عنوان شده است.

 

 

/ 1 نظر / 6 بازدید
mojtabah

سلام، بر مبنای گزارش بانک مرکزی ۸۷ درصد دستمزد کارمندان و کارگران خرج هزینه‌های خوراکی میشود. سال گذشته این ۴۷ درصد بود. خدا‌را شکر انتخاب آقای احمدی‌نژاد واقعا وضع ما را تغییر داده.آقا محمود دکتر ،بسیجیها و پاسدارها انتخابات را با گلوله برای شما خریدند آیا این برو بچهای شما میتونند تورّم و اقتصاد هرج مرج و گرسنگی را هم با یک گلوله از بین ببرند؟ آیا گلوله‌های اینها میتونه اجاره من رو هم بده،برای خانواده من لباس بخره، خرج تحصیل بچه‌های من بشه؟ لعنت بر من و تمام کارگر‌هایی دیگری که به تو رای دادیم.خدا خودش رحم کند.