دیدار 3 ساعته هاشمی با مقام معظم رهبری
پس از انتشار نامه صورت گرفت

 روزنامه اعتماد ملی  صفحه 2 

نویسنده: مهسا امرآبادی

   سه شنبه، ساعاتی پس از آنکه نامه اکبر هاشمی رفسنجانی خطاب به رهبر معظم انقلاب منتشر شد، او به دیدار آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری رفت. بنابر اخباری که به خبرنگار اعتمادملی رسید، این دیدار از ساعت 7 غروب تا 10 شب به طول انجامید و هاشمی در خصوص آنچه در نامه نگاشته بود، با مقام رهبری به سخن نشست و حاصل آن دیدار و گفت وگو به گفته نزدیکان هاشمی بسیار مثبت بود. از دیگر سو سایت آینده نیوز خبر داد که هاشمی گفته است «این دیدار یکی از دیدارهای کارساز من با رهبری معظم انقلاب بوده است.» انتشار نامه هاشمی رفسنجانی، به گفته بسیاری از تحلیلگران، مهم ترین اتفاق این دوره انتخابات ریاست جمهوری است.

واکنش فعالان سیاسی به نامه هاشمی

   نامه آیت الله هاشمی رفسنجانی به مقام معظم رهبری و گلایه وی از برخی ادعاها و تهمت ها که در رسانه ملی نسبت به وی و خانواده اش ابراز شده بود، واکنش های متفاوتی را در میان فعالان سیاسی دو جناح به دنبال داشت هاشمی در این نامه اظهارات مطرح شده در صداوسیما را یادآور «خاطرات تلخ اظهارات و اقدامات منافقان و گروهک های ضدانقلاب در سال های اول انقلاب و لجن پراکنی های باند پالیزدار» دانست. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این نامه خواستار اقدام موثر برای رفع فتنه های خطرناک و خاموش کردن آتشی شد که هم اکنون دودش در فضا قابل مشاهده است، این سخنان هاشمی اما واکنش هایی را هم در پی داشت. آیت الله شیخ محمد یزدی، از معدود افرادی بود که نسبت به نامه هاشمی اعتراض کرد. رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هرنوع تشدید التهاب در جامعه، را مقابله و مخالفت با نظام و اهداف مقدس آن دانست. درباره برخی تعابیر در نامه هاشمی مبنی بر آتشفشان های سوزان و اجتماعات خیابانی یادآور شد: مردم ما به راحتی می توانند قضاوت کنند. وقتی مقام معظم رهبری در آخرین سخنرانی شان در روز 14 خرداد در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) با صراحت همه مردم را به شرکت در انتخابات دعوت کردند و امر به خودداری از درگیری و برخوردها فرمودند و تصریح کردند که اگر جایی کسانی دنبال ایجاد درگیری هستند یا خائن یا غافل هستند، دیگر چه عبارتی بالاتر از این است؟ وی یادآور شد: فرض کنید کسی هم جمله ای گفته است و نمی بایست می گفت، پیگیری آن روال قانونی دارد. معمولاشکایت می کنند و شکایت به دستگاه قضایی می رود؛ دستگاه قضایی هم رسیدگی می کند و آنچه که تکلیف است انجام می دهد. به هر حال تصور من این است در حال حاضر هر نوع تشدید التهاب در جامعه مقابله و مخالفت با نظام و اهداف مقدس آن است. یزدی در پاسخ به این سوال که هاشمی در نامه اش خطاب به مقام معظم رهبری نوشته است که «برای رفع فتنه های خطرناک و خاموش کردن آتشی که هم اکنون دودش در فضا قابل مشاهده است، هرگونه که صلاح می دانید اقدام موثری بنمایید» گفت: ما چیزی به عنوان آتش و دود و این چیزها نمی فهمیم. مگر خدای ناکرده کسانی بخواهند فتنه ای برپا کنند. فتنه برپا کردن غیر از این است که انسان بخواهد تبلیغ فتنه بکند.

  برخی افراد یک طرفه قضاوت می کنند
    در همین خصوص، سیدمحمد غروی، عضو ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در واکنش به افرادی که نسبت به نامه هاشمی انتقاد دارند، گفت: من از این افراد سوال می کنم که چه کسی زمینه التهاب در جامعه را ایجاد کرد؟ اگر به کسی ظلم شود و بخواهد شکوه و گلایه کند، مشکل دارد؟ کسی که مظلوم واقع شده اگر بخواهد با مقام معظم رهبری درد و دل کند، التهاب ایجاد می کند؟ این چه قضاوت یک طرفه ای است که برخی از خود بروز می دهند؟ سخنگوی پیشین جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: متاسفانه برخی افراد در جامعه التهاب ایجاد کرده اند و آن را ادامه می دهند. غروی به سخنرانی مقام معظم رهبری در حرم امام (ره) اشاره کرد و افزود: پس از سخنرانی مقام رهبری در حرم مطهر، برخی ایجاد التهاب را تکمیل کردند و دیدیم که دوباره همان خط را در مناظره های انتخاباتی ادامه دادند. وی با تاکید بر اینکه مردم باید قضاوت کنند، به شایعاتی مبنی بر احتمال راهپیمایی مدرسین حوزه علمیه قم در اعتراض به نامه هاشمی اشاره کرد و گفت: مدرسین هیچ گاه این کارها را انجام نمی دهند، البته ممکن است چند نفر را راه بیندازند اما شان مدرسین اجل از این اقدامات است و همیشه از مظلوم دفاع می کنند.

 هاشمی خویشتن داری کرد
    یک عضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری نیز از نامه هاشمی حمایت و نسبت به منتقدان وی اعتراض کرد. ابوالقاسم رئوفیان خطاب به منتقدان هاشمی گفت: باید خود را جای هاشمی قرار دهید و بعد بگویید زمان نوشتن نامه اکنون بود یا بعد از انتخابات یا اصولانگارش آن لازم بود یا خیر. عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی فرهنگیان افزود: به نظر من هاشمی مانند همیشه از خود خویشتن داری نشان داد، وی از چهره های برجسته نظام است که همواره مصالح کشور و منافع ملی را در نظر دارد و همیشه آبروی خود را برای حفظ مصالح کشور و شکست دشمنان نظام، به خطر انداخته است. رئوفیان با بیان اینکه هاشمی در چهار سال گذشته سکوت کرده بود، ادامه داد: آقای هاشمی امروز در مقابل سیل تهاجمات و اتهامات ناروا از سوی مقامات ارشد کشور، به نگارش یک نامه اکتفا کرده است و نامه ای گلایه آمیز به مقام معظم رهبری که همواره ارادت، علاقه و حمایت خود را از ایشان نشان داده، نوشته است و انصاف نیست نسبت به گلایه ایشان که حق اوست، واکنش منفی نشان دهیم. رئوفیان همچنین عکس العمل هاشمی را متاثر از عمل و کنش مدعیان ندانست و توضیح داد: اگر واکنش آقای هاشمی معلول و متاثر از رفتار برخی آقایان بود، قطعا امروز با مشکل مواجه بودیم، یعنی هاشمی با توجه به مصالح کشور و برخاسته از نوع تفکر خود عکس العمل نشان داد که متاثر از نوع اندیشه وی برای حفاظت از منافع کشور است.

 نامه هاشمی بهتر از تهمت زدن از تریبون عمومی است
    عضو دیگر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز نسبت به ادعاهای مطرح شده در صداوسیما اعتراض کرد و نگارش نامه گلایه آمیز به رهبری را حداقل حق هاشمی دانست. محسن غرویان مقام معظم رهبری را در این مسائل و مشکلات کلان و حساس، ملجا و داور نهایی عنوان کرد و گفت: هاشمی حتما مصلحت را در نوشتن نامه به رهبری دیده است و ایشان حق دفاع از خود را دارد. وی به بیانیه 50 نفر از اساتید حوزه در انتقاد از اظهارات و ادعاهای برخی افراد در صداوسیما اشاره کرد و افزود: بیانیه ما محصول خردجمعی بود و معتقدیم این مسائل نباید در جامعه اسلامی پیش آید. عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی انتشار نامه از سوی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را حق هاشمی دانست و گفت: مقام معظم رهبری برای حل مشکلات و خروج از این لیست ها وارد عمل می شوند اما به نظر من بهتر بود انتشار این نامه در این مقطع و در آستانه انتخابات نباشد زیرا کشور در حال حاضر به آرامش احتیاج دارد و باید مانع از افزایش تنش ها شد. وی در عین حال تاکید کرد: هاشمی دغدغه هایی داشت و آنها را به رهبری گفت و این روش بهتر از این است که ایشان مانند سایرین از تریبون عمومی استفاده کند و به افراد تهمت بزند. خرسند در پایان ادعاهای مطرح شده در مناظره های تبلیغاتی را زمینه ساز واکنش هاشمی دانست و گفت: یک اشتباه را نباید با اشتباه دیگر جبران کرد، جامعه به آرامش نیاز دارد و باید محیط برای برگزاری انتخابات بدون التهاب باشد.

 

معاون اول رئیس جمهور: توطئه انقلاب مخملی در ایران شکست خورده است

 روزنامه رسالت صفحه 3

   معاون اول رئیس جمهور گفت: توطئه استکبار در راه اندازی انقلاب مخملی در ایران اشتباه بزرگ و تاریخی بوده است که امروز با حضور مردم به شکست انجامیده است.
    به گزارش فارس از اردبیل، پرویز داوودی در مجموعه 6 هزار نفری رضازاده اردبیل افزود: آمریکا به خیال خود قصد براندازی نظام ما را با شیوه انقلاب های مخملی داشت اما به سرعت فهمید که ایران مثل کشورهای آسیای میانه نیست که بتواند فریب شعارهای پوشالی دشمن را بخورد. وی با بیان اینکه خودباوری ملت در سایه نظام اسلامی و رهبری امام محقق شد، گفت: امام با شناخت مردم و آشنایی با توانمندی های آنها ملت را از بحران هویتی و تهدید جدی خارج کرد و به مردم شخصیت و قدرت حقیقی بخشید.
    داوودی رمز پیروزی ملت ایران در دوران انقلاب را، شجاعت امام راحل و باورپذیری او از توانمندی جوانان و نوجوانان برشمرد و اظهار داشت: امام با قدرت و شجاعت خود ظرفیت ها و نیروهای عظیم ملت را به خوبی شناخت و از آنها در راستای ساختن ایران عزتمند بهره گرفت. معاون اول رئیس جمهور در ادامه احمدی نژاد را فرزند خلف امام و رهبری برشمرد و تصریح کرد: ملت ما با تبعیت از رهبر معظم انقلاب امروز جبهه های مختلف اقتصادی، علمی، فرهنگی و اجتماعی را فتح می کنند و چون کوه در مقابل آمریکا و اسرائیل ایستاده اند.
    وی به ساخت موشک سجیل، پرتاب ماهواره امید و پیشرفت های هسته ای کشور اشاره کرد و گفت: دستیابی ملت ما به این توانمندی ها قدرت و عظمت ما را دوچندان کرده است.
    داوودی به خدمات ارزشمند دولت در سال های اخیر اشاره کرد و افزود: عده ای با نادیده گرفتن برخی مزیت ها و با ارائه آمار غلط و دروغ قصد منحرف کردن ملت را دارند اما ثمرات تلاش های این دولت گویای تمام مسائل است و در این میان سفرهای استانی که دنیا قصد اقتباس از آن را دارد با تمام نتایج و ثمراتش زیر سئوال می برند که این نهایت بی انصافی است.
    وی گفت: پیشرفت های هسته ای ملت ما در طول دوران حاکمیت دولت نهم یک سند افتخار است اما اینکه این افتخار را به دلایل واهی محکوم کنیم و خدمات چهار ساله را بی ارزش و تحقیر کنیم جای بسی تاسف و بی انصافی است.

 

سازمان بازرسی: مدرک تحصیلی رهنورد قانونی است

روزنامه دنیای اقتصاد  صفحه 8

 سایت قلم نوشت: سازمان بازرسی کل کشور با بررسی پرونده تحصیلی دکتر زهرا رهنورد، مراتب ارتقا و اخذ مدرک تحصیلی وی را مطابق روال قانونی اعلام کرد.
    در پاسخ به درخواست زهرا رهنورد درخصوص بررسی کارشناسی نحوه اخذ مدرک تحصیلی و مراتب علمی وی، اداره کل نظارت و بازرسی امور آموزشی و پژوهشی سازمان بازرسی، موضوع را بررسی و اعلام کرد که این موضوع قبلادر سال 1382 مورد بررسی قرار گرفته و مراتب ارتقا و اخذ مدرک تحصیلی نامبرده مطابق روال قانونی و منطبق بر آیین نامه ها و دستورالعمل های جاری و ساری صورت گرفته است.

 

/ 0 نظر / 12 بازدید