توضیحات وزارت کشور در مورد خبر انتصاب رئیس جمهور به عنوان معاون فرماندار خرمشهر

روزنامه آفتاب یزد  صفحه 1 

  روزنامه آفتاب یزد در صفحه اول شماره 2629 روز چهارشنبه 6 خرداد 1388 مطلبی با عنوان » یک حکم تبلیغاتی برای رئیس جمهور!؟« چاپ کرده است که مستدعی است طبق ماده 23 قانون مطبوعات پاسخ روابط عمومی وزارت کشور را که در ادامه می اید در همان صفحه و با همان حروف در اولین شماره به چاپ برسانید. دروغ پردازی روزنامه آفتاب یزد در انتصاب رئیس جمهور به فرمانداری خرمشهر آن هم به استناد ادعای رئیس یکی از ستادهای انتخاباتی نامزدهای محترم از مصادیق دروغ هایی است که نشان دهنده استفاده ابزاری از رسانه برای مقاصد سیاسی کارانه است در حالی که رسانه باید ابزاری باشد برای روشنگری و اینکه دانستن حق مردم است نه اینکه ابزاری برای پنهان کردن حقایق و دروغ پردازی. وزیر کشور در مصاحبه با خبرنگاران واحد مرکزی خبر، فارس و ایرنا در ساعت 21 روز دوم خرداد (نه بر اساس دروغ شما 3 خرداد آن هم فقط با خبرنگاران فارس) با پرهیز دادن نامزدها و هوادارانشان از تخریب، توهین و هتک حرمت دیگران و دعوت آنان به قانون گرایی و اخلاق مداری تذکر داده است که تخریب کنندگان همانطور که در انتخابات های گذشته نیز نتیجه عکس گرفته اند این بار نیز اگر به کارهای تخریبی خود ادامه دهند باز هم نتیجه عکس خواهند گرفت. مردم شریف خرمشهر و ملت عزیز ما نیز می دانند که سخنان وزیر کشور نشان دهنده اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران در آستانه ورود به چهارمین دهه انقلاب اسلامی است آنجا که آقای محصولی در جمع نیروهای مسلح خرمشهر نیز گفت: » امروز دشمنان ما در صحنه های بین المللی آنچنان احساس ضعف و انزوا می کنند که مجبور به ترک صحنه هایی مانند کنفرانس بین المللی ژنو می شوند.« به هر حال امیدواریم همه عوامل فعال در انتخابات اعم از مجریان، ناظران، نامزدها، ستادهای نامزدها، هواداران آن ها و احزاب و رسانه ها در آستانه دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که رویدادی بزرگ برای ایران اسلامی است با رفتار قانونی و رقابت اخلاقی زمینه حضور گسترده مردم را فراهم کنند نه اینکه با تهمت و افتراء و دروغ و تخریب دیگران موجب یاس و ناامیدی مردم و کاهش حضور مردم در صحنه انتخابات شوند. البته یادآور می شود که روشنگری روابط عمومی وزارت کشور به معنی سرگرم شدن به حاشیه سازی ها و دروغ پردازی ها نیست بلکه با هدف حفظ و صیانت از آراء ملت و سلامت فضای عمومی انتخابات و حفظ حریم افکار عمومی است و همانگونه که قبلانیز گفته شد ملت ما آزموده است و آزموده را آزمودن خطاست.
    
     آفتاب یزد: خبر انتصاب آقای احمدی نژاد به عنوان فرماندار یا معاون فرماندار خرمشهر، موضوعی است که توسط اغلب خبرگزاری ها و به نقل از خود ایشان منتشر شد و تاکنون کسی آن را تکذیب نکرده است. متاسفانه در جوابیه وزارت کشور نیز اشاره ای به این موضوع وجود ندارد

 

شان ایرانیان را روی میز مذاکره نگذاشتیم

 روزنامه ایران  صفحه 1 

سخنان مهم رئیس جمهور در نشست 5 ساعته با نخبگان کشور

امروز باید دست به دست هم دهیم؛ دشمن می خواهد از ملت ایران انتقام بگیرد
       ■ عقلانیت این است که اقتدار ملت را بشناسیم و از این اقتدار در مناسبات جهانی استفاده کنیم. من در حدود 300 ملاقات با شخصیت های بزرگ جهان داشته ام اما در این دیدارها یک تقاضا برای ملت ایران نداشتم؛ ما شان ملت ایران را روی میز نمی گذاریم و آن را نمی شکنیم
    ■ اگر کوتاه آمدن در برابر زورگویان دنیا اسمش عقلانیت، برنامه درست، منطق و کار غیرماجراجویی است، بنده می گویم که اصلاً اهل چنین عقلانیتی نیستم و هرگز نخواهم بود
    ■ به لطف خداوند و هوشمندی جوانان، بازرگانان و متخصصان اقتصاد کشور، تحریم ها شکسته شد
    ■ امروزه راه برای ساختن ایران باز شده است و حداکثر نقش دولت این است که زنجیرها را از پای ملت باز کند تا آنها به سرعت به پرواز درآیند و همه عرصه های جهانی را فتح کنند
    ■ گفته ام بگذارید 30 روزنامه ای که علیه من مطلب می نویسند، طعم آزادی را بچشند
    ـ رئیس جمهور روز گذشته به جمع نخبگان علمی کشور در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی رفت ودر گفت وگویی پنج ساعته از سیاست هسته ای دولت نهم به عنوان نمونه ممتاز خودباوری و اقتدار ملی در میان نخبگانی که بیش از هر چیز به تزریق روحیه خودباوری نیاز دارند، سخن گفت.
    دکتر احمدی نژاد با بیان این که تاکید ما این بوده که در سیاست خارجی با تکیه بر اقتدار ذاتی و ملی ایران حرکت کنیم گفت: در قضیه هسته ای آنها به دنبال این بودند که در یک موضع سیاسی اراده خود را به ملت ایران تحمیل کنند و اگر ملتی «الف» تسلیم را بگوید باید تا «ی» آن را برود. آنها هیچ ملت عزتمندی را نمی پذیرند. در آنجا بحث عزت و اقتدار ملت ایران بود که نباید مخدوش می شد. وی با تاکید بر این که پیشرفت یک کشور جز در سایه علم غیرممکن است، خاطرنشان کرد: آنها نمی خواستند ما به سمت علوم پیشرفته برویم؛ چراکه علوم پیشرفته از جمله علوم هسته ای، نانو، هوا و فضا و بیو، موتور حرکت کشور است. آنها می خواستند راه را برای کسب این علوم در کشور ما ببندند تا ایران برای همیشه دسته دوم باقی بماند.
    رئیس جمهور با بیان این که هیچ یک از آحاد ملت ایران بخصوص دانشجویان و دانشگاهیان قبول نمی کنند که زیر بار تحمیل بروند و نخواهند رفت، گفت: فشارهایی که در این چهار سال در این حوزه وارد شد ده ها برابر فشارها در نهضت مشروطه و ملی شدن صنعت نفت و عرصه های دیگر بود.
    ■ محو در آینده درخشان ملت هستیم
    وی با اشاره به این که «برخی از دوستان به من می گویند به فکر آینده خودت باش، چرا در این عرصه کوتاه نمی آیید؟» در پاسخ به این افراد گفت: من به این دوستان می گویم که ما محو در آیند ه درخشان ملت ایران هستیم و از حقوق ملت ایران دفاع می کنیم. احمدی نژاد با بیان این که «سیاست خارجی ما را هم غربی ها و هم برخی از دوستان زیر سوال می برند و می گویند کارشناسی نیست» گفت: یکی از مهمترین اصول دیپلماسی این است که وقتی در معرض هجوم دشمن هستیم، قوای خود را روی نقطه ضعف دشمن متمرکز کنیم.
    وی یادآور شد: وقتی اولین قطعنامه را دادند، فکر کردند که در بین ملت ایران رعب ایجاد می شود، کسانی بودند که این را نیز در داخل کامل می کردند. آنها فکر می کردند که ایران منزوی می شود. ما برنامه ریزی کردیم و وقتی آنها اولین قطعنامه را دادند به امریکای لاتین رفتیم و به چند کشور منطقه سفر کردیم. حتی ملاقات مردمی نیز گذاشتیم، در حالی که امریکای لاتین سال های سال حیاط خلوت امریکا بود آیا این کار عالمانه نبود؟
    احمدی نژاد ادامه داد: عقلانیت این است که اقتدار ملت را بشناسیم و از این اقتدار در مناسبات جهانی استفاده کنیم و من خطاب به شما بگویم خدا شاهد است که من بیش از 300-200 ملاقات با شخصیت های بزرگ جهان داشته ام اما در این دیدارها یک تقاضا برای ملت ایران نداشتم، در حالی که دیگران به من می گویند درخواست هایی از آنها را داشته باشم اما ما شان ملت ایران را روی میز نمی گذاریم و آن را نمی شکنیم لذا ما در شرایط برابر قرارداد می بندیم، همکاری می کنیم و فعالیت خود را ادامه می دهیم اما هرگز به آنها التماس نمی کنیم. وی گفت: زمانی در این کشور یک روزنامه منتشر می شد که هفته ای یک بار مقاله اقتصادی می نوشت، آن قدر فشار آوردند که این روزنامه را خفه کردند. یک روزنامه انتقاد سیاسی می کرد به آن فشار آوردند. در یک دانشگاه استاد دانشگاه به سیاست ها اعتراض کرد و این که با این سیاست ها نمی شود به اهداف رسید، چندین نفر در دانشگاه راه افتادند و مرگ بر آن گفتند، اکنون چهار سال است که 30 روزنامه هرچه می خواهند می گویند، البته ما به آزادی اعتقاد داریم و می گوییم بگذارید طعم شیرین آزادی را بچشند و در یک فضای آزادی کار کنند. آن وقت به بنده که نوکر شما هستم دیکتاتور می گویند، اگر نوکری مردم و ایستادن و دفاع کردن از منافع مردم دیکتاتوری است، من به آن افتخار می کنم اما اگر کوتاه آمدن در برابر دشمنان و کوتاه آمدن از منافع ملی عقلانیت و منطق است، بنده اهل این گونه عقلانیت نیستم و نخواهم بود.
    ■ تا آخر در مقابل چپاولگران بیت المال می ایستم
    دکتر احمدی نژاد رئیس جمهور کشورمان همچنین در ادامه دور دوم سفرهای استانی خود به استان تهران روز چهارشنبه در اجتماع پرشور مردم رباط کریم حاضر شد تا پیش از پایان عمر دولت نهم، دینی به مردم شهرستان های استان تهران نداشته باشد.
    احمدی نژاد در ادامه همچون گذشته به تشریح و تبیین وظیفه ای دیگر از وظایف دولت اسلامی پرداخت و گفت: وظیفه دیگری که جزو مهمترین وظیفه یک دولت اسلامی است، دفاع از حق است.
    ■ دولت باید غمخوار ملت باشد
    رئیس جمهوردر ادامه با اشاره به فداکاری های حضرت فاطمه زهرا (س) برای دفاع از حق گفت: حضرت فاطمه زهرا (س) مدافع حق بود و برای دفاع از حق، جان و سلامت خود را فدای دفاع از حق کرد و اگر دولت اسلامی در برابر جو سازی ها تسلیم شود و از حق مردم عدول کند، باید بداند که جهنم سوزان الهی در انتظار او است.
    احمدی نژاد با تاکید بر یار و غمخوار بودن دولت برای مردم گفت: دولت باید در کنار ملت و غمخوار ملت باشد و دولت نمی تواند در برابر اتلاف حقوق ملت و گرسنه نگه داشتن عده ای و سیر بودن عده ای دیگر سکوت کند و دولت اسلامی باید مدافع حقوق ملت باشد.
    رئیس جمهور یکی از مهمترین مشکلات کشور را توزیع ناعادلانه منابع دانست و گفت: حدود 1500 نفر در کشور منابع بانکی را در اختیار گرفته اند، بسیاری از پول ها را دریافت کرده اند و حتی آنها را پس نداده اند، آن پول ها را امروز وارد مسکن کرده اند و در برابر استرداد آنها مقاومت می کنند.
    احمدی نژاد با اشاره به درخواست دولت از این افراد برای پس دادن پول هایی که دریافت کرده اند، گفت: دولت کارگروه هایی را از 3 سال قبل تشکیل داد و این افراد را نفر به نفر دعوت کرد و از آنها خواست که
    بیت المال را بازگردانند اما از هر کدام که این درخواست را می کردیم در مقابل آن امواج تبلیغاتی علیه دولت به راه می افتاد و سیاست های دولت را سیاست های اشتباهی می نامیدند.
    وی افزود: ما می گوییم چرا این سیاست ها غلط است که یک نفر    110 میلیارد تومان برای ساخت کارخانه و واردات آهن از بانک دریافت می کند اما هیچ کدام از این کار را انجام نداده و پول را وارد بورس بازی کرده است و یک دادستان شجاع در قزوین وی را خواست و به او گفت که این پول ها را به  بیت المال بازگردانید و زمانی که وی از پس دادن این پول ها خودداری کرد، وی را بازداشت کرد و به زندان انداخت و به او گفت اگر پول مردم را باز نگردانی در همین جا خواهی ماند، اما به محض بازداشت او، از 100 نقطه صدها تلفن و صدا علیه آن دادستان به صدا در آمد و برای او پرونده ای در تهران درست کردند و آن پرونده را از آن دادستان گرفتند و به تهران دادند و گفتند که باید هر دو پرونده در یک جا بررسی شود لذا آن پرونده را از آن دادستان گرفتند.
    رئیس جمهور خطاب به برخی افراد که با تهمت زدن به دنبال پر کردن جیبشان هستند گفت: برخی خیال نکنند که با تهمت و دروغ و یا با تکرار دروغ های بزرگ دیگران می توانند کار خود را پیش ببرند چرا که ملت و مردم هوشیار هستند و از حقوق خود در همه زمینه ها تا آخر دفاع خواهند کرد.
    وی افزود: مهمترین وظیفه دولت اسلامی ایستادگی بر حق است و اگر دولتمردی در هر جایی کوچکترین نرمشی در صیانت از حقوق ملت ایران انجام دهد به طور حتم آن مدیر مورد تایید ملت ایران و مردم این منطقه نخواهد بود

 

استراتژی برای رویارویی با رنگ سازی

روزنامه رسالت  صفحه 2

   مطلب اول: رنگ سازی 

 این روزها از میان هر 10 نفری که در پیاده روی میدان ولی عصر (عج) به طور تصادفی نمونه می گیرید دو تا سه نفر ملبس به تی شرت، مانتو، روسری، کیف یا روبان سبز هستند. ولی معلوم نیست که هفت تا هشت نفر دیگری که سبز رنگ نیستند، به چه رنگی هستند و مشکل دقیقا همین جاست.موضوع رنگ نارنجی (در آسیای میانه) یا سبز (در ایران) از سوی نیروهای غرب گرای کشورهای شرقی به عنوان نوعی تکنولوژی جنبش اجتماعی مورد استفاده وسیع بوده است و در این انتخابات نیز از سوی نیروهای غرب گرای اصلاح طلب ایرانی ساز شده است.رنگ به شکل گیری ادراک های اشتباه آمیزی در مورد افکار عمومی دامن می زند که به آن اصطلاحا جهالت چند جانبه می گویند. جهالت چند جانبه به وضعی مربوط می شود که اکثریت مردم که در آن سبز نمی پوشند از همفکری ضمنی خود در مورد موضوع انتخابات ناآگاهند ولی همفکری اقلیت را آشکار می بینند. (1)در این موارد اگر اکثر مردم (که سبز رنگ نیستند) به اشتباه تصور کنند که مخالفت فعالی با تفکر سبز رنگ در بین نیست عموما از بیان آشکار نظرات خود سرباز می زنند. در این شرایط تبلیغ نظر اقلیت( که با رنگ سبز مشخص می شود ) به شکل اعجاب آوری با تفاهم ظاهری عمومی روبرو می شود و این استنباط را پدید می آورد که همه افراد سریعا به این نظر تازه خواهند پیوست به عبارت دیگر در اینجا با وضعی روبرو هستیم که در آن مردم (کنشگران اجتماعی) در دنیای اجتماعی کاذب یا دستکم بسیار متفاوتی با دنیای واقعی زندگی می کنند.الیزابت نوئل نیومن در نظریه خود این پدیده را بیشتر شکافته است. بنا بر نظر نیومن آنها که با مشاهده متوالی رنگ سبز متوجه می شوند که نظری خلاف اقلیت فعال دارند از تنها ماندن در جامعه آینده بیم خواهند داشت و ترجیح خواهند داد تا عقاید خود را در مخالفت با رنگ سبز ابراز نکنند در این حال هر چند ممکن است این اشخاص ساکت از نظر تعداد اکثریت را تشکیل دهند ولی سکوت آنها در نهایت نظر اقلیت را تحکیم می کندو به پیروزی اقلیت در انتخابات ختم می شود این پدیده مارپیچ سکوت نام دارد چرا که با این سکوت این تصور که افکار عمومی مسلط همان است که رنگ سبز تبلیغ می کند در دیگران نیز به وجود می آید و این وضعیت دائما سکوت را بازتولید می نماید. در این شرایط افکار عمومی رنگی میدان بازتری برای خودنمایی پیدا می کنند و به حذف تدریجی هر نظر دیگر منجر می شوند به این ترتیب مارپیچ سکوت شکل می گیرد:
    در چنین وضعی نفوذ سلطه رنگ نظر افراد را درمورد انتخاب یا گزینه برتر تغییر نمی دهد بلکه مدام به او گوشزد می کند که در افکار عمومی جایی ندارد و باید برای آنکه رسوای جماعت نشود در ابزار عقاید خود سکوت اختیار کند. کسی که می بیند نظرش با نظری که توسط فعالان رنگی ابراز می شود مطابقت ندارد فضای عمومی را رها می کند و به فضای خصوصی پناه می برد. کار به همین جا ختم نمی شود ممکن است که این وضع باعث تردید غیرمنطقی در درستی عقاید شود. به عبارت دیگر تصور اینکه دیدگاه او در اقلیت قرار گرفته است وی را در مورد درستی دیدگاه هایش مشکوک می کند و وادار به از دست دادن دیدگاه خود و پذیرش محتمل نظر تبلیغ شده از سوی فعالان رنگی می نماید.

مطلب دوم: استراتژی کوبنده برای رویارویی با رنگ سازی

تنها راه رویارویی با جنبش میان تهی رنگ بسیج گسترده اجتماعی همراه با آگاهی بخشی وسیع است. از سویی با بسیج گسترده اجتماعی مردم مقهور فعالیت رنگ سازان نمی شوند و می فهمند که فعالان دیگری هستند که می خواهند به شیوه های انسانی تری به منظور سیاسی خود دست یابند. آنها می کوشند تا با نشان دادن همبستگی خود به دیگران بفهمانند که سخنان مهمی هم برای شنیدن هست که چیزی بیش از رنگ در خود دارد. نتیجه نخستین این جنبش های اجتماعی در هم شکستن سکوت به عنوان مکانیسم محوری مطلوب برای فعالان رنگی است.
    ولی این کافی نیست تنها با اطلاع رسانی گسترده در مورد شگردهای تبلیغ رنگی و سایر مواضع انتخاباتی است که می توان رویارویی با این وضع را کامل کرد. در چنین شرایطی بیش از شرایط معمولی باید اطلاع رسانی کرد و آموزش داد. باید کوچکترین سخنان و حرکات رقیب را تفسیر و تحلیل کرد و این تفسیر را به نحو گسترده ای توزیع نمود.اصولگرایان در سیزده روز باقیمانده تا انتخابات باید تجمع های عظیم روزانه برگزار کنند و هواداران خود را به خیابان ها فرا بخوانند تا حضور فعال و مردمی خود را به رخ غربگرایان و اصلاح طلبان بکشند. از این گذشته هم در جریان این همایش های عظیم و هم در چهارچوب تبلیغات خانه به خانه باید مواضع اصولی خود را در مبارزه اعلام نمایند.
    اصولگرایان نباید همه چیز را به توان بالای رسانه ای شخصیت محمود مردمی نژاد واگذار کند و بخواهند که خود او به تنهایی بار مبارزه با این سیل تهمت ها و تبلیغات وارونه و کثیف را به دوش بکشند. هرچند که به تعبیر استاد جهانی علم ارتباطات پروفسور حمید مولانا احمدی نژاد خود یک رسانه نیرومند است ولی اتکای صرف به توان او برای پیشبرد یک مبارزه انتخاباتی به این پیچیدگی قطعا خطاست.
    ختم کلام: پس فراموش نکنیم...
    -1 هواداران محمود مردمی نژاد در تهران و سایر شهرهای بزرگ باید تجمع های عظیم و آرام در هواداری از او برگزار کنند.
    -2 در تبلیغات گسترده خانه به خانه نظر خود را در مورد کوچکترین تحرکات حریف بیان کنند. طوری که هر منزل در شهرهای بزرگ هر روز چکیده ای از تفاسیر و تحلیل های به روز را دریافت کند.
    پی نوشت:
١-جودیت لازار، (1380) افکار عمومی، ترجمه مرتضی کتبی، نشر نی،

 

خاتمی: فیلم لطیفه گویی مونتاژ است

روزنامه کیهان صفحه 2 

  محمد خاتمی فیلمی را که در آن وی در حال توهین به جمعی از هموطنان کشورمان نشان می دهد؛ «مونتاژ شده» خواند.
    هفته گذشته برخی پایگاههای اینترنتی یک کلیپ تصویری منتشر کردند که در آن محمد خاتمی به همراه بهزاد نبوی، مجید انصاری به لطیفه گویی درباره ترک ها مشغولند.
    انتشار این کلیپ بازتاب های فراوانی در سطح کشور بویژه مناطق آذری زبان داشت و برخی تجمعات علیه خاتمی نیز به همین دلیل برگزار شد.
    با این حال وی روز پنج شنبه طی اظهاراتی گفت که در فیلم مذکور دست برده شده است. خاتمی که در جمع گروهی از فرهنگیان حامی موسوی سخن می گفت در این باره اظهار داشت: «شما فیلم عصر عاشورا را به یاد دارید. الان هم فیلمی منتشر شده که کاملاآثار دست بردن در آن مشخص است تا نشان دهد که به یک طایفه ای از جامعه اهانت شده است و احساسات پاک را علیه موسوی برانگیزد، ولی اصل قضیه دروغ است که شخصی مثل من اقدام به مسخره کردن مرد یا زنی بکند چه رسد به اینکه آن انسان آذربایجانی باشد، آذربایجان یک تاریخ بزرگ است و تاریخ اسلام و ایران وامدار آن است مگر می شود شخصی از ذره انصاف برخوردار باشد و آذربایجان را مسخره کند.»
    رئیس جمهور دولت اصلاحات تاکید کرد: «با کمال تاسف از نابرابری در عرصه انتخابات حالاکه یک فرزند آذربایجان آمده به هر شیوه ای متوسل می شوند تا احساسات پاک را جریحه دار کنند و جلوی آمدن او را بگیرند.»
    خاتمی در پایان اظهار داشت: «همه ما جواب آن توطئه های زشت و اراده هایی که نمی خواهند مردم در سرنوشت شان حاکم شوند و تغییری رخ ندهد را با رفتن به پای صندوق های رای خواهیم داد.»
    خاتمی در اظهارات خود البته هیچگونه استدلالی در این باره که چگونه مدعی است آن فیلم ساختگی بوده ارائه نداده است. این در حالی است که برخی گزارش های دریافتی کیهان نشان می دهند خاتمی در محافل خصوصی و در جمع دوستانش اصالت فیلم را پذیرفته و حتی نامه ای برای عذرخواهی خطاب به آذری زبان ها آماده کرده است. خاتمی در نامه خود انتشار این کلیپ را نوعی «شیطنت» در زمانی خوانده که موسوی کاندیدای انتخابات شده است. برخی از مشاوران خاتمی مانند عبدالعلی زاده انتشار این نامه را به این دلیل که ممکن است باعث تحریک بیشتر شود به صلاح ندانسته و نهایتا او را متقاعد کرده اند که از انتشار آن خودداری کند.
    توصیه این عده این بوده که خاتمی درست مثل ماجرای دست دادن با زنان موضوع را مسکوت بگذارد تا خود به خود منتفی شود.
    کیهان البته اصل انتشار این کلیپ در فضای فعلی از ناحیه اصلاح طلبان را تامل جدی و اقدامی در جهت ایجاد ناآرامی قومیتی در کشور و امنیتی کردن فضا می داند و به تدریج گزارش های بیشتری در این باره منتشر خواهد کرد.

 

بدترین های نامدار دنیای اتومبیل

روزنامه اعتماد صفحه 9

ترجمه: مینا شرفی

  داشتن یک خودرو لوکس و تولید شده از سوی یک کمپانی معتبر برای بسیاری از ما آرزویی بزرگ است. بی ام دبلیو، هامر، جگوار و فورد از محبوب ترین اتومبیل ها در دنیا هستند. اما همین محبوب ترین ها می توانند بدترین ها هم باشند. مجله تایم در انتخابی بدترین اتومبیل های سال های اخیر را البته از میان خودروهای با کیفیت دنیا مشخص کرده که در اینجا به آنها اشاره می کنیم.
      فورد اکسپلورر 1995
    چگونه پرفروش ترین خودرو سواری امریکا طی 14 سال که به نوعی مادر تمام اتومبیل های سواری تلقی می شد و میلیون ها نفر در آرزوی داشتن آن بودند در لیست بدترین اتومبیل های سال های اخیر قرار گرفته است؟
    در اینکه فورد اکسپلورر خودرو موفقی بوده شکی نیست اما این اتومبیل استانداردهای غلطی را در مورد خودروهای سواری در جامعه امریکا نهادینه کرد که امریکایی ها هنوز از این مساله ضربه می خورند. مردم خصوصاً خانم های راننده دوست دارند صندلی شان در اتومبیل بلند باشد. هر چند اتومبیل های ارزان تر مثل مینی ون ها که از لحاظ مصرف سوخت هم به صرفه تر هستند،به خوبی می توانند این نیاز را برآورده سازند اما محبوبیت و کلاس فورد باعث شد این خودرو بازار را از آن خود کند. به عبارتی دیگر مردم با خرید فورد اکسپلورر به نوعی به دیگران پز می دادند و اعتیاد به خودروهای بزرگ در امریکا همه گیر شد. با بزرگ تر و سنگین تر شدن اتومبیل ها خریداران فکر می کردند اتومبیل هر چه بزرگ تر باشد ایمن تر هم خواهد بود و فورد اکسپلورر ریشه پیدایش این فکر در میان مردم خصوصاً امریکایی ها بود.
      جی ام ای وی 1997
    موتور خودرو ای وی 1 بی نظیر است و این اتومبیل بدون شک بهترین اتومبیل الکترونیکی است که بازار خودرو به خود دیده. ای وی 1 سریع، زیبا و قابل اعتماد بوده و برای محیط زیست هم آلودگی ایجاد نمی کند. پس از عرضه این خودرو جنرال موتورز قول داد به زودی اتومبیل های الکترونیکی و حتی خورشیدی و بادی جای اتومبیل هایی را که با سوخت های فسیلی کار می کنند،بگیرد. در این مساله مشکلی نهفته بود و آن قولی بود که جنرال موتورز داد. در حقیقت تکنولوژی الکترونیکی در آن زمان در حدی نبود که بتواند جایگزین موتورهای پیستونی شود. در آن زمان نمی شد باتری های سربی - اسیدی مورد نیاز برای این گونه اتومبیل را در مقیاس زیاد تولید کرد. در عین حال ای وی1 یک اتومبیل کوچک دونفره است و مردم امریکا اصلاً طرفدار اتومبیل های کوچک نیستند. این در حالی است که هزینه ساخت این اتومبیل بسیار بالاست به همین دلیل جنرال موتورز از تولید خودروهای اینچنینی منصرف شد. جنرال موتورز که تلاش های فراوانی برای تولید اتومبیل های الکترونیکی انجام داده بود پس از این مساله به عنوان «قاتل اتومبیل های الکترونیکی» شناخته می شد.
     پلیموث پراولر 1997
    در اواسط دهه 90 میلادی ابزارهای بسیار پیشرفته کامپیوتری در اختیار طراحان اتومبیل قرار گرفت که به آنها این اجازه را می داد رویاهایشان را تبدیل به واقعیت کنند البته بدون آنکه هزینه ساخت چنین اتومبیل هایی را بدانند. پراولر هم جزء چنین پروژه هایی محسوب می شد. چیپ فوس این اتومبیل را طراحی کرد و شکل ظاهری آن به گونه یی بود که گویی متعلق به قرن 22 میلادی است. چهار چرخ این اتومبیل خارج از بدنه آن قرار گرفته و بدنه آن بسیار کوچک است. این طراحی عجیب تولیدکنندگان را از ترس هزینه بر آن ساخت ملاحظاتی در تولید این اتومبیل به خرج دهند که در نهایت به جای یک اتومبیل مدرن یک خودرو سست و بی مصرف به بازار عرضه شود.
        فیات مالتیپلا1998
        مالتیپلانامی بود که افتخار را برای فیات به همراه آورده بود. این کمپانی در دهه های 50 و 60 میلادی ون های کوچکی به همین نام تولید کرد که در میان مردم محبوبیتی فوق العاده به دست آورده بود. اما مالتیپلا1998 فیات هرچه بود دوست داشتنی نبود. شکل ظاهری عجیب این اتومبیل و لنزهایی که در زیر شیشه جلوی آن تعبیه شده بود آن را شبیه بچه وزغ کرده بود. این نوع فیات از لحاظ فنی و موتوری کیفیت بالایی دارد اما شکل غیرقابل قبول آن باعث شد تولید آن برای کمپانی فیات چیزی جز شکست به همراه نداشته باشد.
     جگوار مدل ایکس 2001
    جگوار اگر بخواهد توانایی رقابت با کمپانی هایی چون بنز و بی ام دبلیو را داشته باشد باید اتومبیل هایی با ظاهر لوکس تولید کند. اما جگوار مدل ایکس نه تنها ظاهری لوکس نداشت بلکه اسپورت هم نبود. این اتومبیل بیشتر شبیه مدل انگلیسی کادیلاک سیمارون شده بود و در بازار با شکست فروش مواجه شد و ضررهای مالی هنگفتی به کمپانی فورد وارد کرد. بسیاری از جوان های عاشق جگوار پس از خرید این اتومبیل پشیمان شدند.                                                                                                       پونتیاک آزتک 2001
      روزی که جنرال موتورز از پونتیاک آزتک رونمایی کرد بسیاری از حاضران از دیدن آن منزجر شدند. شکل این اتومبیل انتقادهای فراوانی را برانگیخت به گونه یی که طراحان جنرال موتورز از فاش کردن نام طراح پونتیاک آزتک امتناع کردند. طراحان که فکر جیب تولیدکننده را کرده بودند اتومبیلی را روانه بازار کردند که بیشتر به یک جسم بزرگ پلاستیکی شبیه بود. این اتومبیل نه تنها ظاهری زشت دارد بلکه از لحاظ فنی هم خودرویی باکیفیت نیست.
     بی ام دبلیو سری 7 ، 2002
     در توانایی های بی ام دبلیو در ساخت بهترین اتومبیل های جهان شکی نیست. بی ام دبلیو سری 7 نیز بدون شک یکی از بهترین خودروهای دنیا است. این اتومبیل بسیار سریع که از تکنولوژی بسیار بالایی برخوردار است یک مشکل بزرگ هم دارد. مشکل سری 7 بی ام دبلیو وسیله یی به نام iDrive است. با این وسیله که در وسط کنسول قرار گرفته راننده می تواند تنظیمات اتومبیلش از قبیل دما، مسیریابی و صدا را تنظیم کند. اما سیستم iDrive به قدری پیچیده است که رانندگان اصولاً از به کار بردن آن عاجز می شوند و مدت ها بدون آنکه بتوانند آن را به کار اندازند با آن سر و کله می زنند. زمانی که طراحان بی ام دبلیو با شکایات متعددی در این زمینه مواجه شدند سعی در اصلاح این وسیله کردند البته مشکلاتی که این وسیله برای رانندگان ایجاد می کند همچنان به قوت خود باقی است.
    هامر H2 2003
      مشکل بزرگ این مدل هامر در این بود که در بدترین زمان ممکن به بازار عرضه شد. هامر اچ 2 اندکی پس از حملات 11 سپتامبر و بحبوحه نیاز امریکا به نفت وارد بازار شد. این هامر تمام خصوصیت هایی را داشت که در آن زمان خاص مورد قبول مردم واقع نشود. بزرگی بیش از حد این اتومبیل به همراه شکل نظامی و مصرف بیش از اندازه سوخت آن از معایب هامر در سال محسوب می شد. پس از حادثه 11سپتامبر مردم امریکا نیازی نمی دیدند برای طی کردن چند مایل تانکی را برانند که خوره بنزین بود.
      شورولت SSR 2004
        کمپانی های کرایسلر و جنرال موتورز هر دو در یک شهر واقع شده اند بنابراین جای تعجب است که جنرال موتورز از تجربه کرایسلر در تولید پلیموث پراولر پند نگرفت. جنرال موتورز یک اتومبیل با ظاهری فوق مدرن تولید کرد و در ساخت آن از برنامه اتومبیل های شاسی بلند تولید جنرال موتورز استفاده کرد اما در پایان شورولت SSR ماشینی سنگین و تنبل از کار درآمد که با استقبال چندانی هم در بازار خودرو مواجه نشد.

 

 

 

/ 0 نظر / 10 بازدید