غبار فتنه که فرو می نشیند...

 روزنامه کیهان صفحه 2 

نویسنده: حسین شریعتمداری

1- «فتنه» که برمی خیزد، غبار در فضا می ریزد و ناظران، واقعیت های میدان فتنه را آنگونه که هست نمی بینند. این طبیعت فتنه و ترفند فتنه انگیزان است. به قول حضرت امیر علیه السلام، اگر حق و باطل بی پیرایه عرضه شوند کسی به اشتباه نمی افتد و در پی «آب» به سوی «سراب» نمی رود، ولی فتنه انگیزان پاره ای از حق و پاره ای از باطل را به هم می آمیزند تا راه بر راهیان پوشیده بماند و زبان بداندیشان به طعنه و توهم گشوده باشد.
    و اما، عمر فتنه که به پایان می رسد و غبارها که فرو می نشیند، «بایسته»ها و «ناشایسته»ها که درهم تنیده بودند، از هم جدا می شوند و حق و باطل همانگونه که هستند دیده می شوند. فریب خوردگان انگشت حسرت به دندان می گزند و مهر رسوایی بر پیشانی فتنه انگیزان می نشیند، در این هنگام به گفته امیرمومنان(ع)، آنان که فریب خورده اند، به فریب دادگان خویش لعنت می فرستند و از سران فتنه بیزاری می جویند.
    2- «فتنه» را «خواص آلوده» برپا می کنند، آن عده از خواص که پیش از این، سابقه خوب و قابل قبولی داشته اند ولی بعدها در گذر ایام به چرب و شیرین دنیا آلوده و سپس به کانون های بیرونی قدرت وابسته شده اند و یا کسانی که از آغاز آلوده بوده اند و به فریب در حلقه خواص نفوذ کرده و هنگامی که فرصت را مناسب دیده اند، هویت واقعی خود را بیرون ریخته اند. خواص آلوده چه آنان که سابقه خوبی داشته اند و چه آنها که به نفوذ در این حلقه راه یافته اند، به هنگام فتنه انگیزی در یک صف قرار می گیرند. خواص آلوده از سابقه نیک خود به عنوان تابلو استفاده می کنند و با این تابلو که فریبنده است در میان مردم ظاهر می شوند ولی هویت استحاله شده خویش را که نفرت انگیز است از نگاه این و آن پنهان می دارند. حال اگر مسیر حرکت جامعه به سوی خیر و صلاح و عدالت و تقوی باشد، خواص آلوده-بخوانید منافقان- آینده خویش را در خطر می بینند و برای مقابله آماده می شوند... «فتنه» از این نقطه آغاز می شود. خواص آلوده در این حالت و چنانچه به تنهایی قدرت مقابله نداشته باشند، دست قدرت های بیگانه را به ائتلاف می فشارند.
    3- کیهان از چند سال قبل با ارائه اسناد و مدارک غیرقابل تردید و کاملاً آشکار، از شکل گیری «جریان نفاق جدید» در داخل کشور و ارتباط مستقیم این جریان با سرویس های اطلاعاتی آمریکا، انگلیس و اسرائیل خبر داده بود و با تکیه بر همین اسناد از 7 ماه قبل تاکنون، رخدادهای اخیر و مخصوصاً آشوب های بعد از انتخابات را پیش بینی کرده بود که دیروز صحت آن پیش بینی ها آشکار شد.
    دیروز، در اولین جلسه دادگاه علنی جمعی از عوامل فتنه و آشوب های اخیر، که جای چند تن از خواص آلوده به عنوان متهمان اصلی در آن خالی بود، بسیاری از واقعیت های تلخ به گونه ای مستند و غیر قابل انکار برملاشد و کمترین تردیدی باقی نماند که مسئولیت فتنه اخیر را تعدادی از خواص آلوده به عنوان یک ماموریت بیرونی برعهده داشته اند. به یقین در ادامه جلسات علنی دادگاه از واقعیات بیشتری پرده برداری خواهد شد. مثلاً این که کیان تاجبخش جاسوس نشان دار «سیا» مستقیماً با خاتمی در ارتباط بوده است. او در جریان آشوب های 18 تیر ماه 78 نیز بازداشت شده بود که شبانه با دستور صریح یکی ازهمان خواص آلوده آزاد شد! و یا، رامین جهانبگلو جاسوس دیگر آمریکایی، ماموریت خود برای فتنه و آشوب را مستقیماً و بی پرده با خاتمی و موسوی و چند تن دیگر از سردمداران اصلاحات در میان می گذاشته است و یا آقای ... مخفیانه به آمریکا سفر کرده و با «جرج سوروس» رهبر کودتاهای مخملی در منزل شخصی وی به تبادل نظر می نشیند و یا جان کین نظریه پرداز و طراح آشوب های خیابانی- در کشورهای مخالف غرب- و عضو برجسته MI6 انگلیس در سفر به ایران با تعدادی از خواص آلوده و دست اندرکار آشوب های اخیر ملاقات می کند و از طریق آنها به دیدار یکی از علما می رود و می کوشد از سادگی توام با صداقت وی به نفع مدعیان اصلاحات استفاده کند و متاسفانه موفق هم می شود و یا هاله اسفندیاری عضو ارشد کمیته آمریکایی روابط اجتماعی اسرائیل (AIPAC)، مدیر ارشد برنامه خاورمیانه مرکز وودر ویلسون و مشاور بنیاد صهیونیستی NED که اخیرا مبلغ 400 میلیون دلار برای حمایت از آشوبگران در ایران اختصاص داده بود از مدت ها پیش تماس های حضوری مستمری با سرکردگان کنونی جبهه اصلاحات داشته است و یا، «ژانت آفاری» بهایی و همکار رسمی موساد به دعوت زهرا رهنورد همسر میرحسین موسوی به ایران می آید و ضمن سخنرانی در دانشگاه الزهرا(س)، نشست های متعددی با میرحسین موسوی و چند تن دیگر از دار و دسته وی داشته است و یا....
    4- غبار فتنه که فرو می نشیند، دو رخداد به طور همزمان اتفاق می افتد؛
    الف: فریب خوردگان زانوی پشیمانی در بغل می گیرند که اگر دست به جرم و جنایت نزده باشند، قابل دلجویی هستند. کسانی که در آغاز آشوب ها به فریب سران فتنه و بی آن که از اصل ماجرا باخبر باشند به خیابان ها آمدند و بعدها به تدریج و با پی بردن به هویت واقعی از فتنه انگیزان از آنها کناره گرفتند تا آنجا که در آشوب پنج شنبه گذشته، تعداد بسیار اندکی از این طیف حضور داشتند و صحنه در اختیار موسوی و خاتمی و جمعی از اراذل و اوباش بود که مطابق اسناد موجود از سوی سران فتنه برای قمه کشی و عربده جویی با هدف به اصطلاح گرم کردن تنور آشوب، اجاره شده بودند.
    ب: دومین رخداد، رسوایی خواص آلوده و فتنه انگیز و برملاشدن خیانت و جنایت آنهاست. سران فتنه مصداق بارز مفسد فی الارض هستند که قتل مردم بی گناه، برهم زدن آرامش مردم، همکاری با دشمنان بیگانه و... از جمله جنایات نابخشودنی آنان است. بنابراین محاکمه و مجازات عوامل میانی فتنه، اگرچه ضروری است ولی مسئولان محترم باید توجه داشته باشند که محاکمه آنان نمی تواند پایان ماجرا باشد و چنانچه با سران اصلی فتنه که ناشناخته نیستند، برخورد جدی نشود، محاکمه و مجازات عوامل میانی می تواند برای آنها حاشیه امن ایجاد کند تا کماکان به فتنه انگیزی ادامه دهند.

 

احمدی نژاد: پس از تحلیف سر آنها را به سقف می چسبانیم

روزنامه اعتماد ملی  صفحه 2 

»  بگذارید مراسم تحلیف برگزار شود، دولت کارش را شروع کند، یقه شان را می گیریم و سرشان را می چسبانیم به سقف« این بخشی از گزارش غیررسمی تازه ترین سخنرانی محمود احمدی نژاد است که دیروز در سایت »فردا« منتشر شد. رئیس دولت نهم جمعه گذشته به مشهد سفر کرده بود تا در افتتاحیه یازدهمین هم اندیشی اساتید بسیجی سخنرانی کند؛ اما متنی که پایگاه اطلاع رسانی دولت براساس اظهارات وی تنظیم کرد در مقایسه با آنچه سایت فردا منتشر کرده است، تفاوت های معنی داری دارد. براساس این گزارش در پایان مراسم یادداشت های خبرنگاران ضبط شد تا خبر جلسه تنها همانطور که باید، منتشر شود با این حال سایت فردا گزارش داد که احمدی نژاد در این مراسم اطلاع خود را از عصبانیت کسانی که »آنها« خطاب می کرد به حضار رساند و با بیان اینکه »دوره جدیدی آغاز شده است« تاکید کرد: »بگذارید مراسم تحلیف برگزار شود، دولت کارش را شروع کند، یقه شان را می گیریم و سرشان را می چسبانیم به سقف«. احمدی نژاد برای تحقق آرمان خود از اساتید بسیجی که آنها را »همکاران عزیزم« خطاب می کرد خواست تا در این راه به او کمک کنند و با یک حرکت، همه جریان منتسب به »آنها« را به زباله دان تاریخ بریزند که این درخواست با تکبیر حضار همراه شد.
    وی در بخش دیگری از سخنان خود بدون اشاره به تاخیر در اجرای دستور رهبر معظم انقلاب مبنی بر عزل مشایی از سمت معاون اولی، دولت را با »اندیشه ولایی« معرفی کرد و گفت: »در روزهای اخیر عده ای با خیال خام خود به تکاپو افتادند تا رابطه دولت و رهبری عزیز را خدشه دار جلوه دهند و با جار و جنجال، جدایی و فاصله بین دولت و رهبری را القا کنند.«
    احمدی نژاد که در این سخنرانی نامی از معاون اول مستعفی اش نبرد، همه آنچه درباره انتصاب مشایی رخ داد را جریان رسانه ای خواند و با »احمق« خطاب کردن جریان سازان رسانه ای گفت: »وارد شدن بدخواهان در چنین عرصه ای و القاء چنین شبهاتی حرکتی بی نتیجه است و آنها قطعا چنین آرزویی را به گور خواهند برد و این راه به روی شیاطین بسته است«. رئیس دولت نهم با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم افزود: »مردم در این انتخابات استیلای قدرت، ثروت، حزب و رسانه را در هم شکستند و الگوی جدیدی برای بشریت ارائه کردند.« احمدی نژاد حزب و رسانه را ابزار نظام سلطه خواند و اضافه کرد: »احزاب و مردم از هم جدا هستند، احزاب وابسته به قدرت اند و مردم نقشی در احزاب ندارند.«
    وی در بخش دیگری از سخنرانی اش از حوزه و دانشگاه به عنوان مراکز نخبه پرور نام برد که هر دو در همه سال های پس از انقلاب عملکرد ضعیفی داشته اند. او در این باره بیشترین قصور را متوجه دانشگاه آزاد اسلامی دانست و گفت: »دو بار خواستیم دانشگاه آزاد را درست کنیم؛ فرمودند دست نگه دارید. اینها مملکت را به هم می ریزند.«
    همچنین به نوشته روزنامه خبر، رئیس جمهور با انتقاد از تعامل برخی دانشگاه ها با بسیج دانشجویی درباره برخورد با آنها گفت: »رئیس دانشگاهی به بچه ها گفت:دادن جایی برای فعالیت بسیج در دانشگاه برای من هزینه دارد. من گفتم حضور تو هم در این دانشگاه برای من هزینه دارد«. وی افزود: »دانشگاه باید با فرهنگ و اندیشه بسیجی اداره شود و پرچم فرهنگ بسیج به عنوان پرچم عزت، آزادیخواهی و روحیه نشاط باید در دانشگاه برافراشته شود.«

 

تسامحی در برخورد با عوامل اصلی اغتشاشات نباشد

 روزنامه ایران صفحه 2 

خبر نمایندگان مجلس و صاحبنظران سیاسی در پی برگزاری اولین جلسه دادگاه مطرح کردند

  اولین جلسه رسیدگی به جرایم متهمان سیاسی حوادث بعد از انتخابات، دیروز با حضور جمعی از متهمان در دادگاه انقلاب اسلامی برگزار شد و در این جلسه برخی از متهمان اعترافاتی را بیان کردند که به گفته کارشناسان، بسیار تکان دهنده بود. درخصوص اغتشاشات و لزوم برخورد جدی با عاملان اصلی آن، نمایندگان مجلس و صاحبنظران سیاسی به بیان نظرات خویش پرداختند و خواستار آن شدند تا برای هر چه روشن تر شدن اذهان عمومی، اعترافات متهمان از صدا و سیما پخش گردد.
    اعترافات ابطحی بسیار تکان دهنده بود
    عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این خصوص می گوید: اعترافات ابطحی در جلسه علنی دادگاه بسیار تکان دهنده بود و او پرده از بسیاری جنایت ها و خیانت ها برداشت.سیدحسین نقوی حسینی با اشاره به این که ابطحی پرده از همپیمانی میان موسوی، خاتمی و رفسنجانی برداشت، اظهار داشت: ابطحی در دادگاه علنی پرده از بسیاری جنایت ها و خیانت ها برداشت. وی افزود: مسئولان باید به دقت به این موضوع رسیدگی کنند تا چهره واقعی این افراد برای همگان مشخص شود. نقوی با تاکید بر این که زمان آن رسیده که دیگر این افراد به انتخابات تمکین کنند، گفت: آنها باید از مدت ها قبل به نتیجه انتخابات تمکین می کردند و این مشکلات را ایجاد نمی کردند.
    محاکمه اغتشاشگران باید از صدا و سیما پخش شود
    دیگر عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر این که محاکمه اغتشاشگران خصوصاً ابطحی باید از صداو سیما پخش شود، اظهار داشت: محاکمه این افراد باید از سوی رسانه ملی پخش شود تا همگان پی به جنایت ها و خیانت های آنان ببرند.محمود احمدی بی غش با اشاره به اعترافات ابطحی عضو مجمع روحانیون مبارز اظهار داشت: ابطحی در محاکمه خود پرده از بسیاری از خیانت ها برداشت. وی با تاکید بر اعترافات ابطحی مبنی بر همپیمانی موسوی، هاشمی رفسنجانی و خاتمی گفت: بسیاری از جنایت ها و خیانت های اصلاح طلبان در دادگاه مشخص می شود و من معتقدم همگان باید نسبت به این وقایع آگاه شوند. احمدی بی غش در ادامه تصریح کرد: مسئولان باید بسیار مراقب باشند، زیرا ممکن است عوامل اغتشاشگر با هم شیطنت به خرج دهند و در دادگاه پروژه جدیدی مطرح کنند.
    مسئولان با تساهل و تسامح با لیدرهای اغتشاشات برخورد نکنند
    عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس نیز معتقد است که برخورد باید با مسببین اغتشاشات انجام شود به دلیل آن که در این اغتشاشات افرادی بی گناه که تحت تاثیر القائات آنها قرار گرفته اند، کشته و زخمی شده است.
    حسینعلی شهریاری با اشاره به اغتشاشات اخیر، گفت: جای تاسف دارد افرادی که دم از دموکراسی و قانونگرایی می زنند، هر نوع بی قانونی را برای اهداف خود انجام می دهند. وی با اشاره به این که برخی دستگاه ها در مورد تجمعات غیر قانونی وظیفه خود را به خوبی انجام ندادند، تصریح کرد: افرادی که اعلام راهپیمایی و برگزاری تجمع غیرقانونی کرده اند، مسئولین نباید چشمپوشی کنند. شهریاری با بیان این که برخورد قاطعی باید با مسببین این اغتشاشات صورت گیرد، خاطرنشان کرد: مسئولین با تساهل و تسامح با اغتشاشگران برخورد می کنند و کشورهایی که مدعی دموکراسی هستند، اجازه تجمع غیر قانونی را به مردم نمی دهند و در صورت تجمع قطعاً با آنها برخورد می کنند.
    مجازات سران اغتشاشات باید با قاطعیت اعمال شود
    رئیس دانشکده علوم قضایی هم با اشاره به آغاز برگزاری دادگاه رسیدگی به اتهامات سران اغتشاشات، گفت: اگر اتهامات احراز و متهم مجرم شناخته شد، باید بر طبق موازین قانونی مجازات هایی برای فرد مجرم در نظر گرفته شود که البته این مجازات ها باید با قاطعیت اعمال شود.
    ابوطالب کوشا با بیان این که هر کس در کشور بر ضد امنیت و نظم عمل کند، باید طبق قوانین و مقررات در مراجع ذی صلاح قضایی به پرونده اش رسیدگی شود، اظهار داشت: در این خصوص دستگاه قضا و قاضی تصمیم گیری خواهد کرد که قطعاً بعد از بررسی، پرونده ها در محاکم قضایی دنبال شود.
    کوشا در ادامه با بیان این که آنهایی که اتهاماتشان با موازین حقوقی سازگار نبوده و ادله ای هم برای اثبات اتهاماتشان وجود ندارد، باید هر چه زودتر تعیین تکلیف شوند، خاطرنشان کرد: باید از افرادی که اتهامات وارده به آنها ثابت نشد، رفع اتهام صورت گیرد تا به صورت مقتضی به پرونده آنها خاتمه داده شود.
    رئیس دانشکده علوم قضایی درخصوص انتظارات مردم از سران قضایی در مورد رسیدگی به پرونده سران اغتشاشگر، عنوان کرد: مردم همواره می خواهند که قانون در کشور حاکم شود که البته قانون برای گروه و دسته خاصی طراحی نشده بلکه قانون برای عموم مردم است و به همین دلیل هر کسی بر ضد قانون عمل کند، همان قانون جوابش را خواهد داد.

 

فیروزآبادی: عده ای از جوانان ما در درس وطن دوستی کم دارند

روزنامه دنیای اقتصاد  صفحه 6

   رییس ستادکل نیروهای مسلح گفت: وقتی وقایع اخیر را آسیب شناسی می کنیم، متوجه می شویم که همه این ظلم و ستم هایی که بر مردم رفت، بر بسیجیان و نیروی انتظامی رفت، به خاطر این بود که یک عده از جوانان ما در درس وطن دوستی و حب وطن کم دارند.
    به گزارش ایسنا، سرلشکر بسیجی سیدحسن فیروزآبادی در جمع فرماندهان عالی رتبه نظامی و اساتید دانشگاه عالی دفاع ملی افزود: مراکز دانشگاهی و مراکز پژوهشی باید نسبت به آسیب شناسی جامعه کار کنند و مراکز آموزشی و تربیتی نیز باید نسبت به حب وطن و میهن دوستی بیش از گذشته با جوانان کار کنند.
    وی تاکید کرد: در کتاب های درسی آموزش و پرورش باید بیشتر از گذشته راجع به ایران و ایرانی و پرچم ایران و نقشه ایران و نمادهای ایران و فرهنگ ایران کار شود.
    رییس ستادکل نیروهای مسلح یادآور شد: رسول خدا (ص) می فرمایند ایمان از سه بخش تشکیل شده است؛ یک بخش اصول و فروع و احکام شریعت است. بخش دوم اخلاق و بخش سوم وطن دوستی است. حدیث از معصوم (ع) داریم که «حب الوطن من الایمان» دوستی وطن از ایمان است و امام سجاد(ع) و دعای مرزداران در زمان حکومت طاغوت، اهمیت مطلب را می رساند که وطن دوستی و دفاع از مرزها و استقلال کشور برای یک ملت در زمانی که حکومت عدل و حکومت ولایت برقرار است، یکی از سه پایه ایمان است، بلکه حتی در زمانی که مملکت به دست نااهلان افتاده و حکومت جور برقرار است و ظالمان حکومت می کنند دفاع از مرزها و دفاع از انقلاب وظیفه ای بزرگ و حب وطن جزء ایمان است. وی خاطرنشان کرد: در آسیب شناسی مسائل اجتماعی، یکی از زوایایی که خیلی خودش را نشان می دهد، تضعیف حب وطن و توجه به استقلال کشور و افتخار به ایرانی بودن در بعضی از جوانان توسط دشمنان انقلاب و اسلام است. تلاش ماهواره ها و صدای رادیو آمریکا، انگلیس و بیگانگان به خاطر تضعیف حب وطن و استقلال در جوان ایرانی و فرزندان ایران است.
    وی یادآور شد: امام صادق(ع) فرمودند: به گوینده ای که از زبان شیطان سخن می گوید، گوش فرا ندهید. رییس هیات امنای دانشگاه عالی دفاع ملی همچنین خاطرنشان کرد: بیگانه وقتی علیه وطن، علیه استقلال، علیه ارزش های ملی و دینی و علیه منافع ملی ما حرف می زند، شیطان است و نباید به صدایش گوش کرد.

 

روایت جدید از دعوای چهارشنبه کابینه

روزنامه اعتماد  صفحه 2 

  نمایندگان مجلس بر خلاف روایت احمدی نژاد از دلایل برکناری محسنی اژه یی وزیر اطلاعات و صفارهرندی، داستان جدیدی را تعریف می کنند که بر اساس آن روایت رسانه های اصولگرا مبنی بر دعوا در جلسه چهارشنبه کابینه بر سر عدم توجه به دستور مقام معظم رهبری یا کمی تغییرات تایید می شود. بر اساس روایتی که در جلسه های خصوصی مجلس مطرح شده، روایت ناصحیح غلامحسین الهام از جلسه مقام معظم رهبری و محمود احمدی نژاد و تفاهم برای برکنار نکردن مشایی سبب می شود جلسه هیات وزیران به درگیری لفظی کشیده شود و وزرایی که جلسه را ترک می کنند، در همان شب حکم اخراج از کابینه برایشان صادر می شود.

    گرچه نخستین روایت از دعوای کابینه که منجر به اخراج وزرای معترض شد، در سایت جهان نیوز وابسته به علیرضا زاکانی انتشار یافت و دو روز بعد روابط عمومی دولت بدون پرداختن به اصل موضوع با ارسال تکذیبیه یی به این سایت همه آنها را دروغ پردازی عنوان کرد اما اخبار متفاوتی در مورد اصل ماجرای دعوای کابینه دولت نهم در هفته گذشته در راهروهای مجلس روایت می شود. 10 روز از درگیری لفظی در جلسه هیات وزیران می گذرد. هرچند محمود احمدی نژاد پس از یک هفته سکوت دلیل بغضش نسبت به وزیر اطلاعاتش را نافرمانی دو ساله در برکناری دو معاون ـ که مطابق میل احمدی نژاد نبودند ـ یا ندادن یک برگ گزارش از تحرکات اصلاح طلبان یا حتی زیر بار نرفتن نسبت به جاسوسی انگلیسی ها و... عنوان کرد تا با این توضیحات، هر شایعه یی مبنی بر برکناری اژه یی به خاطر مخالفت با معاون اولی مشایی را رد کند، اما جمله یی که وی در جمع تشکل های دانشجویی در مورد برکناری مشایی گفته برخی از روایت های نمایندگان مجلس در مورد حقیقت مناقشه پاستور را تایید می کند: «من خدمت مقام معظم رهبری رسیدم و توضیحاتی دادم که قرار شد کارهایی انجام شود اما بعد از آن نامه توسط برخی نمایندگان محترم، درز پیدا کرد.»در جلسه فراکسیون اقلیت هم دقیقاً چنین روایتی مطرح شده است. به گفته داریوش قنبری سخنگوی فراکسیون خط امام و رهبری مجلس در این جلسه این طور مطرح شده است که در روز چهارشنبه عصر و ابتدای تشکیل جلسه هیات دولت، وزیر اطلاعات خواستار دادن تذکر در مورد دلایل برکنار نشدن مشایی از سمت معاونت اولی با وجود دستور مقام معظم رهبری می شود اما احمدی نژاد با این توضیح که دستور کار سنگین و طولانی است از وزیر اطلاعات می خواهد در پایان جلسه تذکراتش را بدهد. وقتی هم که زمان اذان مغرب می رسد، رئیس دولت نهم با این توضیح که وقت نماز است جلسه را تعطیل کرده و حاضر به شنیدن تذکرات وزرای معترض نمی شود. ترک جلسه توسط احمدی نژاد اعتراض وزرا را بلند می کند که غلامحسین الهام سخنگوی دولت خطاب به این افراد می گوید بهتر است به این موضوع خاتمه بدهید چون آقای رئیس جمهور به ملاقات مقام معظم رهبری رفتند و بر سر ماندن مشایی در این سمت به توافق رسیدند.
    بنا بر آنچه در جلسه فراکسیون اقلیت عنوان شده صفارهرندی و محسنی اژه یی سخنان الهام را باور نمی کنند و به همین دلیل هم از مصری وزیر رفاه و تامین اجتماعی می خواهند به نماز جماعت بیت مقام معظم رهبری رفته و صحت این خبر را جویا شود و مصری این موضوع را استعلام کرده و متوجه می شود اصلاً چنین تفاهمی صورت نگرفته است.
      نکته قابل توجه اینکه بر اساس آنچه رسانه ها دیروز به عنوان سخنرانی احمدی نژاد در جمع دبیران تشکل های دانشجویی روایت کردند به موضوع جلسه وی با مقام معظم رهبری دوباره اشاره شده است. احمدی نژاد به دانشجویان گفته است: «من خدمت مقام معظم رهبری رسیدم و توضیحاتی دادم که قرار شد کارهایی انجام شود اما بعد از آن نامه توسط برخی نمایندگان محترم، درز پیدا کرد. بعد از آن، بهتر تشخیص داده شد که نامه منتشر شود و بعد از آن اقدام کنیم.» اگر روایت مجلسی ها درست باشد، با سخنان احمدی نژاد مطابق است چون روز چهارشنبه که جلسه هیات وزیران برگزار شده بود هنوز متن نامه مقام معظم رهبری به طور رسمی منتشر نشده بود.
        بر همین اساس می توان استنباط کرد این بخش از روایت نمایندگان از دعوای کابینه صحت دارد و الهام هم در آن جلسه روایتی مشابه با روایت احمدی نژاد را برای کابینه یی ها روایت می کند. در نهایت هم وقتی نماز هیات وزیران در پاستور تمام می شود و وزرا برای ادامه دادن جلسه به لابی سالن تشکیل جلسات رفته بودند، مصری به آنها می پیوندد و خطاب به صفارهرندی و اژه یی می گوید چنین تفاهمی کذب بوده و همچنان دستور مقام معظم رهبری بر مبنای برکناری مشایی است. روایت مصری از واقعیت ماجرا سبب می شود وزیر اطلاعات و صفارهرندی و جهرمی با الهام درگیری لفظی پیدا کنند و این درگیری با وساطت سایر وزرا نه تنها رفع نمی شود بلکه سه وزیر فوق ترجیح می دهند به خاطر این گونه روایت های نادرست از مقام معظم رهبری و ندادن اطلاعات صحیح به وزرا، جلسه را ترک کنند.
      البته علی مطهری در گفت وگو با «اعتماد» در مورد اینکه آیا این روایت از دعوای کابینه صحیح است یا خیر، می گوید: این احتمال وجود دارد و من هم چنین روایت هایی را شنیدم اما این موضوع را هم مطمئن هستیم که ادامه جلسه پس از اذان توسط مشایی برگزار می شود که برخی دیگر از وزرا هم در اعتراض به این اتفاق پاستور را ترک می کنند.
      به هر روی از یک طرف احمدی نژاد اصرار دارد که دعوای کابینه را رد و در عین حال برکناری اژه یی را به خاطر ناکارآمدی وی عنوان کند اما در مقابل از سایت جهان نیوز گرفته تا جلسه های نمایندگان روایت متناقضی مطرح می شود که بر اساس آن وزرای معترض در جلسه چهارشنبه به سرعت حکم اخراج می گیرند: حکمی که برای اژه یی ثابت می ماند و برای صفارهرندی و جهرمی به خاطر به خطر افتادن کابینه ملغی می شود.

 

/ 0 نظر / 14 بازدید