علت ثبت نام گسترده افراد عادی در انتخابات ریاست جمهوری چیست؟

روزنامه اعتماد ملیصفحه 24 

      امین حسین رحیمی، مخبر کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس: به نظرم ثبت نام گسترده افراد عادی در ایران بیش از هر چیز ناشی از نقص قانون است. قانون اساسی ایران متاسفانه برای ثبت نام شرایط خاصی را پیش بینی نکرده است و هرکس می تواند در انتخابات ثبت نام کند و بعد از مرحله احراز صلاحیت است که شرایط ثبت نام کنندگان بررسی می شود. البته چندی پیش نمایندگان مجلس طرحی را تصویب کرده بودند که براساس آن ثبت نام کنندگان باید پیش شرط های مشخصی را می داشتند، با این حال شورای نگهبان با تصویب این لایحه موافقت نکرد و با این توجیه که این لایحه خلاف قانون اساسی است، آن را رد کرد. از سوی دیگر این رویه بیش از هر چیز سبب تزلزل جایگاه ریاست جمهوری در ایران می شود و به نوعی توهین به جمهوری اسلامی است. هر کسی به لحاظ شان انسانی محترم است، اما قرار نیست که همه بتوانند کشور را اداره کنند.
       صالح نیکبخت- حقوقدان و وکیل دادگستری: بدون در نظر گرفتن ضعف های قانونی، این مساله بیشتر از لحاظ جنبه های روانشناختی یک جامعه قابل بررسی است، کاستی هایی همچون سرخوردگی، عقده های اجتماعی و نارضایتی از شرایط موجود می تواند از عمده دلایلی باشد که عده ای را به این نتیجه می رساند که برای احراز پست ریاست جمهوری یک کشور صلاحیت دارند. در قانون اساسی پیش شرطی مطرح شده است که براساس آن رجال سیاسی می توانند در انتخابات شرکت کنند و به این ترتیب بسیاری خود را جزو رجل سیاسی می دانند. در قانون اساسی هم محدودیتی برای ثبت نام وجود ندارد، در اصل 115 قانون اساسی که به نوعی شرایط ریاست جمهوری را تعیین می کنند، مرز مشخصی برای ثبت نام تعیین نشده است. و شرایط موجود در این قانون که از جنس شرایط وزن دهنده هستند هم به شکل کلی و مبهم مطرح شده است و به همین دلیل هرکسی ممکن است خود را واجد این شرایط بداند.
       غلامعباس توسلی - جامعه شناس: متاسفانه انتخابات و مسائلی از این دست در ایران چندان با نظم و ترتیب درستی انجام نمی شود به همین دلیل هم بسیاری فکر می کنند توانایی شرکت در انتخابات را دارند. البته این تعداد زیاد هم نیستند، با توجه به جمعیت 70 میلیونی ایران ثبت نام هزار نفر از مردم عادی چندان هم رقم عجیبی نیست، این ثبت نام ها می تواند به دلایلی همچون جاه طلبی و ناآگاهی باشد، برخی از افراد هم عادت دارند که خودشان را شریک هر کاری بدانند و در صف اول باشند. از سوی دیگر هم ضعف قانون هم دست همه را باز گذاشته است، تنها یک شروط کلی را در نظر گرفته اند، مثل اینکه شرک کنندگان در انتخابات باید رجال سیاسی و مدیر و مدبر باشند و به این ترتیب هرکسی فکر می کند که حائز اهمیت این شرایط است و راهی وزارت کشور می شود. البته قانون کمی بعد غربالگری می کند و با بررسی های شورای نگهبان جلوی این افراد را می گیرد.

 

پرچم ایران به اقلام وارداتی از چین اضافه شد

روزنامه آفتاب یزد صفحه 1 

    در حالی که کاندیداهای ریاست جمهوری در سخنانشان، مرتب از سرنوشت 300 میلیارد دلار درآمد نفتی کشور می پرسند، سرنوشت بخشی از این پول کشف شد.به گزارش تابناک، واردات بی رویه در ماه های اخیر به جایی رسیده که پرچم کشور که نماد غرور ملی و هویت کشور است نیز در سال های اخیر به تعداد بسیاری برای تولید به کشور چین سفارش و از این کشور وارد شده است. پرداخت درآمد نفتی کشور برای واردات هنگفت که سال گذشته بنا بر اعلام گمرک به رقم بی سابقه 55 میلیارد دلار رسید، موجب شده است تا حساب ذخیره ارزی بر پایه اعلام بانک مرکزی از نظر تعهدی 18میلیارد دلار منفی شده و در اسفند ماه گذشته نیز موجودی نقدی آن 8 میلیارد دلار کاهش یابد.

 

محسن رضایی در دانشگاه شهید چمران اهواز: دوبار نزد امام برای ادامه فعالیت موسوی وساطت کردم

روزنامه رسالت صفحه 3 

   محسن رضایی با بیان اینکه دو بار در سال های گذشته برای میرحسین موسوی نزد امام وساطت کردم تا بتواند به مسئولیتش ادامه دهد، گفت: البته بر سر هیچ کس منتی ندارم و وظیفه خود را انجام داده ام.
    به گزارش فارس محسن رضایی داوطلب کاندیداتوری در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور در دانشگاه شهید چمران اهواز در جمع دانشجویان سخنرانی کرد و به برخی سئوالات آنها پاسخ داد.
    رضایی با بیان اینکه با گذشت 30 سال از انقلاب اسلامی گرچه موفقیت ها و پیشرفت های خوبی داشته ایم، اما کشور در برخی موارد با عقب ماندگی هایی روبروست که زندگی و معاش مردم را دچار مشکل کرده است، گفت: این وظیفه ما است که با نقد منصفانه و نگاه واقع بینانه هر دو مسئله را بررسی کنیم و علت این عقب ماندگی ها را دریابیم.
    وی افزود: کشور در بعد سیاسی، امنیتی و دفاعی پیشرفت های خوبی داشته است به گونه ای که امروز ایران از این حیث مقام اول در منطقه را در اختیار دارد و در جهان نیز جزء ده کشور اول محسوب می شود، اما در بعد اقتصادی و علم و فناوری نه تنها در منطقه اول نیستیم بلکه در دنیا جزء کشورهای رده بیستم به بعد قرار داریم.
    فرمانده اسبق سپاه پاسدار انقلاب اسلامی گفت: در این چند سال اخیر در اطراف ایران جنگ ها و اشغالگری های متعددی رخ داد که بی شک ایران نیز یکی از همین اهداف بود، اما دیدیم که کشورهای استکباری خصوصا آمریکا نه تنها نتوانسته با ایران مقابله کند بلکه بر مناطقی مانند لبنان که به نوعی به ایران متصل هستند از حزب الله شکست خورد.
    رضایی، ایران را یک جزیره با ثبات در منطقه عنوان کرد و اظهار داشت: البته متاسفانه خانواده های این جزیره باثبات از نشاط و آرامش لازم برخوردار نیستند و برای مثال دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی نمی توانند آینده شغلی خود را تضمین کنند.

 

/ 1 نظر / 18 بازدید
آنسوی مه در مالزی

این وبلاگ برای 18 سال به بالا بسیار مفیده است که آینده ای زیبا برای خود بسازد. آدرس ما را جائی داشته باشید.