کارتون

روزنامه جام چم صفحه20

طراح : محسن ظریفیان

 

کاظم صدیقی به جمع امامان جمعه تهران پیوست / روحانی حامی احمدی نژاد نماز جمعه تهران را اقامه می کند

روزنامه اعتماد  صفحه 1 

  با حضور روحانی مشهور حامی محمود احمدی نژاد در جمع ائمه جمعه تهران در کنار قرار گرفتن سایه ابهام بر سر تداوم امامت جمعه آیت الله هاشمی رفسنجانی، معادلات تریبون سیاسی دینی نماز جمعه وارد فاز تازه یی شد. روز گذشته اعلام شد کاظم صدیقی که در هفته گذشته خبر حضورش در جمع امامان جمعه پایتخت جدی شد، این جمعه راهی دانشگاه تهران خواهد شد تا نماز را اقامه کند. او هر چند در قامت یک واعظ هیات مذهبی در هیات رزمندگان و مهدیه تهران دارای شهرتی نسبی است اما تاکنون هیچ گاه به عنوان چهره یی سیاسی و دارای تجربیات مدیریتی در مناصب رسمی شناخته نشده است. در حال حاضر صرف نظر از مقام معظم رهبری که با حکم امام به عنوان امام جمعه تهران شناخته می شوند، آیت الله هاشمی رفسنجانی، احمد جنتی، امامی کاشانی و سید احمد خاتمی پسوند امام جمعه موقت تهران را با خود داشته و اگر تغییر خاصی مبنی بر حذف یکی از آنها رخ ندهد ، صدیقی پنجمین عضو این گروه به شمار می رود. در این میان معرفی صدیقی در این مقطع خاص و به موازات افزایش حملات به هاشمی رفسنجانی - که به کناره گیری غیرارادی او از نوبت اقامه نماز جمعه در تاریخ 20 مرداد انجامید- گمانه زنی ها در خصوص زمینه سازی برای معرفی جایگزین رئیس مجلس خبرگان را به واقعیت نزدیک تر ساخت. اگرچه مدیر روابط عمومی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه شایعه جایگزینی کاظم صدیقی به جای آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان خطیب جمعه تهران را تکذیب کرد. جهانی حتی خبر خبرگزاری فارس مبنی بر اینکه این هفته امامت جمعه برعهده صدیقی است را تایید نکرد و در گفت وگو با ایلنا با بیان اینکه ما هم این موضوع را در حد شایعاتی شنیدیم، گفت: اینکه چه کسی امام جمعه تهران می شود، به نظر رهبر معظم انقلاب بستگی دارد و ایشان تعیین می کنند که چه کسی نماز جمعه را اقامه کند. وی در پاسخ به این سوال که آیا صدیقی جایگزین هاشمی رفسنجانی شده است، با رد این موضوع گفت: آقای صدیقی نیز در کنار دیگر امامان موقت جمعه تهران به وظیفه خطیر اقامه نماز جمعه تهران خواهد پرداخت. مانند وقتی که آیت الله خاتمی به امامت جمعه موقت تهران منصوب شدند، فردی از امامان جمعه دیگر حذف نشدند. صدیقی در حال حاضر ردای ریاست دادگاه انتظامی قضات را عهده دار است و همواره در ایام مذهبی سخنرانی های او از تلویزیون پخش می شود: او در محافل مذهبی به سخنرانی می پردازد. وی در دهه دوم ماه رمضان جاری هم به سنت سال های گذشته به هیات محبان حضرت فاطمه(س) (رزمندگان غرب تهران) می رود: هیاتی که مداح اصلی آن سعید حدادیان از مداحان حامی پروپاقرص احمدی نژاد بوده و در ناحیه بسیج غرب تهران (مقداد) در خیابان آزادی برپا می شود. از اوایل هفته گذشته که اخبار غیررسمی انتصاب صدیقی به امامت جمعه موقت تهران در محافل سیاسی و خبری انتشار یافت بازتاب های متفاوتی در این باره دیده شد. برخی با توجه به اهمیت تریبون نماز جمعه تهران و انعکاس بین المللی آن، ضرورت انتصاب چهره یی به امامت جمعه که سوابق روشنی در سمت های سیاسی دارد را یادآوری می کردند. افراد و گروه هایی نیز صدیقی را دارای توان لازم برای ارائه نظرات تصویب شده شورای ائمه جمعه دانسته و نداشتن سوابق سیاسی برای او را چندان بااهمیت نمی دانند.
      البته صدیقی در سال های اخیر و به ویژه در جریان انتخابات ریاست جمهوری دهم، موضع گیری های سیاسی صریحی به سود محمود احمدی نژاد داشت که به شدت مورد استقبال محافل سیاسی و رسانه یی حامی احمدی نژاد واقع شد.
      او دو روز مانده به انتخابات 22 خرداد شرایط کشور را حساس دانسته تا به این نتیجه برسد: «رای به احمدی نژاد همانند جهاد در راه خدا است».
    صدیقی در گفت وگو با فارس با اشاره به اینکه این شب ها شب ارتباط با خداست، گفت: این شب ها شب عمل به آیه «وابتغوا الیه الوسیله و جاهدوا فی سبیله لعلکم تفلحون» است. باید با تمام توان هوشیاری را حفظ کرد.
    ایشان تاکید کرد: تقویت دولت، پیشگیری از فتنه ها ان شاءالله کمک به افزایش رای آقای احمدی نژاد است. این را به عنوان یک جهاد فی سبیل الله و با قصد قربت باید انجام داد.
    او افزود: توسل به حضرات معصومین(ع) خصوصاً وجود مبارک حضرت زهرا(س)، امام حسین(ع)، شهدای کربلاو امام زمان ارواحنا فدا کارساز و نتیجه ساز است. اینها را باید ان شاءالله در این شب ها هر کسی می تواند انجام دهد و ارتباطی با این انوار الهی برقرار کرده و دعا کند تا با تقوا که زمینه مقبولیت است نتیجه نهایی حاصل شود. ان شاءالله دور از هوا و هوس برای دین و آرامش مردم و برای عزت شیعه و برای خشنودی نایب ایشان خواهد شد.
        او اول تیرماه یک هفته پس از انتخابات هم به سراغ انتقاد از میرحسین رفت و با بیان اینکه ما آقای موسوی را پسر پیامبر می دانیم، اظهار داشت: در مملکتی که مربوط به پیغمبر و آل پیغمبر است، کسانی همچون میر حسین موسوی نباید عده یی را امیدوار کنند که علیه نظام و مملکت و نوامیس و امنیت جانی، مالی و ناموسی مملکت به آنها چشم بدوزند.
    صدیقی خاطرنشان کرد: ما از آقای موسوی خیلی زودتر از اینها توقع داریم چشم باز کند و ببیند چه اتفاقاتی در حال وقوع است و خودش را در کنار رهبری و ولایت فقیه نشان دهد تا دشمن از او مایوس شود.هفته گذشته سایت شبکه ایران نیز وی را آیت الله لقب داد و نوشت: آیت الله کاظم صدیقی در گفت وگو با «شبکه ایران» در پاسخ به این سوال که فحاشی های یوسف صانعی به رئیس جمهور و لجن پراکنی های او که اخیراً به اوج خود رسیده است چه برخوردی را از لحاظ حقوقی و قضایی می طلبد، گفت: ایراد چنین نسبت های ناحقی از طرف هر فردی به هر انسان دیگری داده شود مجازات «حد» دارد. وی با عنوان این مطلب که نسبت افترا به افراد بستن، گناه کبیره محسوب می شود، گفت: «اگر آقای صانعی واقعاً چنین حرفی زده باشد، مرتکب گناه کبیره شده است.»
    همچنین شنیده شده صدیقی قصد داشت در انتخابات اخیر خبرگان نیز کاندیدا شود که شورای نگهبان وی را به امتحان دعوت کرد، اما ایشان شرکت نکرد.
      خبرگزاری غیررسمی دولت - فارس - نیز پس از انتخابات، برخی سخنرانی های این روحانی واعظ را روی خروجی خود قرار داد.
      او 24 تیرماه در پانزدهمین همایش سراسری هیات رزمندگان اسلام سخنرانی داشت و در آن گفته بود دشمن زمانی مایوس می شود که ستون فقرات یعنی ستون ولایت حفظ شود. اصلی ترین مساله اخلاقی ولایت فقیه است و در صورت وجود این، اصل و اساس همه چیز باقی می ماند. آن چیزی که حقیقت دین و واقعیت دین را بیمه می کند و از دستبرد نیرنگ بازها حفظ می کند ولایت فقیه است.
    صدیقی خاطرنشان کرد: آنچه بر هر چیزی ارجحیت دارد ولایت فقیه است که فتنه ها و بحران ها را خاموش کرده و می کند. باید عملکرد ولایت فقیه الگو و اسوه ما قرار گیرد. ما باید خودمان را با ولایت تطبیق دهیم.
       او فردای آن روز گفت وگویی نیز با فارس انجام داد: گفت وگویی که پیش از خطبه های نماز جمعه تهران به امامت آیت الله هاشمی رفسنجانی منتشر شده و نصایح صدیقی به هاشمی را شامل می شد.
       وی با بیان اینکه برخی از کسانی که خود را حامی هاشمی معرفی می کنند، خیر و صلاح نظام را نمی خواهند، افزود: توقع علما و مراجع تقلید از آقای هاشمی این است که در خطبه های نماز جمعه اساس نظام را که همان اصل ولایت فقیه است برای نمازگزاران و ملت ایران تبیین کند تا بیگانگان در خصوص وی اشتباه نکنند.
      استاد حوزه علمیه قم تریبون نماز جمعه را متعلق به روح جمعی مسلمانان و ملت ایران دانست و تصریح کرد: از تریبون نماز جمعه باید در راستای تحقق ارزش های دینی و انقلاب اسلامی استفاده شود.
      وی در مردادماه نیز با فارس گفت وگو کرد و خواستار برخورد با عوامل اصلی ناآرامی های انتخابات شد.
      او با بیان اینکه باید با عوامل اصلی اغتشاشات اخیر قاطعانه برخورد شود، ادامه داد: کسانی که فریاد آزادی عوامل اغتشاشگران را می دهند، خودشان نیز جزء این دسته هستند.
      وی تصریح کرد: برخی ها که استقلال خودشان را در تبعیت از بیگانگان می دیدند، مورد فریب دشمنان قرار گرفته و برای اغتشاش و ضربه زدن به نظام، جوانان را تحریک می کردند که باید با آنها برخورد قاطعی صورت بگیرد.
       استاد حوزه علمیه قم مدارا را با عوامل اغتشاشات اخیر خیانت به حقوق مردم و قانون دانست و تاکید کرد: در خصوص عوامل پشت پرده و اصلی اغتشاشات اخیر باید برخورد قاطع و قانونی صورت بگیرد. او چهاردهم تیرماه هم در یک سخنرانی اعلام کرد: این ولایت همان چیزی است که دشمنان پس از انقلاب، با توطئه ها، جنگ ، کودتا و دو خرداد به جنگ آن آمدند و با بی حیایی علیه آن اقدام کردند. با این حال هنوز مشخص نیست موضع گیری های وی از تریبون نماز جمعه به چه صورت خواهد بود اما تحلیلگران معتقدند با اضافه شدن صدیقی به احمد جنتی و سیداحمد خاتمی، جبهه حامیان احمدی نژاد در نماز جمعه تقویت شده است.

 

رد جایگزینی "صدیقی" با هاشمی رفسنجانی

 روزنامه آفتاب یزد صفحه 12

  مدیر روابط عمومی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، شایعه جایگزینی کاظم صدیقی به جای هاشمی رفسنجانی به عنوان خطیب نمازجمعه تهران را تکذیب کرد. جهانی در گفتگو با ایلنا، در پاسخ به سوالی در خصوص <امامت جمعه صدیقی برای نماز جمعه این هفته تهران> با بیان اینکه ما هم این موضوع را در حد شایعاتی شنیدیم، گفت: اینکه چه کسی امامت جمعه تهران می شود به نظر رهبر معظم انقلاب بستگی دارد و ایشان تعیین می کنند که چه کسی نمازجمعه را اقامه کند.

 

 

/ 0 نظر / 14 بازدید