اگر واقعاً برای فلسطین است

روزنامه آفتاب یزد  صفحه 1

  از آخرین جمعه ماه رمضان در تابستان 58 تاکنون سی راهپیمایی روز قدس برگزار شده و فردا قرار است سی و یکمین بزرگداشت روز قدس در ایران برپا شود.(1)
    این راهپیمایی شاید از نظر شرایط عمومی فلسطین، تفاوت زیادی با سال های گذشته نداشته باشد اما کسی نمی تواند انکار کند که در هیچ یک از راهپیمایی های سی گانه قبلی، شرایط داخلی ایران مانند امروز نبوده است. زیرا عده ای از دعوت کنندگان به راهپیمایی که در سال های گذشته نیز در این تجمع، حضور فعال داشتند امروز توسط عده دیگری از مشارکت کنندگان در این مراسم، به همراهی با صهیونیست ها متهم می شوند. در حالی که اتهام زنندگان در میان خود کسی را دارند که اظهارات اودر خصوص اظهار دوستی با مردم اسرائیل، از فاصله روز قدس سال گذشته تا امروز، بازتاب های فراوانی در داخل کشور داشته است. امروز در داخل کشور عده ای آنقدر برآشفته هستند که برای اثبات اخلال صهیونیست ها در راهپیمایی روز قدس در لندن (2) تصویری پخش می کنند که بخشی از آن شامل عکس موسوی، خاتمی و کروبی است. همچنین می توان حدس زد که عده ای از افراطیون تلاش خواهند کرد فضای راهپیمایی فردا برای خاتمی، موسوی و کروبی امن نباشد.
    البته این از عجایب روزگار ماست که عادت داریم همه امور عقیدتی، فرهنگی و سیاسی را به عنوان ابزاری برای اهداف کوچک و بزرگ جناحی خود هزینه کنیم، قاعدتاً می توان حدس زد که پس از برگزاری راهپیمایی هم، عده ای تجمعات گسترده مردمی را<تو دهنی> به مخالفان نتیجه انتخابات و حمایت از دولت بنامند. در حالی که به یقین می توان گفت بخش قابل توجهی از راهپیمایان فردا، کسانی خواهند بود که حضور آنها در تجمع، تنها برای ابراز همدردی، همراهی با مظلومان فلسطین و ابراز انزجار از ستمکارانی است که جنایت های آنها، روی سفاک ترین خون آشامان تاریخ را سفید کرده است. البته در کشور ما کسانی هستند که تنها انگیزه آنها، مطرح شدن خودشان است فرقی هم نمی کند که بهانه طرح نام آنها، اظهارنظری هزینه ساز برای ایران و نه چندان مفید برای فلسطینی ها باشد یا سخنی بدیع که مفهوم نهایی آن به رسمیت شناختن موجودیت اسرائیل است. روی سخن این مقاله با آنها نیست. اما کسان دیگری نیز در میان سیاستمداران ایرانی حضور دارند که اگر چه دیدگاه های آنها در امور داخلی، با یکدیگر متفاوت است اما نگاه ایشان به موضوع فلسطین، تنها ناشی از احساس مسئولیت های انسانی، اخلاقی و دینی است.
    نگارنده خود را در میان این گروه می بیند و مانند میرحسین موسوی می اندیشد که نمی توان برای مصیبت های مردم فلسطین غمناک بود اما در برابر مصیبت اقشار ضعیف جامعه ایران، سکوت کرد. در عین حال باید برای مردم به خوبی تبیین شود که سکوت در برابر فجایع فلسطین، به زیان منافع ملت ایران و سایر ملت هاست. زیرا تجربه نشان می دهد سکوت در برابر جنایت و اشغالگری و آزار انسان ها، نهایتا دامنگیر سکوت کنندگان خواهد شد. بهترین تجربه که در برابر چشمان ایرانیان قرار دارد سرنوشت کشور کویت است. کویتی هایی که به همراه سایر حکام بی انصاف عرب در برابر جنایات صدام علیه ایران سکوت کردند طعم همان جنایات را - البته با تحقیر فراوان- چشیدند تا مشخص شود درنده خویی، سیری ناپذیر است و سکوت کنندگان امروز، قربانیان فردا خواهند بود. بر همین اساس هر انسان آزاده ای نسبت به سرنوشت مردم فلسطین، مسئولیت دارد که این وظیفه برای مردم مومن ایران، مضاعف است. البته تکرار این نکته ضرورت دارد که در این مسئله نیز بایستی جانب اعتدال مراعات شود. همچنین نباید فراموش کرد که حمایت قوی از آرمان فلسطین ارتباط مستقیم با افزایش رضایتمندی مردم در داخل کشور دارد و هر کس از این مسئله غفلت کند یا با برخی اقدامات و اظهارات هزینه ساز، موجب ایجاد حساسیت منفی در داخل کشور شود، خواسته یا ناخواسته به زیان آرمان فلسطین گام برداشته است. نکته پایانی نیز مربوط به کسانی است که در روزهای گذشته، اراده خود برای سوءاستفاده از روز قدس برای عقده گشایی علیه اصلاح طلبان را به نمایش گذاشته اند. عده ای از آنها مغرض هستند و فلسطین را نیز مانند ارزش های مقدس، تنها برای پیشبرد اهداف خود می خواهند، با آنها حرفی نیست اما اگر در میان آنها افرادی حضور دارند که در کار آنها غرضی نیست بایستی بدانند عرصه های فراوان دیگری برای تسویه حساب با اصلاح طلبان دارند. پس اجازه ندهند راهپیمایی روز قدس به نمادی از مخالفتبا اصلاح طلبی در ایران تبدیل شود.
      پی نوشت ها:
    1 - با توجه به اختلاف سال های قمری و شمسی 30 سال شمسی گذشته معادل 31 سال قمری بوده است.
    2 - در کشورهای اروپایی، مراسم روز قدس در آخرین یکشنبه ماه رمضان برگزار می شود.

 

خروش توده های میلیونی مردم ایران در راهپیمایی فردا قدس شریف ! ما می آئیم

روزنامه کیهان  صفحه 1 

  راهپیمایی عظیم روز قدس در سراسر جهان اسلام خصوصا تهران و دیگر شهرهای ایران، در شرایطی بسیار حساس برگزار می شود.
    از یک سو دولت جدید آمریکا چند ماهی است تمرکز خود را بر پایمال کردن آرمان قدس شریف قرار داده و ظاهرا اکنون در مرحله ای است که به زودی بناست حلقه خیانت خود را با همکاری جانیان صهیونیست و منافقان امت اسلام تکمیل کند.
    دولت آمریکا اعلام کرده است باراک اوباما رئیس جمهور این کشورهفته آینده در خلال سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل بنا دارد طرح جدید خود برای خاورمیانه را اعلام نماید. این طرح که اکنون تقریبا تمامی جزئیات آن افشا شده چیزی جز به فراموشی سپرده شدن اینکه سرزمین فلسطین زمانی اشغال شده، نیست. آمریکایی ها قصد دارند به زودی فرآیندی را که با اجلاس آناپولیس آغاز شد و در جنگ غزه به مانع جدی برخورد کنند به زعم خود نهایی نمایند و به این منظور در حال رایزنی های گسترده برای جلب حمایت سران برخی کشورهای عربی از آن هستند.
    منابع لبنانی و فلسطینی که کیهان با آنها سخن گفته، تاکید دارند قلب طمع جدید اوباما افزوده شدن اسرائیل به جغرافیای سیاسی جهان است و این دقیقا همان چیزی است که محور مقاومت هرگز و در مقابل دریافت هیچ امتیازی به آن رضایت نخواهد داد. راهپیمایی روز قدس فرصتی بزرگ برای جهان اسلام است تا فریاد اعتراض خود را به گوش همه سازشکاران برسانند. پیام اصلی روز قدس در راهپیمایی فردا آن خواهد بود که معامله با سازشکاران مشکل فلسطین را حل نخواهد کرد چرا که مدافعان قدس شریف جای دیگری ایستاده اند.
    از سوی دیگر مردم شهرهای مختلف ایران روز جمعه به فتنه گری های برخی گروه های ورشکسته سیاسی که قصد دارند از تجمع بزرگ ملت شریف ایران برای اهداف دشمن شادکن خود سوءاستفاده نمایند، پاسخی محکم خواهد داد. اگرچه تحلیلگران عقیده دارند جریان آشوبگر سرمایه اجتماعی را به طور کامل از دست داده و دیگر قادر به همراه کردن مردم با خواسته های فتنه انگیزانه خود نیست با این وجود پاسخ صریح مردم ایران به این درخواست ها روز جمعه نمایان خواهد شد، همچنانکه در مراسم شب های احیا هم این طراحی ها ناکام ماند.
    مردم تهران هم از ساعت 10 صبح فردا از 7 مسیر به سمت دانشگاه تهران محل برپایی نمازجمعه، راهپیمایی خواهند کرد.
    به همین مناسبت گروهها و تشکلهای مختلف با صدور اطلاعیه های جداگانه مردم را به حضور پرشور و دشمن شکن در این راهپیمایی فراخواندند.
    در این راستا شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و ستاد مرکزی قدس و انتفاضه کشور با صدور اطلاعیه ای، روز جهانی قدس را روز تجلی وحدت ملی و انسجام و اتحاد اسلامی همه مسلمانان حول محور آرمان قدس شریف دانست.
     در این اطلاعیه آمده است:
    دستاوردهای ابتکار حضرت امام خمینی(ره) در نامگذاری این روز بزرگ، امروزه منجر به بیداری و هوشیاری جهانی و تشکیل جبهه فراگیر مقاومت و اعتراض علیه نظام سلطه رژیم منفور و نامشروع صهیونیستی در اقصی نقاط جهان شده است به طوری که پیروزی افتخارآفرین و معجزه آسای مقاومت اسلامی لبنان و فلسطین و شکست مفتضحانه رژیم غاصب و اشغالگر قدس در جنگ 33 روزه حزب الله و در جنگ 22 روزه رزمندگان جنبش مقاومت اسلامی فلسطین - حماس از دستاوردهای ابتکار و دوراندیشی حضرت امام، روح الله الموسوی الخمینی(ره) در معرفی این روز به عنوان «روز جهانی قدس» و وحدت و یکپارچگی جهان اسلام حول محوری واحد و مقدس به نام قدس شریف به شمار می رود.
        در ادامه این بیانیه آمده است:
    به رغم تبلیغات و عملیات روانی گسترده آمریکا و رژیم صهیونیستی و بنگاه های رسانه ای امپریالیستی علیه ملت بزرگ ایران به ویژه نسل جوان، راهپیمایی روز جمعه به نماد عظیم وحدت و اتحاد ملی ایرانیان تبدیل و کلیه جریان ها و احزاب و گروه های سیاسی با حضور یکپارچه و وحدت بخش و افتخارآفرین خود دشمنان نظام و ایران اسلامی را از نقشه های شوم خود مایوس ساخته و تعلق واقعی روز قدس به اسلام را فریاد خواهند زد.
       دعوت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برای راهپیمایی روز قدس
    جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز با صدور اطلاعیه ای، مردم غیور و انقلابی ایران اسلامی را به شرکت باشکوه در راهپیمایی روز جهانی قدس فرا خواند.
    در این اطلاعیه آمده است: آیا وقت آن نرسیده که حامیان دمکراسی و آزادی در برابر چپاول ناجوانمردانه حقوق و آزادی های مردم فلسطین و کشته شدن غیر نظامیان بویژه زنان و کودکان بی گناه، مهر سکوت از زبان خود بردارند؟
    در ادامه اطلاعیه آمده است: مردم مبارز فلسطین بخوبی می دانند که هدف رژیم صهیونیستی از اعمال فشار، خاموشی چراغ پر فروغ مقاومت و از پا در آوردن دولت مردمی حماس و خلع سلاح تمامی مبارزان است.
    جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه روز قدس روز تجدید پیمان با مردم مظلوم فلسطین است، آورده است: این روز که با رهنمود بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان بنیان نهاده شده، اکنون به مظهر وحدت امت اسلام در برابر جنایتکاران صهیونیست بدل شده است.
    اطلاعیه ادامه داده است: از این رو همانگونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی در خطبه های نمازجمعه تهران اعلام فرمودند، باید در برابر دستان تفرقه افکن ایستاد و نگذاشت که شعله تفرقه و اختلاف دامنگیر این راهپیمایی پرشکوه شود.
    جامعه روحانیت مبارز تهران نیز با صدور بیانیه ای ضمن تاکید بر برگزاری باشکوه تر روز قدس امسال آورده است:
    شبهه افکنی های دشمنان اسلام و ایران نباید کوچکترین خللی در عزم راسخ و آهنین مردم ایران در مقابله با دشمن غدار و تا دندان مسلح و غاصب اسرائیل بوجود آورد.
    همچنین قدس و قبله اول مسلمین بخشی از هویت ماست و دفاع از ملت مظلوم فلسطین به عنوان مدافعان خط مقدم از تمدن و امت اسلامی یک وظیفه و رسالت اسلامی و انسانی است و دفاع از ملت های مظلوم از اصول مصرح در قانون اساسی است و تمام شخصیت ها و گروه ها و جریان های مختلف فکری و سیاسی در این مسئله مشترک هستند.
    این بیانیه خطاب به ملت ایران می افزاید:
    پیشگامی شما مردم مسلمان در دفاع از مردم مظلوم فلسطین، تحقق بخش و ضامن وحدت اسلامی و بطلان سحر کسانی است که بر طبل اختلاف بین شیعه و سنی می کوبند و به ایران اسلامی اتهامات واهی می زنند.
    در بیانیه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی آمده است: اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس از جانب امام خمینی(ره) ابتکار بی نظیری بود که مساله فلسطین را تبدیل به موضوعی اسلامی و جهانی کرد و حمایت از مردم فلسطین و تلاش در جهت آزادی مسجد الاقصی از یوغ صهیونیست ها از وظایف اصلی مسلمانان است.
    همچنین اقداماتی که امروزه از طرف امت اسلامی در راستای پشتیبانی از انتفاضه مردم فلسطین به عمل می آید، نشان دهنده حساسیت و اهمیتی است که امروزه جهان اسلام از دهه های گذشته آگاه تر، بیدارتر و هوشیارتر است.
    جمعیت وفاداران انقلاب اسلامی هم در اطلاعیه ای که به همین مناسبت منتشر کرد، آورده است: «روز قدس نه تنها برای ما ایرانیان بلکه برای همه مسلمانان جهان روز وحدت و یک دلی است باید هشیار بود تا عوامل فتنه و فریب خوردگان اجانب در این روز مقدس با شعارهایی گمراه کننده در صفوف مسلمانان ایجاد تفرقه ننمایند.»
    در همین راستا انجمن اسلامی پزشکان ایران، اتحادیه انجمن اسلامی دانش آموزان، کمیته امداد امام خمینی، شبکه ارتباطی سازمان های غیردولتی زنان در جمهوری اسلامی ایران، جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد، بسیج دانش آموزی کوثر ناحیه خمین، سازمان بسیج مهندسین، کانون بسیج و فرهنگیان شهرستان اراک، سازمان آموزش و پرورش استان مرکزی، تیپ مالک اشتر خمین، دانش آموزان بسیجی شهرستان آشتیان، بنیاد فرهنگی صبح قریب، شورای مرکزی امر به معروف و نهی از منکر احزاب و تشکل های سیاسی، جامعه اسلامی کارگران استان تهران، دانشگاه مذاهب اسلامی، جمعیت حامیان آزادی قدس شریف، سازمان اوقاف و امور خیریه، شورای اسلامی شهر تهران و جهاد دانشگاهی با صدور اطلاعیه های جداگانه مردم را به انجام راهپیمایی و تظاهرات باشکوه بر ضد اشغالگران صهیونیستی و نمایش وحدت و همدلی خود به جهانیان دعوت کردند.
    
    

 

/ 0 نظر / 35 بازدید