دست دادن خاتمی با حامی کاریکاتورهای موهن قابل پیش بینی بود

روزنامه کیهان  صفحه 2 

بسیج دانشجویی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران:

    مسئول بسیج دانشجویی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران با اشاره به دست دادن خاتمی با دبیرکل جدید ناتو گفت: دست دادن خاتمی با حامی کاریکاتورهای موهن نه تنها تعجب آور نبود بلکه قابل پیش بینی بود.
    امیرحسین ثابتی در گفت وگو با «شبکه خبر دانشجو»، اظهار داشت: با بررسی سابقه تفکر جریان اصلاحات و خاتمی به عنوان سردمداران این جبهه می توان به راحتی به این نتیجه رسید که اگر خاتمی چنین حرکتی را انجام نمی داد، باید تعجب می کردیم.
    این فعال دانشجویی ادامه داد: اصرار خاتمی بر دست دادن با راسموسن در حالی که دست راست وی بر اثر حادثه ای شکسته و در تصاویر کاملاقابل مشهود بوده بنابراین این اقدام از سوی خاتمی امری طبیعی به نظر می رسد.
    وی با اشاره به سابقه جریان اصلاحات در توهین به نظام و حتی اعتقادات ملت تصریح کرد: همانطور که بارها شاهد بودیم سروش یکی از نظریه پردازان این جناح بارها دین و اسلام و وحی قرآن را زیر سئوال برده و مجتهد شبستری نیز که اخیرا در اصفهان عصمت پیامبر(ص) را زیر سئوال برده حاضر به مناظره با رحیم پور ازغدی نشده است.
    ثابتی افزود: این همه در حالی است که این افراد از تئوریسین های جبهه اصلاحات هستند و خاتمی هم به عنوان رئیس این جبهه حتی یکبار هم در قبال این رفتارها موضع گیری نکرده است.

 

اصلاح طلبان به پروژه تازه تخریب خاتمی واکنش نشان دادند : عذرخواهی راسموسن از مسلمانان پس از دیدار با خاتمی

 روزنامه اعتماد صفحه 2 

    موج تازه حملات رسانه های مقابل اصلاحات علیه سیدمحمد خاتمی که به بهانه دست دادن او با راسموسن دبیرکل ناتو و نخست وزیر پیشین دانمارک کلید خورد، همچنان ادامه دارد و به موازات آن اصلاح طلبان تاکید می کنند این هجمه در راستای تحت تاثیر قراردادن حضور موفق خاتمی در همایش ائتلاف تمدن ها پایه ریزی شده است. دومین نشست بزرگ ائتلاف تمدن ها در استانبول ترکیه و در روزهای 17 و 18 فروردین در حالی برگزار شد که حدود 400 نفر از شخصیت های فرهنگی و دینی و سیاسی جهان جهت بررسی راه های گسترش تفاهم و همکاری بین ادیان و فرهنگ ها شرکت داشتند.
    پس از جلسه افتتاحیه، اولین جلسه عمومی با حضور روسای جمهور اسلوونی، بلغارستان، فنلاند و نخست وزیر سابق دانمارک راسموسن و اکمل الدین احسان اوغلو (دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی) و سیدمحمد خاتمی تشکیل شد.
    در این جلسه عمومی که میهمانان به دلیل رعایت آداب دیپلماتیک مرسوم این گونه همایش ها ملزم به تشریفات کوتاه ابتدایی هستند، رئیس جمهور اصلاح طلب پیشین ایران با همه میهمانان نشست دست داد.
    راسموسن اکنون دبیرکل ناتو است اما این اقدام خاتمی- که از سوی کارشناسان لازم و غیرقابل اجتناب عنوان شده است- دستاویزی شد تا زنجیره روزنامه های حامی دولت او را مورد حمله قرار دهند. آنها می گویند به دلیل اهانت مطبوعات دانمارک به رسول گرامی اسلام(ص) در مقطعی که راسموسن نخست وزیری این کشور را بر عهده داشته است، او باید از سوی خاتمی نادیده گرفته می شد. در مقابل اما دیپلمات های سابق ایران تاکید می کنند اصولگرایان خود با مقامات کشورهایی به بهانه های مختلف ملاقات دارند که به طور رسمی سیاست های ایران را مورد بی احترامی قرار داده اند اما در صحنه جهانی نمی توان از گفت وگو و مفاهمه فرار کرد. غلامعلی خوشرو معاون وزارت خارجه دولت اصلاحات که در این نشست در کنار خاتمی بود از جمله حامیان رفتار رئیس جمهور دوران اصلاحات در اجلاس گفت وگوی تمدن هاست. وی در این باره در گفت وگو با سایت بنیاد باران این گونه توضیح داد: «در این اجلاس شرکت کنندگان به پرسش های دبیر ارشد تلویزیون الجزیره که اداره جلسه را برعهده داشت، پاسخ می دادند. آقای راسموسن در پاسخ به این پرسش که رابطه آزادی بیان و احترام به مذاهب چگونه باید باشد سخنانی بیان کرد و تاکید کرد: به نظر من باید بین آزادی بیان و احترام به ادیان توازن و تعادل ایجاد کرد.
     من به اسلام و نمادهای مذهبی آن به عنوان یکی از ادیان بزرگ جهانی احترام می گذارم.»
     خوشرو به توضیحات راسموسن در دیدار خاتمی و ابراز تاسف او از جریحه دار شدن احساسات مسلمانان هم اشاره یی داشت. نخست وزیر سابق دانمارک توهین به اعتقادات مسلمانان را محکوم کرد و گفت: من شخصاً هرگز هیچ شخصیت دینی به ویژه حضرت محمد پیامبر اسلام(ص) را به صورتی که احساسات مردم را جریحه دار کند، ترسیم نخواهم کرد. من عمیقاً از اینکه کارتون ها توسط بسیاری از مسلمانان به عنوان تلاش دانمارک برای بی احترامی به اسلام یا پیامبر اسلام تلقی شد، اندوهگین شدم. وی در سخنان خود تاکید کرد: من به هیچ وجه چنین چیزی در ذهن نداشتم. من اهانت و توهین به ادیان را محکوم می کنم.
      وی با اشاره به مسوولیت جدید خود به عنوان دبیرکل ناتو که قریباً عهده دار آن خواهد شد، گفت: «من در دوره دبیرکلی ناتو توجه بسیاری به حساسیت های فرهنگی و مذهبی جوامع مختلف که جهان متکثر ما را فراگرفته، مبذول خواهم داشت.»
    سخنان خاتمی در این همایش هم از سوی خوشرو تحلیل شد: «جناب آقای خاتمی که سخنران بعدی اجلاس بود به پرسش آقای ریزخان در باب رابطه ایران و امریکا و دیدگاه های رئیس جمهور جدید آن پاسخ نداد و آن را موکول به یک بحث سیاسی جداگانه کرد و در عوض به تشریح دیدگاه اسلام نسبت به صلح و عدالت پرداخت و تاکید کرد منشاء جنگ ها نه ادیان و تمدن ها که مطامع دنیوی انسان ها بوده است. ادیان و فرهنگ ها هیچ گاه جنگ و کشتار را تجویز نکرده اند بلکه این منافع اقتصادی و سیاسی قدرت ها بوده است که جنگ به راه انداخته و سبب کشتار مردم بی گناه شده اند.
    در این قسمت هم اشاره آقای خاتمی به بخشی از سخنان نخست وزیر سابق دانمارک بود که افزود: در ادیان ابراهیمی همه پیامبران از جانب خداوند برای تحقق حق و عدالت برگزیده شده اند و پیروان آنها باید با احترام با یکدیگر رفتار کنند. هرگونه بی احترامی و خشونت ورزی نسبت به ادیان غیرقابل قبول است و باید محکوم شود.
    در پایان جلسه هم چون جناب آقای خاتمی و آقای راسموسن در کنار یکدیگر نشسته بودند مطابق سنت جاری با همدیگر دست دادند. »
    برخی ناظران سیاسی بر این باورند پس از انصراف سیدمحمد خاتمی از کاندیداتوری در انتخابات، برخی محافل به دنبال تداوم تخریب وی هستند، چه اینکه آنها پس از ناامید شدن از پروژه اختلاف افکنی علیه اصلاح طلبان، از نقش آفرینی خاتمی در راستای انسجام اصلاح طلبان و شکست حامیان دولت نهم در انتخابات ریاست جمهوری دهم به شدت نگران شده اند.
    اصلاح طلبان به کرات به مخالفان خاتمی توصیه کرده اند همانند همه کشورهای جهان از پتانسیل چهره های موجه خود مانند خاتمی در عرصه جهانی در راستای منافع ملی بهره بگیرند.

 

بررسی رابطه ایران و امریکا در مجلس : احمدی نژاد در سخنانی خطاب به اوباما گفت: جانا سخن از زبان ما می گویی

روزنامه اعتماد  صفحه 1 

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برای بررسی امکان رابطه با امریکا شش شرط گذاشت

   کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برای بررسی امکان رابطه با امریکا شش شرط گذاشت. حسن نیت، عدم دخالت در مسائل داخلی ایران، عذرخواهی، آزادسازی اموال و لغو تحریم ها از سوی امریکا شروط کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس جهت بررسی روابط ایران با امریکا است. مسعود کرمی راد عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روز گذشته با اعلام این خبر از بررسی امکان گفت وگو با امریکا در این کمیسیون خبر داد و افزود: بر اساس مباحث مطرح شده در جلسه کمیسیون امنیت ملی اگر امریکایی ها حسن نیت خود را در رابطه با ایران نشان بدهند، نسبت به دخالت در امور داخلی ایران اعلام برائت کنند و از تحریک صدام در جریان جنگ هشت ساله علیه ایران و نیز سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران عذرخواهی کنند، از بلوکه کردن اموال ایران دست بردارند و تحریم ها علیه کشورمان را ملغی کنند در این صورت می توان در رابطه با این موضوع بحث کرد. عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس تاکید کرد: به همان میزانی که امریکایی ها حسن نیت نشان بدهند ما نیز قدم های بعدی را برمی داریم. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تنها مکانی نبود که دیروز به بررسی رابطه با امریکا پرداخت، چرا که چگونگی رابطه با امریکا نیز روز گذشته در فراکسیون اصولگرایان هم مورد بررسی قرار گرفت. اما بررسی این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که امروز قطع روابط ایران و امریکا وارد سی امین سال خود می شود. رابطه 98ساله ایران و امریکا پس از تسخیر سفارت سابق امریکا در ایران در 20 فروردین 1359 قطع شد. حال پس از سه دهه از قطع کامل رابطه تهران و واشنگتن، روابط دو کشور پس از روی کار آمدن باراک اوباما رئیس جمهور جدید امریکا ظاهراً وارد فاز جدیدی شده است. شعار تغییر باراک اوباما اگرچه تاکنون نتوانسته به شکسته شدن کامل یخ های روابط دو کشور بینجامد اما زمزمه هایی را مبنی بر احتمال تغییر در رویکرد دو کشور در قبال یکدیگر ایجاد کرده است. اظهارات روز گذشته محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری در قزاقستان مبنی بر اینکه «ما هیچ فردی را شیطان لقب نداده ایم» در ارتباط با امریکا شاید بتواند پاسخی به شعار تغییر باراک اوباما طی دو ماه گذشته باشد. حال در همین حال و هوا از روابط از سرگرفته یی که میان دو کشور جاری است، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و فراکسیون اصولگرایان ساختمان بهارستان نیز بررسی چگونگی برقراری روابط میان دو کشور ایران و امریکا را با طرح شش شرط در دستور کار خود قرار داده اند.

 

عبدالله نوری بزودی تصمیم خود را برای حضور در انتخابات اعلام می کند

 روزنامه رسالت صفحه 3 

   عبدالله نوری با ارزیابی فضای سیاسی بزودی تصمیم خود را برای حضور یا عدم حضور در عرصه انتخابات اعلام می کند.
    به گزارش فارس به نقل از سایت تغییر، چند شب گذشته برخی از چهره های سیاسی و مطبوعاتی برای دیدار نوروزی به منزل عبدالله نوری رفتند. در این دیدار چهره های مختلفی مانند محمد عطریانفر، محمد علی نجفی، برخی از چهر های دانشجویی و روزنامه نگاران حضور داشتند که محور این دیدار انتخابات ریاست جمهوری بود.

 

فاصله گرفتن از مرد ستیزی و فرشته پروری

 روزنامه جام جم صفحه 9 

کوتاه درباره «سوپر استار»

نویسنده: علی احسانی

   رنگ و لعاب دادن به رخداد هایی که به شمایلی از داستان های پریان طعنه می زنند و ریختن اسلوب چنین روایت هایی در ظرف زمان معاصر خیلی راحت میسر نمی شود. «سوپر استار» به گونه ای از مولفه های داستان های پریان تبعیت می کند، فرشته ای کم سن و سال سر راه هنرپیشه ای فاسد، الکلی ظاهر می شود تا با پند و اندرز هایی که مناسب پیرزن های 70 ساله است، این مرد سرکش و گناهکار را به معرفت و شناخت گره زند.
    تهمینه میلانی که ید طولایی در مردستیزی و فرشته پروری در آثارش دارد، در سوپر استار اندکی از نوازش غلوآمیز مردانی که همیشه ظالم، بی اندیشه و کله شق هستند، فاصله گرفته است. هرچند در مراوداتی که کورش زند هنرپیشه نامی با زنان رنگ به رنگ پیرامونش دارد او مقصر اصلی و متهم ردیف اول معرفی می شود. به هر روی، سازنده این فیلم هم یک بانوی محترم است که برای یک بار هم شده به خود جرات نداده است که حداقل از زاویه یکی از انبوه زنانی که برای این هنرپیشه جوان غش و ضعف می روند به مرد داستان نزدیک شود. هر چند نگاه مرد ستیز میلانی در این فیلم تعدیل شده، ولی به هر روی مرغ ایشان همیشه یک پا دارد.
    ای کاش فیلمساز به همان مولفه های داستان پریان پایبند می ماند. فیلم به گونه ای در چند لحن و سبک و سیاق مختلف روایی پرسه می زند. داستان با تولد کورش زند و درد دل مادر او با پیرمردی که به نوعی می توان وی را قصه گوی فیلم محسوب کرد، دریچه خود را به جمال مخاطب می گشاید. پیرمرد نوازنده که به نام آقای تابان معرفی می شود، در همان بدو امر برای توفیق و سلامتی کودک دعا می کند. او حتی به حضور فرشتگان هنگام نوازندگی چندین مرتبه اشاره می کند.پس از عنوان بندی فیلم که با تصاویر سیاه و سپید سوپر استار جمع و جور شده است، فیلمساز در همان بدو امر کلید های سیاهی شخصیت و آلودگی وی را به ذهن مخاطب سنجاق می زند. درگیری و ادا اطوارهای کورش تا زمانی که فرشته، نوجوان داستان در ردای رها عظیمی به منزل او وارد می شود، بستر رئال داستان را قوام می دهد. مناسبات او با همکاران و اطرافیانش به شکل موجز و سنجیده در فیلم جاسازی شده است. حضور رها و چالش های مقدماتی او با کورش لحن فانتزی فیلم را تقویت کرده و تا زمانی که رها خود را به عنوان دختر گمشده کورش معرفی کند، داستان تا حدودی معطل و بلاتکلیف است. مضاف بر این، فیلمساز با فیدهای سفید رنگی که چاشنی اوهام و افکار کورش کرده، برمعصومیت و رویایی بودن دخترک بیش از حد پافشاری می کند تا به نوعی هم سوپر استارش و هم مخاطب فیلم به نوعی شیرفهم شود. از سوی دیگر، در یک سوم پایانی فیلم باز بستر رئال داستان تقویت شده و فیلمساز با پرونده سازی برای مهناز، زن نخست سوپر استار و دخترک که از زبان مدیر پرورشگاه به ذهن مخاطب سنجاق می کند، در عمل تمام رشته هایی را که برای هدایت و سر به راه کردن سوپر استار فاسدش بافته، از هم می تند.
    ای کاش فیلمساز به همان مولفه های داستان پریان پایبند می ماند. فیلم در چند لحن و سبک و سیاق مختلف روایی پرسه می زندای کاش فیلمساز بر جنبه رویایی و تخیلی آمدن و ناپدید شدن دخترک، پایبند می ماند و این قدر در مسیر شیرفهم کردن تماشاگر وقت تلف نمی کرد. همان طور که می توانست حضور پیرمرد و دخترک در ذهن مادر جوان سوپر استار در ابتدای فیلم یا خود قهرمان قصه در زمان کنونی در شمایل یک داستان پریان قوام و انسجام گیرد.
    میلانی در چند اثر خود نشان داده که در ترسیم مناسبات فانتزی و رویاگونه تسلط نسبی دارد. اگر بر همان بستر تخیلی و فانتزی اثرش را پیش می برد، اکنون فیلم با این لکنت و تپق روایتی مواجه نمی شد. به هر روی، این بانوی فیلمساز به نوعی پرچم تعهد اجتماعی را در آثارش همیشه برافراشته نگه می دارد. به همین دلیل است که فرشته نوجوان فیلم در ردای یک مصلح اجتماعی در اثر ظاهر می شود تا با نصیحت و پند و اندرزهای شعار گونه خود هنرپیشه فاسد را به راه صحیح هدایت کند.
    سوپر استار به نوعی پخته و کامل ترین اثر این بانوی فیلمساز است. جدای از حفره ها و لکنت های داستانی، فیلم ساختار منسجم و قابل اعتنایی دارد. ریتم اثر در تعادل و تناسب با سکانس هایی که کوتاه و موجز هستند شکل و معنا پیدا کرده اند. گزینش هنرپیشگان بخصوص برای نقش های فرشته و سوپر استار به نیکی انجام شده است، به ویژه برای نقش فرشته، فیلمساز دختری را انتخاب کرده که زیبایی خاصی بسان فیلم های دیگر ندارد، از سوی دیگر میلانی توانسته حضور هنرپیشه تازه کار و جوانش را در برابر بازیگر حرفه ای خود در یک تعادل و همسانی نگه دارد.
    اما واگذاری نقش محوری سیامک دستیار کارگردان داخل فیلم به یک مجری شناخته شده تلویزیونی، بخشی از مناسبات سوپر استار با دنیای سینما و بده بستان با همکارانش را در پشت صحنه خدشه دار کرده است. به هر روی، رضا رشیدپور به عنوان مجری تلویزیون در ناخودآگاه جمعی مخاطب جاخوش کرده و حضور او در شمایل دستیار کارگردان با پیش فرض های ذهنی او تطابق ندارد. ای کاش میلانی برای این نقش از یک آدم ناشناخته یا یک هنرپیشه بهره می برد. مناسبات کورش با سیامک به دلیل حضور مجری تلویزیون در ردای دستیار کارگردان باور پذیری این بده بستان را پایین آورده است. معضل دیگر که فرجام اثر را بشدت آزار می دهد، بخش تهذیب و بازگشت به خویشتن قهرمان داستان است.
    زمین و زمان فیلم در مسیر شناخت و نشانه شناسی سیر می کند، هر کسی که سر راه سوپر استار سبز می شود، برای فرشته ناپدید شده مرثیه سرایی می کند! مدیر پرورشگاه کم مانده از او یک قدیس بسازد. به هر روی با التفات به پرونده شخصیتی که فیلمساز از رها- فرشته ارائه داده و او را موجود زمینی فرض کرده، این مرثیه سرایی های انتهای فیلم، همان یک جانبه نگری است که میلانی در فیلم های پیشین خود نیز از طیف زنان و مردان داستان در لوای زنان فرشته سان و مردان ابلیس و ظالم ارائه می کرد.
    به هر روی سوپر استار در ضیافتی که برای تماشاگرش در جوار پرده نقره ای سینما به پا کرده کم فروشی نمی کند.

 

/ 3 نظر / 10 بازدید
طه

. . . . . . ........................ما هم چیز شدیم . . . . .

رضا (عشق من شبنم)

رفتي و نديدي که چه محشر کردم با اشک تمام کوچه را تر کردم وقتي که شکست بغض تنهايي من وابستگي ام را به تو باور کردم[گل]