مجتهدشبستری: به مسلمانی خود افتخار می کنم

روزنامه اعتماد ملی  صفحه 15 

حاشیه نگاری یک سخنرانی در اصفهان

نویسنده: احسان عابدی

کفر چو منی گزاف و آسان نبود

محکم تر از ایمان من، ایمان نبود

    عاقبت آن روز رسید که محمد مجتهدشبستری هم شهادتین بگوید تا ثابت کند که مسلمان است. او که قریب به 50 سال ترویج اسلام کرد در 72 سالگی به نقطه ای رسید که وادار شود مسلمانی خود را فریاد بزند و همه اینها از رهگذر اتهامات برخی رسانه های دولتی به او بود، رسانه هایی چون روزنامه ایران یا خبرگزاری های فارس و ایرنا که در چند روز اخیر موج بزرگی از تبلیغات علیه او به پا کردند.
    می گویند در آستانه این دوره انتخابات ریاست جمهوری انتظار هر چیزی را می توان داشت، از کاه کوه ساخته می شود و... اما این هم انتظار نابجایی است که از دگراندیشان بخواهیم در این چند ماه روزه سکوت بگیرند که مبادا سخنان شان تحریف شود و پیش آید آنچه بر سر هاشم آقاجری در این هفته های اخیر آمد. اما اگر روایت هاشم آقاجری کهنه یا تکراری شده، بخوانید روایت مجتهدشبستری را که تازه است، داغ داغ. ماجرا از یکشنبه گذشته آغاز شد، روزی نزدیک به سالگرد درگذشت پیامبر اسلام(ص) که محمد مجتهدشبستری در میان اصفهانی ها و در پاسخ به دعوت انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی اصفهان از پیامبر(ص) سخن گفت و نیز از «انتظار ما از پیامبران»، غافل از آنکه اتفاقی در شرف وقوع است، یک موج، یک هجوم تبلیغاتی که ایمانش را به چالش می کشد، ایمان به خدا و پیام آوری که آخرین برگزیده اوست و این تازه ظاهر ماجرا است. هر چند که سال ها است مجتهدشبستری از منازعات مستقیم سیاسی دوری جسته اما در مملکت ما این سیاست است که دست از سر آدم ها برنمی دارد، آنچنان که سخنان و مباحث تخصصی مجتهدشبستری در گیرودار منازعات سیاسی به آفت تحریف و بزرگنمایی دچار شد. می گویند مجتهدشبستری <هتک حرمت پیامبر> کرده، به ایشان «نسبت دروغ» داده و از این دست اتهامات که حتی تصورش درباره شخصیتی چون مجتهدشبستری سرگیجه آور است، او که در همه این سال ها از ارزش های راستین اسلام دم زده، از «موحدانه زیستن» گفته است و از زندگی توام با اخلاق و معنویت.
    اما از ماجرا دور نشویم و بشنویم از اصفهان و حاشیه های آن؛ فردای سخنرانی، جمعی در مسجد دانشگاه صنعتی اصفهان بیانیه ای را در محکومیت آنچه «هتک حرمت پیامبر اسلام (ص) » می نامند، امضا می کنند و با تجمع مقابل دفتر انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی اصفهان خواستار برخورد با مسوولان برگزاری این جلسه سخنرانی می شوند، امری که مسوولان دانشگاه صنعتی نیز به سادگی بر آن گردن می نهند و با پلمب دفتر انجمن اسلامی محققش می سازند. در این زمان خبرگزاری فارس هم وارد معرکه شده است و با روش های خاص بر این آتش می دمد، چنانکه با تحریک احساسات مذهبی برخی چهره های سیاسی که شاید بسیاری از آنها نه متن کامل سخنرانی مجتهدشبستری را خوانده اند و نه نوار ضبط شده آن را شنیده اند، مصاحبه هایی در محکومیت سخنان این متفکر منتشر می کند. اما قضیه وقتی پیچیده تر می شود که سیداحمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران، اعلام موضع می کند. او که احتمالاتحت تاثیر این اخبار قرار گرفته است در جریان سخنرانی خود در مصلای کرمان حرف های مجتهدشبستری را «کفریات» و «دین ستیزانه» می خواند و از سران اصلاح طلب هم می خواهد که با انتشار بیانیه ای این گفته ها را محکوم کنند.
    نکته آنکه سیداحمد خاتمی هیچ حقی نیز برای دفاع مجتهدشبستری از خود قائل نمی شود و می گوید: «سیاست برخی ها این است که حرفی را بزنند و بعد که دیدند این حرف به ضررشان تمام شده، تکذیب کنند؛ یعنی به خیالی سنگ مفت گنجشک مفت و این نامردی در عالم سیاست و فرهنگ است. پس لااقل مرد باشید؛ یا حرفی را نزنید یا اگر می زنید، تکذیب نکنید.»
    اما گذشته از این مباحث، در سخنرانی سیداحمد خاتمی به مساله ای نیز اشاره می شود که تاکنون کمتر کسی از آن سخن رانده بود؛ دو سالی می شود که محمد مجتهدشبستری لباس روحانیت را از تن درآورده و اگر چه این مساله انتقادهایی را در پی داشته، اما همه آنها درگوشی و شفاهی بوده است. حال سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران برای اولین بار در یک تریبون عمومی این مساله را مطرح می کند و می گوید: «این لباس [روحانیت] زیبنده کسی است که دلداده دین باشد...خودش فهمید که لیاقت عمامه روحانیت را ندارد و خودش را خلع لباس کرد.»
    در مجموع، سخنان سید احمد خاتمی با استقبال شایان توجه برخی رسانه های دولتی نظیر روزنامه ایران و خبرگزاری های فارس و ایرنا مواجه می شود. برای نمونه، شدت ذوق زدگی مسوولان ایرنا آنقدر بود که گزارش این سخنرانی را سه بار منتشر کردند (سه شنبه 6 اسفند ساعت 19/18 دقیقه و چهارشنبه 7 اسفند ساعات 26/1 و 29/9 دقیقه.)
    در این میان تنها کاری که از مجتهد شبستری برمی آید تکذیب همه اتهام ها و نسبت های ناروایی است که بر زبان و قلم هتک کنندگانش جاری می شود. برای داوری، همه را به خواندن متن کامل سخنانش دعوت می کند که خوشبختانه در دسترس است، به نحوی که با یک جست وجوی ساده در اینترنت می توان هم آن را یافت و هم فایل صوتی سخنرانی را. اما مجتهدشبستری حرف برای گفتن بسیار دارد. از سیداحمد خاتمی گلایه می کند و نیز از همه کسانی که بدون تحقیق درباره او قضاوت کرده اند. در یک گفت وگوی تلفنی با او از چند و چون ماجرا می پرسم، از اول داستان، اصلاچطور شد به اصفهان رفت و... مجتهد می گوید: «بنویس» و اینگونه روایت او آغاز می شود.
    روایت مجتهدشبستری
    «حدود سه هفته قبل بود که اعضای انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی اصفهان از من دعوت کردند به مناسبت 28 صفر، سالگرد رحلت پیامبراکرم حضرت محمد (ص)، سخنرانی کنم. برنامه از طرف مقامات دانشگاه مجوز داشت و در تاریخ موعود، یعنی یکشنبه 4 اسفند ماه برگزار شد. پس از سخنرانی هم برنامه پرسش و پاسخ بود که آن هم 30 تا 40 دقیقه طول کشید. فردا صبح باخبر شدم که عده ای در اعتراض به این جلسه بیانیه ای تهیه کرده اند و در حال امضا جمع کردن هستند. حتما شنیده اید که آنها مقابل دفتر انجمن اسلامی جمع شدند و به من و اعضای انجمن اسلامی هتاکی کردند! اواخر شب، به دستور مقامات دانشگاه، دفتر انجمن اسلامی پلمب شد و دانشجویانی را هم که در آن مستقر بودند بیرون کردند. روز سه شنبه، مطلع شدم که خبرگزاری فارس نسبت هایی به من داده و خبرگزاری ایرنا هم آن ادعاها را تکرار کرده است. وقتی دیدم یک مشت سخنان صددرصد دروغ به من بسته اند، وظیفه خود دانستم اعلام کنم که اینها همه کذب محض است.» محمدمجتهدشبستری فهرستی از این تهمت ها را فراهم آورده است که با «نفی عصمت پیامبر و اهل بیت» شروع می شود و به موارد خطیر دیگری می رسد؛ همچون «راه یافتن اوهام در قرآن و پیامبر»، «نفی علم پیامبر و امامان»، «نسبت دروغپردازی به ایشان»، «وجود نقص در قرآن و اسلام» و «ارتکاب گناهان به وسیله ائمه» او می گوید: «من با صراحت اعلام می کنم که این نسبت ها کذب محض است و نوار ضبط شده سخنان من گواهی بر همه دروغ هایی است که به وسیله این رسانه ها و عوامل شان در دانشگاه صنعتی اصفهان ساخته و پرداخته شده است.»
    محمدمجتهدشبستری در عین حال احتمال خطا را نیز رد نمی کند و می گوید: «در این جلسه من از معنای دین و دینداری و تحولات آن و همین طور از معنای نبوت و علم و عصمت انبیا و حدود آنها سخن گفتم. حال ممکن است برخی حاضران کم سن و سال جلسه که از مبانی و مقدمات بحث آگاه نبوده اند، درست متوجه کلام من نشده و برداشت ناقص خود را به مقامات بالاتر انتقال داده باشند. اما گلایه من از آن مقامات بالاتر است که بدون دقت در نقل های آنها و بدون اینکه تحقیق کنند اظهارات آنها تا چه اندازه درست است، چنین موضعگیری می کنند.»
    در اینجای کلام اما روی سخن مجتهدشبستری به سید احمد خاتمی است. مجتهد می گوید: «من از ایشان که با دعوی عادل بودن به امامت جمعه می ایستند می پرسم، چگونه به استناد دروغپردازی برخی رسانه ها و بدون توجه به منطق سخنان بیان شده درباره تاریخ اعتقادات و کلام اسلامی، یک مومن را آنچنان بی پروا هتک می کنید و مخاطبان را نگران می سازید؟ من از نظر تفکر دینی ام فرد ناشناخته ای نیستم و کتاب هایم نشان می دهد که چنین نسبت هایی به من می تواند صحیح باشد یا نه. من که پیامبر اسلام(ص) را بزرگ ترین بنیانگذار موحدانه زیستن انسان معرفی کرده ام، آیا ممکن است چنین نسبت هایی به پیامبر دهم؟»
    مجتهد دوباره می گوید: «بنویس»، گواینکه این بار می خواهد سخنان خود را به پایان برساند: «آری، مسلمانی من با کسانی که از تریبون های دینی خود به بدترین هتاکی ها می پردازند و در عین حال دیگران را هتاک می دانند، متفاوت است. سال های متمادی است که از این نوع مسلمانی خودم می گویم، به آن افتخار می کنم و تلاش می کنم هر آنچه اسباب ریا و تزویر را برایم فراهم می آورد، از خودم دور سازم.»

 

کسری 7/3 میلیارد دلاری برای واردات سوخت

روزنامه کیهان صفحه 4 

    معاون وزیر نفت خبر داد: واردات سوخت اعم از بنزین و گازوئیل تا پایان سال به مرز 7 میلیارد دلار خواهد رسید.
    اکبر ترکان معاون وزیر نفت در امور برنامه ریزی با بیان این مطلب اظهار داشت: 3/3 میلیارد دلار از این رقم، مصوبه مجلس در بودجه سال جاری را داشت و مابقی آن نیاز به مصوبه مجلس دارد.
    به گفته ترکان، سال آینده واردات بنزین و گازوئیل خواهیم داشت ولی مقدار آن نسبت به سال جاری کمتر خواهد بود. فرض ما این است که با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها 20 درصد مصرف بنزین و 4 درصد گازوئیل با قیمت های فعلی کاهش می یابد.
    وی که با خبرگزاری فارس گفت وگو می کرد، افزود: با این احتساب روزانه 5/8 میلیون لیتر از مصرف بنزین و 5/7 میلیون لیتر از مصرف گازوئیل کشور کاسته خواهد شد.
    شایان ذکر است: از ابتدای سال جاری تا پایان بهمن ماه در مجموع 52 میلیارد و 913 میلیون لیتر بنزین و گازوئیل در کشور به مصرف رسیده که سهم بنزین مصرفی از این رقم 22 میلیارد و 459 میلیون لیتر و سهم گازوئیل نیز 30 میلیارد و 454 میلیون لیتر بوده است.
    متوسط واردات روزانه بنزین و گازوئیل کشور از ابتدای سال به ترتیب 4/21 و 2/10 میلیون لیتر بوده که بر این اساس تاکنون بیش از 7 میلیارد و 190 میلیون لیتر بنزین و 3 میلیارد و 427 میلیون لیتر گازوئیل مورد نیاز کشور از خارج تامین شده است.
    این گزار ش حاکی است: متوسط تولید روزانه بنزین و گازوئیل پالایشگاه های کشور در سال جاری نیز به ترتیب 5/45 و 5/85 میلیون لیتر بوده است.

 

سخنگوی وزارت خارجه خبر داد: هالیوود در تدارک ساخت 30 فیلم ضد ایرانی

روزنامه رسالت صفحه24

  حسن قشقاوی اعلام کرد که هالیوود، ساخت بیش از 30 فیلم در ضدیت با هویت دینی و هویت باستانی ایران را در دستور کار دارد.به گزارش ایسکانیوز، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در تداوم دشمنی های سینمای هالیوود با جمهوری اسلامی ایران ، ساخت فیلم هایی که نه تنها هویت دینی بلکه هویت باستانی و ارزش ها و اخلاقیات ایرانیان را هدف قراردهد ، در دستور کار سینمای آمریکا قرار دارد.وی خبر داد: هالیوود ساخت 30 فیلم ضد ایرانی را در دستور کار دارد.حسن قشقاوی گفت: موضع آن ها ضدیت با هویت باستانی و اسلامی ایران است. قشقاوی، حوزه هنر را حوزه ای ارزشمند خواند که به گفته وی، نباید آلوده شود اما در پشت پرده بسیاری از فیلم های آمریکایی که با ظاهر هنری ساخته می شوند، اهداف و اغراض مشخص سیاسی وجود دارد.

 

دیابتی ها تاتو کنید

روزنامه اعتماد صفحه 10 

نویسنده: علیرضا مجیدی
    احتمال اینکه دیابتی ها در آینده نزدیک به تاتو کردن روی بیاورند، کم نیست: البته صرفاً به دلایل پزشکی، «هیتر کلارک» و همکارانش در آزمایشگاه «دراپر» در ماساچوست جوهر تاتویی ساخته اند که با تغییر میزان گلوکز در پوست رنگش تغییر می کند. بیماران دیابتی اصلاً لازم نیست تاتوی بزرگی روی بدن شان حک کنند. تاتویی به اندازه چند میلیمتر هم برای این کار کفایت می کند. گروه تحقیقاتی در ابتدا اصلاً قصد نداشت جوهری برای شناسایی سطح گلوکز درست کند. هدف اولیه آنها این بود که جوهری بسازند که به سطح سدیم خون حساس باشد تا از این طریق سلامت قلب را پایش کنند، در مورد الکترولیت های بدن تحقیق کنند یا از دریافت کافی آب و الکترولیت توسط ورزشکاران مطمئن شوند. در حقیقت پایش میزان یک یون بسیار ساده تر از پایش مولکولی است که 24 اتم دارد. اما «کلارک» بعد از صحبت با یکی از همکارانش متقاعد شد تلاشش را برای ساختن جوهری که به میزان گلوکز حساس باشد، انجام دهد. جوهری که آنها ساخته اند به صورت ذراتی در ابعاد نانو است. این ذرات به شکل هرم های پیچ و تاب داری به اندازه 120 نانومتر هستند. هر هرم سه قسمت دارد: قسمت شناساگر گلوکز، جوهری که تغییر رنگ می دهد و مولکول دیگری که مقلد گلوکز است. رنگ این جوهر بر حسب میزان گلوکز پوست تغییر می کند. هنگامی که گلوکز زیاد باشد، جوهر زرد می شود، در غلظت کم گلوکز نارنجی می شود و در غلظت طبیعی گلوکز به رنگ پرتقالی درمی آید. البته این روش یک عیب دارد: تاتو به سطح گلوکز پوست حساس است و نه سطح گلوکز خون و از آنجا که 20 دقیقه طول می کشد سطح گلوکز خون میزان گلوکز پوست را تحت تاثیر قرار دهد، این روش برای آگاهی از قند خون در لحظه، مناسب نیست. با این همه این نوع تاتوی خاص می تواند دیابتی ها را از نرمال بودن قند خون شان در یک بازه زمانی طولانی تر آگاه کند و نیاز به گرفتن نمونه های خون را کاهش دهد.

 

 

/ 2 نظر / 8 بازدید
رضا

ممنون که اومدی داداش گلم[گل]

mojtaba mostafavi

سلام، وقتی سعودی ارتشش را برای سرکوبی مردم بحرین آنجا فرستاد، آقای مهمانپرست وزارت امور خارجه گفتند مردم بحرین خواستهای قانونی دارند و حقشان است و مردم به هیچ وجه نباید سرکوب بشوند. آقایان علمای خودمان و حضرات آیت الله ها هم همه از حقوق بشر و آزادی مردم حالا شیعه یا سنی سرسخت حمایت میکنند.همه جای دنیا آزادی و رفاه و حقوق بشر را باید رعایت کرد به غیر از در ایران.میگویند آنهایی که خواستار رفاه بیشتر و آزادی سخن هستند بی عصمت و ناموس هستند و منافقند. امام خمینی فرمودند پول نفت را سر سفرهٔ مردم ایران میگذاریم که آقای احمدی نژاد هم همین را از قول امام گفتند، آیا امام عزیز و آقای دکتر هم بیعصمت و ناموس هستند؟