سیدمحمد خاتمی:کروبی خوب است ، موسوی خوب تر است

روزنامه کیهان   صفحه 2 

   محمد خاتمی با بیان این که کروبی انسان ارزشمندی است گفت: البته مهندس موسوی کسی است که همه ما دلمان می خواست به عرصه بیاید.
    رئیس دولت سابق در جمع گروهی از حامیانش که ایسنا آنها را جمعی از فرماندهان سابق سپاه نامید با اشاره به حضور موسوی و کروبی در عرصه انتخابات و با بیان این که هر دو چهره ای که در عرصه هستند انسان های ارزشمندی هستند، به بیان چند باره ویژگی های موسوی پرداخت و تلاش کرد با بیان جملاتی به توجیه نزدیکی موسوی با گروه های افراطی دوم خردادی نظیر سازمان مجاهدین و مشارکت و نهضت آزادی بپردازد.
    خاتمی در این باره با بیان این که موسوی به حقوق و آزادی های مردم می اندیشد گفت: این مساله ای نیست که این گروه یا جریان را قبول دارید یا ندارید. با خیلی از این گروه ها بنده هم شاید اختلاف نظر داشته باشم و آنها را نپسندم اما به برکت انقلاب اسلامی اجازه داده شده هر کس در چارچوب نظام به صورت قانونی مجاز و آشکار کار کند باید حقوق او را به رسمیت شناخت نه این که ما تا کسی را نپسندیدیم به او بگوییم برانداز!
    وی در ادامه با حمایت مجدد از موسوی افزود: این ها مسائلی نیست که جامعه آن را قبول داشته باشد. معتقدم وظیفه ما این است که کسانی که روش و راه درست تری دارند را تقویت کنیم، مهندس موسوی کسی است که همه ما دلمان می خواست به عرصه بیاید، حالاآمده و این را غنیمت بشماریم.
    خاتمی سپس بدون ذکر نام شورای نگهبان تلویحا به این نهاد قانونی حمله کرد و مدعی شد: ما نیروهای اصلاح طلب خوب و جوان تر برای ریاست جمهوری زیاد داریم، ولی وضع به گونه ای شده که رد صلاحیت ها قوی است و دایره تنگی برای صلاحیت ایجاد کرده اند.
    وی که همواره خود را مدعی قانون گرایی می داند توضیح نداد که آیا شورای نگهبان را به خاطر اعمال وظیفه قانونی اش باید مورد خطاب و عتاب قرار داد؟
    خاتمی همچنین بدون ارائه سندی صدا و سیما را متهم به جانبداری از یک جریان خاص کرد. او به سپاه و بسیج نیز به خاطر اعلام نظر و عقیده شان حمله کرد. رئیس دولت سابق در بخش دیگری از اظهاراتش به ورود موسوی به عرصه انتخابات و سپس خروج خود از این عرصه اشاره و اظهار کرد: آقای مهندس موسوی دلایلی داشتند که اصل آن ها برایم قانع کننده است. هیچ گونه تعارضی بین ما وجود نداشت. هیچ گونه عاملی خارج از اراده من و مهندس موسوی در این جا دخالت نداشت و خیلی بد است که مخالفین القا کنند موسوی با انگیزه خاص و تحریکات و هدف های خاصی به عرصه آمده است. مگر این ها به مهندس موسوی می چسبد؟ یا این که گفته شود بنده تحت تاثیر خارج از اراده خودم تصمیم گرفتم نیایم، اصلااین طور نیست.
    خاتمی همچنین با تایید حرف حاضران مبنی بر عدم تعریف اصلاحات گفت: همان طور که شما درست فرمودید اصلاحات تعریف نشده است. وی افزود: اصلاحاتی که بنده می گویم شدیدا به اصول و ارزش ها پایبند است.

 

دومین وعده اقتصادی احمدی نژاد:به همه کارگران با مصوبه زمین می دهیم

روزنامه اعتماد ملی صفحه 2 

»  از وزیر کار می خواهم اعطای مسکن به کارگران را پیگیری کند و من نیز از آن حمایت خواهم کرد. اکنون زمین به اندازه کافی وجود دارد که می توانیم با مصوبه به همه کارگران زمین دهیم«. محمود احمدی نژاد امسال در آستانه روز کارگر با این وعده در همایش ملی معرفی کارگران و گروه های کار نمونه شرکت کرد.
    البته این تنها وعده رئیس جمهوری نبود، او به کارگران خبر داد که دولت طبق مصوبه ای مقرر کرده است حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی 400 هزار تومان و همطراز با بازنشستگان لشکری و کشوری شود.
    این دومین بار در چند روز اخیر است که احمدی نژاد وعده هایی را در سخنرانی هایش اعلام می کند. وی هفته گذشته در اجتماع مردم اسلامشهر گفته بود که براساس طرح تحول اقتصادی به 70 درصد ایرانیان بین 50 تا 70 هزارتومان درماه پرداخت خواهد شد. این وعده ها درحالی از جایگاه رئیس جمهوری مطرح می شود که کمتر از 50 روز به انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم باقی نمانده است.
    به گزارش ایلنا، احمدی نژاد در ابتدای سخنرانی اش در این همایش گفت: »امروز ملت بزرگ ایران دو ماموریت مهم را به واسطه ویژگی های منحصر به فردش، فرهنگ و اعتقادات زلالش و استعدادها و توانمندی های بی نظیرش بر عهده دارد که یکی ساختن ایران و دیگری الهام بخشی به جامعه جهانی است.«
    احمدی نژاد بهترین قشر جامعه برای ساختن ایران و الهام بخشی به جامعه جهانی را کارگران عنوان کرد و با طرح این پرسش که چه کسی مفیدتر از کارگران است؟ گفت: »کارگرانی که در معادن دور افتاده کار می کنند تا کشور خود را بسازند، آنها قطعا از کسانی که در صنعت خودرو و لوازم خانگی در سراسر کشور مشغول کارند برای جامعه مفیدترند.« پیشنهاد اخیر رئیس جمهوری مبنی براینکه قاچاقچیان مواد مخدر برای مجازات به معادن فرستاده شوند که در همایش فرماندهان ناجا مطرح شد، اعتراض کارگران معدنکار کشور را به دنبال داشت.
    رئیس جمهوری همچنین به قانون کار اشاره کرد و گفت: »متاسفانه همواره با قانون کار سیاسی برخورد شده در حالی که باید حقوقی برخورد کرد،باید قانون کاری وجود داشته باشد که انگیزه های کارآفرینی را بالاو حقوق کارگر را در نظر بگیرد. در زمان تصویب قانون کار تصمیماتی گرفته شد که ظاهرا به نفع کارگران بود، اما اکنون بعد از ده، پانزده سال متوجه شده ام که این مصوبات چقدر به ضرر کارگران بوده است. «
    وی به کارگران موقت اشاره و اضافه کرد: »اکنون72 درصد در جامعه، کارگر موقت وجود دارد و معنایش این است که تنها 28 درصد کارگران امنیت و آرامش دارند و مابقی آنها در این اضطراب هستند که زمانی قرارداد کارشان به پایان رسید، آیا تمدید خواهد شد یا خیر؟«
    رئیس جمهوری گفت: »طبق مصوبه دولت قرار شده سقف مالیاتی کارگران مانند کارمندان 416 هزار تومان در ماه باشد. اخیرا طبق مصوبه دیگر دولت قرار شده حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی 400 هزار تومان و همتراز با بازنشستگان لشکری و کشوری شود.«
    احمدی نژاد با بیان اینکه اگر امکانش برای دولت فراهم بود مسکن و خودرو به همه کارگران می داد، افزود: »از وزیر کار می خواهم در شورای مسکن، اعطای مسکن به کارگران را پیگیری کند و من نیز از آن حمایت خواهم کرد. اکنون زمین به اندازه کافی وجود دارد که می توانیم با مصوبه به تعداد کارگران، زمین به آنها دهیم.«
    در پایان این مراسم رئیس جمهوری با اهدای لوح سپاس و جایزه به شماری از کارگران نمونه کشورقدردانی کرد.
    از میان 11 هزار و 610 کارگر برتر معرفی شده از سراسر کشور، 34 نفر به عنوان نمونه در دوره بیستم معرفی کارگران نمونه مورد قدردانی قرار گرفتند.

 

رایزنی محسن رضایی با مراجع درباره انتخابات

روزنامه دنیای اقتصاد صفحه 2

  محسن رضایی، روز گذشته برای دیدار با مراجع تقلید و علمای حوزه علمیه وارد قم شد .به گزارش خبرگزاری رسا، وی در دیدار خود با آیت الله مبشر کاشانی از علمای قم، تقویت رابطه حوزه علمیه، مرجعیت و سیاست را از برنامه های خود برای ریاست جمهوری معرفی کرد.
    وی در ادامه درباره اهداف و برنامه های ریاست جمهوری گفت: یکی از اهدافی که تکلیف را به دوش من گذاشته است، اینکه بار دیگر رابطه میان حوزه های علمیه، مرجعیت و سیاست را تقویت کنیم. رضایی اظهارکرد: با وجود اینکه دولت ما اسلامی است، به مرور زمان از آغاز انقلاب به این طرف، رابطه حوزه های علمیه با سیاست رو به ضعف گذاشته و تقویت این رابطه از انگیزه های جدی ورود من به صحنه انتخابات است.
    وی در بخشی دیگری از سخنان خود گفت: امروز چهره اسلام در بیرون ایران به شدت مورد هجمه قرار گرفته است و متاسفانه کارهای ناشایست طالبان و القاعده و برخی خودی ها در خارج، بهانه به دشمنان داده است تا از این بهانه ها علیه اسلام استفاده کنند. محسن رضایی، در سفر یک روزه خود به شهر مقدس قم با مراجع تقلید و علما درباره انتخابات ریاست جمهوری دیدار و گفت وگو می کند. وی همچنین در ادامه دیدارهای خود با آیت الله موسوی اردبیلی، آیت الله نوری همدانی، آیت الله جوادی آملی و دیگر مراجع و روحانیون دیدار کرد. 

 

 

 

/ 1 نظر / 11 بازدید
یاسر قهرمانی

با فرمایشات ایت الله مبشر تصمیم بر رای دادن به محسن رضایی گرفتم