مصباح یزدی: اطاعت از احمدی نژاد اطاعت از خداست

روزنامه اعتماد ملی صفحه 1 

   محمدتقی مصباح یزدی، از روحانیون بلندپایه و اصلی ترین حامی محمود احمدی نژاد در قم اطاعت از رئیس جمهور را اطاعت از خدا دانست. مدیر موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی دیروز در جمع هنرمندان بسیجی سراسر کشور با اشاره به اینکه ولی فقیه جانشین امام زمان (عج) است، گفت: «وقتی رئیس جمهوری از جانب رهبری نصب و تایید و به عامل او تبدیل می شود، از این پرتو نور بر او تابیده می شود.»
    وی افزود: «وقتی رئیس جهموری حکم ولی فقیه را دریافت کرد، اطاعت از او نیز چون اطاعت از خداست.»
    شاید این نخستین بار در تاریخ فقه شیعه به شمار می رود که یکی از روحانیون دستورات اجرایی رئیس جمهور دولت را همردیف با حکم «الله» قرار می دهد و اطاعت از آن را واجب قرار می دهد. تاکنون براساس مبانی فقه شیعه تشخیص حکم خدا در دوره غیبت انحصارا در حیطه اختیارات فقیه جامع الشرایط می گنجد و از همین رو براساس نظریه ولایت فقیه و مطابق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، شخص اول مملکت تنها از میان فقها انتخاب می شود. مصباح یزدی در حالی اطاعت از دستورات محمود احمدی نژاد به عنوان مصداق کنونی حرف هایش را در حکم اطاعت از خدا دانسته است که وی پیش از این چنین شانی را برای دیگر روسای جمهوری اسلامی ایران قائل نبود. وی که در دوره ریاست جمهوری سید محمد خاتمی مدتی به عنوان سخنران پیش از خطبه نمازهای جمعه تهران به تشریح مبانی حکومت اسلامی می پرداخت، هیچ گاه اشاره ای به این موضوع نکرد که اطاعت از دستورات رئیس جمهوری واجب است و اتفاقا اساس سخنرانی ها وی بر رد تئوری دولت اصلاحات درباره شیوه زمامداری شکل گرفته بود و پاسخی به قرائت اصلاح طلبانه از اسلام و حکومت دینی محسوب می شد. با توجه به تعارض آشکار دیدگاه های مصباح یزدی با کلیت جریان اصلاح طلبی و بخش بزرگی از جناح اصولگرا به نظر می رسد که وی این نظریه درباره دولت اسلامی و جایگاه رئیس آن را پس از روی کار آمدن محمود احمدی نژاد، تدوین کرده باشد. با این حال مخفی ماندن این دیدگاه در طول چهار سال زمامداری احمدی نژاد و همزمانی انتشار آن با حوادث پس از انتخابات و تشکیل دولت دهم می توان چنین برداشت کرد که مدیر موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی براساس دلایلی اکنون را زمان مناسبی برای علنی کردن دکترین جدید دولت اسلامی ارزیابی کرده است. به عبارت دیگر با توجه به اختلافات گسترده مصباح یزدی با روسای دولت های پیش از احمدی نژاد نمی توان پذیرفت که وی هنگامی که ریسک روی کارآمدن شخصیت هایی مانند میرحسین موسوی یا مهدی کروبی به عنوان رئیس جمهور دهم وجود داشت، نظریه ای را ارائه دهد که خود اولین نقض کننده آن خواهد بود.
    همچنین با توجه به دوره چهارساله ریاست جمهوری به نظر می رسد که ارزیابی مصباح یزدی از ساختار سیاسی ایران به ویژه در پی حوادث پس از انتخابات به گونه ای است که احتمال به دست گرفتن قدرت در دولت های آینده جمهوری اسلامی را از سوی افرادی که شبیه احمدی نژاد نباشند، منتفی می داند. از نظر این عضو مجلس خبرگان رهبری، ویژگی های شخصیتی و گفتمانی احمدی نژاد وی را به نزدیک ترین مصداق ریاست دولت در حکومت دینی تبدیل کرده است، از این رو به عقیده مصباح یزدی و شاگردانش اکنون و در چهار سال گذشته اصلی ترین حامیان احمدی نژاد در میان روحانیون و متدینین قرار داشته و دارند. این پشتیبانی به حدی بود که حتی در روزهایی که رابطه دولت و مرجعیت به دلیل برخی مواضع و تصمیمات احمدی نژاد و نزدیکانش تیره می شد، مصباح یزدی از همراهی با موج انتقاد روحانیت سر باز می زد یا دست کم موضع گیری علنی بر ضد دولت را روا نمی داشت. براساس همین سابقه بود که محسن رضایی، میرحسین موسوی و مهدی کروبی سه نامزد رقیب احمدی نژاد در انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری در سفرهایی که به قم انجام دادند، هیچ گاه سراغ مدیر موسسه امام خمینی نرفتند، چون از قبل می دانستند که رای و نظر «آیت الله» و شاگردانش از چهار سال پیش تغییر نکرده است و آنان در وضع کنونی کسی را صالح تر از احمدی نژاد برای اداره قوه مجریه نمی شناسند. به این ترتیب در گرماگرم رقابت های انتخاباتی امسال که ترافیک سیاسی تهران قم به شدت سنگین شده بود، درهای بیت مصباح یزدی بسته ماند و این در حالی بود که بیشتر علمای طراز اول قم از رقبای احمدی نژاد استقبالی گرم به عمل آوردند. اکنون با پایان یافتن رقابت های انتخاباتی و سپرده شدن سکان دولت دهم به احمدی نژاد، مصباح یزدی با خیالی آسوده گوشه هایی دیگر از تئوری حکومت دینی خود را علنی می کند. وی می داند که دست کم تا چهار سال آینده این نظریه پردازی برای او مشکلی ایجاد نخواهد کرد، زیرا بر این باور است که دستورات احمدی نژاد هرچه باشد، چارچوب نظریه ای که او در این سال ها صبورانه آن را از حاشیه به متن آورده است، دچار مخاطره نمی کند و قرائت او از نظریه ولایت فقیه را مخدوش نمی سازد. وی دیروز نیز جایگاه اطاعت از رئیس جمهوری را در لابه لای دیدگاهش درباره ولایت فقیه گنجاند و به آن ساختاری تئوریک داد. مصباح یزدی در جمع هنرمندان بسیجی خاطرنشان کرد: جریان هایی که اخیرا در کشور رخ داد، ولایت فقیه را هدف قرار داده بود. سلسله جنبان این قضایا هر که بود درصدد حذف ولایت فقیه از نظام سیاسی کشور بود.»
    وی ولایت فقیه را روح انقلاب و مشخصه این حکومت دانست و گفت: «دشمنان می خواستند یا این رکن اساسی را حذف یا تضعیف و کمرنگ کنند که در این جریان برخی آگاهانه و برخی فریب خورده اقدام به این امر کردند.»
    مدیر موسسه امام خمینی افزود: «ولایت فقیه به دلیل آنکه دارای پرتویی از انوار امام زمان(عج) است و مردم نیز به دلیل اینکه او را جانشین بحق ولیعصر(عج) می دانند اطاعت از او را همچون اطاعت از امام عصر بر خود لازم می دانند.»
    وی اضافه کرد: «ولایت فقیه به عنوان رکن اساسی حکومت اسلامی است که هیچ یک از کشورها و ملل اسلامی نیز نظیر آن را ندارند و این امر باعث علاقه و جلب توجه بسیاری ملت های دنیا به کشور اسلامی ما شده است.»
    وی بر اساس خطبه ای از حضرت علی(ع) حقوق والی و سرپرست جامعه بر مردم را بزرگترین حق مردم بر مردم عنوان کرد و گفت: «رهبر وقتی قانون را تایید می کند بنابراین همه مصوبات قانونی همچون نماز و روزه بر مردم واجب می شود که این از حقوق والی بر مردم است.»
    مصباح یزدی افزود: «آنچه پس از پیروزی انقلاب اسلامی رخ داد این است که مردم اطاعت و محبت به ولایت فقیه را اطاعت و محبت به خداوند می دانند که در هیچ جای دنیا چنین چیزی وجود ندارد.»
    مدیرموسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی ولایت فقیه را عامل پیروزی و دوام کشور و اساس رفع توطئه های دشمنان دانست و گفت: «در جامعه ما به این اصل درست توجه نشده و نمی شود. »
    وی خاطر نشان کرد: «قبل از انقلاب به دلیل جدایی دین از سیاست علما در این عرصه وارد نمی شدند در حالی که دیانت عین سیاست است که این شعار از سوی شهید مدرس مطرح و به وسیله امام به آن جامه عمل پوشانده شد.» وی افزود: «اکنون در فرهنگ دینی ما هر که دیندارتر است از ولایت فقیه حمایت می کند ولی هنوز بعد از 30سال این اصل آنچنان که باید جا نیفتاده است. اصل اطاعت از رهبری شرعی است که بخشی از دین ما را تشکیل می دهد و رهبر نیز باید با تمام توان احکام اسلامی را پیاده کرده و نیازهای مردم را برآورده سازد.»
     مصباح یزدی گفت: «همه مردم از هر قشر و سنی که باشند نسبت به رهبر مسوولیت دارند و باید در حد توان خود از او حمایت کنند و این کمک محدود به قشر خاصی از مردم و مسوولان حکومتی نمی شود.»
    
    خلاصه اظهارات
    وقتی رئیس جمهوری از جانب رهبری نصب و تایید و به عامل او تبدیل می شود، از این پرتو نور بر او تابیده می شود
    وقتی رئیس جهموری حکم ولی فقیه را دریافت کرد، اطاعت از او نیز چون
    اطاعت از خداست
    رهبر وقتی قانون را تایید می کند بنابراین همه مصوبات قانونی همچون نماز و روزه بر مردم واجب می شود که این از حقوق والی بر مردم است

 

لاریجانی: آزار جنسی کذب است

روزنامه دنیای اقتصاد  صفحه 1

بحث وضعیت بازداشت شدگان در پارلمان
  رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برخی ادعاها درباره وضعیت بازداشت شدگان را پیگیری کرده است، گفت: موضوع آزار جنسی بازداشت شدگان کذب است و سیاستمداران مراقب باشند مطالبی که قبل از تحقیق به رسانه ها می کشانند، دستاویز بیگانگان قرار می گیرد.

      واکنش لاریجانی به نامه کروبی
     لاریجانی در نطق پیش از دستور دیروز مجلس: کروبی شواهدی درباره آزار جنسی بازداشت شدگان دارد ارائه دهد
     شریعتمداری در سرمقاله کیهان: کروبی باید محاکمه و مجازات شود.
    دنیای اقتصاد- نامه مهدی کروبی به هاشمی رفسنجانی واکنش رسمی علی لاریجانی، رییس مجلس را به دنبال داشته است . علی لاریجانی رییس مجلس اولین مقام رسمی است که به این نامه واکنش رسمی نشان داده و ضمن تایید بدرفتاری با بازداشت شدگان ، اما در عین حال تجاوز جنسی به آنان را صحیح ندانسته و از کروبی خواسته است اگر در این زمینه شواهدی دارد آن را ارائه کند . علی لاریجانی در جلسه علنی دیروز مجلس این سخن را از تریبون مجلس بیان کرد . لاریجانی پیش از این و در مراسم روز خبرنگار به صورت غیررسمی به این نامه واکنش نشان داده بود و بر رسیدگی به محتوای نامه از جمله تجاوز جنسی به دختران و پسران جوان تاکید کرده بود . اما بازتاب نامه مهدی کروبی آن چنان وسیع بود که لاریجانی ترجیح داد از تریبون مجلس درباره آنچه که در بازداشتگاه ها می گذرد، رسما سخن بگوید .
    به گزارش واحد مرکزی خبر، لاریجانی با اشاره به نامه حجت الاسلام والمسلمین مهدی کروبی به آیت ا... هاشمی رفسنجانی گفت: هر چند این نامه در فضای افکار عمومی تکان دهنده بود و فورا در بیشتر رسانه های خارجی به آن پرداخته شد، اما از منظر کمیته بررسی مجلس شورای اسلامی از قبل مورد توجه قرار گرفته بود، به دلیل این که از حدود یک ماه پیش در چند سایت به آن اشاره شده بود و لازم دیدیم کمیته مجلس موضوع را پیگیری کند.
    لاریجانی افزود: پس از طرح موضوع از جانب آقای کروبی از کمیته مجلس درخواست کردم نتـیجه بررسی خود را ارائه کند که اینک اجمالی از متن گزارش کمیته بررسی مجلس را تقدیم می کنم:
    در خصوص پیگیری وضع بازداشت شدگان پس از حوادث انتخابات، کمیته به شکل جـــدی پیگیر موضوع است و گزارش جامع آن در آینده نزدیک نهایی خواهد شد؛ اما در پی نامه منتسب به آقای کروبی که خطاب به ریاست مجلس خبرگان ارسال کرده اند، اعلام می شود:
    1 - در بررسی های دقیق و انجام شده از بازداشت شدگان در کهریزک و اوین هیچ گونه موردی که مبنی بر آزار و تجاوز جنسی باشد مشاهده نشده است.
    2 - در صورتی که آقای کروبی شواهد، بینه و مستنداتی مبنی بر آزار و تجاوز جنسی در اختیار دارد، به جنابعالی یا هیات اطلاع دهد تا به طور جدی پیگیری شود.
    لاریجانی ادامه داد: از طریق دیگری نیز موضوع را پیگیری کردم و به دلیل اهمیت آن دنبال شد و نتیجه همان است که در گزارش کمیته مجلس آمده است. رییس مجلس گفت: ملاحظه می کنید که موضوع آزار جنسی بازداشت شدگان کذب است و بر سر امری که مبنای واقعی نداشت، چه سروصدایی به راه انداخته شد.
    لاریجانی افزود: این امر هشدار باش به سیاستمداران است که مراقبــــــت کنند در شرایط غبارآلود افکار عمومی هر ادعایی را پیش از تحقیق کافی به سطح رسانه ها نکشانند تا دستاویز بیگانگان شود.
    رییس مجلس ادامه داد: البته در ماجراهای پس از انتخابات، اشتباهاتی در بازداشتگاه کهریزک رخ داد که با پیگیری های انجام گرفته و دستورات مقام معظم رهبری با متخلفان برخورد شد؛ اما به هیچ وجه این تخلفات از این جنس نبود و همچنان موضوع در حال پیگیری است.
    لاریجانی افـــــزود: این امر نشان می دهد که نظام جمهوری اسلامی از توانمندی خود اصلاحی برخوردار است و رهــبری نظام با نگاه نافذ و عادلانه، همانگونه که با آشوبگران برخورد کردند، دستور برخورد با متخلفان در بازداشتگاه ها را نیز داده اند و مجلس شورای اسلامی قدردان این اقدام حکمت آمیز است.
        درخواست محاکمه کروبی
    البته این تنها لاریجانی نبوده که به نامه کروبی واکنش نشان داده است، در این میان چند تن از نمایندگان حامی احمدی نژاد در مجلس به همراه روزنامه هایی چون کیهان و ایران و سایت هایی چون رجانیوز که هوادار احمدی نژاد شناخته می شوند، برای اولین بار طرح محاکمه و تعقیب قضایی مهدی کروبی را مطرح کرده اند . از دیدگاه این افراد و رسانه ها مهدی کروبی هم مانند سازمان مجاهدین خلق و برخی دیگر از گروه های معاند نظام طرح تجاوز جنسی به زندانیان را مطرح کرده است .
    در این رابطه تندترین موضع گیری را حسین شریعتمداری در سرمقاله دیروز کیهان از خود نشان داد و صراحتا خواستار مجازات کروبی شد . در سرمقاله کیهان آمده است :
    شامگاه روز یکشنبه 18 مردادماه 88 سایت اینترنتی حزب اعتماد ملی نامه ای از مهدی کروبی خطاب به آقای هاشمی رفسنجانی را منتشر کرد که بلافاصله با استقبال گسترده خبرگزاری های خارجی و سایت های خبری گروه های ضد انقلاب روبه رو شد. در این نامه، مهدی کروبی از رییس مجلس خبرگان خواسته است «درباره شایعه تجاوز به دختران و پسران در بازداشتگاه ها تحقیق کند»! این نامه تاریخ 7 مرداد، یعنی 14 روز پیش را دارد و پسر کروبی در توضیح آن می گوید پدرش این نامه را ده روز بعد از ارسال خصوصی برای آقای هاشمی رفسنجانی و در حالی که جوابی از او نگرفته است، برای عموم منتشر می کند! در نامه کروبی آمده است: «عده ای از افراد بازداشت شده مطرح نموده اند که برخی افراد با دختران بازداشتی با شدتی تجاوز نموده اند(!) که منجر به ایجاد جراحات و... گردیده است. از سوی دیگر افرادی به پسرهای جوان زندانی با حالتی وحشیانه تجاوز کرده اند، به طوری که برخی دچار افسردگی و مشکلات جدی روحی و جسمی گردیده اند»! کروبی در این نامه از منابع خبری خود نام نمی برد و تنها می نویسد: «افرادی این مطالب را به من گفته اند که دارای پست های حساس در این کشور بوده اند»!
    شریعتمداری می افزاید : در نامه کروبی به آقای هاشمی رفسنجانی، تمامی ویژگی های «شایعه سازی با استناد به منبع سیاه» دیده می شود. در این نامه به جای ارائه منابع قابل بررسی، از واژه هایی نظیر «عده ای از افراد بازداشت شده مطرح نموده اند»!، «از افرادی که در کشور پست های حساس داشته اند، شنیده ام»! و... استفاده شده که شامل افراد فراوان و بی شماری می شود و هیچ کدام از آنان نیز بدون اشاره به نام و نشان آنها قابل دسترسی نیستند. نکته درخور توجه این که در ادامه نامه مهدی کروبی به آقای هاشمی رفسنجانی از دومین شگرد در «سازه شایعه با منبع سیاه» نیز استفاده شده و خطاب به آقای هاشمی از وی خواسته شده است «مسوولیت تحقیق و بررسی جهت تعیین صحت و سقم این اخبار را برعهده بگیرد»!
    شریعتمداری با انتقاد از مهدی کروبی می نویسد : چرا کروبی نامه مورد اشاره را خطاب به آقای هاشمی نوشته است؟ این نامه، مطابق معمول و به روش جاری و معقول باید خطاب به آیت ا... هاشمی شاهرودی رییس قوه قضائیه نوشته می شد. ولی تهیه کنندگان نامه کذایی می دانسته اند که نامه نگاری به قوه قضائیه و درخواست بررسی از این قوه الزاما بایستی با ارائه سند، دلیل یا شواهد و قرائنی همراه باشد و دست کروبی- بخوانید تهیه کنندگان اصلی نامه- از این اسناد و شواهد خالی است و اساسا هدف از ارسال نامه یاد شده، شایعه پردازی و فضاسازی برای سوءاستفاده دشمنان بیرونی بوده است و چنانچه کروبی این نامه را برای آیت ا... شاهرودی می فرستاد، ایشان بلافاصله از وی درخواست سند و شاهد کرده و بررسی برای صحت و سقم این شایعات را در دستور کار قرار می داد. در این حالت - مفروض- اولا؛ دست کروبی - بخوانید دست های پنهان در پشت ماجرا- خیلی زود برملامی شد. و ثانیا کروبی نمی توانست ادعا کند که نامه را ابتدا به طور خصوصی برای آقای رفسنجانی فرستاده و بعد از آن که پاسخی نگرفته، اقدام به انتشار عمومی آن کرده است! و حال آن که مقصود اصلی نامه، سیاه نمایی علیه اسلام و انقلاب و مقصد اصلی آن، رسانه ها و محافل بیگانه بوده است و اگر نامه خطاب به آیت ا... شاهرودی نوشته می شد، این مقصود و مقصد به دست نمی آمد، چرا که ارزشی بیشتر از یک ترفند نداشت. دقیقا مانند این که، شخصی با ارسال نامه به یکی از مسوولان غیرقضایی و غیرامنیتی ادعا کند «برخی از افراد و کسانی که قبلادر کشور مسوولیت داشته اند، خبر داده اند که مهدی کروبی تعدادی از جوانان را به بهانه اشتغال به یک خانه تیمی متعلق به حزب اعتمادملی کشانده و سپس به طرز فجیعی آنها را به قتل رسانده است»! و از آن مسوول بخواهد که «صحت و سقم این اخبار را بررسی کند»! و سپس این نامه را برای رادیوهای بی بی سی، آمریکا، اسرائیل و سایت خبری بهایی ها و... بفرستد. این حالت با آنچه مهدی کروبی نوشته است چه تفاوتی دارد؟! هیچ! و از نظر قضایی و حقوقی چه ارزشی دارد؟ باز هم؛ هیچ!!... پس «ای هیچ برای هیچ بیهوده مپیچ»!
    شریعتمداری در پایان می نویسد : وظیفه قطعی و غیرقابل تردید دستگاه قضایی آن است که مهدی کروبی را احضار کرده و از او برای اتهامی که وارد کرده است، دلیل و سند بخواهد و اگر دلیل و سندی ارائه داد که ماجرا با جدیت و بدون اغماض پیگیری شود و اگر دلیل و سندی ارائه نکرد- که ندارد و نمی کند- او را بدون کمترین ملاحظه ای مجازات کنند.
    بروجردی: مستندات کروبی تلفن هایی است که به روزنامه اش شده است
    علاءالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در حاشیه جلسه علنی دیروز مجلس در جمع خبرنگاران پارلمانی، با اشاره به اینکه گویا مستندات کروبی تنها تلفن هایی است که به دفتر روزنامه اعتماد ملی شده است، گفت: از همین جا به آقای کروبی عنوان می کنم هر مورد مستندی را که دارد به کمیته ارائه کند و ما آمادگی داریم که این مساله در کمیته پیگیری شود. کمیته با حساسیت این موارد را پیگیری خواهد کرد.
    وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که از احتمال ملاقات اعضای این کمیته با مصطفی تاج زاده پرسید، گفت: اگر وقت شود امروز با آقای تاج زاده نیز ملاقات می کنیم، اما طبق اطلاعاتی که به ما رسیده است ایشان در کمال سلامتی هستند. به گزارش ایسنا، بروجردی با اشاره به دیدار همسر تاج زاده و همسر میردامادی و تاجرنیا با اعضای کمیته ویژه عنوان کرد: جلسه نسبتا طولانی با این افراد برگزار شد و به عنوان کمیته قرار شد که پیگیری هایی را داشته باشیم، همچنین آقایان بهشتی و الویری نیز طی جلسه ای نقطه نظرات خود را بیان کردند، اما لیست شان ناقص بود که قرار شد اخبار تکمیلی را ارائه کنند، اما تا امروز صبح (چهارشنبه) به رغم گذشت سه روز، از ارائه لیست به کمیته هنوز خبری نشده است.
     مشاجره در مجلس درباره نامه کروبی
     کوچک زاده: نباید نامه کسی که رفقایش هم قبولش ندارند خوانده شود
    خباز در پاسخ به کوچک زاده: افراد کوچک زاده به بزرگ زادگان توهین نکنند
    سخنان علی لاریجانی درباره نامه مهدی کروبی اما، روز گذشته واکنش نمایندگان موافق و مخالف را به دنبال داشت و کار به مشاجره میان خباز و کوچک زاده کشیده شد.
    به گزارش خبرگزاری مهر، دیروز مهدی کوچک زاده نماینده تهران از طرح و بررسی مندرجات نامه مهدی کروبی دبیرکل حزب اعتماد ملی به رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مجلس شورای اسلامی انتقاد کرد و با استناد به بند 11 ماده 23 آیین نامه داخلی افزود: در فرمایش جنابعالی دوباره تاکید شد که یک آقایی که دوستانش هم قبولش ندارند و رفقای خودش هم به او اعتماد نمی کنند، بارها در روزنامه اش مطالب کذبی نوشته و شما فرمودید در هیچ کدام از بازداشتگاه ها در بررسی های ما آزار جنسی دیده نشده است. این عضو فراکسیون اصولگرایان تصریح کرد: واقعا کسی که رفقای خودش هم قبولش ندارند آیا شخصیتی است که وقتی یک نامه ای می نویسد شما در مجلس مطرحش کنید؟وی گفت: اینها دارند کاری می کنند که واقعا جای قاضی و متهم عوض شده است، آیا اینها شخصیت های ارزنده ای هستند آیا اینها مصداق نخبگانی که آقا فرمود، سقوط کردند، نیستند؟ اینها که با شهرام جزایری سر و سر داشتند...در این هنگام صدای مخالفان با اظهارات کوچک زاده بلند شد که از جمله این معترضان ذوالقدر، نماینده بندر عباس بود وکوچک زاده در پاسخ به اعتراض او گفت: «بنشین آقا سرجات»، «صحبت نکن». وی سپس خطاب به لاریجانی ادامه داد: از شما خواهش می کنم کسانی که رفقای خودش هم قبولش ندارند شما به آنها بها ندهید.این گونه بود که لاریجانی در پاسخ به تذکر کوچک زاده گفت: با توجه به فضای مجلس و افکار عمومی، اقتضا می کند با ادب و متانت نسبت به همه شخصیت ها و افراد صحبت شود؛ ثانیا اگر کسی مطلبی مطرح کرد از اول گارد گرفته نشود. وی ادامه داد: مطلب رسیدگی و نتیجه آن گزارش شد، حال مطالب حاشیه ای دارید به متن مجلس نکشید. رییس مجلس تصریح کرد: این مطالب در رسانه ها بازتاب داشت و لازم دیدیم رسیدگی شود و افکار عمومی روشن شود.به گزارش ایلنا، اما پس از سخنان لاریجانی محمدرضا خباز در واکنش به تذکر کوچک زاده خواهش کرد تا افراد کوچک زاده به بزرگ زادگان توهین نکنند. عضو فراکسیون اقلیت مجلس تصریح کرد: با استناد به فرمایش های مقام معظم رهبری همه ما مامور هستیم تا کشور را به آرامش برسانیم. وی خاطرنشان کرد: جنابعالی به عنوان رییس مجلس پس ازگزارش از کمیته ویژه خواستید چنانچه مصادیقی وجود دارد به کمیته ارائه شود که کار بسیار درستی است؛ اما تذکر کوچک زاده خارج از روال است چون شما وارد دستور کار مجلس شده اید. خباز خطاب به لاریجانی گفت: برای آن که تشنج در مجلس حاکم نشود از این مسائل جلوگیری کنید وگرنه ما هم مجبوریم به مقابله بپردازیم. امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند به محبوب کسی توهین نکن که به محبوبت توهین خواهد کرد. عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی یادآور شد: بنابراین من هم می توانم اظهاراتی بکنم؛ اما نمی گویم و خواهش می کنم افراد کوچک زاده به بزرگ زادگان توهین نکنند. این جمله محمدرضا خباز احسنت تعداد زیادی از نمایندگان را به دنبال داشت. کوچک زاده پس از تذکر خباز اصرار به پاسخ دادن و قصد دفاع از خود را داشت؛ اما رییس مجلس با بیان اینکه خباز با وی شوخی کرده است، تاکید کرد: این سخنان توهین نیست و با شما مزاح کردند. قاسم محمدی، نماینده اردبیل در هنگام سخنان خباز به وی معترض شد.

 

مرگ تدریجی پل 1800 ساله دزفول

روزنامه جام جم  صفحه 15

    پل 1800 ساله دزفول زیر چرخ خودروها درحال تخریب است.
    پل قدیم شهر دزفول روی رودخانه دز با قدمتی در حدود 1800 سال، قدیمی ترین پل دنیاست که همچنان مورد استفاده است. این پل باستانی امروز در وضعیت بحرانی قرار دارد و عبور و مرور خودرو از روی این پل باید هر چه سریع تر متوقف شود.
    نایب رئیس شورای شهر اسلامی دزفول در این باره به ایسنا می گوید: برای بستن پل قدیم دزفول لازم است پل پنجم شهر هرچه زودتر به اتمام برسد که برای انجام این کار شورای شهر اسلامی دزفول اعتبار لازم را ندارد.
    به گفته عظیم سردار ، در سفر سال گذشته مسوولان سازمان میراث فرهنگی به دزفول، قول تخصیص یک میلیارد تومان برای تکمیل پروژه پل پنجم به شورای شهر دزفول داده شد، ولی متاسفانه تاکنون این مبلغ پرداخت نشده و حتی با وجود مراجعه حضوری اعضای شورا، مسوولان سازمان میراث فرهنگی از این اعتبار اظهار بی اطلاعی می کنند.
    نایب رئیس شورای اسلامی شهر دزفول تاکید کرد: در حال حاضر برای کاهش بار ترافیکی روی پل قدیم دزفول، این پل یک طرفه شده است، ولی این کار دردی را دوا نمی کند؛ زیرا پایه های پل در حال تخریب است و پل باید هرچه سریع تر بسته شود.
    

 

/ 0 نظر / 5 بازدید