بازار داغ وعده تقسیم پول

روزنامه دنیای اقتصاد  صفحه 6

مناقشه انتخاباتی بر سر شعارها شدت می گیرد

   با رونمایی از شعار انتخاباتی جدید «مهدی کروبی» مبنی بر تقسیم 34 هزار میلیارد تومان سود سهام نفت بین ایرانیان، مناقشه بر سر منشا شعارهای تقسیم پول وارد دور تازه ای شد.حامیان دولت در حالی ستاد انتخاباتی کروبی را متهم به اقتباس شعار انتخاباتی خود از طرح یارانه نقدی احمدی نژاد می کنند که ستاد کروبی نیز در مقابل استدلال می کند طرح 50 هزار تومانی یارانه نقدی از شعار انتخاباتی سال 84 کروبی اقتباس شده است. همچنین ستاد کروبی با اشاره به محاسبات کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرده است که با سقوط قیمت نفت به 50 دلار طرح یارانه نقدی احمدی نژاد فقط در حد 20هزار تومان آن هم برای 70 درصد جمعیت قابل اجرا است، در حالی که از طرح جدید کروبی می توان 34 هزار میلیارد تومان برای تقسیم برداشت کرد.اگر چه پس از رد یارانه نقدی در مجلس، احمدی نژاد بار دیگر در سخنرانی اسلامشهر بر اجرای این طرح تاکید کرد، اما هنوز معلوم نیست که آیا این وعده به عنوان شعار انتخاباتی ستاد وی در دستور کار است یا نه؟ کرباسچی، رییس ستاد کروبی هفته پیش اعلام کرد که اگر می خواستند پولی پرداخت کنند در همین چهار سال پرداخت می کردند.
        مهدی کروبی و محمود احمد ی نژاد طرح های اقتصادی مشابه ارائه دادند
    
مناقشه انتخاباتی بر سر توزیع یارانه ها
    دنیای اقتصاد- اعلام تازه ترین طرح انتخاباتی مهدی کروبی به بروز مناقشه انتخاباتی بین حامیان کروبی و حامیان محمود احمدی نژاد دو کاندیدای ریاست جمهور منجر شده است و طرفداران هر دو کاندیدا یکدیگر را به بهره برداری از طرح های انتخاباتی شان توسط طرف مقابل متهم کرده اند.
    در تازه ترین تحول انتخاباتی در حوزه اقتصاد دیروز روزنامه اعتماد ملی ارگان حزب اعتماد ملی با انتشار گزارشی اعلام کرد، تقسیم 34هزار میلیارد تومان سود نفتی میان تمام مردم از برنامه های انتخاباتی مهدی کروبی است. مهدی کروبی طی بیانیه ای اعلام کرده است طرح جدید تکمیل شده طرح پیشین وی است. کروبی چهار سال پیش وعده داد اگر در انتخابات پیروز شود به هر ایرانی بالای 18 سال ماهانه مبلغ پنجاه هزار تومان اختصاص خواهد داد. روزنامه اعتماد ملی گفته است که کروبی این طرح پیشین خود را با اقتباس از طرح مسعود نیلی یکی از کارشناسان اقتصادی تکمیل کرده است. مسعود نیلی پیش از این پیشنهاد داده بود که سهام نفت بین تمام ایرانیان تقسیم شود. مهدی کروبی می گوید، از طرح مسعود نیلی استقبال کرده و با تلفیق این طرح با طرح پیشین خود به این نتیجه رسیده است که 34هزار میلیارد تومان سود فعالیت های نفتی کشور را مستقیما در اختیار مردم قرار می دهد و بدین ترتیب مردم تصمیم گیر اصلی درباره چگونگی هزینه کردن درآمدهای نفتی خواهند بود و در نتیجه چنین برنامه ای، دولت به کوچک ترین شکل ممکن در می آید. البته طرح مهدی کروبی با اعتراض حامیان محمود احمدی نژاد مواجه شده است. حمید رسایی با استناد به اینکه محمود احمدی نژاد لایحه ای را به مجلس ارائه داده است که بر اساس آن 34هزار میلیارد تومان یارانه نقدی بین مردم توزیع می شود، گفت: طرفداران آقای کروبی و خود ایشان الان باید پاسخ دهند که در طول 5/1 سال گذشته که این طرح از سوی دولت مطرح شد، چرا بدترین توهین ها و انتقادات غیرمنصفانه را از طریق خودشان، همکاران و رسانه هایشان منتشر کردند و دولت را به فریب های اقتصادی و آماری متهم کردند.
    به گزارش ایرنا، رسایی در مورد طرح انتخاباتی آقای کروبی مبنی بر توزیع 34 هزارمیلیارد تومان از درآمدهای نقدی بین همه اقشار کشور افزود: طرح انتخاباتی آقای کروبی دارای چند نکته است. نخست این که تلاش شده این طرح یک طرح غیرانتخاباتی جلوه داده شود چون آقای مسعود نیلی طراح این طرح عنوان کرده من ارتباطی با آقای کروبی ندارم و به طور اتفاقی آقای کروبی از این طرح استقبال کرده اند. حال آن که سابقه آقای نیلی با آقای کروبی در دوره قبلی انتخابات در عنوان کردن همین طرح به نوعی دیگر بر همگان روشن است. وی افزود: در طرح ارائه شده از سوی آقای کروبی مشخص نشده ثروت توزیع شده بین همه اقشار توزیع می شود یا تنها به قشر ضعیف تعلق می گیرد، چون اگر این درآمد بین تمام اقشار توزیع شود با عدالت اقتصادی مغایر بوده و نه تنها کمکی به افزایش سطح درآمدی دهک های پایین جامعه نمی کند، بلکه فاصله طبقاتی موجود نیز تشدید می شود.
    وی در ادامه تاکید کرد: چون در این طرح درآمدهای نفتی بین همه توزیع می شود این شائبه وجود دارد که این طرح نوعی خریدن آرا است و شورای نگهبان باید تذکر بدهد که نباید با تقسیم پول جایگاه ریاست جمهوری را کسب کرد.
    وی افزود: مخالفان دولت، دولت را متهم به فعالیت های انتخاباتی و توزیع رایگان سیب زمینی می کنند در حالی که خودشان برای کسب آرای بیشتر به چنین طرح هایی متوسل می شوند.
    وی در ادامه تاکید کرد: آقای احمدی نژاد این شعار را در دوره انتخاباتی پیش اعلام نکرد هر چند در برنامه هایش وجود داشت و بعد از تشکیل دولت با تعیین کارگروه های تخصصی و با حضور کارشناسان و اقتصاددانان کشور طرح جامعی را تحت عنوان طرح تحول اقتصادی و در قالب آن لایحه هدفمند کردن یارانه ها را به مجلس ارسال کرد. وی ادامه داد: در طرح دولت نهم پرداخت نقدی یارانه ها به 7 دهک پایین درآمدی جامعه اختصاص می یابد که این امر بسیار به تحقق عدالت اقتصادی کمک می کند.
    وی با بیان این که طرح انتخاباتی آقای کروبی تاییدی بر طرح تحول اقتصادی و لایحه هدفمند کردن یارانه هاست، تاکید کرد: طرفداران آقای کروبی و خود ایشان الان باید پاسخ دهند که در طول یک سال و نیم گذشته که این طرح از سوی دولت مطرح شد، چرا بدترین توهین ها، انتقادات غیرمنصفانه و بدون مبنای علمی را از طریق خودشان، همکاران و رسانه هایشان منتشر کردند و دولت را به فریب های اقتصادی و آماری متهم کردند. وی در ادامه افزود: بین طرح دولت نهم و آقای کروبی دو وجه تمایز وجود دارد؛ نخست آن که طرح آقای کروبی کاملاانتخاباتی بوده و در زمان نزدیک شدن به انتخابات برای جلب آرای مردم صورت گرفته در حالی که طرح دولت نهم از سوی رییس جمهور از یک سال و نیم پیش اعلام شده است. وی افزود: به طور قطع مردم بین کسانی که دلسوزانه فعالیت می کنند با کسانی که برای خریدن رای شعارهای تبلیغاتی می دهند فرق قائلند و سرانجام در روز 22 خرداد با روشن شدن نتایج انتخابات نظر مردم به طور قطع مشخص خواهد شد و امیدواریم مخالفان دولت در آن زمان بر سر عقل بیایند و به جای کارشکنی در مسائلی که با دولت اشتراک نظر دارند، دولت را کمک کنند.
     انتقاد متقابل حامیان کروبی از احمدی نژاد
    البته پیش از این هم حامیان مهدی کروبی متقابلامحمود احمدی نژاد را به بهره برداری از طرح انتخاباتی مهدی کروبی متهم کرده اند. چندی پیش محمود احمدی نژاد رییس جمهور به اسلامشهر سفری داشت و در آنجا اعلام کرد که بر اساس لایحه ای که به مجلس ارائه داده است به هر ایرانی ماهانه مبلغی بین 50 تا 70هزار تومان تعلق خواهد گرفت.
    انتشار این سخنان اعتراض حامیان مهدی کروبی را به دنبال داشت. آنان اعلام کردند که احمدی نژاد طرح چهار سال پیش کروبی را به نام خود تمام کرده است، اما حامیان احمدی نژاد این اتهام را نپذیرفتند.
    دعوا بر سر چیست؟
    کروبی: براساس طرح انتخاباتی 4 سال گذشته ام و نیز با اقتباس از طرح مسعود نیلی کارشناس اقتصاد درنظر دارم 34 هزار میلیارد تومان سود سهام نفت را سالانه بین ایرانیان تقسیم کنم
    حمید رسایی نماینده تهران و از حامیان دولت در مجلس: طرح آقای کروبی همان لایحه ای است که آقای احمدی نژاد به مجلس داده و اعلام کرده 34 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی را بین مردم تقسیم می کنم. بنابراین چرا کسانی که منتقد توزیع نقدی یارانه ها بودند اکنون مدافع آن شدند و طرح آقای احمدی نژاد را به نام خود ارائه می دهند؟

 

پرداخت 44 میلیارد تومان سود سهام عدالت از هفته آینده

روزنامه کیهان  صفحه 4  

5/5میلیون نفر را شامل می شود
   مدیرعامل کارگزاری سهام عدالت از آغاز مرحله دوم پرداخت سود سهام عدالت از 20 اردیبهشت ماه جاری به 5/5 میلیون نفر از مشمولان به میزان 80 هزار تومان خبر داد.
    محمدجواد شیخ در گفتگو با مهر در مورد آخرین وضعیت پرداخت سهام عدالت و سود آن گفت: تاکنون سهام عدالت 38 میلیون نفر از 6 گروه مشمول دریافت سهام عدالت توزیع شده است که این سهام تا 42 میلیون نفر نیز توزیع خواهد شد.
    مدیرعامل کارگزاری سهام عدالت با اشاره به اینکه براساس برنامه ریزی های قبلی قرار بود که کارهای شناسایی و غیره توزیع سهام عدالت تا تیرماه امسال انجام شود، افزود: کارها در حال انجام است و اگر بخشی از کارها باقی بماند به مرور زمان انجام می شود تا کار توزیع سهام به اتمام برسد.
    وی از توزیع سهام عدالت به بخشی از گروه اول یعنی کمیته امداد، بهزیستی، بسیجیان فاقد شغل و درآمد، بخشی از گروه دوم یعنی عشایر و روستائیان فاقد زمین و دارای درآمد کم و بخشی از گروه سوم یعنی کارکنان دولت و بازنشستگان لشکری و کشوری و نیروهای مسلح خبر داد.
    شیخ تصریح کرد: بخشی از هر سه گروه مذکور سهام عدالت دریافت نکرده اند که هم اکنون در حال انجام کارهای مربوط به توزیع سهام آنها هستیم.وی همچنین گفت: کارهای مربوط به توزیع سهام عدالت میان سایر مشمولان یعنی ایثارگران، خبرنگاران، طلاب حوزه های علمیه، زنان سرپرست خانوار و بیماری های خاص نیز در حال انجام است.
    مدیرعامل کارگزاری سهام عدالت از آغاز مرحله دوم پرداخت سود سهام عدالت از 20 اردیبهشت ماه جاری یعنی یک شنبه هفته آتی به 5/5 میلیون نفر خبر داد و با بیان اینکه سود قابل پرداخت به هر نفر 80 هزار تومان خواهد بود، افزود: هر خانوار 5 نفری نیز 400 هزار تومان سود سهام عدالت دریافت خواهند کرد.
    وی با بیان اینکه سود سهام عدالت مرحله دوم از طریق بانک کشاورزی و پست بانک پرداخت خواهد شد، افزود: مرحله دوم سود متعلق به عشایر و روستائیان خواهد بود که این افراد از طریق دریافت فیش از شرکتهای تعاونی عدالت شهرستانی که مبلغ سود و بانک مورد نظر (بانک کشاورزی و یا پست بانک) در آن مشخص شده می توانند سود سهام عدالت خود را دریافت نمایند.
    شیخ ادامه داد: این افراد با در دست داشتن مدارک شناسایی می توانند به هر یک از شعبات دو بانک مذکور در سراسر کشور مراجعه کنند، البته سود سهام عدالت افراد زیر 18 سال به سرپرست آنها پرداخت خواهد شد و سود سهام سایر افراد به خود آنها پرداخت می شود.

 

محسن رضایی : نامزدهای کنونی قادر به تشکیل دولت کارآمد نیستند

روزنامه رسالت صفحه 3 

  محسن رضایی داوطلب نامزدی در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: افرادی که اکنون در عرصه انتخابات هستند قادر به تشکیل یک دولت کارآمد نیستند.
    به گزارش مهر ، محسن رضایی دیروز در بدو ورود خود به اهواز در جمع حامیانش در این شهرکه به استقبال وی آمده بودند اظهار داشت: برای انجام تکلیف وارد انتخابات شده ام و نتیجه آن را به خدا سپرده ام ولی این بار تا آخرین لحظه در انتخابات خواهم بود چرا که هدفم تغییر اساسی در وضع زندگی مردم ایران است.
    وی افزود: افراد دلسوز و با سابقه ای در انتخابات حاضر هستند اما من نمی توانم به سرنوشت انقلاب و مردم بی تفاوت باشم و سرنوشت کشور را به دست کسانی بدهم که عملکردشان نتیجه ای مطلوب برای مردم وکشور نخواهد داشت.
    رضایی گفت: متاسفانه اکنون ملت ایران را بر سر دو راهی میبینم، راهی به سمت پرتگاه و راهی به سمت شکست که هر دو راه نتیجه مطلوبی برای کشور ندارد.
    دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: نمی توانم ببینم بعد از 30 سال از پیروزی انقلاب اسلامی قدرت در کشور مرتب از دست این مسئول به دست دیگری سپرده می شود ولی تغییر اساسی در زندگی مردم به وجود نیاید من هم در چنین شرایطی نمی توانم وضع مردم را ببینم و ساکت باشم.
    وی تاکید کرد: اگر می دانستم کسی وارد عرصه انتخابات شود که ملت ایران را از این وضع نجات دهد تحت هیچ شرایطی نامزد انتخابات ریاست جمهوری نمی شدم. متاسفانه در چند ماه اخیر نتوانستم افراد مد نظر خودم که می توانستند دولت ائتلافی را شکل دهند وارد انتخابات کنم و علت نامزدی من همین موضوع است.
    رضایی گفت: افرادی که اکنون در عرصه انتخابات هستند قادر به تشکیل یک دولت کارآمد نیستند.وی تاکید کرد: نباید عده ای بنشینند و بگویند که فلان نامزد باید به نفع نامزد دیگری از عرصه انتخابات خارج شود این به صلاح کشور نیست.نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: مطمئن هستم با وجود فرصت اندک برای تبلیغات می توانم به نتیجه دلخواهم برسم و حرفم را به مردم بگویم.

 

خاطرات پروین احمدی نژاد از برادرش

روزنامه اعتمادصفحه 1

فعالیت انتخاباتی خانواده احمدی نژاد

    فعالیت انتخاباتی خانواده محمود احمدی نژاد شتاب گرفت و در این میان پروین احمدی نژاد خواهر رئیس دولت نهم و عضو شورای شهر تهران نقش پررنگی در ستادهای برادرش برعهده گرفته است، به گونه یی که وی به یک پای ثابت میتینگ ها و همایش های انتخاباتی رئیس دولت نهم تبدیل شده است. او که چندی پیش همراه با پسر احمدی نژاد در همایش «خودجوش» دانشجویان حامی احمدی نژاد حضور یافته بود این بار در همایش سفیر مهر از سوی شاخه امور بانوان ستاد حامیان احمدی نژاد که البته عنوان «مردمی» را به دنبال دارد، شرکت کرد. خواهر احمدی نژاد البته ترجیح داد همسوی برخی سایت های حامی دولت به جای هر چیز به نقل خاطره از برادرش بپردازد چراکه از یکی دو هفته پیش برخی سایت های نزدیک به دولت که از سوی حامیان رادیکال احمدی نژاد اداره می شود به روایت خاطره از احمدی نژاد پرداخته و در همین راستا خاطراتی را به نقل از گفت وگوهای خصوصی پسر احمدی نژاد منتشر کردند. شاید در همین راستا بود که خواهر رئیس دولت نهم با ادبیاتی مشابه که پرداختن به شخص احمدی نژاد است و نه عملکرد وی در چهار سال اخیر به ذکر خاطراتی از احمدی نژاد پرداخت. وی در این همایش که در تالار سیدالشهدا برگزار شده بود احمدی نژاد را با پیامبران مقایسه کرد و گفت: «در قصه طالوت و جالوت می بینیم که دشمنی جالوتیان با طالوت به دلیل کمی ثروت و نسب خانوادگی طالوت بود و خداوند فرشته وحی را می فرستد تا به مردم ابلاغ کند ویژگی های مورد توجه باید دانایی و توانایی باشد.»پروین احمدی نژاد افزود: وقتی احمدی نژاد استاندار اردبیل بود در سال اول استاندار شدن، اردبیل دچار زلزله شد. به دلیل اینکه در گذشته تمرکز بودجه و فعالیت های عمرانی در مراکز استان ها بود و به سایر شهرها و روستاها توجه نمی شد، اردبیل به شدت منطقه فقیری بود و پس از زلزله بر شدت این موضوع افزوده شد. احمدی نژاد خود شخصاً به شهرها و روستاهای اردبیل سفر می کرد و با بررسی وضعیت آنها از نزدیک تدابیر لازم را می اندیشید. به دلیل تخریب جاده ها بر اثر زلزله یا فقدان اطلاعات، احمدی نژاد مجبور می شد مسافت زیادی را برای بازدید از منطقه زلزله زده پیاده بپیماید.وی افزود: در یکی از این بازدیدها که منزل پیرمردی بود، پس از خروج احمدی نژاد از منزل، پیرمرد احمدی نژاد را نفرین کرد، به دلیل اینکه نمی دانست میهمان او خود استاندار بوده است. به دلیل وضعیت خود استاندار را نفرین کرد و احمدی نژاد از اینکه همراهانش پیرمرد را متوجه کنند که میهمان او چه کسی است و او شرمنده بشود، از این کار ممانعت کرد.وی در بیان رعایت بیت المال توسط احمدی نژاد خاطرنشان کرد: الگوی او در رعایت بیت المال ائمه اطهار(ع) هستند. یک شب من از مراسم عزاداری بیت مقام معظم رهبری که دیر به پایان رسیده بود و به خاطر باران شدید و نبود خودرو ناچار شدم با استفاده از ماشین دولتی به منزل بروم وقتی رئیس جمهور متوجه این موضوع شد، آهی کشید و گفت کاش این کار را نمی کردی اما اشکالی ندارد من هزینه آن را به حساب دولت واریز خواهم کرد.پروین احمدی نژاد دیگر خصوصیات رئیس جمهور را ساده زیستی خواند و گفت: به دلیل روشن بودن این موضوع برای مردم تخریب علیه ساده زیستی رئیس جمهور بر مردم موثر واقع نمی شود و مردم آن را باور نمی کنند.به این ترتیب بازار داغ خاطره گویی به خواهر احمدی نژاد هم رسید، چراکه اطرافیان رئیس دولت در مدت باقی مانده تا برگزاری انتخابات عمده سخنان خود را به خاطرات و مسائل شخصی احمدی نژاد معطوف کرده اند.البته دیگر اعضای خانواده احمدی نژاد چندان بیکار ننشستند. پسر محمود احمدی نژاد در سفر شیراز همراه پدرش بود و همین مساله توجه برخی محافل سیاسی رسانه یی را به این موضوع جلب کرد. اما اعظم السادات فرحی همسر رئیس دولت نهم نیز یکی از همراهان سفر احمدی نژاد به کرمان بود که همزمان با ملاقات اعضای هیات دولت با مردم به یکی از شیرخوارگاه های استان سرکشی کرد تا سلام همسرش را به آنان برساند.

 

/ 1 نظر / 12 بازدید