نظرپزشکی قانونی درباره دلیل مرگ محسن روح الامینی

روزنامه اعتماد  صفحه 2 

اصابت جسم سخت به سر و شرایط بد جسمانی در کهریزک علت مرگ اعلام شد

حدود یک ماه پس از مرگ محسن روح الامینی در بازداشتگاه کهریزک، سازمان پزشکی قانونی کشور دلیل مرگ وی را اصابت جسم سخت و شرایط بد نگهداری عنوان کرد و ابتلای وی به بیماری مننژیت را رسماً رد کرد. محسن روح الامینی فرزند دبیرکل حزب عدالت و توسعه و رئیس سابق انستیتوپاستور بود که در جریان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری بازداشت و به بازداشتگاه جنجال برانگیز کهریزک منتقل شد. اما مدتی پس از این بازداشت در حالی که خانواده وی به دنبال محل بازداشت او بودند به آنها اطلاع داده شد برای تحویل جسد فرزندشان مراجعه کنند. به دنبال این حادثه بود که ماجراهای صورت گرفته در بازداشتگاه کهریزک که از مدت ها قبل به صورت غیررسمی شنیده می شد شکل رسمی به خود گرفت و سرانجام با دستور مقام معظم رهبری دستور تعطیلی آن و برخورد با عوامل خاطی آن صادر شد. اما پس از مرگ محسن روح الامینی فرزند مشاور انتخاباتی محسن رضایی اخباری مبنی بر اینکه وی بر اثر بیماری مننژیت فوت شده و هیچ گونه آزار جسمانی در کار نبوده است، منتشر شد: اخباری که البته از سوی برخی نمایندگان مجلس و ناظرانی که شاهد جسد محسن روح الامینی بودند، رد شد. آنها از همان ابتدا بر این نظر بودند که فرزند روح الامینی در اثر آزار جسمانی شدید در کهریزک کشته شده است.
    سرانجام روز گذشته سازمان پزشکی قانونی کشور نیز به اخبار غیررسمی در این خصوص رسمیت داد و با اعلام اینکه مرحوم محسن روح الامینی به مننژیت مبتلانشده بود دلیل مرگ وی را ناشی از استرس های فیزیکی، شرایط بد نگهداری، ضربات متعدد و نیز اصابت جسم سخت به سر و بدن عنوان کرد.
     یک منبع آگاه در گفت وگو با مهر در این زمینه افزود: کمیسیون پزشکی قانونی کشور در تاریخ 25/5/88 نتیجه نهایی و نظریه رسمی خود درباره علت فوت محسن روح الامینی را به مراجع قانونی و طرفین ذی ربط ارائه کرده است. این منبع آگاه در خصوص محل حادثه نیز گفت: مرحوم محسن روح الامینی در بازداشتگاه کهریزک زندانی بوده و در شرایط نامناسب جسمانی در حال انتقال به زندان اوین بوده که با توجه به تشدید حالت بد جسمانی از میانه راه به بیمارستان منتقل شده و متاسفانه فوت کرده است. به این ترتیب وی اصولاً در زندان اوین پذیرش نشده بود.
    منبع فوق همچنین به مهر گفت: با توجه به حساسیت های ارزنده مسوولان عالی رتبه نظام در پیگیری تخلفات صورت گرفته، هرگونه پیش داوری و انتشار اخبار کذب می تواند تلاشی برای انحراف از واقعیت و ضربه به روند قانونی مورد نظر مسوولان کشور برای احقاق حق و اقامه عدالت ارزیابی شود. وی خواستار پیگیری این خبرسازی ها از سوی مراجع مسوول شد.
     ظاهراً اعلام این مطلب از سوی پزشکی قانونی کشور پس از دیدار یکشنبه شب عبدالحسین روح الامینی پدر وی با مقام معظم رهبری در جمع استادان، اعضای هیات علمی و روسای دانشگاه ها صورت گرفته است.
    در همین حال روح الامینی در گفت وگوی اختصاصی با بخش دیگران پایگاه اطلاع رسانی khamenei.ir درباره پیگیری های رهبری درباره حوادث اخیر گفت: حسب اطلاع ما، رهبر معظم انقلاب وقتی از حوادث اخیر مطلع شدند، دستور پیگیری های ویژه یی را دادند. از جمله تشکیل جلسه شورای عالی امنیت ملی در حضور ایشان بود که منجر به تشکیل کمیته ویژه یی در شورا برای رسیدگی به این حوادث شد. ضمن اینکه همزمان دستور بستن بازداشتگاه کهریزک را صادر کردند.
       ارائه گزارش کمیته ویژه مجلس به رئیس قوه قضائیه  
    در همین حال کاظم جلالی سخنگوی کمیته ویژه مجلس روز گذشته از ارائه جمع بندی فعالیت های کمیته ویژه مجلس به رئیس قوه قضائیه خبر داد. 
    به گزارش پارلمان نیوز سخنگوی کمیته ویژه مجلس برای بررسی وضعیت بازداشت شدگان حوادث اخیر گفت: «جلسه یی با آقای آیت الله لاریجانی داشتیم که این جلسه یک ساعت و نیم طول کشید و گزارشی از پیگیری ها و روند تشکیل کمیته و پیگیری های انجام شده به رئیس قوه قضائیه ارائه کردیم.» به گزارش ایسنا کاظم جلالی در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر افزود: «در این نشست اعضای کمیته جمع بندی خود را در مورد فعالیت هایی که انجام شده و همچنین درخصوص بازداشت ها ارائه کردند. همچنین برخی پیشنهادها و فعالیت های کمیته را به رئیس قوه قضائیه ارائه کردیم.»  
    سخنگوی کمیته ویژه مجلس برای بررسی وضعیت بازداشت شدگان حوادث اخیر افزود: «با توجه به پیشنهادات ارائه شده از سوی کمیته رئیس قوه قضائیه اعلام کرد تلاش می شود بازداشت شده هایی که نقش برجسته یی در حوادث نداشتند، و با رافت اسلامی قابل اغماض هستند، هر چه سریع تر آزاد شوند.» نماینده شاهرود درباره نامه کروبی نیز گفت: «ما مطلع شدیم در پاسخ به نامه کروبی گروهی از قوه قضائیه تیم سه نفره یی که مسوولان عالی رتبه قضایی هستند مامور شده اند مسائل مربوط به نامه را بررسی کنند.»
    جلالی گفت: «البته امیدواریم آقای کروبی مستندات خود را در اختیار این کمیته سه نفره قوه قضائیه قرار دهد، اما تاکنون مستنداتی ارائه نشده است تا اگر چنانچه تخلفی شده با متخلفان برخورد جدی شود.»
    وی اعلام کرد این هیات سه نفره متشکل از دادستان کل کشور، رئیس دفتر آیت الله لاریجانی و معاون اول آیت الله لاریجانی هستند.
      بررسی نامه کروبی در هیات قضایی
    در خبری دیگر در این راستا سیدابراهیم رئیسی معاون اول قوه قضائیه از بررسی نامه مهدی کروبی در جلسه دیروز هیات سه نفره قضایی خبر داد.

 

درخواست دکتر روح الامینی برای پیگیری چگونگی فوت فرزندش

روزنامه دنیای اقتصاد صفحه 2 

در حاشیه دیدار استادان دانشگاه با رهبر انقلاب صورت گرفت

خبرگزاری فارس به نقل از دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت ا... العظمی خامنه ای نوشت: دیدار یکشنبه شب اساتید دانشگاه ها با رهبر معظم انقلاب، حاشیه هایی داشت که یکی از آنها مربوط به سخنرانی «دکتر عبدالحسین روح الامینی» رییس سابق انستیتو پاستور ایران است که فرزندش در حوادث پس از انتخابات درگذشت.
        براساس این گزارش، صحبت های دکتر روح الامینی، پیرامون سرمایه اجتماعی است. او از همه می خواهد به رفتار و گفتارشان توجه کنند تا باعث بی اعتمادی مردم و از بین رفتن این سرمایه نشوند و البته از نبود فرهنگ عذرخواهی و استعفا در میان مسوولان و کارگزاران نظام گله می کند و آن را سبب بی اعتمادی مردم می داند. دکتر بعد از این که نظام را بزرگ ترین مظلوم فتنه اخیر معرفی می کند، می گوید: «بعضی ها فکر می کنند ما که از نظام دفاع می کنیم، از حق مان هم می گذریم. خون خواهی در رابطه با عزیز از دست رفته ما- محسن ما- به عهده نظام است. جوانی بوده در این جامعه که نظام در خون خواهی او مقدم است. وقتی در آن آیه شریفه می فرماید: «و لکم فی القصاص حیاة» آن فرد را نمی خواهد برگرداند؛ این حیات جامعه است و تضمین این حیات است. ان شاءا... این پاسخ گویی، قبول مسوولیت و عذرخواهی در رده های مختلف تعریف بشود تا ما برسیم به آن وجه که شهید مطهری در ابتدای پیروزی انقلاب فرمودند که «الیوم یئس الذین کفروا من دینکم.» که ان شاء ا... دشمنان ما بدانند آب در هاون می کوبند. ما یک خانواده بزرگیم با همه مصیبت ها و گرفتاری ها و با همه خوبی ها و خوشی ها. در هم است این شور و شیرین. خودمان اداره می کنیم و احتیاجی به دخالت آنها نیست. البته این نافی تکلیف و وظیفه ما نیست... إن شاءا... دعا کنید برای ما که مشمول این فراز زیارت امین ا... باشیم که «صابرة علی نزول بلائک؛ شاکرة لفواضل نعمائک.» ان شاءا... ذخیره آخرت ما باشد و بتوانیم بر این بلیه ای که بر ما آمد، صبر کنیم. اما به فرموده والده آن عزیز، محسن ما خونش رنگین تر از دیگران نیست. محسن ما رفت، محسن های مردم را دریابید! دکتر روح الامینی از رهبری تشکر می کند که از 40 روز پیش و اولین ساعاتی که در جریان حوادث قرار گرفتند- در حالی که او امروز دارد شکایتش را مطرح می کند- به طور ویژه پیگیر ماجرای قتل مشکوک فرزندش و دیگر آسیب دیدگان حوادث اخیر بوده اند، دستور تعطیلی آن بازداشتگاه را صادر کرده اند و مسوولان هم به شدت پیگیر آن بوده اند.

 

پاسخ رهبر معظم انقلاب به دغدغه های دکتر روح الامینی

 روزنامه کیهان  صفحه 3

رهبر معظم انقلاب یکشنبه شب به دو دغدغه دکتر روح الامینی درباره لزوم تدوین مهندسی و مدیریت پروژه های کلان علمی و مظلومیت نظام در حوادث پس از انتخابات و کشته شدن فرزندش در این حوادث پاسخ داد.
    به گزارش دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای دومین سخنران جلسه پیش از افطار اساتید دانشگاه ها با رهبر معظم انقلاب به سخنان دکتر عبدالحسین روح الامینی رئیس انستیتو پاستور ایران اختصاص داشت که فرزندش در اغتشاشات اخیر بازداشت شد و در بازداشتگاه کهریزک فوت کرد.
    روح الامینی سخنان خود را در دو بخش و در بخش اول به لزوم تدوین مهندسی و مدیریت پروژه های کلان علمی و فناوری برای انجام کارهای فاخر پرداخت. وی در این رابطه با گله از چند شغله بودن و کم کاری برخی مسئولان به خاطره ای از سال های دهه شصت با آیت الله خامنه ای اشاره می کند که ایشان از قول سیاست نامه خواجه نظام الملک گفته بودند: «مردی و کاری، کاری و مردی!» و رهبر انقلاب، لبخند بر لب، بلافاصله گفته او را اصلاح می کنند: «هرگز مردی را دو کار مفرمای، مردی و کاری!» روح الامینی می گوید: «حالاحافظه من دیگر...(خنده و صلوات حضار) مضمون این بود، هنوز هم در گوشم زنگ می زند این جمله!»
    روح الامینی بخش دوم سخنان را به سرمایه اجتماعی کشور اختصاص داد و از همه خواست که به رفتار و گفتارشان توجه کنند تا باعث بی اعتمادی مردم و از بین رفتن این سرمایه نشوند.
    روح الامینی از نبود فرهنگ عذرخواهی و استعفا در میان مسئولان و کارگزاران نظام گله کرد و آن را سبب بی اعتمادی مردم دانست.
    روح الامینی نظام را بزر گترین مظلوم فتنه اخیر معرفی کرد و گفت: «بعضی ها فکر می کنند ما که از نظام دفاع می کنیم، از حق مان هم می گذریم. خون خواهی در رابطه با عزیز از دست رفته ما- محسن ما- به عهده نظام است. جوانی بوده در این جامعه که نظام در خون خواهی او مقدم است. وقتی در آن آیه شریفه می فرماید: «ولکم فی القصاص حیاه » آن فرد را نمی خواهد برگرداند، این حیات جامعه است و تضمین این حیات است.
    ان شاءالله این پاسخگویی، قبول مسئولیت و عذرخواهی در رده های مختلف تعریف بشود تا ما برسیم به آن وجه که شهید مطهری در ابتدای پیروزی انقلاب فرمودند که «الیوم یئس الذین کفروا من دینکم». که ان شاءالله دشمنان ما بدانند آب در هاون می کوبند.
    دکتر روح الامینی تاکید کرد: ما یک خانواده بزرگیم با همه مصیبت ها و گرفتاری ها و با همه خوبی ها و خوشی ها. درهم است این شور و شیرین. خودمان اداره می کنیم و احتیاجی به دخالت آن ها نیست. البته این نافی تکلیف و وظیفه ما نیست. ان شاءالله دعا کنید برای ما که مشمول این فراز زیارت امین الله باشیم که «صابره علی نزول بلائک، شاکره لفواضل نعمائک». ان شاءالله ذخیره آخرت ما باشد و بتوانیم بر این بلیه ای که بر ما آمد، صبر کنیم. اما به فرموده والده آن عزیز، محسن ما خونش رنگین تر از دیگران نیست. محسن ما رفت، محسن های مردم را دریابید! و از رهبری تشکر می کند که از 40 روز پیش و اولین ساعاتی که در جریان حوادث قرار گرفتند- در حالی که او امروز دارد شکایتش را مطرح می کند- به طور ویژه پیگیر ماجرای قتل مشکوک فرزندش و دیگر آسیب دیدگان حوادث اخیر بوده اند، دستور تعطیلی آن بازداشتگاه را صادر کرده اند و مسئولین هم به شدت پیگیر آن بوده اند. روح الامینی در پایان صحبت هایش از رهبری می خواهد «رویه ها اصلاح شود تا این ضایعات را کمتر داشته باشیم و این مظلومیت مضاعف نظام را هم پیش رو نداشته باشیم. ان شاءالله در حق ما و در حق همه جوانان کشور دعا بفرمائید که عاقبت به خیر شویم!»  
    معتقد به ایستادن در موضع قانون و حق هستیم
    بنابراین گزارش سخنان روح الامینی که به پایان رسید رهبر معظم انقلاب که طبق معمول در پایان سخنان سخنرانان سخنرانی می کرد از حاضرین اجازه خواست که پاسخ ایشان را به طور مجزا ارائه کند که مشروح آن در زیر می آید:
    اولاطیب الله انفاسکم. خیلی خوب صحبت کردید. ثانیا این نکته لزوم پاسخگویی که آقای روح الامینی اشاره کردند، کاملادرست است؛ ما این را تصدیق می کنیم. جزو اعتقادات بنده است از سابق. در طول این سالها گاهی اتفاق افتاده که از کسی تخلفی سر زده؛ یک قول و یک نظر این بوده که به خاطر خدماتی که این شخص کرده، از آن تخلف بگذریم! یک حرف دیگر این بوده که ما تخلف را در وزن خودش و اندازه خودش محاسبه کنیم؛ به معنای واقعی کلمه؛ آثار تخلف را هم بر آن بار کنیم؛ به جای خود از خدمات هم تقدیر کنیم. بنده به این نظر دوم همیشه معتقد بودم و الان هم معتقدم.
    این را هم این برادر عزیزمان و خانواده محترمشان، هم همه کسانی که در این قضایا یک آسیبی بر آنها وارد شده- به هر نوعی، از سوی هر کسی- بدانند که بنای نظام و تصمیم نظام بر مجامله کردن نیست. همانطور که ما با کسانی که با نظام صریحا معارضه می کنند، بنای بر مجامله نداریم، معتقد به ایستادن در موضع قانون و موضع حق هستیم، عینا همان طور، اگر چنانچه در مجموعه منتسب به نظام، تخلفی انجام بگیرد، کار بدی انجام بگیرد، خدای نکرده جنایتی انجام بگیرد، باز هم اعتقاد من همین است. ما در موضع قانون، در موضع حق باید بایستیم. خدای متعال کمک کند بتوانیم این چیزی را که می خواهیم، انجام بدهیم. مسئولین دارند تلاش می کنند در این زمینه؛ ان شاءالله که همین خواهد شد.
    حالااین بخش قضیه، صورت قضیه است. قالب و جسم قضیه این است. روح قضیه این است که هر حادثه ای در عالم اتفاق می افتد، این حادثه یک محاسبه ای پیش خدای متعال دارد. هیچکدام از لذت ها و رنج های ما، از شادی ها و غم های ما در این دنیا بدون مابه ازا در محاسبه الهی نیست؛ هیچ کدام. هر سختی ای که ما اینجا تحمل کنیم- چه به شکل بیماری باشد، چه به شکل تهی دستی باشد، چه به شکل مظلوم واقع شدن باشد، چه به شکل فقدان های دردناک باشد- هرچه باشد، پیش خدای متعال یک ما به ازای نیک دارد. هرچه از این کفه، کم بشود در آن کفه جبران خواهد شد؛ بدون تردید. این را باید بدانیم. لذا همه این مصائبی که بر ما در زندگی وارد می شود، پیش خدای متعال اجر دارد. حتی حوادث بی اختیار. هیچ کس به اختیار خود بیمار نمی شود. اما در روایات دارد که بیمار و دردمند به خاطر بیماری پیش خدای متعال ماجور است. یعنی در حساب الهی، هیچ کدام از رنج های ما بدون پاسخ بدون مابه ازا باقی نخواهد ماند.
    این را فقط برای این نگفته اند که ما تسلی پیدا کنیم در مواجهه با رنج های جهانی، زورآزمایی نکنیم. نه، آن زورآزمایی هم به نوبه خود مجاهدتی است که هم لازم است و هم دارای اجر است. خطاست این تهمتی که در طول سالهای متمادی از سوی گروههایی به اسلام زده می شود که در اسلام می گویند: صبر کنید بر این مصیبت ها به معنای این که تحمل کنید، مقابله نکنید تا آن کسانی که مصیبت ها را وارد می کنند، راحت بتوانند خودشان را از سختی ها و پیگیری ها و انتقام ها رها کنند. نه، این جور نیست قضیه. اینی که اسلام به ما می گوید این مصیبت پیش خدا اجر دارد، معنایش این نیست که ما برای جبران این مصیبت، برای جلوگیری از مصائب مشابه، برای کم کردن همین مصیبت تلاشی نکنیم. نه، این تلاش هم لازم است. بنابراین اجر الهی هم هست. این را هم شما بدانید ما از اولی که این قضایا برای چند نفری از قبیل شما اتفاق افتاد که بعضی شان از دوستان خود من بودند، بیشترین دعای من برای بازماندگان بوده. آن درگذشتگان که درگذشته اند و رفته اند و سر و کارشان با خداست اما این بازماندگان، دچار دردهایی هستند. بیشترین دعای ما برای این بوده که خدای متعال آرامشی به اینها بدهد. ان شاءالله موفق و موید باشید. خدا تاییدتان کند.» 
    حاشیه هایی دیگر از دیدار اساتید با آقا
    ¤ وقتی صحبت های خانم دکتر زمانی از دانشگاه علوم پزشکی همدان در 8 بند که بیشتر جنبه اجرایی داشت تمام شد رهبر معظم انقلاب خطاب به ایشان گفتند: «شما یادداشت تان را لطف کنید به من بدهید» و خانم دکتر هم «چشم» گفت و نشست.
    ¤ وقتی مجری در میانه جلسه محدودیت وقت را به اساتید یادآور می شود و بار دیگر از رهبر انقلاب برای ادامه جلسه اجازه می گیرد، آقا می گویند: «بله، بله صحبت کنند آقایان! حتما!».
    ¤ آخرین سخنران رسمی جلسه، دکتر افروز روان شناس و چهره تلویزیونی آشنا برای بسیاری از حضار است. مجری برنامه ضمن معرفی و دعوت از او برای ایراد سخن می گوید: «آقای دکتر افروز من 54 دقیقه صحبت دارم اما این قابلیت را دارم که در 5 دقیقه آن را ارائه کنم!» و رهبری هم با حضار می خندد!
    ¤ ساعت 01 دقیقه از 91 گذشته که مجری می گوید نوبت استفاده از رهنمودهای رهبری رسیده اما آقا می گویند: «خانم ها مثل این که گله دارند؛ (خنده مهمانان!) یک نفر از خانم ها اگر در فهرستتان دارید، خوب است صحبت کنند...» و بلافاصله خانم دکتر امانی رئیس آزمایشگاه شیمی دارویی انستیتو پاستور پشت میکروفون قرار می گیرد. او ابتدا توضیح می دهد که چگونه این دیدار قسمتش شده: «چند شب پیش از تلویزیون، برنامه دانشجویان را می دیدم. الان که مدت سی سال است انقلاب شده، من فقط موفق شدم دوبار حضرت امام خمینی را در قم ببینم اما شما را هرگز نتوانستم افتخار پیدا کنم. همین طوری توی دلم گفتم: خدایا می شود من ایشان را ببینم و کمی هم درد دل هایم را بگویم؟ نمی دانم خدا چگونه این دعای من را قبول کرد. ای کاش طلب مغفرت گناهانم را کرده بودم که به این زودی به من جواب داد!» باز هم خنده ای بر لب رهبر و مهمانانش می نشیند!

 

دغدغه رهبر انقلاب و رسالت دانشگاه

روزنامه ایران  صفحه 2 

نویسنده: دکتر علیرضا ذاکر اصفهانی

هیچ قومی و یا هیچ نوع تمدن مستقلی در تاریخ بشریت نمی تواند مسیر فرهنگ و تمدن خود را به سلامت طی کند مگر این که اتکای آن قوم بر خودشان باشد و بویژه در ابعاد فرهنگی و راه و رسم زندگی وابسته به سایر فرهنگ ها و تمدن ها نباشد. البته بین وابستگی یک کشور به سایر ابنای بشری با بده و بستان فکری، فرهنگی و انتقال تجارب علمی تفاوت های عمیقی وجود دارد.
    از زمان مواجهه ملت ما با مدرنیته، ترجمه آثار و معارف برخاسته از اومانیسم غرب فضای نظام آموزش و پرورش ما را در کام خود فرو برد. دانشگاه های ما و تلاش های علمی انجام شده عمدتاً نه بر پایه قصد و نیت تولیدی برخاسته از نیازهای کشور بلکه بویژه در حوزه علوم انسانی و اجتماعی بصورت غیرمستقل و غیربومی و در نتیجه ناکارآمد ادامه حیات داده است.
    این تداوم در مرحله ناکارآمدی متوقف نگردید حتی بعضاً به از خود بیگانگی و تعریف و تمجید از دنیای غرب و از سویی تردید و تشکیک در مبانی دینی و اعتقادی فرزندان این ملت انجامیده است.
    رهبر معظم انقلاب اسلامی موضوع دانشگاه اسلامی و یا اسلامی شدن دانشگاه ها را از ابتدای دهه هفتاد مطرح فرمودند و با عنایت به موضوع پیشرفت همه جانبه کشور و توجه به علوم مختلف از جمله علوم پایه و فنی از اوایل دهه هشتاد با طرح ایجاد نهضت نرم افزاری وجنبش تولید علم حرکتی نو و بدیع را در سطح مجامع علمی و آموزشی پدید آوردند که برخی از آثار مبارک این حرکت در حال بروز است.
    فرمایشات اخیر ایشان در دیدار با اساتید محترم دانشگاه ها و جمع نخبگان کشور بار دیگر لزوم توجه به آسیب های حاکم بر نظام آموزش عالی و به طور عمده آموزش علوم انسانی مبتنی بر ماده گرایی و راهکارهایی برای برون رفت از آن را ضرورت می بخشد.
    موضوعی که متاسفانه از سوی متولیان امور فرهنگی کشور و مسئولان اجرایی همواره مورد غفلت قرار گرفته و به آن اهتمام نشده است. موضوعی که علی رغم گذشت حدود دو دهه از تاکید رهبر انقلاب به آن، آن گونه که شایسته بوده مدنظر واقع نشده است. همان سال های ابتدایی طرح موضوع، تلاش هایی برای تدوین اصول و راهکارهایی برای این منظور از سوی دانشگاهیان و حوزویان صورت پذیرفت و گرچه در دوره اصلاحات مبالغی در همین خصوص هزینه شد و مطالب متعدد و از جمله ارزشمندی نگاشته شده، مع الوصف تا این مقطع این طرح های راهبردی به منصه ظهور نرسیده است.
    البته ماحصل تلاش دغدغه داران این حوزه در آن زمان کتابی مختصر با عنوان «دانشگاه اسلامی، رسالت، اصول و راهبردها» بود که توسط دبیرخانه شورای اسلامی شدن مراکز آموزشی آماده شد.
    در آن رساله به 6 مولفه «استاد»، «دانشجو»، «نظام برنامه ریزی فرهنگی»، «متون و برنامه ریزی درسی»، «نظام برنامه ریزی آموزشی و پژوهشی» و «مدیریت» پرداخته و سیاست های اجرایی و راهکار هایی را برای اصلاح هر کدام آورده است.
    این متن در جلسه 433 شورای انقلاب فرهنگی تحت عنوان اصول حاکم بر دانشگاه اسلامی تصویب و در تاریخ 17/9/1377 توسط رئیس جمهور وقت ابلاغ گردیده است. البته تلاش های تحقیقاتی و متون راهبردی دیگری در همین خصوص نیز فراهم آمده است که هر کدام می توانند الگوی مناسبی برای تحقق این منظور باشند.
    بدیهی است که امروز با شکل گیری دولت دهم و در تعقیب دولتی که با شعار احیای ارزش ها و حاکمیت گفتمان اسلامی شروع بکار کرده است و بازسازی فرهنگی کشور را در برنامه های خود دنبال می نماید و از سویی اهتمام به تحقق شعارهای انقلاب از مطالبات جدی اکثریتی است که به آقای رئیس جمهور رای داده اند، توجه جدی به نهضت تولید علم و بومی گرایی بویژه در عرصه علوم انسانی شتاب بیشتری را می طلبد.
    بر این اساس با توجه به مقتضیات جدید و حساسیت و اهمیت موضوع و بویژه ضعف عمده آموزش عالی کشور در حوزه علوم انسانی ضروری است تا با بازبینی و آسیب شناسی اقدامات و عملکرد گذشته، طرحی نو در بحث آموزش و پژوهش علوم انسانی در انداخته شود.
    در این طرح لحاظ قرار دادن آسیب شناسی این علوم در سطوح مختلف استادان، دانشجویان، محتوای دروس و نظام آموزش عالی و ارائه راهکارهایی مبتنی بر ارزش های اسلامی و انگاره های بومی از اهمیت برخوردار است. باید با درایت و جسارت مدیریتی و شجاعت با توجه به فرصت های موجود در این عرصه به اقدامات علمی دست زد. این اقدام ارزشمند در حوزه علوم انسانی کشور البته همواره از سوی تفکرات سکولار مورد حمله قرار گرفته است و گرچه از ماهیتی عمدتاً فرهنگی برخوردار است ولی با نگاهی سیاسی مورد توجه دشمنان نظام واقع شده است.
    کما این که رادیو فردا دیروز بلافاصله پس از فرمایشات مقام معظم رهبری با ارائه تحلیلی از پیشینه موضوع، هدف نظام و دولت را در این عرصه راه اندازی انقلاب فرهنگی جدید و تصفیه دانشجویان و استادان لقب داد.
    هفته گذشته نیز به دنبال اظهارات یکی از تئوریسین های دوره اصلاحات در دادگاه چهارم آشوب های اخیر که به ضعف ها و نارسایی های علوم انسانی کشورمان اشاره داشت و ماهیت ترجمه ای و غیربومی آن را به نقد کشید، با واکنش  عرفی اندیشان خارج از کشور مواجه شد و کسانی که خود از بانیان انقلاب فرهنگی در سال های ابتدایی حدوث انقلاب اسلامی بودند سعی کردند این توجه و تامل را با سیاهنمایی و تشکیک روبه رو سازند.
    مسئولین و متولیان امور فرهنگی کشور باید بدون توجه به هیاهوهای تبلیغاتی عناصر سیاسی که با نام علم و دانشگاهی علیه این مقصد متعالی مانع تراشی می کنند، بایستند و به اهداف طراحی شده در این حوزه جامه عمل بپوشانند.

 

/ 0 نظر / 11 بازدید