اصلاح طلبان قبل از شورای نگهبان صلاحیت نوری را رد کردند

روزنامه کیهان  صفحه 2 

   نگرانی اصلاح طلبان از آشفتگی بیشتر دراین اردوگاه و نشان ندادن روی خوش به عبدالله نوری باعث شد وی به رغم دلخوری شماری از حامیان خود، از نامزدی صرف نظر کند. محسن نوری پسر عبدالله نوری دیروز با اعلام خبر منتفی شدن نامزدی گفت: به نظر می رسد با توجه به شرایط مبهم کنونی و دغدغه های گوناگون و جمع بندی ایشان از مباحث مطرح شده، حضور آقای نوری منتفی است.
    اعلام این خبر یک هفته پس از آن صورت گرفت که شماری از حامیان نامزدی نوری- برخی عناصر افراطی مدعی اصلاحات- به ملاقات وی رفتند. با این حال طیف های دیگر با توجه به حضور دو نامزد دیگر در عرصه، از آمدن نوری به عنوان نامزد سوم اصلاح طلبان ابراز نگرانی کردند. آنها همچنین معتقد بودند نوری در صورت نامزدی رد صلاحیت می شود و در این صورت حامیان وی، دور نامزد حزب مشارکت و مجاهدین جمع نمی شوند و ریزش آرا بیش از گذشته می شود.
    بستن راه نامزدی به روی عبدالله نوری از سوی برخی از احزاب اصلاح طلب با مخالفت و اعتراض منفعلانه شماری از حامیان وی مواجه شده است به نحوی که عبدالله مومنی سخنگوی گروهک ادوار تحکیم تاکید کرد: برخورد گروه های اصلاح طلب با وی عجولانه و غیرمنطقی بود. آنها درباره رد صلاحیت نوری پیشداوری کردند و قبل از اینکه در معرض داوری شورای نگهبان قرار گیرد، نسبت به رد صلاحیتش اقدام کردند.
    احمد زید آبادی دیگر حامی عبدالله نوری هم با اشاره به اینکه « در مخالفت با نوری می گفتند هنوز خیلی زود است و حالامی گویند دیگر دیر است، باید خیلی وقت پیش این بحث ها می شد» در روز آن لاین نوشت: من در مانده ام که وقت مناسب این کار کی است. از ماجرای مطرح کردن آقای نوری من چنان احساس تلخی از زندگی سیاسی پیدا کردم که از همه احساس های تلخ قبلی ام نامطبوع تر است. اما چون نمی خواهم آب سردی بر جوشش مخاطبان بریزم، از بیان احساسم خودداری می کنم.

 

کاهش مقبولیت احمدی نژاد

روزنامه اعتماد  صفحه 2 

عصبانیت حامیان احمدی نژاد از تاثیر منفی قرائت دیوان محاسبات

نویسنده: صبا آذرپیک

   تنها پنج روز پس از قرائت گزارش تخلفات مالی دولت در صحن علنی مجلس، حامیان دولت از مناطق مختلف کشور گزارشی را براین اساس مخابره کردند که این گزارش تاثیرات منفی خود را بر افکار عمومی گذاشته و به دلیل مطلع شدن مردم از گزارش دیوان محاسبات از مقبولیت محمود احمدی نژاد در بسیاری از شهرها کاسته شده است. همزمان هم تعدادی از نمایندگان از برخی تخلفات گسترده در نظام بانکی کشور مطلع شده و درخواست تحقیق و تفحص از این بخش را خواستار شدند. به همین دلیل دیروز به سرعت زنگ خطر در اردوگاه ها و ستادهای حامیان احمدی نژاد به صدا در آمد. در نخستین اقدام مدافعان وی در مجلس با ادبیات مشابه با رسانه های مختلف مصاحبه و بارها این جمله را تکرار کردند که نباید در این شرایط زمانی مردم در جریان این گزارش قرار می گرفتند. حتی برخی از نمایندگان حامی دولت در بهارستان به صراحت اذعان کردند این گزارش در رای مردم به محمود احمدی نژاد تاثیر خواهد داشت و حال آنکه افکار عمومی باید بدانند دیوان محاسبات در بیان تخلفات کابینه احمدی نژاد بزرگ نمایی کرده است. به این ترتیب در شرایطی که گزارش دیوان محاسبات در صحن مجلس قرائت شده و موضوع تمام شده تلقی می شد اما مخابره پیغام کاهش مقبولیت احمدی نژاد در یک هفته گذشته و پس از قرائت این گزارش همراه با سوال های متعددی که در یک هفته گذشته در سطح جامعه مطرح می شد بار دیگر سبب شد حامیان دولت پیکان انتقادها را به سمت رئیس دیوان محاسبات بگیرند که سیاسی کاری کرده و چرا صبر نکرده تا انتخابات تمام شود و بعد این گزارش قرائت شود.
    حتی نگرانی حامیان دولت در مجلس از شنیدن نتیجه نظرسنجی های اخیر مبنی بر کاهش مقبولیت احمدی نژاد تا حدی افزایش یافته که یکی از جدی ترین چهره های اقتصادی حامی احمدی نژاد در مجلس مردم را مقصر تخلفات مالی دولت نهم عنوان کرده است. این نماینده حتی به صراحت گفته احمدی نژاد بیش از حد به مردم خدمت کرده و این تخلفات مالی هم طبیعی است. محمدحسین فرهنگی که نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و نماینده مردم تبریز است به صراحت خطاب به مردم گفته است: «برخی از تخلفات به این دلیل بوده که دولت بیش از حد تعیین شده در قانون به مردم خدمت کرده است. مطمئناً مردم هم چنین خدماتی را می پسندند و از آن راضی هستند. پس در رای آنها به آقای احمدی نژاد موثر نخواهد بود.» جدا از صریح اللهجه بودن فرهنگی، حامیان احمدی نژاد گرچه بسیار تلاش کردند مانع از خوانده شدن گزارش دیوان محاسبات از پشت میکروفن مجلس شوند و موفق هم نشدند اما دیروز نگران بودند اتفاق ناخوشایند یکشنبه و سه شنبه هفته پیش را چگونه می توان جبران کرد و آیا مردم با این اتفاق باز هم رای هایشان را به صندوق محمود احمدی نژاد می ریزند یا دنبال گزینه دیگری می گردند .
    به این دلیل به دنبال تبعات مطلع شدن مردم از گزارش دیوان محاسبات، مجلس به صورت جدی به صحنه رویارویی حامیان و مخالفان قرائت گزارش دیوان محاسبات تبدیل شده است. تا آنجا که بحث بر سر اینکه «مردم حق دارند از نحوه خرج کردن بیت المال مطلع شوند، یا حق ندارند» دیروز به موضوع مناظره حامیان و مخالفان احمدی نژاد تبدیل شد. از قضا بسیاری از اصولگرایان که عملکرد احمدی نژاد را خطری بزرگ برای اردوگاه راست می دانند هم به دفاع از این می پردازند که مردم حق داشتند در آستانه انتخابات از چند گزارش مهم دیوان محاسبات از جمله گزارش تخلفات مالی دولت در وزارت نفت، گزارش تخلفات مالی در پرداخت نشدن سهم حمل و نقل عمومی و همچنین تخلفات مالی در خرج کردن بودجه سال های 85 و 86 مطلع شوند. تا آنجا که احمد توکلی رئیس مرکز پژوهش های مجلس و حمیدرضا کاتوزیان رئیس کمیسیون انرژی در سخنانی مشابه عنوان کردند قرائت گزارش تفریغ بودجه 86 یکی از بهترین روش ها برای شناخت مردم از عملکرد دولت نهم بوده و باید در محضر نمایندگان ملت این گزارش خوانده می شد. شهرزاد نماینده مردم اصفهان که مطلع شدن مردم از این ماجرا را تعبیر به «خود زنی در نظام» کرد و با این توجیه، قرائت علنی گزارش را اقدامی توصیف کرد که «دشمنان نظام» از آن سود می برند. وی با ادبیات ساده یی دلیل این میزان ناراحتی و نگرانی حامیان احمدی نژاد از قرائت این گزارش را مطرح کرد: «مردمی که با گذر از کنار گیشه روزنامه فروشی مشاهده کنند در روزنامه یی نوشته شده در جمهوری اسلامی یک میلیارد دلار گم شده است، چه برداشتی خواهند کرد؟» در مقابل حامیان قرائت گزارش با بیان اینکه حساب نظام جمهوری اسلامی از حساب برخی افراد در دولت نهم جداست، قرائت این گزارش را از قضا کمک به شفافیت و اعتماد مردم به نظام عنوان می کردند. چنانچه توکلی هم این سوال را از اصولگرایان نگران از این ماجرا پرسید که مگر در 30 سال گذشته چنین گزارش هایی قرائت نمی شد پس چرا این بار این موضوع باید این میزان جنجال درست کند؟ دلیل پایین آمدن اقبال مردم به محمود احمدی نژاد پس از قرائت این گزارش را می توان بر تاکید دولت نهم بر شعارهایی مانند عدالت محوری و آوردن نفت بر سر سفره ها عنوان کرد. حتی مفتح مخبر کمیسیون برنامه و بودجه که هر سال خود مامور خواندن چنین گزارش هایی در صحن مجلس است، دیروز در گفت وگو با ایلنا علاوه بر متهم کردن دیوان محاسبات به سیاسی کاری اظهار داشته این دیوان باید پاسخگوی تبعات منفی قرائت گزارش باشد.
    البته تمام تبعات منفی قرائت این گزارش ها در کاهش مقبولیت احمدی نژاد در حالی است که هنوز گزارش تفریغ بودجه 87 در صحن مجلس خوانده نشده است. در چنین شرایطی باید دید این دست از مدافعان احمدی نژاد اجازه خواهند داد درخواست نزدیک به 30 نماینده در مورد تحقیق و تفحص از نظام بانکی کشور به نتیجه برسد.

 

/ 2 نظر / 11 بازدید
رضا (عشق من شبنم)

در مني و اينهمه زمن جدا با مني و ديده ات بسوي غير بهر من نمانده راه گفتگو تو نشسته گرم گفتگوي غير غرق غم دلم بسينه مي طپد با تو بي قرار و بي تو بي قرار واي از آن دمي كه بي خبر زمن بركشي تو رخت خويش ازين ديار سايه توام بهر كجا روي سر نهاده ام به زير پاي تو چون تو در جهان نجسته ام هنوز تا كه بر گزينمش بجاي تو شادي و غم مني بحيرتم خواهم از تو ... در تو آورم پناه موج وحشيم كه بي خبر ز خويش گشته ام اسير جذبه هاي ماه گفتي از تو بگسلم ... دريغ و درد رشته وفا مگر گسستني است؟ بگسلم ز خويش و از تو نگسلم عهد عاشقان مگر شكستني است؟ ديدمت شبي بخواب و سرخوشم وه ... مگر بخواب ها به بينمت غنچه نيستي كه مست اشتياق خيزم وز شاخه ها بچينمت شعله مي كشد به ظلمت شبم آتش كبود ديدگان تو ره مبند ... بلكه ره برم بشوق. در سراچه غم نهان تو فروغ فرخزاد[گل]

رضا (عشق من شبنم)

كاش بر ساحل رودي خاموش عطر مرموز گياهي بودم چو بر آنجا گذرت مي افتاد بسراپاي تو لب مي سودم كاش چون ناي شبان مي خواندم بنواي دل ديوانه تو خفته بر هودج مواج نسيم مي گذشتم ز در خانه تو كاش چون ياد دل انگيز زني مي خزيدم به دلت پر تشويش ناگهان چشم ترا مي ديدم خيره بر جلوه زيبائي خويش كاش در بستر تنهائي تو پيكرم شمع گنه مي افروخت ريشه زهد تو و حسرت من زين گنه كاري شيرين مي سوخت كاش از شاخه سرسبز حيات گل اندوه مرا مي چيدي کاش در شعر من اي مايه عمر شعله راز مرا مي ديدي فروغ[گل]