یادتان که نرفته ؟!

روزنامه کیهان  صفحه 2 

نویسنده: حسین شریعتمداری

   اگر چه نگارنده به جد بر این باور است و برای آن شواهد و قرائن غیر قابل تردیدی در دست است که آقای مهندس موسوی نیز مانند آقای سید محمد خاتمی، شانسی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری دهم ندارد و آقای خاتمی را هوشیارتر می داند که تصمیم گرفت با کناره گیری خویش، رکاب زدن بر این اسب بازنده را به آقای مهندس موسوی بسپارد! ولی صرفنظر از نتیجه انتخابات و بیرون از مباحث مربوط به رقابت های انتخاباتی، اشاره به نکته ای خطاب به این دو برادر، ضروری به نظر می رسد؛ نکته ای که اگر پای خیرخواهی در میان نبود، گفتن آن ضرورتی نداشت. و اما آن نکته، این است که انتخابات ریاست جمهوری در بستر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران صورت می پذیرد و نمی تواند حرکتی بیرون از این بستر قانونی و خارج از چار چوب باورهای پذیرفته شده آن باشد. بنابراین اگر در برنامه های اعلام شده نامزدها و شرح و تفسیری که هر یک از آنان درباره بینش و منش خود ارائه می دهند، نشانه و اثری از اصیل ترین اصل و بنیادی ترین ستون انقلاب و نظام اسلامی دیده نشود، باید به مردم خون داده و خون دل خورده این مرز و بوم حق داد که نسبت به صلاحیت- منظور صلاحیت مورد نظر شورای نگهبان نیست- اینگونه نامزدها تردید جدی داشته باشند و در همان حال باید به دشمنان بیرونی اسلام و انقلاب نیز حق!! داد که دندان طمع تیز کنند و ریسک سرمایه گذاری در حمایت از آنها را بپذیرند!
    آقایان موسوی و خاتمی در اظهارنظرها، تبیین و تشریح برنامه ها، میتینگ ها و مخصوصا در دو نامه اخیراً رد و بدل شده میان خود به گونه ای زبان گردانده و قلم رانده اند که انگار نه انگار در این کشور، باور، عقیده، قانون و بنیان مستحکم و مرصوصی به نام ولایت فقیه نیز وجود دارد که قوام و دوام نظام اسلامی، حماسه آفرینی آن در جهان، پیروزی در جنگ تحمیلی، حفظ استقلال نظام، پنجه افکندن پیروز با قدرت های استکباری، و در یک کلمه هویت انقلاب و نظام در گرو آن است. ضمن آن که اصل بنیادین قانون اساسی نیز هست.
    نگارنده بر این باور است و انشاءالله همین باور در عرصه عمل نیز برقرار است که آقایان موسوی و خاتمی - و نه تمامی یاران و اطرافیان ایشان که آنان را خوب می شناسیم- در این ماجرا و غفلت از تاکید بر این اصل بنیادین اسلامی و قانونی تعمدی نداشته اند ولی آنچه تعجب آور است این که، خطا در یک موضوع و مسئله واحد، اگر یک بار، دو بار، سه بار و... باشد، می تواند «خطا» تلقی شود. و اما تکرار پی درپی خطا، این احتمال را قوت می بخشد که مبادا خدای نخواسته «خط» باشد!
    خب! از اینجا به بعد دیگر، روی سخن با آقایان خاتمی و موسوی نیست، بلکه یادآوری جایگاه و نقش حیاتی ولایت فقیه در شکل گیری، پیروزی و تداوم انقلاب و نظام اسلامی از زبان امام راحلمان(ره) است. این چند نکته فقط اندکی از بسیارهاست. بخوانید؛
    «ولایت فقیه، ولایت بر امور است که نگذارد این امور از مجاری خودش بیرون برود. نظارت کند بر مجلس، بر رئیس جمهور که مبادا یک پای خطایی بردارد. نظارت کند بر همه دستگاه ها... چرا اینقدر به دست و پا افتاده اید؟ و همه تان خودتان را پریشان می کنید؟ هرچه هم پریشان بشوید و هرچه هم بنویسید، کاری از شما نمی آید»، «اعتقاد به ولایت فقیه از خصوصیات لازم برای مقام ریاست جمهوری است»، «می خواهند ولایت فقیه یک مسئله تشریفاتی باشد»، «ولایت فقیه، این قانون مترقی اسلام، خاری است در چشم دشمنان اسلام»، «پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به کشور آسیبی نرسد»، «ولایت فقیه، همان ولایت رسول الله(ص) است» و...
    اکنون دوباره روی سخن با آقایان موسوی و خاتمی است و این که؛ برادران عزیز، شما به خوبی می دانید که دشمنان بیرونی و دنباله های داخلی آنها از حضور قانونی ولایت فقیه در ساختار نظام اسلامی و رسوخ عمیق آن در باورهای دینی مردم نگرانند و بارها به قول حضرت امام(ره) از این زاویه سیلی خورده اند، بنابراین، اگر می خواهید در کانون طمع دشمنان تابلودار انقلاب و مردم قرار نگیرید- که حتما می خواهید- و چنانچه نمی خواهید از سوی ملت طرد شوید- که به یقین نمی خواهید- باید به هوش باشید. مخصوصاً آن که ممکن است خدای نخواسته، برخی تصور کنند، حضرات موسوی و خاتمی تاکید بر ولایت فقیه را برای جلب نظر بیرونی ها و کسب رای دنباله های داخلی آنها، از گفتمان انتخاباتی خود حذف کرده اند!
    آن روزها، برادر سپاهی و عزیز م- و همکار امروزم در کیهان- مهندس ابراهیم حاجی محمدزاده که به عنوان نماینده سپاه پاسداران در مجلس شورای اسلامی حضور می یافت، خطاب به برخی از کسانی که در مجلس اول حضور داشتند- و بعدها ماهیت وابسته آنان برملاشد- گفته بود؛ «اگر خدای ناکرده صد سال دیگر در ایران حکومتی بر سر کار آید که در آن ولایت فقیه حاکمیت نداشته باشد، خدمت به آن حکومت، خیانت به امام زمان(عج) است».

 

به فردا بیندیشیم!

روزنامه اعتماد ملی صفحه 1 

نویسنده: جمیله کدیور

   انصراف سیدمحمد خاتمی از نامزدی ریاست جمهوری بار دیگر موضوع نسبت میان اخلاق و سیاست را به مبحثی اصلی تبدیل کرد. آقای خاتمی در بیانیه انصراف خود به صراحت اشاره کرده اند که تصمیم ایشان مبتنی بر اخلاق بوده است؛ اخلاقی که فراتر از سیاست است. در این باره از زمان انصراف خاتمی تاکنون زیاد نوشته اند و باز هم خواهند نوشت. موضوع کاملاروشن است. آقای خاتمی پیش از اعلام نامزدی، خود به صراحت اعلام کرده بود که او یا مهندس موسوی در صحنه انتخابات خواهند بود. وقتی ایشان در 21 بهمن ماه اعلام نامزدی کرد، و یک ماه بعد هم مهندس موسوی به صحنه آمد، تبیین حضور همزمان آقای خاتمی و مهندس موسوی به دلیل همین عبارت کوتاه که چندین مرتبه هم تکرار شد، دشوار بود. هرچند درباره این عبارت و آن آمدن حرف زیاد است ولی در این مجال نمی گنجد.
    اکنون اصلاح طلبان با دو کاندیدای شاخص در صحنه اند. فرض های مختلفی را تا زمان انتخابات می توان در نظر گرفت: فرض اول اینکه اگر اصولگرایان تنها با یک کاندیدا وارد صحنه شوند، که البته با انصراف خاتمی این فرض بعید به نظر می رسد و جبهه اصلاح طلبان نیز با حمایت از یک کاندیدای واحد در صحنه فعال باشند، در این حالت پیروزی هر طرف منوط به عوامل متعددی است. فرض دیگر این است که کاندیداهای اصولگرایان و اصلاح طلبان متعدد باشند. در این صورت به احتمال قوی انتخابات به دور دوم کشیده می شود و به شکل طبیعی یکی از کاندیدا های اصلاح طلبان نفر اول یا دوم خواهد بود.
    فرض سوم این است که در جبهه اصولگرایان شاهد تعدد کاندیدا باشیم. در این صورت اگر اصلاح طلبان کاندیدای واحدی داشته باشند و خاتمی، کروبی و موسوی، هر سه، در صحنه سیاسی - تبلیغاتی فعال باشند، بعید نیست که کاندیدای اصلاح طلبان در همان دور نخست پیروز شود. در بیانیه انصراف آقای خاتمی نکته مهمی ذکر شده بود. هدف در انتخابات تفنن سیاسی نیست، بلکه هدف پیروزی است. پیروزی ای که منجر به اصلاح مدیریت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی فعلی شود. به همین دلیل نیز از هم اکنون باید به پیروزی و راه های وصول به آن اندیشید. اصلاح طلبان باید به این نکته توجه کامل داشته باشند که زمان زیادی تا انتخابات نمانده است. بخشی از این زمان هم با تعطیلات نوروز از دست می رود. چقدر مناسب بود که دست کم همین معدود تریبون های اصلاح طلبان به حداقل تعطیلات اکتفا کنند. حتی اگر شده روزنامه ها را تنها در تهران و مراکز استان ها توسط جوانان و دوستداران توزیع کنند، کاری موثر خواهد بود. نکته دیگر پرهیز و جلوگیری از واکنش های احساسی و عاطفی طرفداران است. دوستداران آقای خاتمی باید به این نکته توجه کنند که دیگر <انصراف> ایشان از <انصراف> نه ممکن است و نه به مصلحت ایشان. باید واقعگرایانه و با توجه به حضور دیگر کاندیدا ها تصمیم بگیرند و با شور و تلاش بسیار فعالیت کنند. این بازمانده زمان تا انتخابات را صرف فرسودگی خویش و دیگران و به عبارتی خودزنی نکنند. البته این نکته نیز قابل توجه است که در مرحله ای دوستان و طرفداران آقای خاتمی درباره ایشان از روی مبالغه سخن گفتند و از ایشان یک نجات دهنده ساختند که تنها او می تواند کشور را نجات دهد و هنوز بعد از انصراف نیز بعضی این رویکرد را دارند. واقعیت این است که نه با آمدن و رفتن یک نفر، کشور و اسلام حفظ می شود یا از دست می رود و نه یک فرد می تواند مساوی با اسلام و نظام و کشور تلقی شود.
    حداکثر اختلاف نظر در شیوه های اجرایی و رویکردهای سیاسی است؛ آن هم با توجه به اختیارات رئیس جمهور. راه منطقی و موجه، راه متعادل و متناسب با شرایط کشور و قانون اساسی و در سقف امکانات موجود و ممکن است. به واقع، دولت فعلی با شیوه عملکردش بهترین شرایط را برای بازگشت اصلاح طلبان فراهم کرده است؛ این فرصت را به جای واکاوی گذشته، با نگاه به آینده، با تدبیر و درایت قدر بدانیم و با واکنش های عصبی یا احساسی فرصت را بیش از این از دست ندهیم.

 

شعار میرحسین مشخص شد

روزنامه آفتاب یزد  صفحه 12

   شعار "هر شهروند یک ستاد" و "هر ایرانی یک همراه" به عنوان سیاست اصلی رسانه ای و تبلیغاتی ستاد انتخاباتی مهندس میرحسین موسوی معرفی شد.به گزارش ایسنا، در پی معرفی این شعار، کمیته رسانه و تبلیغات ستاد انتخاباتی مهندس موسوی اعلام کرد: راهنمای عمل و منشور همکاری به زودی منتشر و در اختیار عموم علاقمندان قرار خواهد گرفت.

 

هامونِ سینمای ایران

روزنامه آفتاب یزد صفحه 10

   گریه کنیم با باران طبیعت برای هنرمندانی که مانند ستاره زهره بر پیشانی شب ها درخشیدند و اکنون فقط بر روی قبر آنهاست که موکب با حشمت و عظمت شب های تاریک از آن عبور می کند. بیایید یادی کنیم از کسانی که دیروز بر فرق بهار نشسته بودند و نشاط و جوانی را در اطراف خود پراکنده کردند و امروز قبرشان در زیر سایه های درختان مستور است. فاتحه ای بخوانیم بر آن تبسم هایی که از چهره حیات محو شدند و مانند قطره اشک به زیر خاک رفته اند و بر آن قبرهای تک و تنهایی که فلق ها بر روی آن تبسم می کنند و ابرها گریه. در سالی که گذشت ما هنرمندان بسیاری را در زمینه های گوناگون از دست دادیم شاید نام آنها در این نوشته سبب شود که همواره آنها را به یاد بیاوریم و با خنده هایشان خنده کنیم و با گریه هایشان گریه ... داوود اسدی، شاهرخ سخایی، رضا ارحام صدر، مهری مهرنیا، خسرو شکیبایی، طاهره صفارزاده و محسن رسول اف و احمد آقالو از جمله هنرمندانی بودند که در سال 87 به دیار باقی شتافتند.

"داوود اسدی "
       داوود اسدی بازیگر سینما و تلویزیون ساعت 2 بامداد شنبه و در سومین روز از فروردین ماه در سن 38سالگی بر اثر سکته قلبی در گذشت. "ساعت خوش " نخستین تجربه تلویزیونی این هنرمند بود. مرحوم اسدی که پس از بازی در این مجموعه تلویزیونی به چهره ای شناخته شده برای بسیاری از بینندگان تلویزیونی و به خصوص جوانان تبدیل شده بود، طی سال های اخیر کمتر به ایفای نقش در سریال ها می پرداخت.مرحوم اسدی همچنین در سه فیلم "سرحد "، "مادرم گیسو " و "دیدار " بازی کرده است.
 درگذشت "شاهرخ سخایی " هنرمند عکاس
     شاهرخ سخایی عکاس سینما ، شنبه سوم فروردین ماه بر اثر عارضه قلبی در سن 55 سالگی درگذشت . شاهرخ سخایی فارغ التحصیل دوره دو ساله عکاسی آمریکا ، پیشتر مسئولیت کارگاه عکس و آرشیو هنرمندان بنیاد فارابی و همچنین کارگاه عکس و اسلاید آرشیو موزه شهدا را برعهده داشته است. از دیگر فعالیت های عکاسی او می توان به فیلم های "مادیان"، "عروس حلبچه"، "دو فیلم با یک بلیت"، "نقش عشق"، "دادستان"، "جنگ نفتکش ها"، "مرسدس"، "مرد عوضی" و"میهمان مامان " اشاره کرد.
 "اسماعیل داورفر "
 "    اسماعیل داورفر " یکی از پیشکسوتان عرصه بازیگری در سینما، تئاتر و تلویزیون صبح روز 14 اردیبهشت ماه در سن 76 سالگی بر اثر سرطان درگذشت.او بازی در تئاتر را از سال 1335 و همچنین بازی در سینما را از سال 1348 با فیلم "گاو " به کارگردانی داریوش مهرجویی شروع کرد. تعطیلات تابستانی (1374)، تحفه هند (1373)، روزهای خوب زندگی (1373)، مهریه بی بی (1373)، پادزهر (1372)، عیال وار (1371)، آقای بخشدار (1370)، زیر بام های شهر (1368)، افسون (1367)، لنگرگاه (1367)، وکیل اول (1365)، تاتوره (1363)، سرایدار (1355)، غبار نشین ها (1353)، صادق کرده (1351) و آقای هالو از کارهای او در حوزه سینما بود.
  "فرهنگ معیری "

 "   فرهنگ معیری " طراح چهره پرداز پیشکسوت سینما و تئاتر ساعت 8 صبح روز بیست و یکم اردیبهشت بر اثر سکته قلبی دارفانی را وداع گفت.او سال 1322 در شهر مرند متولد شد. وی عضو گروه چهره پردازان سیمای جمهوری اسلامی و مدیر آموزشگاه چهره پردازی "آینه در آینه " بوده است.طراحی چهره پردازی فیلم های " اشک سرما"، "رخساره"،"سگ کشی"، "افعی"، "نقش عشق"،" سفر عشق"، " سرزمین آرزوها"، "شناسایی"،" اتاق یک"،" پرواز در شب" و "مادیان" توسط وی انجام شده بود. "گناه من ("مهرشاد کارخانی) از آخرین کارهای مرحوم معیری به شمار می رود.

  "وحید مجتهدی "
      مراسم تشییع پیکر وحید مجتهدی مدیرسینما اروپا در روز نهم تیرماه از مقابل خانه سینما به سمت بهشت زهرا(س) برگزار شد. مجتهدی که هنگام فوت 62 سال سن داشته، مدیر و صاحب سینما اروپا بود. او پسر جمال مجتهدی از قدیمی ترین سینماداران و تهیه کنندگان سینمای ایران بود.
 هامون سینمای ایران رفت
     خسرو شکیبایی بازیگر محبوب سینما، تئاتر و تلویزیون پس از دوره ای جدال با بیماری ، صبح روز جمعه 28 تیرماه در سن 64 سالگی در تهران درگذشت تا کارنامه یکی از هنرپیشگان نامدار معاصر ایران برای همیشه بسته شود.پیکر این هنرمند بزرگ روز یکشنبه 30 تیرماه و با بدرقه میلیونی مردم از مقابل تالار وحدت به سوی قطعه هنرمندان تشییع شد.او برای فیلم های "یکبار برای همیشه "، "سایه به سایه " و "کاغذ بی خط " نامزد دریافت سیمرغ بلورین بوده است. "خط قرمز"،" دادشاه " "صاعقه"،" رابطه"، "دزد و نویسنده"،" ترن"، "شکار"، "هامون"، "عبور از غبار"، "ابلیس"، "جستجو در جزیره"، "سارا"،" پرواز را به خاطر بسپار" ،" یکبار برای همیشه"، "بلوف" و "حیران" از جمله کارهای سینمایی وی بوده اند. آخرین حضور شکیبایی در مقابل دوربین، در جریان دومین جشن کانون منتقدان سینما بود که وی در آن به عنوان یکی از برترین بازیگران سی سال سینمای پس از انقلاب مورد تجلیل قرار گرفت و جایزه دریافت کرد.
درگذشت دستیار فیلمبردار با سابقه سینمای ایران
       احمد ابراهیمی دستیار فیلمبردار با سابقه سینمای ایران روز 10 مرداد ماه به علت نارسایی قلبی درگذشت. وی از جمله دستیاران فیلمبردار باسابقه سینمای ایران متولد سال 1323 بود و کار خود را در سال 1339 با فیلم "چشمه عشاق " ساخته احمد صباحی به عنوان دستیار فیلمبردار شروع کرد و طی سال های قبل و بعد از انقلاب اسلامی یکی از فعال ترین دستیاران فیلمبردار در سینمای ایران بود.
 "رضا آقاربی "
       رضا آقاربی بازیگر سینما و تلویزیون روز پنجشنبه 17 مرداد هنگام ورزش صبحگا هی در پارک نزدیک محل سکونت خود، دچار حمله قلبی شد و در سن 50 سالگی جان به جان آفرین تسلیم کرد.این بازیگر که سریال های "مختارنامه " و "یوسف پیامبر " از آخرین فعالیت های وی به شمار می روند، متولد 1337 در تهران می باشد و فعالیت هنری خود را سال 1360 با تئاتر آغاز کرد. بازی در فیلم "پرچمدار " به کارگردانی شهریار بحرانی نخستین تجربه سینمایی اوست. "حماسه دره شیلر"، "خانه ای مثل شهر"، "عروس حلبچه"، "دو همسفر" و "دایره سرخ" از کارهای سینمایی وی بودند.
 "مهرداد فخیمی "
      مهرداد فخیمی فیلمبردار با سابقه سینمای ایران که از مدت ها پیش، از بیماری سرطان ریه رنج می برد و در بیمارستان بستری بود، سرانجام صبح روز 23 مرداد بر اثر عوارض این بیماریدر منزل خودش چشم از جهان فرو بست.او فارغ التحصیل فیلمبرداری از آلمان بود و فعالیت هنری را با ساخت فیلم های کوتاه همانند "جام حسنلو "، "نان و کوچه "و "اربعین" آغاز و سینمای حرفه ای را سال 1353 با فیلمبرداری فیلم "غریبه و مه " به کارگردانی بهرام بیضایی تجربه کرد. "حاجی واشنگتن"، "مرگ یزدگرد"، "پاییزان"، "چریکه تارا"،" کلاغ "، "مسافران"،"کمال الملک"، "وکیل اول" و سریال "هزاردستان" از جمله کارهای به یاد ماندنی این هنرمند فقید است.وی در دهمین جشنواره بین المللی فیلم فجر برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری برای فیلم "مسافران " شد و سال 65 نیز نامزد دریافت این جایزه برای فیلم "ناخدا خورشید "شده بود.همچنین بیست و یکمین جشنواره فیلم فجر با بزرگداشت این فیلمبردار همراه بود که در آن جشنواره آثار شاخص وی به نمایش در آمد. "چه کسی امیر را کشت "آخرین فعالیت سینمایی مرحوم فخیمی بود.
"  جواد خدادادی"
      جواد خدادادی که به دلیل عارضه قلبی در بیمارستانی در آلمان بستری شده بود، چهارم شهریور درگذشت و در کشور آلمان به خاک سپرده شد.این بازیگر نقش ابوذر در سریال امام علی(ع) چندی پیش به دلیل عارضه قلبی در بیمارستانی واقع در دورتموند بستری شده بود. بازیگر سریال آینه که 8سال پیش برای مداوای بیماری همسرش به آلمان رفته بود، بهار امسال به ایران بازگشت و تصمیم به ادامه فعالیت در عرصه هنر گرفت اما به دلیل حاد شدن ناراحتی قلبی خود به آلمان بازگشت.
 خداحافظ "رسول اف "
      محسن رسول اف عکاس و کاریکاتوریست جوان در سانحه هوایی در قرقیزستان پنج شهریوردرگذشت . او متولد 1362در شیراز و فارغ التحصیل مهندسی ( ISC سیستم های ارتباطی اینترنتی) از دانشگاه گیلفورد انگلستان بود . محسن عکاس پشت صحنه فیلم های " آتش سبز" به کارگردانی محمد اصلانی و " لالایی ها " به کارگردانی منیژه حکمت بود و به این ترتیب به سینما که خیلیبه آن علاقه داشت نزدیک شد . محسن علاوه بر عکاسی به کاریکاتور هم علاقه داشت و به اتفاق چند تن از دوستانش عضو گروه شیر اوژن بود.
  "فرهاد خان محمدی" بازیگر سینما و تلویزیون
      فرهاد خان محمدی بازیگر سینما و تلویزیون ساعت 13 بعد از ظهر 29 شهریور به دلیل ایست قلبی در بیمارستان رسول اکرم در سن 64 سالگی درگذشت.تشییع پیکر خان محمدی ساعت 10 صبح روز یکشنبه 31 شهریور از مقابل خانه سینما به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا برگزار شد. وی در همدان متولد شد. تحصیلات ابتدایی را تا اخذ گواهینامه هشتم در همدان گذراند. سپس در سال 1338 همراه خانواده به تهران آمد. مدتی مشغول کارهای فنی بود و چندین سال در ارتش به عنوان افسر ارشد کار کرد. بعد از آن درسال 1347 وارد عرصه سینما شد. خان محمدی بیش از 4 دهه فعالیت داشته که شاخص ترینآنها دو مجموعه تلویزیونی "سربداران" و "کارآگاه علوی" یک و دو بوده است.
  " طاهره صفارزاده"
      طاهره صفارزاده شاعر و مترجم قرآن، صبح روز 4 آبان ماه به علت زائده مغزی در بیمارستان ایران مهر درگذشت . او در سال 1315 در شهرستان سیرجان متولد شد و پس از کسب مدرک لیسانس در رشته زبان و ادبیات انگلیسی برای ادامه تحصیل به خارج از کشور رفت . وی در ماه مارس 2006 همزمان با برپایی روز جهانی زن از سوی سازمان نویسندگان آسیا و آفریقا به عنوان شاعر مبارز و زن نخبه دانشمندان مسلمان برگزیده شد.

 ردیف دان موسیقی زن ایرانی چشم از جهان فرو بست
     خاطره پروانه از خوانندگان با سابقه ایرانی صبح روز پنجشنبه16 آبان پس از تحمل هشت ماه بیماری در سن 78 سالگی درگذشت. این هنرمند یک ماه قبل ازفوت به دلیل شکستگی استخوان پا در بیمارستان بستری بود . خاطره پروانه در سال 1309 به دنیا آمد. مادرش "پروانه" از خواننده های عصر قاجار به ویژه دوره ناصری بود. خاطره در سال 1336 به طور حرفه ای کار خود را با ارکستر استاد صبا آغاز کرد و گفته می شود که نام "پروانه" از سوی استاد صبا برای وی انتخاب شده است. آخرین فعالیت این خواننده، اجرا با گروه یاران بود که در اول شهریور سال 1386 در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.
 درگذشت "خسرو تسلیمی " تهیه کننده و مدیرتولید سینما
 "    خسرو تسلیمی " تهیه کننده و مدیرتولید سینمای ایران19 آبان ماه در سن 83 سالگی به علت سکته قلبی درگذشت. مراسم تشییع پیکر وی21 آبان ماه ساعت 10 صبح از مقابل خانه سینما انجام شد.تسلیمی همسر منیره آخوندنیا (منیره تسلیمی) بازیگر تئاتر، پدر سیروس تسلیمی (تهیه کننده و نویسنده) و سوسن تسلیمی (بازیگر و کارگردان تئاتر و سینما) بود. از آخرین کارهای او به عنوان مدیرتولید می توان به "کیش و مات"،" ازدواج صورتی"، "الهه زیگورات" و "بی همتا" اشاره کرد.
 از اعضای انجمن فیلم کوتاه
     امید الله داد از اعضای انجمن فیلم کوتاه ایران، دوم آذر ماه بر اثر ایست قلبی در سن 29 سالگی جان به جان آفرین تسلیم کرد. مرحوم الله داد از اعضای تهیه کننده انجمن بود که فیلم های کوتاه بسیاری چون طوفان سنجاقک (شهرام مکری)، خوره (سعید حبیبی)، تمام دغدغه های من (سپهر سبحانی) و چندین کار کوتاه دیگر را تهیه کرده بود. وی همچنین از اعضای فعال انجمن بود و بسیاری از کارهای تبلیغاتی و انتشاراتی انجمن در دفتر وی "مثلث زرد " انجام می شد.پیکر وی سوم آذرماه در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.
  "احمد آقالو "
 "     هرگز مپرس که ناقوس، مرگ چه کسانی را می نوازد" این جمله ای بود که روزهای واپسین عمر ا حمد آقالو از او شنیده شد . این بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون پس از یک دوره بیماری، پنج آذر ماه به علت سرطان درگذشت. در سال های اخیر به دلیل شدت بیماری، این هنرمند دیگر در برنامه های تلویزیونی شرکت نمی کرد و بیشتر در اجرای برنامه های رادیویی فعالیت می کرد. آقالو متولد 1328 در قزوین، فارغ التحصیل تئاتر از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود. وی فعالیت هنری خود را پس از گذراندن دوره 6 ماهه بازیگری در هنرستان آزاد هنرپیشگی دانشکده هنرهای دراماتیک آغاز کرد.بازی در فیلم "دادشاه " به کارگردانی حبیب کاوش، نخستین تجربه سینمایی اوست. از دیگر فعالیت های آقالو می توان به دوبلاژ، رادیو، بازی در تئاتر و مجموعه های مختلف تلویزیونی اشاره کرد.
 "رضا ارحام صدر "
       رضا ارحام صدر عصر روز یکشنبه 24 آذر ماه در منزل مسکونی خود در شهر اصفهان در سن85 سالگی از دنیا رفت. رضا ارحام صدر بازیگر پیشکسوت تئاتر و سینما اردیبهشت ماه 1302 در محله پاقلعه بخش 4 اصفهان متولد شد و فعالیت هنری خود را از سال 1326 و بازی در تئاتر آغاز کرده و در واقع از پایه گذاران تئاتر در اصفهان محسوب می شود.او همچنین در سال 1336 با فیلم "شب نشینی در جهنم " وارد سینما شد و سپس در فیلم هایی چون "علی واکسی "، "ستاره ای چشمک زد "، "مردان خشن "، "جعفرخاناز فرنگ برگشته "، "نصف جهان " و "افسانه شهر لاجوردی " بازی کرد.از نمایش های او نیز می توان به "رفیق ناجنس "، "بوقلمون ها "، "کدام یک از دو "، "دلقک ها "، "وادنگ " و "خروس بی محل " اشاره کرد.آخرین فعالیت سینمایی این بازیگر کهبه دلیل کهولت سن کم کار بود، به فیلم ویدیویی "درسا " محسن دامادی در سال 84 برمی گردد.
 درگذشت"فریدون خوشابافرد "
     فریدون خوشابافرد صداگذار و صدابردار با سابقه سینمای ایران، روز جمعه 11بهمن ماه بر اثر سکته قلبی در گذشت.او صداگذار فیلم هایی نظیر"تک درخت ها "، "تلافی "، "قتل آنلاین " و "انتخاب " بود. مرحوم فریدون خوشابافردکار در سینما را با صدابرداری استودیوی "آقای هیروگلیف " به کارگردانی غلامعلی عرفان شروع کرد و آخرین کار به نمایش درآمده از وی، فیلم سینمایی "تلافی " بود که کار صداگذاری آن را بر عهده داشت.مراسم تشییع پیکر این هنرمند فقید، راس ساعت 10 صبح روز یکشنبه 13 بهمن ماه از مقابل "خانه سینما " برگزار شد.
 خالق " حسنی نگو یه دسته گل"
     منوچهر احترامی طنزپرداز و نویسنده کودکان 23 بهمن در اثر عارضه قلبی در سن 67 سالگی درگذشت . او سابقه فعالیت در تهران مصور، فردوسی وگل آقا و مدتی هم در رادیو و تلویزیون و برنامه های صبح جمعه و شما و رادیو را داشت.داستان <حسنی نگو یه دسته گل> از مهمترین داستان های کودک احترامی و" طنز در تعزیه" از مهمترین فعالیت هایش در زمینه تحقیقی است.
  "مهری مهرنیا "
      مهری مهرنیا بازیگر قدیمی سینما، تئاتر و تلویزیون روز 29 بهمن ماه پس از مدت ها تحمل بیماری در بیمارستان باهنر تهران دارفانی را وداع گفت. مراسم تشییع پیکر این هنرمند، ساعت 10 صبح روز یکشنبه چهارم اسفند ماه از مقابل خانه سینما و به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا برگزار شد.آخرین نقش آفرینی "مهری مهرنیا"، بازی در فیلم "همیشه پای یک زن در میان است("کمال تبریزی ) بوده است.

 

/ 7 نظر / 12 بازدید
رضا

مراقب افکارت باش که گفتارت می شوند مراقب گفتارت باش که رفتارت می شوند مراقب رفتارت باش که عادتت می شوند مراقب عادتت باش که شخصیتت می شوند مراقب شخصیتت باش که سرنوشتت می شوند.

رضا(عشق من شبنم)

طومار دلتنگی من اغاز بی پایان شده در خانه ی قلبم کنون احساس من پنهان شده باید نگفت حرفی دگر رسم است این جا بی کسی اغاز فصل تازگی در این قفس زندان شده وقتی نمی اید سحر دیگر چه امیدی به تو گویی که بعد از این فراق غم در دلم مهمان شده شعری نمی خوانم دگر جز اولین احساس تو هر چند می دانم که باز این زندگی ویران شده بعد از سکوتی ناتمام در جاده های انتظار سهم من از دلبستگی تنهایی و هجران شده هر چند باید طی شود اندوه بغضی بی صدا حرفی بگو باور کنم این زخم هم درمان شده * * * سکوت کوچه های تار جانم گریه می خواهد تمام بند بند استخوانم گریه می خواهد بیا ای ابر باران زا میان شعرهای من که بغض اشنای اسمانم گریه می خواهد بهاری کن مرا جانا که پابند پاییزم و اهنگ غزل های جوانم گریه می خواهد چنان دق کرده احساسم میان شعرهای تنهایی که حتی گریه های بی امانم گریه می خواهد.

رضا

عاشقی کار تو نبود من عاشقت بودم و بس تموم احساس منو کشتی گلم پای هوس اما هنوز دوست دارم به جون اون که دوست داریش وقتی که اسم تو میاد زنده میشم نفس نفس

رضا

ای خسرو خوبان نظری سوی گدا کن رحمی به من سوخته بی سرو پا کن . مهمان تو ام ، یا بن الزهرا (ع) گریان تو ام ، یابن الزهرا (ع) . میخانه دگر جای من بی سرو پا نیست بگذار به پشت در این خانه بمیرم . بی ارزشم و جز تو خریدار ندارم گیرم نخرندم به کسی کار ندارم . ای تاج سرم ، یا بن زهــــــــرا (ع) من منتظرم ، یا بن زهــــــــرا (ع) . هر کس به کسی نازد و من هم به تو نازم ای کاش که جان بر سر راه تو ببـازم . ترسم تو بیایی و من آن روز نباشم ای کاش که من خاک سر راه تو باشم . ای نور دلم ، یابن زهـــــــــــــرا (ع) از تو خجلم ، یابن زهــــــــــــرا (ع)

طه

./ . . . .....................من عید نمی خوام . . . . .[گل]

رضا (عشق من شبنم)

به خاطر بسپار ما به اين انديشه خو كرده ايم كه زندگي تمرين پشت صحنه است پشت صحنه اي وجود ندارد همه ي زندگي همين است