رئیس مجلس: به سخن تظاهرکنندگان هم باید گوش کرد

روزنامه آفتاب یزد  صفحه 1 

   رئیس مجلس شورای اسلامی در برنامه زنده شبکه 2 سیما مطالب مهمی درباره انتخابات بیان کرد. به گزارش فردا به نقل از شبکه خبر، علی لاریجانی در گفتگوی ویژه خبری گفت: بخش عمده ای از مردم تصورشان در باره نتیجه انتخابات با نتیجه رسمی متفاوت است. باید به این تصور احترام گذاشت و حساب این جمعیت زیاد را با گروهی اغتشاشگر مخلوط نکرد. وی با اشاره به مشارکت 85 درصدی مردم در انتخابات، آن را بی نظیر دانست و راه قدردانی از آن را "صیانت از آرا برشمرد." وی با بیان اینکه به طور طبیعی در تهران شاهد حضور صدها هزار نفر در خیابان ها بودیم که به نوعی در خصوص نتیجه انتخابات با یکدیگر مناقشه داشتند، گفت: منتقدان نتیجه انتخابات باید مرز خود را از آشوبگران جدا کنند. وی با بیان اینکه برخی از مناقشات به بعضی افراد شورای نگهبان که در انتخابات موضع گیری کردند برمی گردد، تصریح کرد: اگر برخی از اعضای شورای نگهبان در خصوص نامزدها اعلام موضع نمی کردند، بهتر بود. علی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: شورای نگهبان باید از همه ظرفیت ها استفاده کند تا اعتماد مردم در رسیدگی به تخلفات جلب شود . وی درباره وجود شائبه تخلف در انتخابات گفت: البته من در مقامی نیستم که بتوانم قضاوت جامعی در این خصوص داشته باشم، زیرا این وظیفه ناظران و شورای نگهبان است و آنها باید اظهار نظر کنند؛ اما با وجود فرآیند قانونی که براساس آن مجریان، ناظران و نمایندگان نامزدها سرصندوق ها هستند، درباره سازوکار قانونی تامل شده است. وی در عین حال افزود: ممکن است تخلفاتی نیز وجود داشته باشد و وجود شورای نگهبان به عنوان ناظر به همین دلیل است که اگر تخلفی صورت گرفته آن را بررسی کند. رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: راه های قانونی برای رسیدگی به اعتراضات باز است و ما باید با مهربانی و متانت این مسیر را طی کنیم. وی با اشاره به اظهار نظر محسن رضایی مبنی بر اینکه در برخی صندوق ها بیشتر از آمار واجدان شرایط منطقه آرا به صندوق ها ریخته شده است گفت: البته نمی دانم این حرف درست است یا نه، اما ممکن است تخلفی شده باشد که شورای نگهبان باید رسیدگی کند. وی همچنین با اشاره به اینکه حساب اکثریت مردم از عده ای آشوب طلب جداست، به نیروی انتظامی و بسیج گفت که با مردم مهربان باشند. لاریجانی خاطرنشان کرد: صداو سیما نبایدبه گونه ای رفتار کند که موجب تحریک احساسات مردم شود. وی همچنین اظهار کرد: مسئولان باید فضایی را ایجاد نمایند که مردم احساس کنند می توانند حرف شان را بزنند.
    مسئولان باید فضایی غیر از خیابان ها را برای تجمع در اختیار معترضان قرار دهند و ضمنا صداوسیما فرصت را به منتقدان بدهد. لاریجانی بر لزوم آرام و معقول کردن فضای جامعه تاکید کرد و افزود: هر یک از نامزدها، وکلایی برای پیگیری کار خود بگیرند که مجلس نیز حتما در پیگیری این موضوع حساس است. وی اضافه کرد: کشاندن این مسائل به خیابان ها به نحوی که موضوع حالت بی شکلی داشته باشد، نتیجه بخش نخواهد بود. لاریجانی افزود: البته من نمی گویم این موضوع را به خیابان ها نکشانند اما این نیز دارای قواعدی است و در کشور ما تجمعات چنانچه براساس قانون باشد، مانعی ندارد. وی اضافه کرد: باید برای تجمعات مجوز بگیرند و در جایی برگزار کنند که مخل کسب و کار مردم نباشد و این راه باز است، اما چنانچه این تجمعات بی شکل و بی قانون باشد برای کشور ضررهایی دارد و مردم را عصبانی می کند. وی گفت: من فکر می کنم نه موضوع تجمعات را باید نفی کرد و نه درباره موضوع تقلب باید فضای غبار آلودی را پدید آورد که ارزش ومقدار این انتخابات ضایع شود. وی در بخش دیگر از اظهاراتش گفت: اگر ما نقصی می بینیم نباید قانون را زیر پا بگذاریم و به نفع همه ملت است که قانون چه در این انتخابات و چه در مسائل دیگر رعایت شود و به نام حقوق ملت نباید قانون را زیرپا گذاشت. البته باید به سخن مردم هم که در تظاهرات ها شرکت کرده اند گوش کرد. رئیس سابق صدا و سیما با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در خطبه های نماز جمعه تاریخی تهران، افزود:" به ویژه پس از سخنان رهبری، لزوم ادامه این مناظره ها برای تنویر افکار عمومی و همین الان احساس می شود." لاریجانی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: چه معنایی دارد که کسانی به کوی دانشگاه حمله کنند؟ حتی اگر با هر شعاری باشد و امکانات مردم را به آتش بزنند ، اینها به دنبال اهداف دیگری هستند، باید با آنها برخورد شود. لاریجانی در ادامه سخنان خود در خصوص مداخلات برخی کشورها و برخی افراد مانند نخست وزیر کشورهای انگلیس و آمریکا در امور داخلی ایران گفت :اینکه رسانه های خارجی در این خصوص تحریک آمیز کار می کنند یک دلیلش این است که رادیو و تلویزیون ما باید در این خصوص شفاف عمل کند و یکطرفه نباشد تا دیگر نیازی به رسانه های خارجی نباشد. رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: مسئله دیگر این است که برخی سیاستمداران خارجی مانند آمریکایی ها و انگلیسی ها در این مورد حرف های گستاخانه ای را اظهار داشتند و به نحوی سمت گیری کردند و برای حقوق بشر در ایران سینه چاک کردند. لاریجانی گفت: من به اوباما و روسای کشورهای فرانسه، انگلیس و آلمان می گویم که شما بی آبروتر از آن هستید که در مسائل ایران دخالت کنید و مردم ایران به خوبی شما را می شناسند. ما در گذشته شاهد بودیم که در زمان شاه، حکومت به دستور <کارتر> مردم را سرکوب می کرد، رئیس جمهور فرانسه باید بداند که کشورش در زمان جنگ به عراق هواپیمای جنگی اجاره می داد، کاری که در هیچ جا سابقه ندارد و سلاح های شیمیایی را فرانسه به عراق داد؛ انگلیس که بی آبروتر از اینها هست و در هر شیطنتی که در ایران وجود دارد دست انگلیس دیده می شود.
     بازتاب سخنان لاریجانی
       در همین حال، خبرگزاری بلومبرگ، سخنان علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در برنامه گفتگوی ویژه خبری رامهم ارزیابی کرد. به گزارش بلومبرگ، لاریجانی در این برنامه گفت: واقعیت این است که برای بسیاری از مردم ایران درخصوص نتایج انتخابات ریاست جمهوری سوالاتی پیش آمده است که باید به این سوالات احترام گذاشت. بلومبرگ در ادامه مدعی شد: این سخنان لاریجانی نشان دهنده اختلاف دیدگاه در میان مقامات ایران پیرامون حوادث اخیر است.
      نطق لاریجانی در مجلس
       رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی مجلس نیز گفت: نتیجه انتخابات همه حقوق ملت نیست، امنیت ملی کشور هم جزء اولین حقوق ملت است. یک سیاستمدار بصیر کسی است که امور بر حق را با همه جانبه نگری در منافع ملی کشور پیگیر باشد. به گزارش ایسنا، علی لاریجانی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خطبه های نماز جمعه تهران با بیان این که ایشان در خطبه های نماز جمعه، تحلیلی جامع از مسائل جاری کشور ارائه فرمودند، افزود: مخاطب ایشان فراگیر و برای همه طبقات ملت بود و بدون تردید درک ابعاد نگاه نافذ ایشان برای همگان پندآموز خواهد بود. وی با بیان این که رهبر معظم همه کاندیداها را جزء خانواده انقلاب دانستند، گفت: رفتار کاندیداها باید از منظر ملی قابل دفاع باشد، کوفتن بر طبق اختلافات اگر از سر حق طلبی هم باشد در شرایط امروز ایران که همگان شاهد ماجراجویی عده ای در داخل و خارج هستند باید در طراز رفتار ملی تبلور یابد. وی اظهار کرد: امروز همگان می دانند گسترش بی اعتمادی خسارت جبران ناپذیری برای کشور دارد، اگر عارضه ای به وجود می آید نباید آن را آنچنان وسیع کرد که ضایعات طولانی مدت برای کشور داشته باشد. لاریجانی افزود: باید پذیرفت مناظرات رادیو و تلویزیون که پدیده جدیدی در صحنه انتخابات بود شورآفرین و تاثیرگذار در اراده جمعی جامعه بود و از این جهت کار صدا و سیما تحسین برانگیز است اما شوک پدیده آمده از این موضوع به دلیل شفافیت بیش از حد و غیر ضرور و بعضا نادرست آن، تاثیرات هیجانی چه قبل از انتخابات و چه بعد از آن به وجود آورد که رهبر معظم فرمودند از طرح برخی مطالب در مورد اشخاصی نظیر رئیس جمهور آقای احمدی نژاد، آیت الله هاشمی رفسنجانی و حجت الاسلام و المسلمین ناطق نوری متاثر شدم. نماینده قم خاطرنشان کرد: چنین وضعیتی هم به اختلافات دامن زد و هم سوء تفاهماتی در جامعه ایجاد کرد که باعث قلیان احساسات در جامعه شد، باید این پدیده را شناخت و از اشتباهات رخ داده پند گرفت و همه کسانی که در این امر سهمی داشتند اشتباه خود را تصحیح کنند و فضای مودت را به جامعه باز گردانند نه این که آن را در بیانیه های خود تکرار کنند. لاریجانی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: مجلس شورای اسلامی به رئیسجمهور آمریکا، نخست وزیر انگلیس، صدر اعظم آلمان و رئیس جمهور فرانسه اخطار می دهد در امور داخلی ایران دخالت نکنند و کاری انجام ندهند تا ایران مجبور شود پاسخ آنها را در میادین دیگر بدهد. وی از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، خواست بررسی تجدیدنظر در روابط با این کشورها را در دستور کارخود قرار دهد.
       نمایندگان مجلس با صدور بیانیه ای تاکید کردندحساب معترضین را از اغتشاشگران جدا می دانیم
        نمایندگان مجلس با صدور بیانیه ای پایبندی خود را در اجرا و پیگیری تمامی مواضع حکیمانه مقام معظم رهبری در نماز جمعه اعلام کردند. به گزارش ایسنا، در متن این بیانیه که از سوی محمد دهقان عضو هیئت رئیسه مجلس در پایان جلسه دیروز مجلس قرائت شدآمده است: ما نمایندگان مجلس ضمن اعلام تبریک مجدد در خلق حماسه 22 خرداد ماه توسط ملت ایران اسلامی از بیانات به موقع، جامع، راهگشا و مدبرانه حضرتعالی در خطبه های دشمن شکن نماز جمعه این هفته که آن هم در حد خود عظیم ترین حضور نمازگزاران در تاریخ انقلاب را رقم زد، خاضعانه تشکر می کنیم. نمایندگان مجلس همچنین به فصل الخطاب بودن قانون، پرهیز از ارائه تشنج و زورآزمایی خیابانی، حفظ و بزرگداشت حماسه عظیم 22خرداد و دفاع جانانه از عملکرد تمامی 30 سال گذشته انقلاب در این بیانیه اشاره کرده و به دست اندرکاران انتخابات مبنی بر باز گذاشتن راه رسیدگی به اعتراضات قانونی توصیه کرده و آن را از اهم مواردی دانستند که مسئولان نظام جمهوری اسلامی باید برای آرام بخشی جامعه به آن ملزم باشند. نمایندگان مجلس در ادامه بیانیه خود عنوان کردند: ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی حساب معترضین معتقد به چارچوب قانونی را از قانون شکنان و اغتشاش گران جدا می دانیم و از مسئولان امنیتی و انتظامی در جلوگیری از اغتشاشات حمایت می کنیم. از سردمداران هم خواهانیم که اعتراضات خود و طرفداران شان را به سمت مجاری قانونی هدایت نمایند و تلاش کنند که درپوشش دفاع از حقوق ملت با بیگانگان همنوا نشوند. در ادامه آمده است: متاسفانه عدم تبعیت از قانون شرایطی را در کشور ایجاد کرده است که بیگانگان به ویژه کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس به خود اجازه دخالت در امور داخلی کشورمان را بدهند که این در نزد ملت ایران گناهی نابخشودنی است. در پایان این بیانیه آمده است: ما نمایندگان مجلس ضمن آرزوی توفیقات روز افزون برای مقام معظم رهبری در راهبری امت بزرگ اسلامی در ظل توجهات حضرت ولی عصر (عج) پایبندی خود را در اجرا و پیگیری تمامی مواضع حکیمانه حضرتعالی اعلام می داریم

 

کشته و زخمی شدن 100 نفر در اغتشاشات شنبه شب تهران

روزنامه دنیای اقتصاد  صفحه 2 

    خبرگزاری فارس نوشت: شنبه شب 10 نفر از هموطنانمان توسط تروریست های مسلح به سلاح گرم در تهران کشته شدند. براساس گزارش این خبرگزاری در اغتشاشات شنبه شب تهران که تحت عنوان حامیان موسوی انجام شد تعدادی از عناصر تروریست با استفاده از سلاح گرم، 10 نفر را کشته و 100 نفر را مجروح و مصدوم کردند. رادان جانشین فرمانده نیروی انتظامی اعلام کرد که پلیس در اغتشاشات شنبه شب از سلاح گرم استفاده نکرده است.

 

آیت الله جنتی: سخنان رهبر معظم انقلاب فتنه ها را خاموش کرد

روزنامه ایران  صفحه 2

   دبیر شورای نگهبان در نامه ای به رهبر معظم انقلاب با اشاره به‏ بیانات معظم له در خطبه های نمازجمعه این هفته تهران تصریح کرد: در طول سی‏ سال گذشته هرگاه دشمنان اسلام خواستند آتشی برافروزند و آسیبی به این‏ انقلاب برسانند، ناکام ماندند.
    در نامه آیت الله‏ احمد جنتی آمده است:‏ انتخابات اخیر، جلوه دیگری از عنایات الهی بود که‏ با گذشت سه دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، مردم عظیم الشان ما با حضور بی سابقه در سرصندوق ها ، آرای
    ۴۰ میلیونی خود را به صندوق ریختند، ندای‏ رهبر عزیزشان را لبیک گفتند و همه را مبهوت کردند.
    در این نامه تصریح شد است: بحمدالله آگاهی این مردم هوشیار و سخنان‏ حیاتبخش و دشمن شکنانه رهبر عزیز در خطبه جمعه با حضور میلیونی‏ نمازگزاران که همه دل ها را شاد کرد و قلب ها را سکینه و آرامش بخشید،‏ فتنه ها را خاموش و توطئه ها را خنثی ساخت و نقش رهبری را در حراست از‏ انقلاب و حمایت از مردم شریف به نمایش گذاشت. در پایان نامه آمده است: شورای نگهبان بر حسب ارشادات حضرتعالی آمادگی ‏ کامل دارد بر حسب وظیفه قانونی خود به دقت در فرصت قانونی به شکایات‏ واصله رسیدگی و اعلام نتیجه نماید، امیدواریم نتایج نهایی مورد رضایت‏ خداوند متعال، مقام معظم رهبری و مردم عظیم الشان ایران قرار گیرد.
    دیدار جمعی از اعضای شورای نگهبان با مراجع جمعی از اعضای شورای نگهبان روز گذشته در قم با علما و مراجع تقلید دیدار کردند. عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان با اعلام این خبر، با اشاره به جایگاه رفیع مراجع عظام تقلید در نظام جمهوری اسلامی گفت: با آیات عظام صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی و جوادی آملی، دیدار داشتیم و گزارشی از روند نظارت بر انتخابات را به این مراجع تقدیم کردیم 

 

مرتضی الویری تشریح کرد

روزنامه اعتماد صفحه 1 

دلایل عدم حضور کروبی در شورای نگهبان

  شالوده اعتراض ستاد انتخاباتی کروبی را این نکته شکل می داد که ارقامی که توسط وزارت کشور و بدون حضور نمایندگان کاندیداها مبنای تجمیع آرا قرار گرفته است، با اعداد و ارقام صندوق ها مغایرت دارد
    گروه سیاسی: «مرتضی الویری» مشاور ارشد مهدی کروبی برخی دلایل عدم حضور کروبی در جلسه مشترک کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری با شورای نگهبان را تشریح کرد.به گزارش ایلنا وی که به نمایندگی از کروبی در جلسه نمایندگان کاندیداها با مقام معظم رهبری شرکت کرده بود، گفت: در آن جلسه نمایندگان کروبی و موسوی جمع بندی مستندات و دلایل خویش برای ابطال انتخابات را ارائه کردند و در نامه یی به امضای کروبی که برای شورای نگهبان ارسال شد، دلایل این درخواست تشریح شد. الویری افزود: شالوده اعتراض ستاد انتخاباتی کروبی به نتایج انتخابات را این نکته شکل می داد که اعداد و ارقامی که توسط وزارت کشور و بدون حضور نمایندگان کاندیداها، مبنای تجمیع آرا قرار گرفته است، با اعداد و ارقام صندوق ها مغایرت دارد و به همین دلیل درخواست شد اطلاعات صندوق ها به تفکیک در اختیار ستادهای کاندیداها قرار گیرد.وی گفت: به این درخواست توجهی نشد و حتی زمانی که وزیر کشور هم اعلام کرد اطلاعات را در اختیار کاندیداها قرار می دهیم، ما باز هم درخواست کردیم ولی گفته های وزیر کشور عملی نشد و پاسخی به ما ندادند. وی افزود: در نهایت زمانی وزارت کشور اطلاعات صندوق ها را آن هم به صورت قطره یی از طریق سایت وزارت کشور منتشر کرد که مهلت قانونی نمایندگان برای شکایت به شورای نگهبان به پایان رسیده بود و عملاً کاندیداها را از جامع کردن شکایت شان ناتوان ساخت. الویری خاطرنشان کرد: این اقدام در حالی صورت گرفت که صبح روز انتخابات، اطلاعات صندوق ها در وزارت کشور موجود بود و ستاد انتخابات قادر بود آن را در اختیار کاندیداها قرار دهد، نه اینکه پس از هشت روز فقط اطلاعات 13 استان را از طریق سایت وزارت کشور اعلام کند. وی افزود: این مساله به شدت مورد اعتراض محسن رضایی نیز هست و وقتی کاندیداها را از بدیهی ترین اطلاعات درخواستی محروم می کنند، چگونه می توان به حسن نیت خوشبین بود. الویری ناامیدی از رسیدگی عادلانه به شکایات مطرح شده را یکی دیگر از دلایل عدم حضور کروبی در شورای نگهبان دانست و افزود: بین عمل و گفته های مسوولان تعارض جدی وجود دارد و همین امر فضا را ناامیدانه می سازد. وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تصریح قانون اساسی مبنی بر آزاد بودن اجتماعات آرام و مدنی افزود: افراد و مسوولان که دنبال بازگشت آرامش به فضای سیاسی و اجتماعی هستند، باید بدانند که اجتماعات و گردهمایی های مردمی می تواند یک سوپاپ اطمینان باشد. مردم اگر احساس کنند حرف شان شنیده می شود و جایی هست که حرف دل شان را بزنند، اجتماع می کنند و به طور قانونی اعتراض خویش را بیان می کنند.

 

بازداشت پنج عضو خانواده هاشمی

روزنامه دنیای اقتصاد  صفحه 2 

    سایت شبکه ایران وابسته به دولت دیروز اعلام کرد که 5 تن از اعضای خانواده هاشمی رفسنجانی دستگیر شدند.
    پنج تن از اعضای خانواده اکبر هاشمی رفسنجانی که در بین آنها فائزه هاشمی نیز به چشم می خورد، شب شنبه توسط ماموران امنیتی شناسایی و با حکم مرجع قضایی دستگیر شدند. فائزه هاشمی، دختر وی، همسر حسین مرعشی، دختر مرعشی و خواهر زن وی از جمله دستگیر شدگان هستند.شبکه ایران نوشت: این پنج نفر روز شنبه در تجمعات غیرقانونی خیابان آزادی در حال تحریک و تشویق اغتشاش گران بودند.گفته می شود، یکی دیگر از فرزندان هاشمی رفسنجانی نیز روز شنبه در نا آرامی های میدان توحید حضور داشته که پس از شناسایی بلافاصله از محل رفته است. التبه خبرگزاری فارس در خبری متفاوت اعلام کرد که بازداشت این 5 نفر به منظور پیشگیری از حملات تروریستی احتمالی به آنان بوده است و این 5 نفر به یک مرکز نظامی منتقل شدند و تحت نظارت قرار گرفتند.
    درباره آزادی یا تداوم بازداشت 5 نفر یاد شده خبر جدیدی منتشر نشده است.

 


    

 

/ 0 نظر / 13 بازدید