اموال منقول و غیرمنقول دانشگاه آزاد اسلامی وقف شد

روزنامه اعتماد صفحه 1 

اعضای جدید هیات موسس انتخاب شدند

  دیروز اعلام شد کلیه دارایی های منقول و غیرمنقول دانشگاه آزاد اسلامی به وقف درآمده است. بر اساس بیانیه هیات موسس این دانشگاه 357 واحد دانشگاهی و مرکز آموزشی در داخل کشور و واحدهای برون مرزی دانشگاه آزاد در لبنان، امارات، انگلستان، تانزانیا و ارمنستان و سایر مستملکات دانشگاه شامل وقف شده است. همچنین برای این دانشگاه هیات موسس جدیدی انتخاب شده است که بر این نهاد عظیم علمی و فرهنگی نظارت خواهند کرد. اعضای هیات موسس جدید عبارتند از: 1- آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی 2- دکتر عبدالله جاسبی 3- مهندس میرحسین موسوی 4- آیت الله عبدالکریم موسوی اردبیلی 5- حجت الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی 6- دکتر ابراهیم حسن حبیبی 7- حجت الاسلام والمسلمین دکتر محسن قمی 8- دکتر علی اکبر ولایتی 9- دکتر حمید میرزاده، با هدف جاویدان ساختن این سرمایه عظیم در خدمت دانش و فرهنگ در جهان اسلام تدبیر جدیدی اندیشیدند. با بررسی همه جانبه کارشناسان و با توجه به تعالیم حیات بخش اسلام استفاده از ظرفیت نهاد مقدس وقف بهترین گزینه برای حراست از این سرمایه در مسیر اصلی خود تشخیص داده شد. با استعانت از الطاف الهی و پس از استیذان از مقام معظم رهبری و دریافت نظر موافق معظم له و با مشورت با حقوقدانان و صاحب نظران طی یک سال گذشته با صرف اوقات فراوان و بررسی های حقوقی و کارشناسی پس از تهیه و تصویب وقفنامه یی جامع، در شامگاه پنجم ماه مبارک رمضان سال 1430 هجری شمسی مطابق با چهارم شهریورماه 1388 به اتفاق آرا و با توجه به مفاد اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان هیات موسس و واقف و با انشا و امضای صیغه شرعی، کلیه اموال غیرمنقول اعم از مشاع یا مفروز و دارایی های منقول با دوام، حقوق، امتیازات، سهام و تمامی اجزا، توابع و متعلقات مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی شامل کلیه واحدها، مراکز، سازمان سماء و سایر موسسات وابسته موجود در کشور جمهوری اسلامی ایران و سایر کشورها را که فهرست و مشخصات آنها ضمیمه وقفنامه خواهد شد، وقف شرعی موبد عام و حبس مخلد اسلامی نمودند تا از رقبات و درآمد حاصله از آنها برابر مفاد مندرج در این وقفنامه استفاده و یا به مصرف برسد.

 

استاد شفیعی کدکنی از ایران رفت

روزنامه اعتماد صفحه 1

نویسنده : ایمان پاکنهاد 

 شفیعی کدکنی سرودن شعر را از جوانی به شیوه کلاسیک آغاز کرد ولی پس از چندی به سوی سبک نو مشهور به نیما یوشیج روی آورد. آثار شفیعی را می توان به دو گروه انتقادی و مجموعه اشعار خود وی تقسیم کرد
  محمدرضا شفیعی کدکنی شاعر و استاد ادبیات فارسی پنجشنبه یی که گذشت، صندلی چندین ساله خود در مقام استادی دانشگاه تهران را خالی گذاشت و به ایالات متحده رفت تا در تجربتی تازه پشت میزی در دانشگاه پرینستون ایالت نیوجرسی نشیند و دانشجویان دیاری دیگر را از دانش خود بهره مند کند. هجدهم شهریور که فرا رسد کدکنی هم 70 ساله می شود. پنجشنبه یی که گذشت کدکنی شاعر سفر را بر قرار برگزید. پنجشنبه یی که گذشت کدکنی شاعر در سکوتی خودخواسته یا ناخواسته از ایران رفت. گفت برای فرصت مطالعاتی یک ساله به نیوجرسی می رود تا به دانشجویان امریکایی درس بدهد. او می دانست که در سالی که گذشت حکم بازنشستگی سه استاد همکارش، رضا داوری اردکانی، ابراهیم باستانی پاریزی و علی شیخ الاسلامی صادر شد. او شنیده بود. همه شنیده بودیم که حکم بازنشستگی برخی دیگر از اعضای هیات علمی دانشکده مثل کریم مجتهدی، محسن جهانگیری، غلامحسین ابراهیمی دینانی و خودش نیز در آینده نزدیک صادر خواهد شد. هیچ کس در مقامی رسمی و دولتی این خبر را تایید نکرده بود اما کدکنی شاعر پیشگیری را برگزید که می دانست دیری است درمان، هزینه های فراوانی در پی دارد. پنجشنبه یی که گذشت، شاعر بزرگ در انزوا رفت و در آینده صندلی خالی شاعر، بیشتر از پیش به چشم ها خواهد آمد. مثل دیگر صندلی هایی که در چند سال گذشته خالی شدند اما کسی جایشان ننشست و پر نشد. فعلاً باید به آخرین اثر او در کتابفروشی ها بسنده کرد که البته شاید در آینده یی نزدیک تر از تصور دیگر اثری از آن نباشد. «غزلیات شمس» با تصحیح کدکنی فعلاً در کتابفروشی ها یافت می شود. ویکی پدیا دانشنامه معتبر دنیای مجازی درباره شفیعی کدکنی چنین نوشته: «در سال 1318 در بخش کدکن شهرستان تربت حیدریه در استان خراسان رضوی چشم به جهان گشود. دوره های دبستان و دبیرستان را در مشهد گذراند و چندی نیز به فراگیری زبان و ادبیات عرب، فقه، کلام و اصول سپری کرد. او مدرک کارشناسی خود را در رشته زبان و ادبیات پارسی از دانشگاه فردوسی و مدرک دکترا را نیز در همین رشته از دانشگاه تهران گرفت. او از دوستان نزدیک مهدی اخوان ثالث شاعر خراسانی است و دلبستگی خود را به اشعار او پنهان نمی کرد. او سرودن شعر را از جوانی به شیوه کلاسیک آغاز کرد ولی پس از چندی به سوی سبک نو مشهور به نیما یوشیج روی آورد. آثار شفیعی را می توان به دو گروه انتقادی و مجموعه اشعار خود وی تقسیم کرد. آثار انتقادی این نویسنده شامل تصحیح آثار کلاسیک فارسی و نگارش مقالاتی در حوزه نظریه ادبی می شود که بخشی از آنها در زیر آورده شده اند. در میان آثار نظری شفیعی کدکنی کتاب موسیقی شعر جایگاهی ویژه دارد و در میان مجموعه اشعار در کوچه باغ های نیشابور آوازه بیشتری دارد.»هشت مجموعه شعر و بیش از 20 کتاب تالیف، ترجمه و تصحیح در کنار سال ها تدریس در بالاترین کرسی دانشگاهی از کدکنی، شخصیتی ساخته که دانشگاهی مثل آکسفورد انگلیس پیشنهاد ریاست دانشکده ادبیات فارسی اش را به او می دهد و او رد می کند.

 

هله هوله با طعم مواد مخدر

روزنامه ایران  صفحه 9 

   چندی است آدامس هایی که آلوده به یک نوع ماده مخدر جدید است با نامهای گوناگون از جمله «ملوان زبل» و با ظاهری کاملاً متفاوت وارد ایران شده و سلامت جوانان و نوجوانان را تهدید می کند.
    این ماده، متشکل از آرسنیک، ناس و مواد شیمیایی گوناگون بوده و تحت پوشش آدامس، پاستیل و پودر به عنوان خوشبوکننده دهان و با طعم عموماً نعنایی در بسته های آلومینیومی و با تصاویر جذاب رنگی عرضه می شود.
    این ماده مخدر در قالب های فانتزی و لوکس با نام هایی چون ملوان زبل و اسفناج، ارائه می شود که ظاهر شیک و بسته بندی فریبنده آن می تواند عاملی برای جذب کودکان و نوجوانان باشد.
    این در حالی است که وقتی سرو کله موادی مانند اکس، قرص شادی، فراری، میتسوبیشی، گشنیز، صلیب، تویوتا، سان و عشق و آتش و ... توی بساط موادفروش های شمال شهر پیدا شد، هیچ آژیر خطری به صدا درنیامد و این بار اما آدامس ها و خوشبوکننده ها ترکیبی شبیه موادمخدر دارند. مخدری که مرزنشینان شرق کشور و خراسانی ها به واسطه همسایگانی چون افغانستان، پاکستان و هند آن را خوب می شناسند. دوست صمیمی دندان های کثیف و جرم گرفته...
        آثار سوء آدامس مخدر
     یک کارشناس ترک اعتیاد در این باره می گوید: در حالت کلی به تازگی گروه جدیدی از مواد اعتیادآور و مواد محرک به اشکال گوناگون از جمله قرص، آدامس، پودر، نوشابه و ... عرضه می گردد.
    اما از آنجا که بعضی از این مواد از نظر قانون غیرمجاز بودن آن معلوم نیست برخورد قانونی با آن نیز کاملاً مشخص نیست.
    این متخصص اعصاب و روان می افزاید: از نظر شیمیایی سردسته موادمحرک فعلی آمفتامین ها هستند که تحت عنوان اکستیسی و قرص شادی، داروی عشق و ... ارائه می گردد و سایر مواد مثل کافئین، لندرین، MDA، PMA، DXM، PCP، SPEED، KETAMIN، COCAINE، MESCAJINE، NITRITES، GHB، KHAT، احتمال دارد به عنوان محرک و ناخالصی به همراه اکستیسی به افراد عرضه شود که همگی این مواد خطرناک و دارای عوارض جدی است.
    وی می افزاید: هر چند افراد به بهانه ایجاد احساس خشنودی و نشاط و صمیمیت افراطی استفاده می کنند اما به دلیل تاثیر سوء بر سیستم اعصاب از طریق ایجاد اشکال در سیستم سروتونین و دوپامین مغز به صورت موقت و دائم عوارض خطرناکی ایجاد می کند.
    وی یادآور می شود: این محرک ها بازار جدید و پرسود مافیای موادمخدر دنیا هستند و بازار اصلی آن اروپا و امریکاست و بیش از 8 میلیون نفر در جهان از این ماده استفاده کرده اند که بیش از نیمی از آنان در امریکا هستند و میزان سودآوری آن از سایر مواد مخدر بیشتر است.
    این متخصص روانپزشکی در خصوص عوارض سوء استفاده از این گونه مواد می گوید: متاسفانه بسیاری از جوانان عوارض این مواد را نمی دانند و گاهی حتی به عنوان ویتامین و خوشبو کننده دهان به فروش می رسد. اما عوارض آن شامل غیرارادی شدن اعمال و احساسات، گرفتگی عضلات، افزایش ضربان قلب و فشارخون، بی قراری و اضطراب، لرزش، افزایش دمای بدن، از دست رفتن آب بدن، افزایش استعداد ابتلابه بیماری های قلبی و مغزی و حملات این بیماری ها، اختلال حافظه و افسردگی، سردرد و عدم تعادل و نارسایی کبد و کلیه می باشد و مسمومیت مصرف آن منجر به از دست دادن آب بدن، کما و مرگ می گردد بخصوص وقتی با الکل نیز مصرف شود این خطر افزایش می یابد.
    دکتر محمدباقر صابری زفرقندی می گوید: این نوع آدامس ها در واقع یک نوع تنباکوی جویدنی است که با مواد دیگری از جمله آهک، پان و ... ترکیب و مصرف آنها موجب بروز ضایعات شدید دهان و دندان و لثه می شود.
    این مقام مسئول می  افزاید: از آنجایی که این گونه مواد به صورت آدامس و تنقلات خوراکی توزیع می شود علاوه بر جوانان، کودکان و نوجوانان نیز در معرض خطر هستند.
    دکتر صابری در خصوص راه های تشخیص این نوع مواد از سایر تنقلات خوراکی و آدامس های مجاز می گوید: متاسفانه تشخیص این مواد برای افراد عادی به سادگی امکانپذیر نیست.
    وی می افزاید: درواقع هم فروشنده و هم خریدار آدامس ها و تنقلات مجاز باید دقت لازم را داشته باشند و صرف خارجی بودن آدامس به آن اطمینان نکنند. دکتر صابری خاطرنشان می کند: افرادی که قصد خرید آدامس های مجاز را دارند بایستی دقت کنند که آدامس و یا هر نوع تنقلات خوراکی دیگر حتماً دارای پروانه بهداشت باشد. وی در پاسخ به این سوال که متولی اصلی نظارت بر توزیع این گونه مواد چه ارگان هایی هستند، می گوید: از آنجایی که این نوع مواد در قالب تنقلات خوراکی عرضه می گردد اصناف درخصوص کنترل و نظارت نقش ویژه ای دارند ضمن این که ستاد مبارزه با موادمخدر نیز بایستی به طور جدی عرضه و توزیع این گونه مواد را دنبال کند.
    وی می افزاید: البته بهترین ابزار کنترل و جلوگیری از عرضه این مواد مردم هستند و شهروندان می توانند در صورت مشاهده عرضه این گونه مواد مراتب را به وزارت بهداشت، اصناف و ستاد مبارزه با موادمخدر اطلاع دهند.
      تحفه پاکستان
      اما همانگونه که اشاره شد شاید یکی از مهمترین نهادهای متولی در خصوص نظارت بر توزیع و عرضه این گونه مواد ستاد مبارزه با موادمخدر باشد، بنابراین به سراغ مسئولان این ستاد رفته و موضوع را با آنها نیز در میان می گذاریم. مدیرکل امور درمان، بازتوانی و حرفه آموزی ستاد مبارزه با موادمخدر کشور در این باره به ما می گوید: این نوع مواد در واقع در کشور پاکستان تولید و از طریق مرزهای شرقی وارد کشور می شود.
    دکتر سعید صفائیان می افزاید: از آنجایی که ورود این گونه مواد به صورت منسجم صورت نمی گیرد تاکنون گزارشی رسمی در خصوص کشفیات این گونه مواد نداشته ایم.
    وی می افزاید: متاسفانه این گونه مواد ظاهر شناسایی ندارند و به محض اطلاع و آشنایی ماموران و کارشناسان ما با ظاهر و شکل و بسته بندی این مواد، در آن سوی مرزها بلافاصله شکل و ظاهر مواد را تغییر می دهند بنابراین تشخیص این مواد براساس شکل و ظاهر در مرزها کار دشواری است.
    وی خاطرنشان می کند: البته در حال حاضر آمادگی کامل برای ارائه خدمات پزشکی و روانپزشکی در خصوص مبتلایان به مصرف این گونه مواد را داریم و پزشکانی نیز در این باره آموزش های لازم را دیده اند.
    دکتر صفائیان می افزاید: توصیه ما به خانواده ها این است که بیشتر مراقب نوجوانان و جوانان خود باشند. زیرا برخی از جوانان به اشتباه فکر می کنند این نوع مواد می تواند شادی بخش باشد بنابراین برای رهایی از افسردگی و فرار از مشکلات روحی و اجتماعی به مصرف این مواد روی می آورند.
    مدیرکل امور درمانی، بازتوانی و حرفه آموزی ستاد مبارزه با موادمخدر همچنین با هشدار نسبت به عوارض سوء مصرف این گونه مواد می گوید: متاسفانه مصرف این گونه مواد توهم زاست و در درازمدت می تواند مشکلات روحی و روانی برای فرد مصرف کننده داشته باشد.
    قیمت های نازل
      اما بد نیست بدانید این آدامس ها و خوشبوکننده های دهان که با قیمتی بین 50 تا 300 تومان به فروش می رسد درواقع همان ناس کثیف است که لباس خوش تیپی به تنش کرده اند و جزو خوشبوکننده های دهان به شمار می آید.
    برای تهیه آدامس ها و پاستیل های پان، دانه های قرمز و درشت درخت تبل را در برگ درخت پیچیده و با تنباکو، آهک، خاکستر، ادویه جات معطر، ساخارین و مقدار زیادی اسانس و افزودنی های غیرمجاز دیگر مخلوط می کنند. تحقیقاتی که روی آدامس ها و خوشبوکننده های دهان پان در سیستان و بلوچستان انجام شده نشان می دهد در 11نوع از آنها مقداری هم موادمخدر دیگر اضافه شده است. همچنین در برخی از نمونه ها نیز آرسنیک، کربنات منیزیم و سرب مشاهده شده است. دلیلی که مصرف کنندگان پان را به سمت آن می کشد احساس گرمی، سرخوشی موقت، سبکی سر، گیجی و شادی کاذبی است که پس از مصرف آن دست می دهد اما این ماده توهم زا آنقدر ویران کننده است که مضراتش را نمی شود شمرد.
    پان پراگ که حالابه صورت آدامس (جویدنی) و پاستیل (مکیدنی) وارد کشور می شود به لثه ها آسیب شدید می رساند چراکه نیکوتین آن به سرعت از طریق مخاط دهان جذب شده و باعث بدرنگی دندان ها می شود. علاوه بر آن مصرف این ماده زمینه ساز بروز سرطان های دهان، حنجره و لثه می شود. آمارها نشان می دهد کشور هندوستان به دلیل مصرف زیاد از این ماده، مقام دوم سرطان دهان را در دنیا دارد. اما این تمام ماجرا نیست. پان پراگ علاوه بر اینها بر روی دستگاه تنفسی و قلب و عروق مصرف کننده تاثیر سوء دارد و با جذب شدن توسط بزاق دهان سلول های مغزی فرد را هم مورد آسیب قرار می دهد. اما مهمترین هراسی که از این ماده وجود دارد وابستگی است که این ماده به مخدرهای سنگین تر و قویتر ایجاد می کند. پان همان کاری را می کند که اکس یا حتی سیگار انجام می دهند؛ معرفی مصرف کننده به دنیای مخدرهای قویتر اما میلیون ها بار وحشتناک تر. دلیلش هم این است که اگر اکس و سیگار از دوران جوانی و نوجوانی، افراد را آلوده می کنند پان پراگ که به عنوان خوشبوکننده دهان یا آدامس با طعم نعنا وارد بازار شده، حتی کودکان دبستانی و خردسال را هم به حفره بزرگ اعتیاد می کشاند و آنها را به سمت وابستگی و اعتیاد به موادمخدر قویتر راهنمایی می کند.
    
    

 

/ 0 نظر / 15 بازدید