افشای نقش تخریبی مهدی هاشمی و جاسبی متهمان کودتای مخملی در چهارمین جلسه دادگاه بیان کردند

 روزنامه ایران  صفحه 1 

نماینده دادستان خواستار انحلال حزب مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب شد

       حمزه کرمی، عضو حزب کارگزاران و مدیر سایت جمهوریت: گرداننده واقعی سایت مهدی هاشمی رفسنجانی است. جاسبی به بنده گفت که باید هر کاری انجام دهیم تا هر کسی به غیر از احمدی نژاد رئیس جمهور شود
      مهدی هاشمی معتقد بود که انتخابات در ایران با پول بیت المال برگزار می شود و اعتقادی به هزینه شخصی برای انتخابات نداشت
      حجاریان: من در انتخابات با ارائه تحلیل های ناصواب مرتکب خطاهای سهمگین شده ام که از آنها تبری می جویم و از ملت عزیز ایران عذرخواهی و از حزب مشارکت استعفا می کنم
      آقایی، عضو مرکزیت حزب کارگزاران: با اظهار نظرهای موسوی، خاتمی و محتشمی پور آتش بیار معرکه بودیم       سعید شریعتی، عضو مرکزیت حزب مشارکت: تندروترین مخالفان نظام با موسوی همراهی کردند
     میردامادی، دبیرکل حزب مشارکت: قرار شد انقلاب مخملی را در ایران بومی کنیم
    
    چهارمین جلسه دادگاه متهمین به کودتای مخملین روز گذشته با حضور چهره های سیاسی و رسانه ای برگزار شد. در بخشی از این جلسه به اتهامات حمزه کرمی و مسعود باستانی از نزدیکان مهدی هاشمی رفسنجانی که هر دو کارمند دانشگاه آزاد هستند، پرداخته شد.
    دادستان در کیفرخواست اختصاصی برای هر یک از این افراد اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت عمومی، فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی، اخلال در نظم عمومی، نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، تهیه و توزیع و پخش شبنامه را از اتهامات این دو نفر برشمرد.
    همچنین حمزه کرمی متهم به اختلاس از سازمان بهینه سازی با سندسازی بالغ بر 3 میلیارد ریال و باستانی متهم به جاسوسی و ارسال خبر و اطلاعات خلاف واقع به خارج و اخذ وجه از سایت های ضد انقلاب به صورت متوالی طی چهار سال شدند.
    همچنین وزارت اطلاعات گزارش ها و تحقیقات وسیعی درباره پرونده این دو متهم داشته است. پس از قرائت کیفرخواست اختصاصی کرمی وی در جایگاه قرار گرفت و با اشاره به فعالیت سایت جمهوریت گفت: با توجه به این که اینجانب مدیر اسمی سایت جمهوریت بودم و در واقع مدیر رسمی این سایت مهدی هاشمی بود، از دادگاه اجازه می خواهم که ابتدا مسائل مربوط به انتخابات نهم ریاست جمهوری را توضیح بدهم.
    وی افزود: اظهارات بنده نه به دلیل فشار و نه به دلیل اعمال نظر کسی است، چنانچه همین شبهه را درخصوص اظهارات جلسات اخیر برخی متهمان نیز وارد کردند.
    این متهم بازداشت شده در جریان حوادث اخیر تصریح کرد: از سال 82 به توصیه محمد هاشمی رفسنجانی به سازمان بهینه سازی مصرف سوخت رفتم. وقتی وارد آن سازمان شده و شروع به کار کردم، در خلال کار متوجه قصد حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات دور نهم شدم.
    کرمی ادامه داد: باید بگویم که در سازمان بهینه سازی مصرف سوخت نیز مهدی هاشمی نقش موثری داشت. وی معتقد بود که انتخابات در ایران با پول بیت المال برگزار می شود و اعتقادی به هزینه شخصی برای انتخابات نداشت. لذا بنده با وی صحبت کردم و البته گوشزد هم کردم که استفاده از پول بیت المال در انتخابات جرم است ولی مهدی هاشمی نمی پذیرفت.
    2   میلیارد تومان از بیت المال صرف هزینه های انتخاباتی سال 84 شد
      وی خاطرنشان کرد: سازمان بهینه سازی مصرف سوخت باید در جهت کاهش و بهینه سازی مصرف سوخت کار می کرد. البته شرکت های مختلفی هم با این سازمان قرارداد داشتند که از جمله این شرکت ها، شرکتی با مدیریت امیر علی آقایاری بود که کار این شرکت نیز ساخت تیزر های تبلیغاتی و در کل تبلیغ بود. همه روسای این شرکت هایی که با سازمان بهینه سازی قرارداد داشتند، از دوستان مهدی هاشمی بودند و آمادگی گرفتن پول تحت عنوان بهینه سازی و تبلیغات انتخاباتی برای کاندیدای مد نظر مهدی هاشمی را داشتند و این شرکت ها با سندسازی های صورت گرفته، موظف شدند که کار تبلیغاتی برای مهدی هاشمی انجام بدهند.
    این متهم بازداشت شده در جریان حوادث اخیر ادامه داد: یک شرکت 500 میلیون تومان برای چاپ یک میلیون جلد کتاب پول دریافت کرده بود در حالی که تنها 25 هزار جلد کتاب شد و مابقی پول صرف تبلیغات مورد نظر مهدی هاشمی شد.
   مهدی هاشمی معتقد به پولشویی بود
        کرمی افزود: مهدی هاشمی معتقد به پولشویی بود. وی پول هایی را از سازمان بهینه سازی دریافت می کرد و آنها را مکرراً به دلار و ریال تبدیل می کرد. وقتی که دلیل این کار را از وی پرسیدیم، وی گفت که با این کار کسی نمی تواند منشا پول ها را کشف کند.
    وی اضافه کرد: با فشار مهدی هاشمی از سازمان بهینه سازی مصرف سوخت به منظور تبلیغات در دوره نهم انتخابات ریاست جمهوری برای پدرش یعنی آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی پول برداشت می شد و مهدی هاشمی پس از شکست پدرش در انتخابات، به اقدامات خود ادامه داد و مابقی پول های باقی مانده و بدهکار شده خود را نیز به شرکت هایی که برای پدرش تبلیغ می کردند، پرداخت کرد.
    این متهم دستگیر شده در جریان حوادث اخیر اظهار داشت: مهدی هاشمی به این اقدامات خود در حالی دست می زد که این پول ها باید صرف تبلیغات برای بهینه سازی مصرف سوخت صرف می شد نه تبلیغات برای پدر وی. پول هایی که وی برای تبلیغات در انتخابات دور نهم انتخابات ریاست جمهوری برای پدرش هزینه کرد، معادل 2 میلیارد تومان بود.
   جاسبی: باید هر کاری کنیم تا احمدی نژاد رئیس جمهور نشود
     کرمی در بیان مسائل رخ داده در انتخابات دهم ریاست جمهوری تاکید کرد: مهدی هاشمی با بنده صحبت کرده و گفت که ما باید برای انتخابات کار رسانه ای قوی ای را آغاز کنیم. چند روز بعد هم در جلسه ای جاسبی به بنده گفت که باید هر کاری انجام دهیم تا هر کسی به غیر از احمدی نژاد رئیس جمهور شود. از این رو ما نیز سایت جمهوریت را با مدیریت رسمی مهدی هاشمی راه اندازی کردیم، البته چند روز بعد جاسبی با تغییر نظر به ما اطلاع داد که بنده می خواهم در انتخابات بدون موضع باشم لذا دستور تعطیلی سایت جمهوریت را صادر کرد ولی با فشارهای هاشمی این سایت به کار خود همچنان ادامه داد.
    وی افزود: سایت جمهوریت ابتدا قرار بود از کاندیدایی در انتخابات حمایت و نسبت به دولت نهم نیز نقدهایی داشته باشد ولی با فشارهای مهدی هاشمی، این سایت تبدیل به سایت تضعیف کننده سازمان های نظامی از جمله بسیج و سپاه و سازمان های دولتی شد و حتی این سایت خدمات دولت را نیز پولپاشی معرفی می کرد و کار به جایی کشید که این سایت بر خلاف واقعیت، شبهه تقلب در انتخابات را تلقین کرد.
     مهدی هاشمی علیه بسیج مطلب می داد
     این متهم دستگیر شده در جریان حوادث اخیر خاطرنشان کرد: مهدی هاشمی حتی مطالب تندتری را برای انتشار به سایت جمهوریت ارائه می داد که از جمله مطالب می توان به گزارشی که 2 روز قبل از انتخابات توسط وی به ما داده شده، اشاره کنم که در این گزارش فرمانده بسیج متهم به تخریب و تضعیف میرحسین موسوی شده بود، البته ما این گزارش را هرگز منتشر نکردیم.
    کرمی در ادامه تاکید کرد: در روزهای آخر هم برخی پرسنل سایت با چاپ شبنامه در ستادهای میرحسین موسوی و توزیع آنها، به تضعیف دولت و نظام می پرداختند و بنده متاسفم که توسط افرادی مورد سوء استفاده قرار گرفته ام.
    وی ادامه داد: سیاسیون ما قاعده بازی را بلد نیستند، اطرافیان کاندیداها با پول بیت المال قصد رئیس جمهور کردن کاندیدایی را داشتند. حتی آنها این اقدام خود را به قیمت بدبخت کردن زیرمجموعه خود نیز انجام می دهند؛ همان کاری که با ما در سازمان بهینه سازی مصرف سوخت شد. در حالی که همه می دانستند استفاده از بیت المال جرم است.
     320     میلیون تومان از مهدی هاشمی دریافت کردم
     این متهم دستگیر شده در جریان حوادث اخیر افزود: موسوی و ستاد وی پس از انتخابات و اعلام نتایج، اقدام به عدم پذیرش رای مردم کردند که باید بگویم این اقدام موسوی هیچ تناسبی با شعارهای وی نداشت. کشاندن مردم به خیابان ها امری خلاف قانون و مقررات کشور بود که باعث مخدوش شدن چهره نظام نیز شد.
    کرمی در دفاع از اتهامات مطرح شده درخصوص خود گفت: بنده خود را مصداق اتهامات وارده نمی دانم چرا که سایت جمهوریت مدیرمسئول داشته و طبق قانون هم باید مدیر مسئول این سایت پاسخگوی تخلفات آن باشد و شبنامه را هم مجموعه سایت دنبال می کرد و بنده در توزیع این شبنامه ها نیز اقدامی انجام ندادم.
    وی در پایان ضمن عذرخواهی، از دادگاه تقاضای عفو کرد.
    پس از پایان دفاعیات حمزه کرمی، قاضی صلواتی خطاب به وی گفت: با توجه به پایان رسیدگی ها، آخرین دفاعیات خود را بیان کنید.
    کرمی هم در پایان اظهار داشت: بنده مصداق این مسائل مطروحه در کیفرخواست نبودم چرا که سایت مدیر مسئول دارد، اگر چه سایت جمهوریت تندروی داشت ولی بنده با این تندروی ها مخالفت داشتم منتهی کسی به حرف ما گوش نمی داد.
    وی در پاسخ به سوال قاضی دادگاه در باره این که در سازمان بهینه سازی مصرف سوخت چقدر وجه از مهدی هاشمی دریافت کردید، گفت: فقط به خود من 320 میلیون تومان پول دادند که البته حاضرم بخشی از آنها را که در اختیارم هست، بازگردانم ولی بخش دیگر را بین پرسنل توزیع کردم.
    اظهارات مسعود باستانی
      پس از کرمی مسعود باستانی در جایگاه متهم قرار گرفت و اظهار داشت: بنده به مدت 10 سال در کار حرفه ای خبرنگاری در داخل کشور مشغول بودم و در دوران گذشته از نظر فکری گرایشات چپ مارکسیستی داشتم.
    باستانی با اشاره به همکاری خود با رسانه ها و روزنامه های اصلاح طلب این همکاری را موجب استحاله فکری خود و نیز شکسته شدن قبح همکاری با رسانه های بیگانه برشمرد.
    وی در ادامه به همکاری و ارتباط خود با سایت ها و شبکه های ضد انقلاب اشاره کرد و گفت که با رادیو فردا، سایت ضد انقلابی روز آنلاین، هفته نامه شهرگان و نیز رادیو چکاوک ارتباط داشته ام که در خصوص وضعیت کشور سیاه نمایی علیه نظام و نیز اخباری از وضعیت زندان ها و برجسته سازی مسائل سیاسی گزارشاتی به این رسانه ها ارائه کردم.
    وی به اخذ وجه نقدی از سوی رسانه های بیگانه توسط یک صرافی در تهران که ماهیانه به وی ارائه می کردند اعتراف کرد و گفت: چندی پیش فردی به نام شمیرانی گرداننده یکی از رسانه های ضد انقلاب در کانادا از من خواست تا از وضعیت سندیکاهای کارگری ایران گزارشی تهیه کنم و در ازای مبلغ 400 دلار کانادا آنرا به این رسانه ها ارائه دهم که من با ارسال این گزارشات به خارج موجب تبلیغ علیه نظام شدم. سایت جمهوریت زیر نظر مهدی هاشمی بود.
    باستانی با اشاره به سابقه فعالیت خود با سایت جمهوریت که مکرراً وی گرداننده اصلی این سایت را مهدی هاشمی رفسنجانی اعلام می کرد گفت: سایت جمهوریت زیر نظر مهدی هاشمی رفسنجانی اداره می شد و من به عنوان عضو شورای سردبیری شیفت بعدازظهر زیر نظر افرادی چون کرمی و نوربخش کار می کردم.
    این متهم به کودتای مخملی و اغتشاشات اخیر تهران با اشاره به محورهایی که از سوی مهدی هاشمی رفسنجانی مدیریت کلان سایت جمهوریت به آنها ارائه می شد گفت: حمله به عملکرد 4 ساله دولت و تضعیف نهادهای قانونی کشور همچون شورای نگهبان، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی مقاومت بسیج و نیز نیروی انتظامی، تضعیف شخص احمدی نژاد، ایجاد شبهه در انتخابات، ارائه اخبار ضد و نقیض مبنی بر سوء استفاده از اموال دولتی، القای تقلب در انتخابات جزو محورهایی بود که در راستای وحدت شکنی و ایجاد التهاب در جامعه ما آن را در دستور کار داشتیم.
     دفتر سایت مهدی هاشمی در دانشگاه آزاد مستقر بود
     وی با اشاره به گردانندگی سایت جمهوریت توسط مهدی هاشمی رفسنجانی و نیز استقرار این سایت در محل دانشگاه آزاد گفت: دفتر این سایت در یکی از دفاتر دانشگاه آزاد مستقر بود و مبالغی که به ما ارائه می شد از طریق چکی از سوی دانشگاه آزاد بود.
    باستانی با اشاره به سندسازی ها و استفاده از امکانات دولتی در سایت جمهوریت افزود: سندسازی ها و استفاده از امکانات این سایت مانند ریاست مهدی هاشمی رفسنجانی در سازمان بهینه سازی بود.
    وی سایت جمهوریت را اطاق جنگ روانی علیه مسئولین نظام دانست و گفت که در این سایت با درج اخباری نادرست و نمایش ناکارآمدی دولت نهم اقدام می کردیم.
    این متهم اغتشاشات اخیر تاکید کرد: سوژه
    10 برابر شدن صندوق های سیار از طریق مهدی هاشمی رفسنجانی به سایت جمهوریت داده شد.
    همچنین اخبار ستادهای موسوی نیز در دستور کار این سایت بود. مهدی هاشمی هزینه شب نامه های ستاد موسوی را می پرداخت.
    وی با اشاره به انتشار شب نامه ای توسط وی و گردانندگان سایت جمهوریت علیه رئیس جمهور این شب نامه را مصداق توهین و افترا عنوان کرد و گفت: مقرر شد تا هزینه مالی این ویژه نامه از سوی کرمی و هاشمی رفسنجانی تامین شود و سپس پس از تهیه به اعضای ستاد 88 تحویل داده شد تا آنان این شب نامه را توزیع کنند.
    باستانی با تاکید بر اینکه در سایت جمهوریت اخبار مربوط به مواضع و بیانیه های موسوی در اعتراض به نتیجه انتخابات دائماً از سوی سایت جمهوریت برای التهاب آفرینی منتشر می شد گفت: من تحت تاثیر القائات برخی از آقایان دچار توهم شدم و در سایت جمهوریت مطالبی را همسو با روزنامه های بیگانه منتشر کردم از این رو از عملکرد خود پشیمانم و از آنجا که خود را متعلق به نظام می دانم از محضر خداوند متعال، رهبر معظم انقلاب و دادگاه درخواست عفو می کنم.
    وی تاکید کرد: با توجه به امیال سیاسی نادرستی که داشتم وسیله ای برای پیشبرد اغراض سیاسی برخی افراد قرار گرفتم.
    وی در پایان گفت که از سوی رادیو ضد انقلابی چکاوک به صورت ماهانه بین 300 الی 350 دلار طی 2 الی 3 سال دستمزد دریافت می کردم.
      موسوی قوانین را قبولنداشت
       هدایت آقایی، عضو ارشد حزب کارگزاران سازندگی نیز متهم دیگر دادگاه دیروز بود. وی به گزارش وزارت اطلاعات به پرداخت رشوه و تحصیل مال از طریق نامشروع همچون واگذاری غیرقانونی معدنی در اراک و سوءاستفاده مالی در شرکت مس و اقدام علیه امنیت ملی و توهین و هتک حرمت به مسئولان نظام متهم شده بود.
    آقایی پس از قرائت کیفرخواست، درخصوص اتفاقات پس از انتخابات ریاست جمهوری با بیان این که این حوادث یک شبه اتفاق نیفتاد و یک شبه نیز تمام نخواهد شد، اظهار داشت: برخی از این حوادث مربوط به خارج مرزها و بخشی نیز به خاطر ایرادات و ضعف های سیاسی در داخل کشور است.
    وی با اشاره به انتخابات خرداد 76 اظهار داشت: متاسفانه پس از این تاریخ انحرافات ذهنی و فکری در لایه هایی از فعالین سیاسی به وجود آمد که این انحرافات از طریق رسانه ها، احزاب، سخنرانی ها و برنامه های مختلف به میان جوانان و مردم کشیده شد.
    عضو حزب کارگزاران اضافه کرد: متاسفانه زمینه ای به وجود آمد که نظام را در مقابل دموکراسی قرار دادند و این زمینه توسط افرادی انجام شد که معتقدم عموماً نیت خاصی نداشتند.
    وی تاکید کرد: نظام اسلامی ما با دارا بودن عناصر دموکراتیک، یک دموکراسی بومی است که به ندرت می توان در میان دموکراسی های غرب که خودشان نیز به آن نقد دارند، مشابهش را پیدا کرد.
    این متهم اغتشاشات اخیر اضافه کرد: غرب زدگی که در لایه هایی از فعالین سیاسی ایجاد شد، تنها مربوط به دوران های گذشته نیست بلکه امروز پیچیده تر و در قالب فکر و اقتباس از آنها ایجاد شده است که زمینه ای را فراهم کرده که به واسطه آن هر تخم غلطی کاشته شود، رشد می کند.
    آقایی ادامه داد: در ایجاد این زمینه عده ای سکوت کردند و در حالی که می توانستند حرف بزنند مثل چوب خشک عمل کردند که ما نیز بخشی از آنها بودیم.
    وی با بیان این که عده ای نیز با تنگ نظری در ایجاد این زمینه نقش داشتند، گفت: ما امروز مقصر هستیم و باید برای جبران اشتباهات خود تلاش کنیم.
    عضو حزب کارگزاران تاکید کرد: اگر این اشتباهات استراتژیک فعالین و رهبران سیاسی و گروه ها تکرار شود، دوباره شاهد وقوع این حوادث خواهیم بود.
       انتخابات دهم ریاست جمهوری از فردای انتخابات نهم شروع شد
    وی از جمله این اشتباهات استراتژیک را شروع زودهنگام انتخابات دهم ریاست جمهوری ذکر کرد و افزود: این انتخابات دقیقاً از صبح روز بعد از انتخابات نهم کلید خورد که این امر در هیچ کجای جهان سابقه ندارد.
    آقایی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری هم در این خصوص تذکر دادند و این امر فروکش کرد اما ادامه داشت و این طولانی شدن باعث می شد تا حرف ها و مواضع منفی، منفی تر شود.
    عضو حزب کارگزاران خاطرنشان کرد: نکته ای که گاهاً مورد غفلت برخی رهبران سیاسی واقع شد، این بود که آنها فراموش می کردند که با کسی رقابت می کنند که رئیس جمهور کشور است و می توان گفت با 70 درصد فعالیت های اقتصادی و یا زندگی مردم درگیر است و در دنیا کم سابقه است که چنین رقابتی به نتیجه برسد هر چند برخی از افراد به این نکته اذعان داشتند اما این امر گاهاً مورد غفلت قرار گرفت که رقابت با چنین رئیس جمهوری بسیار سخت است. آقایی تکیه بر نظرسنجی ها را از دیگر اشتباهات استراتژیک فعالین سیاسی دانست و با بیان این که در کشور ما نظرسنجی تنها یک جمله است، اظهار داشت: در این نظرسنجی ها جامعه آماری و یا قوانین آن مشخص نیست و ما حتی در حزب کارگزاران نظرسنجی صورت گرفت که مربوط به تنها 4 یا 5 منطقه از تهران بود که به وسیله آن نمی شد حتی در مورد خود شهر تهران نیز قضاوت کرد اما دیدیم که همین نظرسنجی ها مورد قضاوت قرار می گرفت و بر آن تکیه می شد.
     از سخنان هاشمی در نماز جمعه تقلب استنباط می شد
        این متهم در مورد اغتشاشات اخیر تهران اشکال دیگر را طرح موضوع تقلب در انتخابات عنوان کرد و با بیان این که این موضوع خواسته یا ناخواسته طرح گردید، اظهار داشت: ضد انقلاب در خارج از کشور با قصد ونیت این موضوع را مطرح می کرد و دیدیم که با برنامه ریزی های منسجم از طریق رسانه های بیگانه این موضوع دنبال می شد که در این انتخابات به طرز عجیبی با یکدیگر هماهنگ بودند و در داخل نیز برخی افراد شاید ناخواسته به این موضوع دامن زدند.
    وی با بیان این که بنده در ستاد قیطریه حضور داشتم، گفت: من مسئولیت اجرایی به عهده نداشتم اما در جلسات دیدم که گفته شد مثلاً اگر تقلب شد چه بکنیم و تکرار همین بحث ها باعث دامن زدن به این موضوع شد و آن قدر بحث مطرح گردید که برای مثال حتی در سخنرانی آقای هاشمی در نماز جمعه که گفت که مردم برای صیانت از آرا به صورت گسترده در انتخابات شرکت کنند نیز استنباط تقلب شد.
    آقایی ادامه داد: انسان های عاقل باید بنشینند و ببینند که چطور می شود چنین آرای بالایی را جابه جا کرد در حالی که به لحاظ عقلی هیچ کس دست به چنین ریسکی نمی زند.
    وی با بیان این که ریختن 11 میلیون رای به صندوق ها باید از چند ماه قبل انجام گیرد و کار یک شب نیست، اظهار داشت: اگر قبول کنیم که این امر که در گذشته انجام گرفته بانیان آن چطور می توانستند بدانند که چه تعداد از رای دهندگان در انتخابات شرکت می کنند و اگر برای مثال پس از این کار 51 میلیون رای اخذ می شد چطور جواب این تعداد اضافه از رای دهندگان را می دادند.
       عقلاً و عملاً امکان تقلب وجود نداشت
      عضو حزب کارگزاران با تاکید بر این که به صورت عملی نیز این تقلب شدنی نیست، اظهار داشت: در بیش از 40 هزار شعبه اخذ رای صدها هزار نفر عامل اجرایی و ده ها هزار نفر ناظر وجود داشت و اگر تشکیلاتی می توانست چنین تقلبی با سازماندهی انجام دهد، وضع ما امروز در کشور بهتر از این حرف ها بود. وی همچنین با رد این موضوع که آرا پس از اخذ به نحو دیگری خوانده شده است، اظهار داشت: اگر نتایج حوزه ها به صورت تفکیکی اعلام نمی شد، شاید امکان این کار بود اما در سایت وزارت کشور آمار حوزه به حوزه درج شد و باید بدانیم که افراد حاضر در هر شعبه قبل از اعلام نتایج از چینش آرا مطلع هستند بنابراین این امر نیز نمی تواند صورت گرفته باشد.
    وی تاکید کرد: عقلاً و عملاً امکان تقلب در انتخابات نبوده ولی شاید تخلفات صورت گرفته باشد که یک امر طبیعی است و باید از مسیر خود دنبال شود. آقایی با اشاره به روز انتخابات گفت: از این تاریخ به بعد اشتباهات طور دیگری ادامه یافت و ما باید بپذیریم که اگر قانونی را قبول نداریم، وارد عرصه نشویم و اگر وارد شدیم، باید به قوانین تن دهیم.
    عضو حزب کارگزاران ادامه داد: آقای موسوی در جریان انتخابات گفت که بنده برخی قوانین را قبول ندارم اما به آنها عمل می کنم ولی به سمت اصلاح آنها حرکت خواهم کرد که این حرف یک حرف پذیرفته شده و منطقی بود اما دیدیم که خود او اول این حرف را شکست و با بیانیه ای که قبل از پایان انتخابات صادر کرد و خود را رئیس جمهور خواند و آقای خاتمی نیز به وی تبریک گفت، این حرف را نقض کرد و فردای آن روز آقای محتشمی پور موضوع ابطال انتخابات را مطرح کرد و بیانیه احزاب یکی پس از دیگری صادر شد که یکی از آنها بیانیه دوم حزب کارگزاران بود که به نظر من بیانیه ای بسیار تندی بود.
    وی ادامه داد: این مسائل سنگ بنای بدی بود تا ضد انقلاب از این فرصت استفاده کند و اصلاح طلبان نیز هر چند که بچه های نظام محسوب می شوند، دچار اشتباه شده و ما به عنوان حمالةالحطب
    آتش افروز این معرکه بودیم.
    کیان تاجبخش از متهمین اغتشاشات اخیر در چهارمین دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده کودتای مخملی و در دفاع از خود اظهار داشت: قبل از پرداختن به یک بحث کلی در مورد فرآیند براندازی نرم باید بگویم که اغتشاشات اخیر اتفاقی نبوده بلکه نتیجه برنامه ریزی درازمدت است که از زمان پایان جنگ تحمیلی با هدف خدشه دار ساختن نظام ولایت فقیه و مردم سالاری دینی شروع شد.
    وی افزود: من مشاور سابق بنیاد سورس در ایران بودم و دو سال است که از آن جدا شده ام و وظیفه خودم می دانم که بعد از مطالعه بیشتر و روشن شدن حقایق وقایع اخیر برای روشن کردن مردم ایران در جهت پیشبرد منفعت کشور به این حقایق بپردازند تا از بروز چنین مسائلی در آینده جلوگیری شود.
    تاجبخش در ادامه اظهار داشت: هدف از برنامه ریزی برای این اغتشاشات حمله و تضعیف نظام جمهوری اسلامی با استفاده از انتخابات دهم بوده است. این پروژه براندازی نرم با انتخابات دهم کلید خورد اما با هوشیاری مردم، مسئولین و رهبری این پروژه براندازی نرم ناکام ماند و شکست خورد.
    این متهم اغتشاشات اخیر گفت: در کشورهایی که امریکا در آن حضور اصلی دارد عامل اصلی پیشبرد منافع امریکا، تغییر رژیم و وارد کردن دموکراسی غربی به عهده یک نهاد به عنوان NED یا همان صندوق حمایت از دموکراسی است.
    وی ادامه داد: اما در کشورهایی مثل ایران، این برنامه امریکا از حوزه های دیگر پیگیری می شود که عبارتند از حوزه های پنهان که شامل سرویس های اطلاعاتی مثل سیا، حوزه های نیمه پنهان مانند مرکز ویلسون در واشنگتن که از یک سو با سرویس های اطلاعاتی و از سوی دیگر با دولت امریکا در ارتباط است و تحت عنوان سمینارهای علمی که برنامه های براندازی را به پیش می برد و حوزه دیگر بنیادهای آشکار مثل راکفلر و بنیاد سورس است.
    این متهم در ادامه خاطرنشان کرد: البته باید به این نکته توجه داشت که همه این سه حوزه در کشورهایی مثل ایران ایفای نقش می کند و با هم هماهنگ هستند.
    تاجبخش درخصوص مصادیق این شیوه های براندازی اظهار داشت: در دوره دولت سازندگی شاهد شروع برنامه استحاله فرهنگی بوده ایم در آن زمان از طریق شهرداری تهران و تاسیس روزنامه همشهری جذب نخبگان به سمت معرفی ارزش های مدرن شهری حرکت می کرد که نهایتاً از طریق همین ارگان از دولت اصلاحات حمایت می شد.
    وی درخصوص دومین مصداق از شیوه های براندازی اظهار داشت: زمانی که کرباسچی در شهرداری بود، از طریق شهرداری شیوه جدید استحاله فرهنگی در کل شهر تهران و بعد هم به بقیه شهرها اشاعه می شد. آنچه که شواهد نشان می دهد این است که آن برنامه ها که در زمان دولت سازندگی اتفاق افتاده مستقیماً توسط قدرت های امریکایی پشتیبانی می شده است و این فرآیند نهادینه شده یک فرآیند دراز مدت بوده است.
    این متهم درخصوص مصادیق دیگر از نوع براندازی تصریح کرد: یکی دیگر از این مصادیق سفر عطریانفر به دعوت از بنیاد سورس به نیویورک و ملاقاتش با شخص سورس می باشد که نقطه عطف همکاری نیروهای داخلی و خارجی تلقی می شود. همچنین راه اندازی مجله گفت وگو که مفاهیم جامعه مدنی و لیبرالیسم را معرفی می کرد و خود را نماینده این تفکر به جامعه عرضه می داشت. وی ادامه داد: یکی دیگر از این مصادیق نقد اقتصاد ناکارآمد جمهوری اسلامی بود که هدفش ناکارآمد جلوه دادن دولت بوده است.
         عدم حساسیت ها زمینه نفوذ نیروهای امریکایی به ایران را فراهم کرد
        وی در ادامه تصریح کرد: زمانی که وارد ایران شدم، از طریق همکاران تاج زاده به وزارت کشور دعوت شدم و به من گفتند آیا علاقه به شنیدن سخنرانی درخصوص توسعه شهری دارید که من هم قبول کردم و وارد جلسه شدم و بعد از چند دقیقه تاج زاده که معاون سیاسی وقت وزارت کشور بود، مرا به سخنرانی دعوت کرد و من هم گفتم که حاضر نیستم و تسلط به زبان فارسی ندارم ولی تاج زاده گفت اشکال ندارد برای ما سخنرانی کن و من هم آخرین موضوعی که در دانشگاه بررسی کرده بودم، ارائه دادم و دیدم که همه همراهان تاج زاده حرف های من را یادداشت می کنند و تعجب کردم زیرا حرف های من ارزش یادداشت کردن نداشت ولی تاج زاده با نگاه گفت من حرف های شما را پس فردا به شکل زیباتر در جایی می گویم.
    تاجبخش در ادامه دفاعیات خود با اشاره به یکی دیگر از مصادیق براندازی بیان داشت: ترویج و تعمیق تفکر غربی سرمایه اجتماعی یکی دیگر از مصادیق براندازی نرم است که من در این خصوص به دعوت حجاریان سخنرانی کردم و پس از سخنرانی حجاریان در جمع حاضرین جلسه گفت این مطلب چارچوب جدید سرمایه اجتماعی مفید است به این علت که دوره سرمایه انقلابی به پایان رسیده و باید سرمایه اجتماعی را جایگزین آن کنیم و یکی از اهداف سرمایه اجتماعی از دید غربی تقویت جامعه مدنی به عنوان قرارگاه سازمان های غیردولتی و مستقل از حکومت برای مقابله با نظام و حکومت از شیوه نافرمانی مدنی است.
    تاجبخش ادامه داد: با همکاری چهره های سرشناسی مثل حجاریان کتاب شخصی به نام پاتنام که درخصوص سرمایه اجتماعی است، از طریق وزارت کشور ترجمه و چاپ شد و از طریق مرکز پژوهش های فرهنگی به بنده سفارش دادند کتاب جامع دیگری درخصوص سرمایه اجتماعی تدوین کنم.
    وی تصریح کرد: با همکاری مستقیم دولت اصلاحات بنیاد سوروس موفق شد که با وزارت بهداشت در ایران یک پروژه همکاری منعقد کند و با ارسال بیش از 100 میلیون تومان به وزارت بهداشت از طرف بنیاد سورس این ارتباط حاصل شد.
    تاجبخش ادامه داد: فعالیت گسترده سازمان های غیردولتی که در حوزه های مختلف مثل فرهنگ، جوانان و رسانه و با معرفی پروژه های مختلف مستقیماً به تقویت نهادهایی که ارزش های حقوق بشر غربی را دنبال می کند در جهت براندازی می باشد.
    تاجبخش در ادامه با ارائه سندی به دادگاه گفت: سندی به دادگاه عرضه می کنم که نشانه همکاری بنیادهای امریکایی با بنیادهای برخی کشورهای اروپایی می باشند این سند مربوط به بنیاد هیروس هلندی است که نشان می دهد بین سال های 2003-2006 بیش از 9 پروژه به طور مستقیم با NGOهای ایرانی همکاری داشته است و از آنها حمایت مالی کرده است که در مقدمه این سند با انتقاد مستقیم و غیرانسانی بودن و مجرم بودن جمهوری اسلامی برای توجیه این برنامه ذکر شده است.
    تاجبخش ادامه داد: هیروس در ایران به طور مستقیم به سمت تحقق حقوق بشر غربی در ایران حرکت می کند و نمونه آن تبادل اطلاعات بین دانشکده روابط بین الملل در ایران و دانشگاه آمستردام برای بحث در مورد سیاست های خارجه و نمونه ای دیگر حمایت برای شرکت زنان در کنفرانس زنان با حمایت افراد ایرانی تبار مقیم هلند که در راستای تحقق حقوق زنان در قالب حقوق بشر امریکایی و حمایت مستقیم از سازمانی به نام کنشگران که به صراحت در این سند آمده هدف نهایی این پروژه ها تغییر نظام در ایران به دموکراسی است که منظور دموکراسی غربی می باشد.
    تاجبخش افزود: نهایتاً با حساس شدن نظام نسبت به فعالیت بنیاد سورس در ایران این بنیاد از بنیاد سورس به عنوان یک پوشش استفاده کرد تا کارهای سورس به هیروس منتقل شود، این انتقال باعث سفر بسیاری از ایرانیان برای شرکت در کارگاه های آموزشی نافرمانی مدنی شده است و مصداق نهایی این ارتباطات ورود مدیر ارشد بنیاد سورس به ایران در سال 82 به دعوت رسمی وزارت امور خارجه می باشد که باعث شد او فرصت پیدا کند با چهره های دولتی و غیردولتی دیدار کند و کار عملی را در ایران آغاز کند.
    تاجبخش در ادامه دفاعیات خود اظهار داشت: بنده به عنوان مشاور رسمی بنیاد سورس رسماً معرفی شدم و هیچ وقت اقدام به انجام پروژه ای به صورت مخفیانه نکردم و چندین بار برای هماهنگی پروژه هایم به اتفاق مدیر ارشد سورس به دفتر رسمی جمهوری اسلامی در سازمان ملل رفتم و با آقای ظریف ملاقات داشتم و من یک عنصر پنهان نبودم من با ماموران بلندپایه در وزارت امور خارجه دیدار داشتم.
    وضعیت زندان مناسب است
      همچنین تعدادی از متهمان پرونده کودتای مخملی و اغتشاشات اخیر تهران در پایان برگزاری چهارمین جلسه دادگاه علنی رسیدگی به اتهاماتشان در جمع خبرنگاران حاضر شده و در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت زندان و نحوه رفتار بازجویان با ابراز رضایت از امکانات بازداشتگاه خود رفتار بازجویان را بسیار مناسب توصیف کردند.
    نیروهایی که دل در گرو انقلاب و نظام دارند باید آسیب ها را جبران کنند
     سعید شریعتی عضو شورای مرکزی حزب مشارکت در حاشیه دادگاه دیروز گفت: در بلند مدت بر مبنای آنچه که سعید حجاریان در دادگاه ارائه کرد باید به یک تئوری بومی منطبق بر آرمان های انقلاب و امام برای تداوم مسیر اداره کشور برسیم.
    عضو شورای مرکزی حزب مشارکت تصریح کرد: در مورد تحرکات موسوی در خصوص ایجاد تشکیلات سیاسی بنده معتقدم که وی دچار عارضه سیاسی شده است، ما قبل از انتخابات به این عارضه توجه نکردیم و آن عارضه در واقع عارضه توهم است.
    شریعتی ادامه داد: موسوی غیر از زمان های ابتدایی انقلاب کار سیاسی و تشکیلاتی انجام نداده خصوصاً با پیچیدگی هایی که امروز کار سیاسی و تشکیلاتی دارد، موسوی نشان داده که از مهارت کمی برخوردار است.
    وی اضافه کرد: بنده خطاب به جوانان کشور که فکر می کنند این مسیر ممکن است به سرانجام برسد می گویم که اگر مسیر موسوی و همراهانش در تقابل با نظام قرار گیرد به سرعت مورد طمع بیگانگان قرار خواهد گرفت و سرنوشت این افراد همان سرنوشتی خواهد بود که کیان تاج بخش در اظهارات خود بیان کرد.
    عضو شورای مرکزی حزب مشارکت در ادامه تاکید کرد: بنده به شدت نگران سرنوشت سیاسی موسوی و اطرافیان وی هستم. اما فکر می کنم که این توهمی که موسوی دچار آن شده و این مسیری که وی پس از انتخابات پیش گرفته است به سرانجام نخواهد رسید.
    شریعتی گفت: شرایط نگهداری در محیط بازداشتگاه بسیار عالی است به نحوی که بنده شرمنده حتی نگهبانان خود هم هستم چرا که آنها امورات شخصی ما را هم انجام می دهند. ولی در این خصوص باید بگویم اگر در این موضوع غیر از مواردی که بنده مطرح کردم چیزی دیگری گفته شد همین جا اعلام می کنم که دروغ و تهمت است.
    عضو شورای مرکزی حزب مشارکت در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که تعدادی از اعضای حزب مشارکت در بازداشت به سر می برند پس چه کسی بیانیه های این حزب را که اخیراً منتشر شده است امضا کرده و اجازه انتشار می دهد گفت: بنده نمی دانم بیانیه های اخیر حزب را چه کسی صادر کرده چرا که در یک ماه اخیر اطلاعاتی از بیرون ندارم. ولی به هر حال برای ما شرایط خدادادی ایجاد شده، شرایط زندان برایمان فرصتی بود که فارغ از تشکیلات، حزب و تبلیغات فرصت تفکر داشته باشیم و زمانی که کسی مثل سعید حجاریان چنین تحولی در او ایجاد می شود این فرصت را باید خدادادی دانست از این رو خواهش می کنم که دوستان هم حزبی ما واقعاً در سخنان ما تامل کنند و به صحبت های هم حزبی های خود در دادگاه دقت کرده و به این سخنان به دیده عبرت نگاه کنند.
    موسوی و ستادش اولین کسانی بودند که به القای تقلب دامن زدند
    شهاب الدین طباطبایی عضو شورای مرکزی حزب مشارکت نیز در خصوص عوامل اصلی حزبی پیگیر موضوع تقلب در انتخابات اظهار داشت: موضوع مهم این بود که خود ستاد موسوی، کاندیدایی که به هر حال این احساس را داشت که پیروز میدان است جزو اولین کسانی بود که به موضوع تقلب دامن زد و پس از آن طبیعی است که احزاب حامی وی هم دنباله روی کاندیدای خود موضوع تقلب را مطرح کردند. از این رو نقشی که کاندیدا و ستاد وی در این میان داشته بسیار مهم تر از نقش احزاب بود.
    وی اضافه کرد: نمی خواهم نقش احزاب را در مطرح کردن موضوع در انتخابات کمرنگ جلوه بدهم اما اقدام آنها در ادامه اقدام کاندیدای خود بود.
    عضو شورای مرکزی حزب مشارکت در خصوص اولین اقدام خود پس از آزادی تاکید کرد: اولین اقدام بنده پس از آزادی از زندان استعفا از شورای مرکزی و حزب مشارکت خواهد بود.
    تقلب در انتخاباتی با مشارکت حداکثری مردم غیرممکن است
      عبدالله رمضان زاده از متهمان کودتای مخملی نیز در خصوص آشوب های خیابانی اظهار داشت: من به عنوان یک اصلاح طلب 12 سال است که مواضع ام روشن است و با هر کار غیرقانونی توسط هر کسی در هر شرایطی مخالفم که یکی از آنها هم همین تجمعات غیرقانونی است.
    قائم مقام حزب مشارکت در پاسخ به سوالی مبنی بر این که نظرتان راجع به بحث تقلب در انتخابات چیست؛ گفت: من نظرم را قبلاً گفته ام و الآن هم عوض نشده و نمی شود من گفته ام هر وقت مشارکت مردم ب

/ 5 نظر / 14 بازدید
رضا (عشق من شبنم)

نقش شیرین رود ازسنگ ولی ممکن نیست که خیال رخش از خاطر فرهاد رود [گل]

رضا (عشق من شبنم)

نقش شیرین رود ازسنگ ولی ممکن نیست که خیال رخش از خاطر فرهاد رود [گل]

bahara

آیت‌الله منتظری پدر انقلاب اسلامی فرمودند:  حفظ نظام مقدمه ‌است برای حفظ و انجام دستورات اسلامی. اگر بنا باشد به بهانه حفظ نظام، اقدامات ضد اسلامی انجام شود، نه نظام خواهد ماند نه اسلام بسیجیها برادران و پدران ما هستند ‌ای برادر بسیجی‌آیا وجدانا شما قبول دارید رفتار شما به مردم مسلمان ما، رفتار اسلامی هست چطور این جمهوریه عزیز اسلامی ما دو‌ام خواهد آورد وقتی‌رفتار دولت با مردم مسلمان ما کاملا غیر اسلامی هست

mojtabah

سلام، این پاسدارها اگر به فرزندهای خود پاسدارها رحم نمیکنند چطور میخواهند به مردم و فرزندهاشون رحم کنند. لطفا این کلیپ را تماشا کنید. هردو مجری حکم اعدام هستند و هر دو معتقدند حکم خدا را اجرا میکنند. http://www.youtube.com/watch?v=3zvCBigONhg

mojtabah

سلام، آقای احمدی‌نژاد، دلار ۱۸۰۰ تومن، تورم بالای ۴۰ درصد و بیکاری سرسام آور را کاغذی خواندند. مخالفین را فتنه حشره‌ها و حالا حتی سردار ما حسین علایی را گمراه اعلام کردند. همه اینها در حالی‌ که فامیلهای آقا هر روز به طریقی از مردم و بیت المال دزدی میکنند و امام زمان و امام خامنه‌ای را جواز دزدیهای خود قرار داده‌اند. یک بار دیگر ما بسیجی‌ها دولت کثیف و بی‌ عدالت را سرنگون خواهیم کرد.