نامه کروبی به شورای نگهبان

روزنامه اعتماد ملی  صفحه 1 

در واکنش به تشکیل کمیته ویژه برای بررسی نتایج انتخابات صورت گرفت

  شب گذشته دو تن از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در نامه ای به شورای نگهبان به تخلفات صورت گرفته اشاره و مواردی را بیان کردند. میرحسین موسوی و مهدی کروبی نامه های خود را جداگانه خطاب به اعضای شورای نگهبان ارسال کردند. همزمان برخی فعالان سیاسی نیز به کمیته ای که شورای نگهبان برای بازشماری آرا تشکیل داده است، انتقاد و برخی اعضای آن را کسانی می دانند که نسبت به نامزدها یا نتیجه انتخابات ازپیش اعلام نظر کرده و بی طرفی خود را زیرسوال برده اند.
    شورای نگهبان جمعه شب خبر از تشکیل کمیته ای داد که غلامعلی حدادعادل، علی اکبر ولایتی، محمدحسن ابوترابی، گودرز افتخار جهرمی، محمدحسن رحیمیان و قربانعلی دری نجف آبادی اعضای آن بودند. در این جمع به نظر می رسد محمدحسن ابوترابی نایب رئیس مجلس هشتم به نمایندگی از قوه مقننه، دری نجف آبادی دادستان کل کشور به نمایندگی از قوه قضائیه، گودرز افتخار جهرمی به عنوان حقوقدان مستقل شرکت دارند.
    اما برخی از اعضای این کمیته یا نسبت به کاندیداها از پیش اعلام نظر داشته و برخی اعتراضات را قانونی نمی دانند. از جمله آنها غلامعلی حداد عادل است. او در یک برنامه تلویزیونی، نه تنها از محمود احمدی نژاد حمایت کرد، بلکه اعتراضات به وجود آمده را قانونی ندانست و گفت از پیش مشخص بودکه احمدی نژاد پیروز انتخابات است.
    حداد عادل البته از مجلس هفتم، حامی احمدی نژاد شد. او در مجلس هفتم که ریاستش را برعهده داشت، در حمایت از احمدی نژاد تا آنجا پیش رفت که صدای نمایندگان اصولگرای مجلس مانند عماد افروغ، محمد خوش چهره و ... درآمد. به همین دلیل در مجلس هشتم او دیگر نتوانست نمایندگان ملت را قانع کند که ریاستش را بپذیرند. به همین دلیل نیز مجلس هشتم تصمیم گرفت از علی لاریجانی که نماینده ای اصولگرا با گرایش منتقد دولت بود، برای ریاست مجلس دعوت به عمل آورد و آرای خود را به سبد او بریزند.
    حداد عادل پس از انتخابات ریاست جمهوری در یک برنامه تلویزیونی که دو بار از سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد، اعتراضات نامزدها و مردم حامی آنها را به نتیجه انتخابات وارد ندانست. او اکنون با این گرایش، یکی از اعضای کمیته ای است که قرار است شمارش آرا را برعهده داشته باشند. همچنین علت حضور حجت الاسلام محمدحسن رحیمیان، رئیس بنیاد شهید نیز در این جمع نامعلوم است و مشخص نیست او چرا باید در این جمع حاضر شود. مهدی کروبی، نامزد این دوره انتخابات ریاست جمهوری معتقد است دو نفر از اعضای این کمیته باید تغییر کنند. چون مواضع آنها از قبل مشخص است و بی طرف نیستند. در حالی که اعضای هیات بررسی کننده مسائل انتخابات باید بی طرف باشند.
     متن نامه کروبی به شورای نگهبان
    عطف به نامه مورخ 5/4/88 آن شورا، ضمن استقبال از اینکه تصمیم بر تعیین هیاتی مستقل برای رسیدگی به شمارش 10 درصد از صندوق ها گرفته و نماینده ای را نیز از سوی اینجانب دعوت کرده اید، نکات زیر جهت تکمیل این تصمیم پیشنهاد می گردد:
    1 -برخی از آقایان هیات، پیش از این مواضع شدید و جانبدارانه ای داشته اند و طبعا از هم اکنون موضع آنان و نقشی که در هیات ایفا خواهند کرد، روشن است. از این رو پیشنهاد می شود موضوع به حکمیتی مستقل و مرضی الطرفین و با عضویت افرادی معتدل تر واگذار شود.
    2ـ تعیین شمارش آرا به عنوان تنها وظیفه این هیات کافی نیست، زیرا اعتراض بنده به چهار عنوان ذیل که قبلاهم طی نامه مورخ 25/3/88 به طور مشروح اعلام کرده ام مربوط است که هر یک از آنها به تنهایی برای [...] کافی است:
    الف- بررسی صلاحیت فردی و انطباق آن با اصل 115 قانون اساسی
    ب- تخلفات پیش از برگزاری انتخابات
    ج- تخلفات روز انتخابات
    د- تخلفات در نحوه اعلان نتایج انتخابات
    ملاحظه می کنید که هرگز شمارش 10 درصد صندوق ها مشکلی را حل نمی کند. مخصوصا اینکه معلوم نیست در این دو هفته چه تغییراتی درون صندوق ها برای توجیه آرا اعلان شده به عمل آمده باشد.لازم به ذکر است که دو روز پس از برگزاری انتخابات و به دنبال مصاحبه وزیر محترم کشور دال بر اینکه اطلاعات مربوط به صندوق ها را در اختیار نامزد ها می گذاریم و طی نامه شماره 4872 مورخ24/3/88خواستار ارسال CD حاوی اطلاعات صندوق ها شدیم؛ اما متاسفانه این اطلاعات که از روز بعد از رای گیری در اختیار وزارت کشور بود به نامزد ها داده نشد و پس از تاخیر 10 روزه بتدریج آن هم به طور ناقص در سایت وزارت کشور قرار گرفته است.وزارت کشور باید به این سوال بزرگ پاسخ دهد که چرا اطلاعات صندوق ها را در اختیار نامزد ها قرار نداد. آیا این بدان مفهوم نیست که مجریان انتخابات درصدد [...] در چنین شرایطی چگونه می توان با بازشماری چند صندوق ابهامات را برطرف نمود.
    3- مساله اصلی اصالت آرا موجود در صندوق هاست که این کار با رسیدگی اسامی رای دهنگان وتطبیق با سایت سازمان ثبت احوال و نیز رسیدگی کارشناسی به تکراری بودن خط در برگه های رای امکان پذیر است. به علاوه بالاتر بودن آرای بسیاری از حوزه ها از 90 درصد مشارکت موضوع بسیار شبهه برانگیزی است که معرف خیلی از مسائل است و قبلاهم شورای نگهبان با همین استدلال در مواردی انتخابات را باطل کرده است. و در نهایت مطالعات آماری متعدد و علمی که موید تخلف گسترده در [...] انتخابات و عددسازی است هم باید مورد توجه قرار گیرد. با همه اینها چنانچه هیات مستقلی از جانب آن شورا مسوولیت حکمیت کامل در امر بررسی همه جانبه انتخابات را به عهده بگیرد اینجانب از آن استقبال کرده و متعاقبا نماینده خود را معرفی خواهم کرد.
    
    برخی اعضای کمیته ای که شورای نگهبان برای بازشماری 10 درصد آرا درنظر گرفته، عموما افرادی هستند که گرایش آنها به اصولگرایان آشکار است. اغلب آنها درباره انتخابات و نتایج پس از آن ابراز نظر کرده اند. ضمن آنکه، این کمیته در حالی تشکیل شد که عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان برگزاری انتخابات را »سالم« توصیف کرده و گفته »هیچ گونه تخلف عمده ای مشاهده نشده است و ما انحرافی در انتخابات ندیده ایم.« این سخن در حالی بیان شد که هنوز زمان شورای نگهبان برای اعلام نظر درباره انتخابات به اتمام نرسیده است و این نوع گفتار، نگرانی های پیشین نامزدها و اصلاح طلبان را که برعدم بی طرفی شورای نگهبان و حمایت برخی اعضای آن از احمدی نژاد داشتند، دامن می زند. بدین ترتیب این »پیام« مخابره می شود که هیچ تغییر چشمگیری که امیدی به بهبود نتایج داشته باشد، مشاهده نخواهد شد. پیش از این سخنگوی شورای نگهبان که آخرین روز هفته گذشته با اطمینان از عدم تقلب در عرصه انتخابات دهم خبر داده بود جمعه شب در بخش خبری شبکه اول صدا و سیما به بیان تصمیم تازه شورای نگهبان پرداخت. او اعلام کرد که این شورا تصمیم گرفته تا با توجه به تمدید مهلت رسیدگی به شکایات مربوط به انتخابات ریاست جمهوری دهم هیات ویژه ای را برای رسیدگی به شکایات معترضان انتخابات دهم تشکیل دهد. به گفته وی ابوترابی فرد، دری نجف آبادی، حداد عادل، ولایتی و رحیمیان از اعضای این هیات ویژه هستند. این پیشنهاد به دنبال آن ارائه شد که جلسات مشترک کاندیداها و نمایندگانشان برای رسیدگی به شکایات کاندیداها به نتیجه ای نرسید و حتی محسن رضایی که تنها کاندیدای شرکت کننده در آخرین جلسه این نشست های مشترک بود دیگر نماینده اش را برای بازشماری صندوق ها نفرستاد و به علت عدم همکاری شورای نگهبان از ادامه پیگیری شکایتش منصرف شد تا همچنان ابهام ها باقی بماند. اما شورای نگبهان تسلیم این شرایط نشده است و دوباره پیشنهادی ارائه کرده تا شاید در سایه آن باز هم کاندیداهایی که معترض به نتیجه انتخابات بودند را دور یک میز بنشاند و اعتماد آنها را نسبت به اینکه هیچ گونه تخلف عمده ای در انتخابات صورت نگرفته است جلب کند. مهدی کروبی و میرحسین موسوی که با صدور بیانیه ای مشترک به این دعوت شورای نگهبان پاسخ دادند. ولی باز این محسن رضایی بود که به رغم انصراف از پیگیری شکایتش از این پیشنهاد استقبال کرد. او مطابق روال هفته های گذشته نگارنده یک نامه بود، نامه ای که مخاطبش احمد جنتی دبیر شورای نگهبان شد. وی تاکید کرده که نمایندگانش را برای شرکت در این هیات ویژه معرفی می کند هرچند او از لفظ »مشروط« استفاده کرده است و خطاب به دبیر شورای نگهبان نوشته: »اظهارات سخنگوی شورای محترم نگهبان در بخش خبری ساعت ٢١ سیما در مورخ جمعه ۵ / ۴ / ٨٨ مبنی بر تصمیم آن شورای محترم در تشکیل هیات ویژه رسیدگی به شکایات نامزدهای انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری، هرچند اعلام آن دیرهنگام بود، ولی اقدامی پسندیده است، که این جانب از آن استقبال کرده و نماینده خود را مشروط به حضور دیگران در آن شرکت می دهم.«
    رضایی از شروطی که قصد دارد مبنی بر آن نمایندگانش را به این شورا معرفی کند سخنی به میان نیاورده است ولی ابراز امیدواری کرده که کروبی و موسوی با مشارکت و معرفی نماینده خود به هیات ویژه در جهت رفع ابهامات و شبهات انتخابات و ایفای حقوق ملت، فرصت به وجود آمده را مغتنم شمارند. رضایی تاکید کرده که پیگیری فردی شکایات به نتیجه ای نمی رسد و عدم همراهی دیگر کاندیداها برای پیگیری شکایات را از علل انصراف خود اعلام کرده بود اما این تنها خود کاندیداها نبودند که به این پیشنهاد واکنش نشان دادند بلکه همراهان کاندیداها نیز اظهار نظرات متفاوتی درباره تشکیل این هیات داشتند. برخی به ترکیب هیات تعیین شده معترض بودند و بیش از هر چیز به حضور حداد عادل که انتقادات صریحی را از تریبون رسانه ملی نسبت به میرحسین موسوی وارد کرده بود اعتراض کردند. برخی دیگر تشکیل این هیات از سوی شورای نگهبان را اتمام حجت با کاندیداها و معترضان انتخابات عنوان کرده اند و از همه درخواست کرده اند که قضاوت نهایی این هیات را بپذیرند.

 

نامه میرحسین موسوی به شورای نگهبان

روزنامه اعتماد ملی صفحه 2 

  میرحسین موسوی خطاب به اعضای شورای نگهبان آورده است: همانگونه که در دو نامه قبلی اعلام گردید گستره تخلفات [...] انجام شده در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و موارد نقض قوانین از سوی دولت و وزارت کشور که بخشی از آن در نامه مورخ 28/3/88 رئیس سازمان بازرسی کل کشور مستند و وارد تشخیص داده شده به حدی است که منحصر کردن رسیدگی به شکایات مربوط به تخلفات انتخاباتی به بازشماری 10 درصد صندوق های رای نمی تواند به جلب اعتماد و اطمینان مردم کمک کند و افکار عمومی را در خصوص نتایج اعلام شده اقناع نماید.
    بر اساس آنچه که قبلابه آگاهی آن شورا رسید حجم تخلفات و اقدامات مغایر قانون در چهار بخش:
    الف. فعالیت ها، تبلیغات انتخاباتی و اقدامات تا پیش از روز رای گیری
    ب. عملیات اخذ رای و شمارش آرا
    ج. جمع بندی و اعلام نتایج آرا
    د. اقدامات پس از رای گیری و اعلام نتایج آرا
    [...]به عنوان نمونه به برخی از اهم عناوین تخلفات و اقدامات مغایر قانون اشاره می شود که از مصادیق »تاثیر در نتیجه کلی انتخابات« موضوع تبصره ماده 33 قانون انتخابات ریاست جمهوری است [...] (تفصیل هر یک از این عناوین به پیوست ارسال می شود):
    1. نقض صریح، گسترده و جسورانه ماده 68 قانون انتخابات و استفاده وسیع از امکانات دولتی و منابع عمومی و مداخله آشکار تعدادی از اعضای دولت، مدیران ارشد و استانداران و مدیران اجرایی به نفع نامزد خاص.
    2. عدم رعایت بی طرفی از جانب صداوسیما و ایراد اتهامات اثبات نشده که بخشی از آنها از سوی دادستان کل کشور عمل مجرمانه تلقی شده است و نیز تبلیغ گسترده و جانبدارانه رسانه های متعلق به دولت (ایرنا، روزنامه های دولتی و سایت های خبری) به نفع نامزد خاص.
    3. وقوع گسترده جرائم موضوع ماده 33 قانون انتخابات ریاست جمهوری در زمینه های زیر که مخالف نص صریح بندهای ماده مذکور اند:
    • خرید رای از طریق توزیع سود سهام عدالت و پرداخت های نقدی به خانواده های تحت پوشش نهادهای حمایتی و روستاییان و عشایر و نظایر آن.
    • تهدید و تطمیع در امر انتخابات از طریق افراد وابسته به دولت و پرداخت وجوه نقد به اعضای شوراهای اسلامی و افراد ذی نفوذ و...
    • عدم اطمینان از خالی بودن صندوق ها قبل از لاک و مهر و نیز گم شدن یا خارج شدن تعرفه ها و صندوق ها از شعب اخذ رای با توجه به عدم حضور ناظران و گزارش های واصله.
    • عدم اخذ رای از بخش قابل توجهی از واجدین شرایط با محدود کردن زمان اخذ رای و تخلفات متعدد در روز رای گیری از قبیل مدیریت تعرفه ها و ایجاد کمبود تعرفه در شعب اخذ رای.
    • تخلف در رای گیری که علیرغم چاپ بیش از 12 میلیون تعرفه اضافی و نیز چاپ حدود 5/2 میلیون (و به قولی بیشتر) تعرفه جدید بدون شماره سریال با مجوز یکی از اعضای شورای نگهبان در روز قبل از رای گیری، کمبود تعرفه در حوزه های اخذ رای را شاهد بودیم و بدون تردید با کنترل ته برگ های تعرفه ها با بانک اطلاعات ثبت احوال حجم عظیم آن قابل اثبات است و نیز تخلفات شمارش و تجمیع آرا.
    • توصیه به رای دادن به نامزد مشخص توسط اعضای شعبه و ناظران و اساسا شکل گیری بخش قابل توجهی از شعب اخذ رای و ناظران شورای نگهبان از میان هواداران نامزد خاص.

  • [...]

    • ایجاد محدودیت های متعدد برای نمایندگان ناظر ستادهای نامزدها برای حضور در جلسات هیات های اجرایی، مراکز شمارش و تجمیع آرا و بخش قابل توجهی از شعب اخذ رای.
    • قطع سرویس پیام کوتاه در روز رای گیری به عنوان ابزار پیش بینی شده برای نظارت بر شعب اخذ رای و انعکاس تخلفات از سوی ناظرین ستادهای اینجانب جهت پیگیری قانونی و قطع تلفن های همراه و ثابت کمیته صیانت از آرا در زمان تجمیع و اعلام نتایج.
    4. طراحی سازوکاری غیرقابل نظارت و مغایر قانون برای تجمیع آرای شمارش شده و اعلام نتایج آرا به صورت مهندسی شده (آن هم در حالی که قبل از شروع اعلام نتایج از سوی ستاد انتخابات وزارت کشور، نتایج انتخابات در سایت های وابسته به دولت، [...] و روزنامه کیهان درج شده بود.)
    5. مداخله گسترده و غیرقانونی بخش هایی از نیروهای مسلح قبل و حین انتخابات که خلاف نص صریح نظر حضرت امام (ره) می باشد.
    6. وجود بیش از 170 حوزه اخذ رای با میزان آرای ماخوذه بین 95 تا 140 درصد.
    7. حمله به ستادهای انتخاباتی در شهرستان ها و تهران و پلمب ستاد مرکزی اینجانب و دستگیری رئیس و اعضای فعال آنکه موجب اخلال در گردآوری کامل اسناد و مدارک تخلفات انتخاباتی گردید.
    که همه موارد فوق دال بر وجود تخلفات برنامه ریزی شده و سازمان یافته جدی در امر برگزاری انتخابات است. از آنجا که بنابر اعلام شورای نگهبان بخشی از تخلفات صورت گرفته در انتخابات دهم ریاست جمهوری بیرون از دایره صلاحیت بررسی آن شوراست و نیز بخش هایی از اعتراضات قانونی علاوه بر شخص وزیر کشور و عوامل و مجریان آن وزارتخانه متوجه نحوه عملکرد تعدادی از اعضای خود شورای نگهبان و تخطی آنها از ضوابط قانونی و نقض بی طرفی است، رسیدن به یک داوری منصفانه در این مورد اساسا نمی تواند [...] درحیطه هیاتی باشد که منتخب شورای نگهبان است، گذشته از اینکه برخی از افراد این هیات در این انتخابات موضع بی طرف نداشته اند و نسبت به نتایج آن پیش از بررسی، اعلام موضع کرده اند که این مساله به رفع ابهامات و اقناع افکار عمومی کمک نمی کند.
    بنابراین اینجانب [...] پیشنهاد می کنم که موضوع به حکمیتی شرعی و قانونی و مستقل که مورد اتفاق نامزدها و حمایت آن دسته از حضرات آیات و مراجع عظام تقلید که حل وفصل موضوع را پیگیری نموده اند، باشد ارجاع داده شود.
    میرحسین موسوی

 

 

عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین و ستاد موسوی : القای تقلب و ایجاد آشوب از قبل برنامه ریزی شده بود

روزنامه کیهان صفحه 1

  عضو فعال ستاد مرکزی میرحسین موسوی با اذعان به صحت نتایج انتخابات به تشریح اهداف پشت پرده سران اغتشاش و عملیات روانی مدعیان اصلاح طلبی پرداخت.
به گزارش فارس «سیدامیرحسین مهدوی» عضو ستاد انتخاباتی موسوی، عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین و سردبیر روزنامه اندیشه نو دیروز با حضور در جمع خبرنگاران در خبرگزاری ایسنا به تشریح جزئیاتی درباره مجموعه فعالیت های انتخاباتی اصلاح طلبان و نقش برخی عوامل در شکل دهی آشوب های اخیر در کشور پرداخت.
وی در ابتدا با اشاره به برخی سوابق و فعالیت های سیاسی خود گفت: در کنگره سال 87 سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی به عضویت شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی درآمدم و در انتخابات خردادماه سال جاری درستاد مرکزی موسوی به عنوان سردبیر روزنامه اندیشه نو که روزنامه ای در 4 صفحه برای پوشش اخبار ستاد بود آغاز به کار کردم و تا روز 23 خردادماه به انتشار خود ادامه داد.
عدم تمکین به قانون
   مهدوی با اشاره به عدم پایبندی موسوی به قانون گفت: روندی که از فردای روز انتخابات یعنی 23 خردادماه آغاز شد یک انحراف و گردش مسیر در مجموعه فعالیت هایی بود که بخش عمده ای از آنها متعلق به ستاد میرحسین موسوی بود به طوری که نامزدی با ویژگیهای موسوی که اساس حضورش را بازگشت قطار اجرایی کشور بر ریل قانون بود از شامگاه روز رای گیری با اعلام نتایج پیش از شمارش آراء و پس از آن با عدم پذیرش نتایج شمارش آراء و عدم تمکین به ساز و کار قانونی برگزاری انتخابات زمینه های ایجاد مشکلاتی را درجامعه فراهم کرد.
    وی افزود: گروه های حامی ایشان و سازمانی که من عضو شورای مرکزی آن هستم در قالب 2 یا 3 بیانیه با رفتاری مشابه رفتار کاندیدای موردحمایت خود نسبت به روند قانونی بیان اعتراضات و ارائه آنها به شورای نگهبان بی اعتنایی کرده و پس از آن با منتفی شدن زمان قانونی اعتراض و به ویژه پس از خطبه های 29 خرداد رهبر انقلاب با تهییج مردم و صدور بیانیه های مختلف و با تشویش اذهان عمومی ملت، تلاش داشته اند تا مطالبه خود را پیگیری کنند و این موضوع از زمانی حادتر شد که در کنار این مجموعه رفتارها، برخی دشمنان قسم خورده ملت، خاندان پهلوی و گروهک های ضد انقلاب نیز با اعلام علنی و رسمی آن را تشویق و مورد حمایت قرار داده اند.
   عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی با بیان اینکه مدارک و اسنادی رسمی دال بر همراهی و همکاری آنها بر آشوب ها به دست آمده است اضافه کرد: عدم تمکین به فرآیندهای قانونی راهی جدید را در لیست سیاسی برخی جریان ها و گروه ها به وجود آورد و انتشار بیانیه های پی در پی نشان داد که این گروه ها دیگر متمایل حرکت در یک فرآیند قانونی و در چارچوب قانون اساسی و ساختار آن نیستند.
تجمعات غیرقانونی و کمپین پویش خاتمی
  مهدوی در تشریح ساختار تجمعات قبل از انتخابات گفت: قبل از 22 خردادماه بزرگترین ظهور تجمعات شکل گیری زنجیره انسانی بدون مجوز از میدان تجریش تا میدان راه آهن و همین طور شکل گیری تجمعی از میدان آزادی تا انقلاب بود که همه اینها در قالب هایی به شهرستان ها نیز تسری داده شده که سابقه آنها در روزنامه موجود است.
وی افزود: ساختار این تجمعات را دو یا سه سازمان جوان بدون مجوز که ذیل ساختار کمپین پویش خاتمی شکل گرفته بود نظیر یاری نیوز که در مراحلی با اخذ کد ملی از افراد مجموعه ساختارها را شکل داده بود به وجود آمد که برآوردی از آن وجود داشت حدود 400 هزار نفر عضو را نشان می داد. قرار بود این ساختار در قالب شبکه ای خوشه ای مجموعه ای را به وجود آورد که براساس آن پایه و بانک اطلاعاتی از ناظرین صندوق ها و کمک به ساختار صیانت از آراء باشد که البته بخش وسیعی از این فعالیت ها را شاخه هایی از جوانان نظیر شاخه جوانان جبهه مشارکت شکل می داد.
   عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی به گروهی موسوم به گروه 88 در ستاد میرحسین موسوی اشاره کرد و گفت: گروه 88 بنا بود با عضویت 88 جوان در سراسر کشور، 88 جوان در استان ها و 88 جوان در هر یک از شهرستان ها ساختار خوشه ای را در عضویت از افراد به پیش ببرد که براساس آن و با به پیش رفتن این ساختار شبکه ای بیان می شد که این مجموعه نیز دارای 35 هزار عضو بر مبنای همین ساختار است که تمام توسط همین گروه ها سازماندهی شده بود.
نمادهای رنگین وجه مشترک انقلاب های مخملی
  وی اضافه کرد: در کنار این مجموعه، استفاده از نمادهای رنگین، جلوه دادن نگرانی از سلامت انتخابات که قالب مشترک شکل دهی انقلاب رنگین در برخی کشورها است، منظومه ای از رفتارها که نتیجه آنها القاء برخی مفاهیم خاص به جامعه بود را به ذهن متبادر می کرد.
نظرسازی و القای تقلب
  وی درخصوص القای نگرانی نسبت به صیانت از آرای مردم ازسوی تشکل متبوعش که این روزها با عنوان عدم سلامت انتخابات و تقلب در این فرایند از سوی میرحسین موسوی پیگیری می شود، نیز اظهار داشت: از قبل، فرایندی برای انتشار نظرسنجی ها و نتیجه از پیش اعلام شده انتخابات طراحی شده بود و براساس این برنامه بود که موسوی ساعت 21 روز 22 خرداد و پیش از اتمام رای گیری در یک مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرد در مرحله اول پیروز می شود و هر نتیجه ای غیر از این نادرست است و نشان می دهد که در انتخابات تقلب شده است.
عضو ستاد انتخابات موسوی گفت: فضاسازی ها در باور عمومی برای القاء تقلب در انتخابات به صورت گسترده پیگیری می شد و مدام تکرار می شد که نظرسنجی ها نشان می دهد موسوی پیروز انتخابات است و نوعا نهادهایی به عنوان مرجع نظرسنجی مطرح می شدند که مورد اعتماد هستند تا کسی خواستار ارائه سند در این زمینه نشود.
هیچ ادله ای برای پیروزی موسوی وجود نداشت
  وی ادامه داد: در این دوره انتخابات در مرحله نخست اعلام کردیم که موج سبز در کشور راه افتاده و در مرحله بعد گفتیم که آرای آقای موسوی در حال رشد است و در گام دیگر مدعی شدیم او با آقای احمدی نژاد به مرحله دوم می رود و بعد هم در جامعه القا کردیم موسوی در مرحله دوم قطعا پیروز انتخابات خواهد بود اما شخصا هیچ ادله ای برای قطعیت این نظریه پیدا نکردم. «القای این اندیشه به موسوی باوراند که اعلام کند پیروز قطعی انتخابات است و در شرایطی که می دانستیم اینگونه نیست و به دلیل حضور ناظران آقای موسوی در قریب به اتفاق صندوق ها، نگرانی در زمینه سلامت انتخابات وجود نداشت، تکرار گزاره نگرانی از سلامت انتخابات و تقلب از طریق رسانه ها و بیانیه های گروه های مختلف اصلاح طلب به صورت شفاف پیگیری می شد.»
نقش تاج زاده و بهزاد نبوی در اتفاقات اخیر
  عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب در این باره توضیح داد: مقامات سابق و اسبق وزارت کشور مانند مصطفی تاج زاده از نگرانی درباره سلامت انتخابات سخن می گفتند و پیگیری موضوع صیانت از آرا به بهزاد نبوی سپرده شد و او دنبال جمع آوری افرادی برای معرفی آنها به عنوان ناظران بر انتخابات بود که این مسئله نشانگر سمت و سوی القای نگرانی و تاکید بر لزوم صیانت از آرا بود.
وی ادامه داد: علاوه بر پیگیری موضوع از طریق سایت های خبری وابسته به اصلاح طلبان، از سالهای قبل و از زمان دولت خاتمی جلسات مستمری به صورت هفتگی بین بهزاد نبوی با مدیران رسانه ها و متولیان سایت های اصلاح طلب برگزار می شد و با آنکه نبوی صبغه فرهنگی و مطبوعاتی ندارد، هدایت خط خبری در رسانه های مذکور را انجام می داد.
فعالیت علیه دولت توسط سایت منسوب به فرزندان هاشمی
   مهدوی درباره یکی از سایت های تخریبی اصلاح طلبان افزود: سایت جمهوریت به صورت روشن منسوب به فرزندان آقای هاشمی رفسنجانی بود و معلوم بود که اداره کنندگان این سایت بی پروا و صریح از کجا خط می گیرند و مشغول پرونده سازی گسترده در خصوص عملکرد چهارساله دولت نهم بودند.
موسوی فقط دولت را تخریب می کرد
  وی با اذعان به این که موسوی هیچ برنامه مدونی برای اداره کشور نداشت و تنها به تخریب دولت می پرداخت گفت: آقای موسوی نیمه اسفند سال گذشته وارد عرصه انتخابات شد و ایام نوروز نیز کشور در تعطیلات پانزده روزه به سر می برد و عملا گردآوری آمار و ارقام و آرشیو تصویری برای وی به صورت سازمان یافته بر عهده حامیان پشت پرده او بود.
عضو ستاد انتخابات موسوی گفت: مجموعه فعالان تبلیغاتی موسوی به شکل نامتوازن و بی سابقه به تخریب رقیب او که رئیس جمهور مستقر بود، پرداختند و با آن که منتقدان وضع موجود در کنار اثبات ادعای خود مبنی بر نامطلوب بودن وضعیت باید علت نامزدی خود را تبیین کنند، موسوی در این زمینه ضعف داشت. عضو ستاد انتخاباتی موسوی ادامه داد: کسی که وضع موجود را نقد می کند، علاوه بر علت نقد باید بیشتر بگوید چه برنامه هایی دارد و چرا باید مردم او را برگزینند اما آقای موسوی عملا هیچ برنامه و متن مدونی در این زمینه نداشت و آنچه در مناظره آخر در قالب بر نامه در تلویزیون به نمایش درآمد، قطع نظر از نقد محتوا یک نوشتار آشفته بود. وی ادامه داد: آنچه موسوی انجام داد حجم گسترده تخریب دولت بود و کمپین و حرکت انتخاباتی این مجموعه نیز فاقد گزاره ای دال بر اداره کشور و شعار واحد بود و شعارهایی که در این زمینه داده شد، همچون «انسانم آرزوست» و «ادب مرد به زدولت اوست»، کسی را به سوی آنچه باید انتخاب کنند رهنمون نمی کرد.
«آنچه موسوی در خصوص جمع آوری گشت ارشاد و یا در خصوص تقویت جایگاه دانشگاهها مطرح کرد، بخش کوچکی از اداره نیروی انتظامی و نهاد آموزش عالی بود و در واقع نشان می داد در برابر تخریب هایی که علیه دولت صورت می دهد برنامه ای برای ارائه ندارد.»
حمایت مالی از موسوی با اهداف خاص
   عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب گفت: منابع مالی رسانه های تبلیغاتی موسوی از طریق ستاد انتخابات این کاندیدا تامین می شد و به عنوان نمونه روزنامه اندیشه نو که روزنامه کم خرجی بود، از محل کمک های مالی کمیته مالی و پشتیبانی ستاد انتخابات موسوی منتشر می شد.
مهدوی افزود: اندیشه نو با قیمت 50 تومان توزیع می شد که درآمدهای ناشی از فروش آن صرف شبکه توزیع روزنامه می شد و لذا هزینه چاپ، تولید و تحریریه آن از محل منابع مالی ستاد انتخابات موسوی تامین می شد که در مقایسه با ارقام کلان تبلیغاتی اندک بود و آنها می گفتند که حتی می توانیم تیراژ روزنامه را میلیونی بالا ببریم و از این بابت جای نگرانی وجود ندارد. اما بنده به عنوان یک روزنامه نگار می دانستم که روزنامه خریدار ندارد و افزایش تیراژ در چنین شرایطی ریسک است.
وی ادامه داد: در جریان فعالیت های انتخاباتی کسانی که علاقمند هستند سهمی در قدرت داشته باشند و یا کسانی که فعالیت اقتصادی می کنند و می خواهند از طریق کمک مالی به یک نامزد پس از انتخاب او دایره فعالیت خود را گسترش دهند، برای جا نماندن از قافله به نامزدی که تصور می کنند پیروز انتخابات است، کمک می کنند و در این انتخابات هم برخی افراد در هفته آخر انتخابات به موسوی کمک مالی داشتند.
حجم عظیم تبلیغات به رغم مخالفت قبلی
   عضو ستاد انتخابات موسوی تصریح کرد: آقای موسوی مدعی بود علاقه ای به حجم گسترده تبلیغات ندارد اما حامیان و هواداران وی از طرق مختلف به تامین مالی او پرداختند و در سایه این کمک های مالی فراوان و اقداماتی چون فروش تابلو نقاشی های موسوی به دو برابر قیمت که البته در برابر هزینه های کلان تبلیغاتی اندک است، شاهد انتشار پوسترهای موسوی در تیراژ گسترده بودم به طوری که سنگفرش یکی از خیابان های اصلی شهر از تصاویر او و اقلام سبز فرش شده بود.
موسوی اسیر گروه فشار شد
   سیدامیر حسین مهدوی در پاسخ به سوالی درباره نقش بستگان هاشمی و همچنین درباره سیرگذار مواضع میرحسین موسوی از زمستان سال 87 تاکنون گفت: یکسری بحث ها را بنابر مصالح شاید نتوان اکنون گفت و امیدوارم آن افراد به سمتی نروند که در آینده نیازی به گفتن آن بحث ها باشد.
سردبیر روزنامه اندیشه نو در ادامه با اشاره به اعتراضات میرحسین موسوی به نتایج انتخابات، نقطه شروع اعتراضات را شامگاه 22 خرداد عنوان کرد و افزود: جو عمومی داخل ستاد، عدم پذیرش نتایج انتخابات و عدم اعتنا به روند قانونی شورای نگهبان بود و دیدیم که در سه روز پس از انتخابات نیز هیچ گونه شکایتی به شورای نگهبان داده نشد و فقط 7 مورد عناوین کلی داده شد.
   مهدوی با اشاره به روند مواضع میرحسین موسوی از زمستان سال گذشته تا بعد از انتخابات گفت: آقای موسوی ورود خود را با چند مصاحبه با وب سایت کلمه، یک مجله اقتصادی و ویژه نامه نوروزی یکی از روزنامه های اصلاح طلب آغاز کرد و دیدیم که در آن مصاحبه ها مواضع اش در سیاست خارجی، اقتصاد و عدالت اجتماعی همان مواضع نخست وزیر زمان جنگ بود و همان رویکردها را یادآوری می کرد. اما بعد از اعلام نامزدی، گروه های فشار دور ایشان را گرفته و برایش شرط گذاشتند و فضای دور او را طوری ساخته و قرائتی را برایش شکل دادند که با مواضع گذشته اش فرق داشت و در نهایت نیز به عدم پذیرش نتایج انتخابات منتهی شد.
    وی افزود: کسانی که اطراف آقای موسوی را گرفته بودند بحث هزار سخنرانی را مطرح کرده بودند که این سخنرانی ها را همان افراد آن 3، 4 گروه انجام می دادند و افراطی ترین مواضع و هر چیزی که دلشان می خواست القاء می کردند و همین ها باعث شد که آقای موسوی رای عده زیادی را از دست داد.
    این عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب تصریح کرد: تصور خود موسوی این بود که در اصولگراها هم رای خوبی دارد حتی خودم از آقای خاتمی شنیدم که می گفت ممکن است برخی کسانی که به من رای می دادند به آقای موسوی رای ندهند. اما او بیشتر از این تعداد در بین اصولگراها رای دارد.
وی ادامه داد: آقای موسوی در دایره گروه های فشاری محصور شد که باعث عدم پذیرش نتایج انتخابات از سوی او شدند و آقای موسوی در فاصله کوتاه با آن موسوی که تا قبل از آن بود متفاوت شد و کار به جایی رسید که گروه هایی که پیش از این از نظام و قانون دم می زدند با تروریست ها، معاندین، خاندان پهلوی و گروه های خارجی هم صدا شدند.
ماهیت حامیان رسانه ای اغتشاشات اخیر
   مهدوی با اشاره به فعالیت چشمگیر رسانه های خارجی برای دامن زدن به اغتشاش در ایران گفت: کسانی که این روزها در شبکه صدای آمریکا علیه ایران صحبت می کنند تا سه و چهار سال پیش در کنار همین گروه هایی که دور آقای موسوی را گرفته اند، تحت عنوان عضو دفتر تحکیم و یا روزنامه نگار فعالیت می کردند و حتی بی بی سی نیز به روش هوشمندانه تر از چند سال قبل عضوگیری کرد و اعضای خود را آموزش داد تا اینکه پنج شش ماه قبل از انتخابات، دومین شبکه تلویزیونی غیر انگلیسی خود را کلید بزند که تمام بودجه و خطوطش با دولت انگلیس هماهنگ می شود.
    وی با اشاره به افرادی که از مطبوعات ایران جذب رسانه های بیگانه شدند، گفت: ممنوعیت فعالیت رسانه های ضد ایرانی در ایران و وجود افرادی از مطبوعات ایران که جذب آن رسانه ها شده بودند باعث شد که در حقیقت ارتباطات خبری این رسانه ها از دفتر تلفن این دوستان که از ایران با خود برده بودند تغذیه شود و همین ارتباط نیز باعث دو سویه شدن ارتباطات شد و افرادی ایرانی نیز نکاتی را به این شبکه ها القاء می کردند که این همسویی و کار مستمر و نزدیک در روند فعالیت های این شبکه ها بسیار روشن است.
موسوی اعتقادی به سازوکار قانونی نداشت
   مهدوی افزود: وضعیت به وجود آمده پس از انتخابات در ایران مبدا یک تغییر جهت تاریخی است چرا که ذات اصلاح طلبی به معنای پذیرش چارچوب ها برای کارآمدتر کردن سیستم است اما گروه هایی که با داعیه قانون و اصلاح طلبی شکل گرفته بودند به رفتارهای فراقانونی و تعیین تکلیف در خیابان و به تعبیر رهبری اردو کشی های خیابانی روی آوردند که اینها با ذات اصلاح طلبی در تناقض است و در بیانیه های آنها نیز مشخص بود که اعتقادی به ساز و کارهای قانونی ندارند.
   این عضو ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی تصریح کرد: آقای موسوی نیز پس از انتخابات ساز و کار قانونی انتخابات را نپذیرفت در حالی که تا روزهای پیش از انتخابات ایشان می گفت که «نظارت استصوابی را قبول ندارم و قانون آن را تغییر خواهم داد اما تا این قانون پابرجاست به آن عمل می کنم.» در حالی که دیدیم این گونه نشد.
موسوی دچار گره ذهنی شده است
   مهدوی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: آقای موسوی دچار یک ابهام وگره ذهنی شده و از قضاوت تاریخ در مورد خود نگران است؛ او از ابتدا مدعی پیروزی در انتخابات بود و سرمایه 20 سال سکوت خود را وارد میدان کرد و حال با این شکست، پذیرش این مسئله باورپذیر نیست و اگر بخواهد شکست را هم بپذیرد، درست کردن قافیه برای مصراعی که سروده است بسیار سخت است و همچنین حال که بیانیه های تحریک آمیز او باعث کشته شدن تعدادی از افراد شده است، در مجموعه او خود را گرفتار می بیند.
   مهدوی تصریح کرد: به نظر من آقای موسوی می تواند از طریق قانونی اعتراض بکند و حتی می تواند به شورای نگهبان پیشنهاد بدهد و باید حساب خود را از روند آشوب و اغتشاش و ریخته شدن خون ها جدا کند و همان طور که از شخصیت او این انتظار می رود، فارغ از هر باوری که دارد آرامش را به جامعه منتقل کند. چرا که تاکنون نتیجه بیانیه های او فقط تداوم ناامنی و به خطر افتادن منافع افراد عادی و بی گناه بوده است.
علت رویگردانی مردم از موسوی
    عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب و عضو ستاد انتخابات میرحسین موسوی در بخش پایانی نشست خبری خود، علت اصلی رویکرد مردم از موسوی در انتخابات ریاست جمهوری دهم را فاصله گرفتن این کاندیدا از شخصیت و گفتمان اصلی خود عنوان کرد.
    وی افزود: انتظار بسیاری این بود که آقای موسوی به عنوان نخست وزیر دوران امام که تأکید بر استکبارستیزی و حمایت از حقوق مستضعفین داشت، با همان شخصیت و گفتمان وارد عرصه انتخابات می شد که به نظر می رسید آرای موسع تری را نصیب او می کرد.
    مهدوی همچنین بیراهه رفتن در شعارها، اشتباه گرفتن مطالبات و شعارهای مردم و همصدایی با معاندین و دشمنان تابلودار نظام (سازمان یافته یا غیرسازمانی) و همراهی با جریاناتی که اصل استقلال و تصمیم گیری مردم را نادیده می گیرند دلیل رویگردانی مردم از اصلاح طلبان عنوان کرد و گفت که اگر نامزد این جریان پیروز می شد، جای شگفتی داشت.
بازداشت اعضای سازمان مجاهدین به آرامش فضا کمک کرد
   وی با اشاره به دستگیری 3 نفر از اعضای شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب، گفت که دستگیری این افراد به دلیل قطع روابط شبکه های خوشه ای جوانان با افراد مذکور همچون تاج زاده و قطع روابط میان مدیران رسانه ها و متولیان سایت های دوم خردادی با بهزاد نبوی به آرام شدن فضای کشور بسیار کمک کرد. این روزنامه نگار و فعال سیاسی دوم خردادی در عین حال گفت که پس از دستگیری افراد مذکور، سه بیانیه دیگر از سوی سران سازمان بدون اطلاع سایر اعضا از مسیر تدوین و انتشار آنها منتشر شده که عدم مرزبندی صریح با آشوبگران و بدخواهان و عدم پذیرش ساز و کار قانونی رسیدگی به اعتراضات به نتیجه انتخابات، محوری ترین فصل آن است. مهدوی همچنین از مجمع روحانیون مبارز به دلیل انتشار بیانیه اغتشاش طلبانه اخیرش انتقاد کرد و اظهار داشت: در حالیکه تصور می شد اعضای مجمع روحانیون مبارز به دلیل کسوت انقلابی و تعلق آنها به طبقه روحانیت نقش تعادل بخش را در این روزها ایفا کنند، در بیانیه ای افراطی که بعید به نظر می رسد همه اعضا آن را امضاء کرده باشند، همسو با مشارکتی ها و با ادبیات تندتر از بیانیه های دیگر همصدا با آشوب طلبان در این مسیر گام برداشت.

تحلیل ایرنا از تاثیر مرگ مایکل جسکون بر مسائل ای

/ 1 نظر / 14 بازدید
سعید

به خاطر شادی روح ندای آقا سلطان و مطلع شدن از مکان دفن آن گل زیبا . به بلاگ من سر بزنید . درود بر شما [لبخند]