یکشنبه ۳٠ فروردین ۱۳۸۸

 

اصلاح طلبان قبل از شورای نگهبان صلاحیت نوری را رد کردند

روزنامه کیهان  صفحه 2 

   نگرانی اصلاح طلبان از آشفتگی بیشتر دراین اردوگاه و نشان ندادن روی خوش به عبدالله نوری باعث شد وی به رغم دلخوری شماری از حامیان خود، از نامزدی صرف نظر کند. محسن نوری پسر عبدالله نوری دیروز با اعلام خبر منتفی شدن نامزدی گفت: به نظر می رسد با توجه به شرایط مبهم کنونی و دغدغه های گوناگون و جمع بندی ایشان از مباحث مطرح شده، حضور آقای نوری منتفی است.
    اعلام این خبر یک هفته پس از آن صورت گرفت که شماری از حامیان نامزدی نوری- برخی عناصر افراطی مدعی اصلاحات- به ملاقات وی رفتند. با این حال طیف های دیگر با توجه به حضور دو نامزد دیگر در عرصه، از آمدن نوری به عنوان نامزد سوم اصلاح طلبان ابراز نگرانی کردند. آنها همچنین معتقد بودند نوری در صورت نامزدی رد صلاحیت می شود و در این صورت حامیان وی، دور نامزد حزب مشارکت و مجاهدین جمع نمی شوند و ریزش آرا بیش از گذشته می شود.
    بستن راه نامزدی به روی عبدالله نوری از سوی برخی از احزاب اصلاح طلب با مخالفت و اعتراض منفعلانه شماری از حامیان وی مواجه شده است به نحوی که عبدالله مومنی سخنگوی گروهک ادوار تحکیم تاکید کرد: برخورد گروه های اصلاح طلب با وی عجولانه و غیرمنطقی بود. آنها درباره رد صلاحیت نوری پیشداوری کردند و قبل از اینکه در معرض داوری شورای نگهبان قرار گیرد، نسبت به رد صلاحیتش اقدام کردند.
    احمد زید آبادی دیگر حامی عبدالله نوری هم با اشاره به اینکه « در مخالفت با نوری می گفتند هنوز خیلی زود است و حالامی گویند دیگر دیر است، باید خیلی وقت پیش این بحث ها می شد» در روز آن لاین نوشت: من در مانده ام که وقت مناسب این کار کی است. از ماجرای مطرح کردن آقای نوری من چنان احساس تلخی از زندگی سیاسی پیدا کردم که از همه احساس های تلخ قبلی ام نامطبوع تر است. اما چون نمی خواهم آب سردی بر جوشش مخاطبان بریزم، از بیان احساسم خودداری می کنم.

 

کاهش مقبولیت احمدی نژاد

روزنامه اعتماد  صفحه 2 

عصبانیت حامیان احمدی نژاد از تاثیر منفی قرائت دیوان محاسبات

نویسنده: صبا آذرپیک

   تنها پنج روز پس از قرائت گزارش تخلفات مالی دولت در صحن علنی مجلس، حامیان دولت از مناطق مختلف کشور گزارشی را براین اساس مخابره کردند که این گزارش تاثیرات منفی خود را بر افکار عمومی گذاشته و به دلیل مطلع شدن مردم از گزارش دیوان محاسبات از مقبولیت محمود احمدی نژاد در بسیاری از شهرها کاسته شده است. همزمان هم تعدادی از نمایندگان از برخی تخلفات گسترده در نظام بانکی کشور مطلع شده و درخواست تحقیق و تفحص از این بخش را خواستار شدند. به همین دلیل دیروز به سرعت زنگ خطر در اردوگاه ها و ستادهای حامیان احمدی نژاد به صدا در آمد. در نخستین اقدام مدافعان وی در مجلس با ادبیات مشابه با رسانه های مختلف مصاحبه و بارها این جمله را تکرار کردند که نباید در این شرایط زمانی مردم در جریان این گزارش قرار می گرفتند. حتی برخی از نمایندگان حامی دولت در بهارستان به صراحت اذعان کردند این گزارش در رای مردم به محمود احمدی نژاد تاثیر خواهد داشت و حال آنکه افکار عمومی باید بدانند دیوان محاسبات در بیان تخلفات کابینه احمدی نژاد بزرگ نمایی کرده است. به این ترتیب در شرایطی که گزارش دیوان محاسبات در صحن مجلس قرائت شده و موضوع تمام شده تلقی می شد اما مخابره پیغام کاهش مقبولیت احمدی نژاد در یک هفته گذشته و پس از قرائت این گزارش همراه با سوال های متعددی که در یک هفته گذشته در سطح جامعه مطرح می شد بار دیگر سبب شد حامیان دولت پیکان انتقادها را به سمت رئیس دیوان محاسبات بگیرند که سیاسی کاری کرده و چرا صبر نکرده تا انتخابات تمام شود و بعد این گزارش قرائت شود.
    حتی نگرانی حامیان دولت در مجلس از شنیدن نتیجه نظرسنجی های اخیر مبنی بر کاهش مقبولیت احمدی نژاد تا حدی افزایش یافته که یکی از جدی ترین چهره های اقتصادی حامی احمدی نژاد در مجلس مردم را مقصر تخلفات مالی دولت نهم عنوان کرده است. این نماینده حتی به صراحت گفته احمدی نژاد بیش از حد به مردم خدمت کرده و این تخلفات مالی هم طبیعی است. محمدحسین فرهنگی که نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و نماینده مردم تبریز است به صراحت خطاب به مردم گفته است: «برخی از تخلفات به این دلیل بوده که دولت بیش از حد تعیین شده در قانون به مردم خدمت کرده است. مطمئناً مردم هم چنین خدماتی را می پسندند و از آن راضی هستند. پس در رای آنها به آقای احمدی نژاد موثر نخواهد بود.» جدا از صریح اللهجه بودن فرهنگی، حامیان احمدی نژاد گرچه بسیار تلاش کردند مانع از خوانده شدن گزارش دیوان محاسبات از پشت میکروفن مجلس شوند و موفق هم نشدند اما دیروز نگران بودند اتفاق ناخوشایند یکشنبه و سه شنبه هفته پیش را چگونه می توان جبران کرد و آیا مردم با این اتفاق باز هم رای هایشان را به صندوق محمود احمدی نژاد می ریزند یا دنبال گزینه دیگری می گردند .
    به این دلیل به دنبال تبعات مطلع شدن مردم از گزارش دیوان محاسبات، مجلس به صورت جدی به صحنه رویارویی حامیان و مخالفان قرائت گزارش دیوان محاسبات تبدیل شده است. تا آنجا که بحث بر سر اینکه «مردم حق دارند از نحوه خرج کردن بیت المال مطلع شوند، یا حق ندارند» دیروز به موضوع مناظره حامیان و مخالفان احمدی نژاد تبدیل شد. از قضا بسیاری از اصولگرایان که عملکرد احمدی نژاد را خطری بزرگ برای اردوگاه راست می دانند هم به دفاع از این می پردازند که مردم حق داشتند در آستانه انتخابات از چند گزارش مهم دیوان محاسبات از جمله گزارش تخلفات مالی دولت در وزارت نفت، گزارش تخلفات مالی در پرداخت نشدن سهم حمل و نقل عمومی و همچنین تخلفات مالی در خرج کردن بودجه سال های 85 و 86 مطلع شوند. تا آنجا که احمد توکلی رئیس مرکز پژوهش های مجلس و حمیدرضا کاتوزیان رئیس کمیسیون انرژی در سخنانی مشابه عنوان کردند قرائت گزارش تفریغ بودجه 86 یکی از بهترین روش ها برای شناخت مردم از عملکرد دولت نهم بوده و باید در محضر نمایندگان ملت این گزارش خوانده می شد. شهرزاد نماینده مردم اصفهان که مطلع شدن مردم از این ماجرا را تعبیر به «خود زنی در نظام» کرد و با این توجیه، قرائت علنی گزارش را اقدامی توصیف کرد که «دشمنان نظام» از آن سود می برند. وی با ادبیات ساده یی دلیل این میزان ناراحتی و نگرانی حامیان احمدی نژاد از قرائت این گزارش را مطرح کرد: «مردمی که با گذر از کنار گیشه روزنامه فروشی مشاهده کنند در روزنامه یی نوشته شده در جمهوری اسلامی یک میلیارد دلار گم شده است، چه برداشتی خواهند کرد؟» در مقابل حامیان قرائت گزارش با بیان اینکه حساب نظام جمهوری اسلامی از حساب برخی افراد در دولت نهم جداست، قرائت این گزارش را از قضا کمک به شفافیت و اعتماد مردم به نظام عنوان می کردند. چنانچه توکلی هم این سوال را از اصولگرایان نگران از این ماجرا پرسید که مگر در 30 سال گذشته چنین گزارش هایی قرائت نمی شد پس چرا این بار این موضوع باید این میزان جنجال درست کند؟ دلیل پایین آمدن اقبال مردم به محمود احمدی نژاد پس از قرائت این گزارش را می توان بر تاکید دولت نهم بر شعارهایی مانند عدالت محوری و آوردن نفت بر سر سفره ها عنوان کرد. حتی مفتح مخبر کمیسیون برنامه و بودجه که هر سال خود مامور خواندن چنین گزارش هایی در صحن مجلس است، دیروز در گفت وگو با ایلنا علاوه بر متهم کردن دیوان محاسبات به سیاسی کاری اظهار داشته این دیوان باید پاسخگوی تبعات منفی قرائت گزارش باشد.
    البته تمام تبعات منفی قرائت این گزارش ها در کاهش مقبولیت احمدی نژاد در حالی است که هنوز گزارش تفریغ بودجه 87 در صحن مجلس خوانده نشده است. در چنین شرایطی باید دید این دست از مدافعان احمدی نژاد اجازه خواهند داد درخواست نزدیک به 30 نماینده در مورد تحقیق و تفحص از نظام بانکی کشور به نتیجه برسد.

 

 

شنبه ٢٩ فروردین ۱۳۸۸

 

گفتی باور کردم...
روزنامه آفتاب یزد صفحه 1 
   رفتار همراه با دستپاچگی و نگرانی برخی از حامیان دولت، یادآور این ضرب المثل عامیانه است که »گفتی باور کردم، اصرار کردی شک کردم و قسم خوردی یقین کردم دروغ می گویی!« چند ماه پیش که مدعیان اصولگرایی، فعالیت های انتخاباتی خود را کلید زدند، رفتار آنها القا کننده نوعی »اعتماد به نفس« و اطمینان به قطعیت پیروزی کاندیدای محبوب آنها در انتخابات بود. اما از وقتی که تهدید های مختلف از جمله» تاکید بر رد صلاحیت خاتمی« را آغاز کردند این تردید در میان بعضی افراد ایجاد شد که تظاهر به »اعتماد به نفس« تنها با هدف ترمیم »روحیه تضعیف شده حامیان« است. اوج دستپاچگی این گروه، آنجا آشکار شد که »روحانی فاضل مورد تایید امام« و سرنوشت او را به نخست وزیر ترور شده پاکستان و سرنوشت او تشبیه کردند. در آن زمان، عده ای تصور می کردند که مشکل، فقط خاتمی است. اما »کناره گیری خاتمی« نشان داد که مشکل دوستان آن طرفی، نگرانی قطعی آنها از سرنوشت انتخاباتی کاندیدای مورد علاقه ایشان می باشد و گویی دسترسی به آمار و اطلاعات قطعی - اما مخفینگه داشته شده - آنها را مطمئن ساخته است که »اگر کاندیداهای اصلاح طلب، در عرصه حاضر باشند خروجی صندوق های رای، مفهومی نخواهد داشت جز باطل شدن بسیاری از ادعاها در خصوص محبوبیت روز افزون رئیس جمهور فعلی« .
      برهمین اساس در یک تلاش دوبعدی، تصمیم به تخریب دو کاندیدای اصلاح طلب گرفتند. این گروه از حامیان دستپاچه دولت، از یکسو نگران اقبال گروهی از اصولگرایان به موسوی بودند - در کنار خیل عظیم حامیان اصلاح طلب او - و از سوی دیگر، یقین داشتند که بسیاری از انحصارطلبی ها و خود بزرگ بینی ها، میلیون ها نفر از مردم را به طرف کروبی خواهد کشاند تا با شهامت ویژه خویش، در برابر انحصارطلب ها بایستد. همین مسئله، آنها را قانع کرد تا با مخفی نگه داشتن کینه های عمیق و مزمن خود از کروبی، در رسانه های خویش از او در برابر خاتمی و موسوی حمایت کنندو به این طریق، عده ای را نسبت به مواضع »رئیس مجلس اصلاحات« مردد سازند. اما دستپاچگی ها و تعدد نگرانی ها، باعث نوعی اخلال در این برنامه شد و سناریونویسان، فراموش کردند عوامل شهرستانی خود را نسبت به موضوع توجیه کنند. این فراموشی، در مانع تراشی ها و حرکات منسجم »عده ای کم شمار اما پرسر و صدا« در سخنرانی های شهرستانی کروبی متجلی شد. البته، در برنامه ستاد مرکزی مدعیان اصولگرایی تغییری ایجاد نشد. آنها ترجیح دادند حتی در برابر بیانیه حقوق شهروندی دبیرکل حزب اعتماد ملی، خون دل بخورند و سکوت پیشه سازند تا سناریوی »تخریب کروبی از طریق اظهار علاقه ظاهری برخی اصولگرایان به او«، بی خاصیت نشود.
     برنامه دیگر حامیان ویژه دولت، تخریب گسترده موسوی در میان کسانی بود که اگر چه در دسته بندی های سیاسی، به اصولگرایان نزدیک تر هستند اما قطعاً در انتخاب بین احمدی نژاد و موسوی، به طرف میرحسین موسوی خواهند رفت. اقبال این گروه از مردم به موسوی نیز به این امید است که آنچه مدعیان اصولگرایی در مورد حفظ ارزش ها می گویند به همراه اصلاح روش های مدیریتی و حل مشکلات معیشتی، به کسی سپرده شود که سابقه 8 ساله مدیریت او هنوز در ذهن سی ساله ها و افراد سالخورده تر از آنها وجود دارد. برهمین اساس، تعدادی از رسانه های حامی احمدی نژاد، طرفداری بعضی گروههای سیاسی از میرحسین موسوی را بهانه قرار دادند و خود بریدند و دوختند تا ثابت کنند که »اگر میرحسین موسوی، رئیس جمهور شود ارزش ها فدایی خواهد شد« .
     آنها ادعا می کنند که بعضی »افراد بی توجه به ارزش ها «- به ادعای آن طرفی ها - در میان طرفداران موسوی هستند، پس لابد اگر موسوی به قدرت برسد، ارزش ها به خطر می افتد. اما ظاهراً فراموش کرده اند که در میان طرفداران سرشناس کاندیدای مورد نظر خودشان، کسی یافت می شود که به پرچم آمریکا سوگند خورده است. همچنین خود را به فراموشی می زنند که پرقدرت ترین روزنامه حامی آنها، چندی پیش با ذوق زدگی، حمایت خواننده زن لس آنجلسی از کاندیدای ارزشی ایشان را منعکس کرد. دستپاچگی آن طیف، همچنین باعث شده که حمایت قاطع کاندیدای مورد نظر خود از »نظریه پرداز دوستی با مردم اسرائیل« را فراموش کنند! شاید هم هیچ کدام از این مسائل را از یاد نبرده اند اما نگرانی از افزایش فاصله میان مجموع آرای اصلاح طلبان با رای کاندیدای محبوب آنها، موجب شده است که تنها به تخریب کاندیداهای اصلاح طلب بپردازند.
       این گروه خود را به تخریب گسترده موسوی از طریق »متهم کردن او به همراهی با افراطیون ضدارزش« مشغول ساخته اند تا از پاسخگویی به یک سوال واضح، طفره بروند. این سوال آن است که: » اگر خدمات دولت نهم ، در طول تاریخ بی سابقه بوده و همه ارزش های منکوب شده در دوره اصلاحات، توسط این دولت احیا شده است، چرا با خیال آسوده در کناری نمی نشینند تا در 22 خرداد، مردم برای همیشه پرونده مدعیان اصلاح طلبی را ببندند؟«
       آیا این دستپاچگی و نگرانی، ثابت نمی کند که هر چه تعداد سوگند حامیان دولت در خصوص بی نظیر بودن دوره چهار ساله اخیر افزایش یافته، مردم نسبت به دروغ بودن برخی ادعاها یقین بیشتری پیدا کرده اند و بر اساس آن تصمیم انتخاباتی گرفته اند؟
      شاید هم آنها نسبت به اظهارات خود در خصوص خدمات بی سابقه چهار سال اخیر، اطمینان دارند اما دچار این توهم شده اند که بسیاری از مردم نمی دانند این خدمات توسط چه کسی انجام شده است؛ درست مانند عده ای از سربازان آمریکایی در عراق و گروهی از دانشجویان در خارج از کشور که برای احمدی نژاد نامه نوشتند اما به گفته رئیس جمهور، عده ای از آنها تصور می کردند احمدی نژاد رئیس جمهور عراق است و گروهی دیگر او را فلسطینی می دانستند!
      نگارنده به دوستان آن طرفی پیشنهاد مشخصی دارد. آنها اگر خودشان می دانند که بعضی ادعاها در خصوص موفقیت های دولت نهم در چهار سال اخیر، به کار ایام انتخابات نمی آید بهتر است صادقانه با مردم سخن بگویند. اگر هم گمان می کنند مردم از شناخت عامل اصلی این موفقیت ها عاجز هستند، به جای هتاکی علیه رقیب،برای رفع ابهام در این زمینه بکوشند.
      در غیر این صورت ، فحاشی و هتاکی به موسوی یا تلاش برای تخریب کروبی از راه تظاهر به حمایت از او، نتیجه ای بهتر از دوم خرداد 76 برای فراکسیون دولتی اصولگرایان به بار نخواهد آورد.

 

معاون اداری و مالی سازمان تامین اجتماعی:افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بر اساس سود سهام است

روزنامه ایران صفحه 4 

  سازمان تامین اجتماعی با همکاری سازمان خصوصی سازی، به وسیله فروش سهام شرکت های دولتی به مبلغ ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، حقوق بازنشستگان را افزایش می دهد.
    اسماعیل همدانلو معاون اداری و مالی سازمان تامین اجتماعی با اعلام این مطلب گفت: افزایش حقوق بازنشستگان در بودجه سال ۸۸ بر اساس فروش سهام شرکت های دولتی، که از طریق بورس به سازمان تامین اجتماعی واگذار می شود، انجام خواهد گرفت و سود حاصل از آن به بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی داده می شود که این امر تا اواخر خرداد به طول می انجامد. وی افزود: طرح های متفاوتی درباره افزایش حقوق بازنشستگان به دولت ارائه شده است که تا به حال جواب آنها داده نشده است. همدانلو درباره مبنای کسر حق بیمه افزود: حداقل کسر حق بیمه بر اساس حقوق ۲۶۳ هزار و ۵۰۰ تومان است که تا یک هفته دیگر حداکثر آن اعلام می شود.

 

سورن بخرم یا پژو 206 صندوق دار V9؟

 روزنامه دنیای اقتصاد صفحه 16

   هر دو خودرو توسط مهندسان داخلی طراحی و به بازارهای داخلی و خارجی پا گذاشته اند با این تفاوت که یکی برند ایران خودرو و دیگری برند پژو را یدک می کشد. منظورمان دو خودرو سمند سورن و پژو 206 صندوق دار مدل V9 است.
    این دو خودرو هر چند که از لحاظ قیمتی در یک محدوده قرار دارند، اما از لحاظ فنی تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند. سورن که نسل پیشرفته سمند محسوب می شود از موتور 1800 سی سی بهره می برد که توانایی تولید 100 اسب بخار قدرت را دارد، اما پژو 206 صندوق دار با وجود موتور کم حجم تر نسبت به سورن که 1600 سی سی است، توانایی تولید 110 اسب بخار قدرت را دارد.
    از سوی دیگر پشت فرمان سورن می توان تا سقف 185 کیلومتر در ساعت گاز داد، اما با V9 این میزان تا 189 کیلومتر در ساعت قابل ارتقا است.
    همچنین با وجود آن که سورن از موتور پرقدرت تری نسبت به V9 برخوردار است، اما با پژو 206 صندوق دار شما در عرضه 5/11 ثانیه می توانید به شتاب صفر تا صد دست پیدا کنید در حالی که سورن برای رسیدن به این شتاب نیازمند 12 ثانیه زمان است.
    اگر بخواهیم میزان مصرف سوخت این دو محصول ایران خودرو را نیز با یکدیگر مقایسه کنیم V9 در شرایط بهتری نسبت به سورن قرار دارد. این خودرو طی صد کیلومتر در سیکل ترکیبی 3/7 لیتر سوخت مصرف می کند در حالی که سورن برای طی کردن این مسافت نیازمند 1/10 لیتر سوخت است که این امر به دلیل وزن بالای سورن نسبت به 206 صندوق دار بوده است.
    در حال حاضر پژو صندوق دار V9 با قیمت 19میلیون و 300هزار تومان و سمند سورن نیز با قیمت 16میلیون و 800هزار تومان در بازار عرضه می شود.

 

 

پنجشنبه ٢٧ فروردین ۱۳۸۸

 

به تخلفات دولت خاتمی که رسید "کلمه " موسوی سانسور کرد!

روزنامه کیهان  صفحه 2 

   خبر «برملاشدن تخلفات نفتی اصلاح طلبان» که در سایت انتخاباتی میرحسین موسوی (کلمه) منتشر شده بود پس از انتشار آن در دیگر سایت ها از سایت کلمه حذف شد!
    به گزارش جهان در این خبر آمده بود: «میرحسین صبح امروز با جمعی از کارشناسان و اعضای انجمن اسلامی مناطق نفت خیز جنوب در اهواز دیدار کرد. به گزارش خبرنگار اعزامی کلمه به اهواز، در این دیدار نمایندگان انجمن اسلامی مناطق نفت خیز جنوب، گزارشات انتقادآمیزی را از عملکرد مدیریت کلان وزارت نفت از سال 76 تا 84 به مهندس موسوی ارائه کردند و سرفصل هایی از ابهامات و تخلفات و سیاست گذاری های غیرکارشناسی انجام گرفته در این دوره را توضیح دادند. کارشناسان مناطق نفت خیز جنوب، تعارض قراردادهای بیع متقابل در بخش بالادستی با منافع ملی را در دوره مورد بحث تشریح نمودند و افت تولید میادین و غفلت از تزریق گاز را به عنوان یکی از چالش های بزرگ صنعت نفت و اقتصاد کشور برشمردند.
    اعضای انجمن اسلامی صنعت نفت با تقدیر از موضع مهندس موسوی درباره شفافیت اطلاعات در بخش بالادستی نفت، توضیحاتی را درباره مفروضات غیرواقعی و اطلاعات خلاف واقع از سوی مدیریت کلان وزارت نفت به مسئولین نظام و مراجع تصمیم گیرنده ارائه کردند. اعضای این انجمن بسیاری از آمار و اطلاعات فنی و اقتصادی ارائه شده در حوزه اکتشاف و تولید را در آن دوره غیرواقعی دانستند و تاکید کردند: برخی از روندهای مدیریتی و سیاست گذاری انجام گرفته در بخش بالادستی نفت مغایر با منافع ملی کشور بوده است.
    کارشناسان مناطق نفت خیز جنوب نتیجه تجزیه، تخریب و تضعیف سازمان های منسجم تولید تحت عنوان تغییرات ساختاری و بازآرایی تشکیلات، بدون انجام مطالعات کارشناسی را موجب افزایش هزینه های بالاسری بوروکراسی اداری، کاهش قدرت نهادهای تولیدی، تمرکزگرایی شدید در وزارتخانه و ایجاد سازمان های متعدد و موازی دانستند. این کارشناسان همچنین اعمال مدیریت آمرانه با ناکارآمد کردن کمیته های کارشناسی عملیاتی فنی، مالی، قراردادی در ایجاد پروژه های سنگین ارزی و ریالی بدون پشتوانه فنی و واگذاری آن ها به شرکت های خارجی و شرکت های واسطه گر داخلی که در مواردی بدون ترک تشریفات مناقصه انجام گرفت را از جمله دیگر انتقادات وارد به این دوره دانستند و واگذاری مسئولیت های حساس و کلیدی وزارتخانه به افراد فاقد صلاحیت های علمی، فنی، تجربی را مغایر با قانون نفت خواندند. کارشناسان مناطق نفت خیز جنوب همچنین گزارشاتی را از برخی از رانت جویی ها و تخلفات فنی و مالی انجام گرفته در قراردادهای بالادستی نفت مانند قراردادهای سروش، نوروز، درود و دارخویین ارائه کردند و با اشاره به موضع مهندس موسوی درباره ضرورت انتشار عمومی قراردادهای نفتی، خواستار بررسی های دقیق تری در این باره شدند.»

 

الهی مافیا بخورتت!

 تقلب می کنی؟

روزنامه کیهان صفحه 14 

   من تو کتم نمی ره. این مردمی که تو کرمان به استقبال احمدی نژاد رفتن، قطعا سیب زمینی گرفته بودن! اصلابهشون آش داده بودن. چه می دونم. شاید ناهار داده بودن. صبح بود که بود. یعنی نمی شه ناهارو همون صبح علی الطلوع توزیع کرده باشن... اصلاآقا دولت مدام خودشو برا این مردم ندید بدید لوس می کنه. چهار ساله که دولت تبدیل شده به ستاد انتخاباتی! چرا؟ چرا نداره. راه براه می رن این استان و اون استان. این شهر و اون روستا. به شما چه 16، 15ساله کلنگ احداث بیمارستان و دانشگاه و مجتمع پتروشیمی و کارخانه فلان و مجتمع بهمانو توی فلان شهر زدن و حالااز اون بنا فقط 4 تا تیرآهن زنگ زده باقی مونده. مگه فضولین که اینجا و اونجا سرک می کشین و نبش قبر می کنین و پروژه ها را پشت سر هم به پایان می رسونین و تحویل مردم می دین؟!
    اینا اگه واقعا قصد تبلیغات و خریدن رای مردمو نداشتن مثل قبلیا، مردمو با دزدای سرگردنه ول می کردن به حال خودشون. اعتنا هم نمی کردن. اون وقت می دیدیم رای میارن یا نه! این که هنر نیست در اتاق وزیر و رئیس جمهور به روی مردم باز باشه. اصلاکلاس ریاست و مدیریتو پایین آوردن. آقاجون! بلد نیستی ریاست کنی برای چی میای وسط و نرخو به هم می زنی؟! رو نیست که سنگ پاس! می گی قیافه ات به درد ریاست نمی خوره، برا چی چی اومدی؟ می گه به درد سوپوری و نوکری مردم که می خوره!
    از وقت مردم می زنن پا می شن می رن گشت و گذار استانی! مرد حسابی، اگه تو واقعا سیاست سرت می شد و نرخ دستت بود که 4سالو همین جور مفتی مفتی از دست نمی دادی، می رفتی حالشو می بردی. گفتیم ایران برای همه ایرانیان اما تو چرا این قدر جدی گرفتی؟ هی توقعاتو بالاببر! هی به مردم بگو خدمت و نوکری دولت حق شماست. این دوره که هیچی! آن قدر آب و برق و جاده و گاز کشیدی برای این کوره دهات و شهرهای پرت و اون قدر خودتو برای مردم پاپتی لوس کردی که انتخابات تبدیل شده به انتصابات، عین یه نمایش! اصلاجا برای رقابت هم گذاشتی؟! مرد حسابی تو شورای نگهبانو هم از کار بیکار کردی! اما حالااین دوره هیچی! فکر کردی 8سال بعد تو، اون بدبختی که میاد رئیس جمهور می شه، با این ملت پرتوقع و زیاده خواه چه بکنه؟! اصلافکر کردی با این کارات، دفعه بعد کسی هم میاد نامزد ریاست جمهوری بشه؟! ریاستو کردی یه پا زقّوم، حنظل، زهرمار! دیگه مزه داره این ریاست؟! ای پوپولیست! ای عوام گرا! ای مرتجع! ای پنجاه و هفتی! ای نوکرصفت! ای خدمتکار...!
    ببینم! تو واقعا فکر کردی شهر هرته؟! همین جور بیای شهرو بریزی به هم و بری؟! حالادیگه میری از کشاورز سیب زمینی می خری که نگنده؟! مگه تو مامور بهداشتی؟! گندید که گندید.اگه نخری عوضش اون دهاتی کارو زندگی شو ول می کنه، پا می شه میاد شهر، یه پا می شه واسطه خودش طبقه متوسط! مگه تو طبقه متوسط هم گذاشتی بمونه؟ چرا حالیت نمی شه! طبقه متوسط یعنی یه جور سیب زمینی بی رگ! یعنی تنش زدایی! یعنی اینکه یارو همش فکر نکنه بین طبقات مرفه و محروم شکاف مکافی هم هست، بشه بی خیال و راضی، بشه ماشین رای! اما مگه می ذاری؟ شدی وکیل مدافع طبقات محروم؟ شدی آینه دق تازه به دوران رسیده ها و نابغه هایی که ذکاوت داشتن، تونستن خودشونو بالابکشن و بشن میلیاردر، بشن صاحب نفوذ. بابا آخرش جنگ می شه ها؟!
    اصلاتو نگاه امنیتی به مسائل اجتماعی سرت می شه؟! بابا وقتی همه طبقاتو با پاک کن پاک کردیم و اسمشو گذاشتیم طبقه متوسط، دیگه یارو حالیش نمی شه مطالبه و توقع داشته باشه، عین بره رام می شه. دیگه هیچ بحرانی هم پیش نمیاد. حالاتو بگو مردم شما حق دارین، شما ولی نعمت ما هستین، ما باید نوکر شما باشیم. حق شما رو پس می گیریم. چی دارم می گم؟ اگه نگاه امنیتی حالیت می شد که این همه خلایقو سوم تیر و بعد اون به خیابونا نمی ریختی. حالادهاتیا و گودنشینا و مرزنشینا و پایین شهر یام واسه ما شدن شهروند درجه یک.
    اصلامیدونی؟ این مردم ندید بدید توی کرمان و یزد و فارس و خراسان و همدان و زنجان و لرستان و گلستان و اردبیل و کرمانشاه و کردستان و هرمزگان و قزوین و سمنان و سیستان و بلوچستان و چهارمحال و بوشهر و گیلان و مازندران و آذربایجان و کهکیلویه و اصفهان و... همون به درد تو می خورن. رئیس جمهور ندیده ها! وزیر ندیده ها! متقلب ها! همینان که تو انتخابات دستکاری و تقلب می کنن. راس راسی باورشون شده که آزادیه! این جوری دیگه روحیه و رقابت می مونه؟ این جوری می شه تنور انتخاباتو گرم کرد؟ این مردم اگه انتخابات و رقابتو قبول داشتن که واسه نامزدای ما هم خودکشی می کردن. آخر یه شهر چند صد هزار نفری مثل ایلام، همش باید 1500نفر برن به استقبال نامزد ما اون وقت اسم احمدی نژاد که اومد همه بریزن تو خیابون؟! ما از حالااعلام می کنیم تقلب شده، دوپینگ کردن- اما مگه با آش و سیب زمینی بی رگ هم میشه دوپینگ کرد؟!- الهی مافیا تو و اون هواداراتو بخوره!....
    رئیس کمیته صیانت از آراء

 

 

چهارشنبه ٢٦ فروردین ۱۳۸۸

 

ریخت و پاش دولت در سال86

روزنامه اعتماد صفحه 1 

دیوان محاسبات گزارش داد

    دیوان محاسبات در ادامه گزارش تفریغ بودجه سال 1386 به تخلفات دیگری از بودجه اشاره کرد و ریخت و پاش های دولت در آن سال را خلاف قانون دانست.به گزارش اعتماد، دیوان محاسبات در ادامه این گزارش که دیروز در مجلس خوانده شد، به موارد دیگری از ریخت و پاش های دولت اشاره کرد.یکی از مهم ترین تخلفات دولت در گزارش دیوان محاسبات مربوط به بیمه روستاییان و عشایر است که دیوان در گزارش خود به این نکته اشاره کرده که حدود 43 درصد از تسهیلات دو ساله در اختیار صندوق مسوول بیمه روستاییان و عشایر صرف خرید سهام و سپرده گذاری در بانک ها و موسسات مالی و اعتباری شده که فاقد مجوز قانونی بوده است. تسهیلات، 475 میلیارد تومانی است که در اختیار وزارت کار قرار گرفته بود تا صرف تامین مسکن جوانان شود اما این اعتبار در قالب کمک به صندوق مهر امام رضا(ع) پرداخت شده است.گزارش اول دیوان محاسبات درخصوص تفریغ بودجه 1386 روز دوشنبه چاپ شد. بقیه گزارش دیوان محاسبات به این شرح است:علاوه بر موضوعات مطرح شده در مبحث حمل ونقل پیرامون جایگاه بخش خصوصی موارد زیر قابل ذکر است.

1-   از محل واگذاری شرکت های دولتی مبلغ 70 هزار میلیارد ریال در قانون بودجه پیش بینی شده که از این رقم مبلغ 12 هزار و 373 میلیارد ریال جهت باز پرداخت تعهدات ارزی معادل 18 درصد، مبلغ 27 هزار و 627 میلیارد ریال معادل 39 درصد جهت پرداخت بدهی دولت به سازمان ها، نهادها، صندوق های ذخیره و بازنشستگی (لشگری و کشوری) و تامین اجتماعی و آستان قدس رضوی و 30 هزار میلیارد ریال معادل 43 درصد برای تامین منابع طرح های تملک دارایی های سرمایه یی پرداخت شود. از درآمد پیش بینی شده مبلغ 32 هزار و 957 میلیارد ریال معادل 47 درصد تحقق یافته که مبلغ 5330 میلیارد ریال از آن جهت تامین منابع طرح های تملک دارایی های سرمایه یی اختصاص یافته و 27 هزار و 627 میلیارد ریال معادل 84 درصد برای تسویه بدهی دولت به سازمان ها مورد تصویب هیات وزیران قرار گرفته است: از مبلغ اخیر معادل 22 هزار و 937 میلیارد ریال حدود 83 درصد مبلغ مزبور در این راستا پرداخت شده است. با توجه به عدم تحقق کامل درآمد خصوصی سازی، منابع مورد نیاز جهت بازپرداخت تعهدات ارزی مطابق اجازه قانونگذار تماماً از حساب ذخیره ارزی برداشت شده است.


    2-در قانون بودجه مقرر شده تا پایان سال 1386 حداقل 60 درصد از سهام شرکت های دولتی غیر صدر اصل 44 قانون اساسی متعلق به دستگاه های اجرایی موضوع ماده 160 قانون برنامه چهارم توسعه و کلیه سهام دولت و شرکت های دولتی در شرکت های غیردولتی را با احتساب واگذاری های سال های اول و دوم برنامه چهارم توسعه به بخش های خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی از طریق مزایده یا بورس واگذار کند، هرچند در این زمینه اقداماتی انجام و سهام برخی شرکت ها واگذار شده لیکن از 389 شرکت دولتی مشمول غیرصدر اصل 44 قانون اساسی، تنها برای 26 شرکت معادل هفت درصد اقدام شده و همچنین سهام متعلق به دولت و شرکت های دولتی در شرکت های غیردولتی حدود نصاب مقرر تاکنون واگذار نشده است.


       3- در قانون بودجه مقرر شده بود 10 درصد از سهام شرکت ها، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت مشمول بند ج سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی مندرج در قانون بودجه که مشخص شده اند، به بخش های خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی از طریق مزایده یا بورس واگذار شود که در این زمینه اقدامی صورت نگرفته است.
    
    4- در قانون بودجه اجازه داده شده کلیه دستگاه های اجرایی ملی و استانی مذکور در ماده 88 قانون تنظیم بخشی از مقررات ملی دولت مصوب 27/11/1380 پروژه های نیمه تمام تملک دارایی های سرمایه یی ملی و استانی را از طریق مزایده عمومی به متقاضیان سرمایه گذاری بخش های غیردولتی واگذار کنند که تنها یک پروژه توسط سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان به بخش خصوصی واگذار شده است.
    
    5- دولت مجاز بوده معادل ارزی مبلغ 2670 میلیارد ریال از حساب ذخیره ارزی (در قالب سهم بخش خصوصی)، به صورت تسهیلات به متقاضیان بخش های خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی احداث یا خرید نیروگاه اختصاص دهد که در این راستا وزارت نیرو اقدامی انجام نداده است.
    
    6- نیروگاه مجاز بوده به منظور کاهش تلفات در شبکه های انتقال و توزیع و افزایش راندمان مصرف سوخت در نیروگاه ها، معادل ارزی مبلغ 1780 میلیارد ریال در قالب سهم بخش خصوصی از حساب ذخیره ارزی استفاده کند که در این راستا وزارت نیرو اقدامی انجام نداده است.
    
    7- در زمینه حمایت از بخش غیردولتی در احداث بیمارستان دولت مجاز بوده بخشی از سود تسهیلات بانکی سازندگان بیمارستانی را پرداخت کند که عملاً وجهی در این راستا اختصاص نیافته است.
    
    8- وزارت مسکن و شهرسازی موظف بوده برای کمک به احداث بیمارستان توسط بخش غیردولتی، زمین در اختیار ایشان قرار دهد لیکن بر اساس اعلام دستگاه ذی ربط به دلیل نبود متقاضی اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.
    
    9- در راستای مواد 49 و 88 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجاز بوده 20 درصد از بیمارستان های خود را به صورت هیات امنایی اداره کند که در این راستا پیشنهاد شده تعداد چهار بیمارستان به صورت هیات امنایی اداره شود که به دلیل عدم موافقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی این امر محقق نشده است.
    
    10- در راستای طرح سلامت اجتماعی، وزارت بهداشت و درمان مکلف شده به منظور نظارت بر مراکز تولید و توزیع مواد خوراکی، آشامیدنی، بهداشتی و کلیه مراکزی که در زمینه فوق خدماتی را ارائه می کنند، از افراد حقیقی و حقوقی دارای صلاحیت استفاده کند که هیچ گونه اقدامی جهت عملیاتی کردن موضوع انجام نداده است.
    
    11- به منظور تامین منابع مالی مورد نیاز برای سرمایه گذاری در زمینه های اشتغال زایی و توسعه فعالیت های اقتصادی و طرح های پژوهشی و تحقیقاتی در بخش غیردولتی، شرکت های دولتی مجاز بوده اند 90 درصد از سود ویژه (پس از کسر مالیات و سود سهم دولت) را پس از تصویب شورای اقتصاد به صورت وجوه داده شده در اختیار بخش غیردولتی قرار دهند که هیچ شرکتی از این مجوز استفاده ننموده است.
    
    12- وزارت صنایع و معادن و شرکت های تابعه و وابسته موظف بوده اند حق بهره برداری از کلیه معادن تحت تصدی خود را به متقاضیان بخش های خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی واگذار کنند که به دلیل نبود برنامه مدون جهت واگذاری معادن و نبود مطالعات ساختاری درخصوص اولویت واگذاری و قیمت گذاری معادن اقدامی درخصوص واگذاری و اجرای حکم این بند انجام نداده اند.
    
    13- به منظور حمایت از سرمایه گذاری خطر پذیر در صنایع نوین مبلغ 153 میلیارد ریال در قانون بودجه جهت پرداخت اصل سود و کارمزد تسهیلات پیش بینی شده است. وزارت صنایع و معادن نسبت به انعقاد قرارداد عاملیت به مبلغ 113 میلیارد ریال حدود 74 درصد میزان مقرر با بانک عامل از محل این اعتبارات اقدام کرده لیکن نسبت به معرفی طرح های مورد نظر به بانک عامل جهت استفاده از تسهیلات قانونی اقدام نکرده فلذا حکم مقنن در این بند محقق نشده است.
    
    14- به منظور تامین منابع بخش غیردولتی برای توسعه، اصلاح و بهبود باغات، دامپروری، مرغداری، صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی، تولیدات گلخانه یی و شیلات مقرر شده است حداقل 25 درصد از اعتبارات مربوط به یارانه سود و کارمزد تسهیلات قانون بودجه در اختیار متقاضیان با اولویت دانش آموختگان رشته های کشاورزی قرار گیرد که وجهی در این خصوص پرداخت نشده است.
    
    15- به منظور تسریع در احداث و تکمیل پروژه های شبکه های آبیاری و زهکشی فرعی و تشویق سرمایه گذاران بخش غیردولتی (حقیقی و حقوقی) و تعاونی های تولیدی، تشکل های آب بران و شرکت های سهامی زراعی مبلغ 1227 میلیارد ریال در نظر گرفته شده است که مبلغ 506 میلیارد ریال حدود 41 درصد برای این امر پرداخت شده است. همچنین مبلغ 203 میلیارد ریال در قالب تسهیلات برای این امر در نظر گرفته شده لیکن پرداختی از محل آن انجام نشده است.
    
    16- به منظور تشویق بخش غیردولتی در ایجاد انبار و سیلوهای گندم، وزارت بازرگانی مجاز شد به ازای هر ماه نگهداری گندم توسط بخش غیردولتی، کارخانجات آرد سازی و کشاورزان تا دو درصد قیمت خرید تضمینی گندم سال مذکور را از محل یارانه گندم وارده به عنوان حق انبارداری به اشخاص مزبور پرداخت کند لیکن به رغم اختصاص 647 میلیارد ریال برای اجرای موضوع فوق، به دلیل عدم اطلاع رسانی مناسب در زمان مقرر اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است.
    
    17- در راستای واگذاری وظایف تصدی گری و سرعت بخشیدن به تکمیل و توسعه پروژه های  عمرانی - اقتصادی به بخش غیردولتی، دستگاه های اجرایی مجاز شدند تا 10 درصد از اعتبارات طرح های تملک دارایی های سرمایه یی، کمک های فنی و اعتباری خود را از طریق یارانه مستقیم یا یارانه سود تسهیلات به متقاضیان پرداخت کنند که دستگاه های اجرایی دارای اعتبارات فوق از مجوز فوق استفاده نکرده اند.
    
    18- مبلغ 6 هزار و 247 میلیارد و 532 میلیون ریال برای احداث واحدهای نان صنعتی به صورت تسهیلات یا کمک به بخش خصوصی، تعاونی و بخش عمومی غیردولتی به شرکت بازرگانی دولتی ایران اختصاص یافته که به رغم وجود 686 متقاضی هیچ گونه وجهی در اختیار آنها قرار نگرفته است.
    
    یارانه ها
    یارانه سوخت و حامل های انرژی
    یارانه منظور شده بابت مابه التفاوت قیمت آزاد گاز، برق و هر لیتر فرآورده های نفتی تولید داخل و قیمت فروش تکلیفی آنها در داخل کشور مبلغ 536 هزار و 822 میلیارد ریال بوده که در نحوه تسویه آنها موارد زیر قابل ذکر است:
       الف- بخشی از یارانه مربوط به مابه التفاوت قیمت برق به مبلغ 22 هزار و 540 میلیارد ریال به صورت نقدی توسط خزانه داری کل کشور در وجه شرکت توانیر پرداخت شده که مغایر حکم مقرر توسط قانونگذار است و تخلف محسوب می شود.
      ب- بخشی از مبلغ محسوب شده به عنوان یارانه مابه التفاوت قیمت گاز معادل پنج هزار و 148 میلیارد ریال مازاد بر مقدار گاز تحویلی به مشترکان به حساب بدهکاری دولت منظور شده که تخلف محسوب می شود.
      یارانه تسهیلات بانکی
    به منظور تشویق سازندگان واحدهای استیجاری و کمک به ساخت مسکن گروه های کم درآمد با رعایت الگوی مصرف در بافت های فرسوده، وزارت مسکن و شهرسازی مکلف شده 35 درصد از منابع درآمدی خود را به میزان 200 میلیارد ریال به صورت کمک یارانه سود بانکی یا وجوه اداره شده در اختیار افراد مشمول قرار دهد که در این راستا معادل 28 درصد از درآمد سازمان ملی زمین و مسکن جهت اجرای طرح با تنظیم قرارداد عاملیت با بانک عامل اختصاص یافته که به دلیل واریز مبلغ فوق در تاریخ 28/12/1386 به حساب بانک عامل هیچ گونه تسهیلاتی پرداخت نشده است و اهداف مقنن در این بخش محقق نشده است.
     بیمه و تامین اجتماعی
    1- در راستای اجرای قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی و اجرای برنامه بیمه تامین اجتماعی روستاییان و عشایر مبلغ 1122 میلیارد ریال برای بیمه شدن تعداد یک میلیون و 75 هزار و 744 نفر پیش بینی شده که تعداد 644 هزار و 83 نفر از افراد تحت پوشش نظام بیمه جامع قرار گرفتند. عدم تخصیص کامل اعتبار مربوط به این بخش و نیز مصرف بخشی از وجوه دریافتی در غیر محل خود سبب عدم تحقق کامل اهداف قانونگذار و عدم پوشش کامل جمعیت پیش بینی شده، شده است.
       2- به رغم تصریح آیین نامه بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر، موسسه صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری به عنوان موسسه خصوصی ثبت شده که تخلف محسوب می شود. شایان ذکر است در سال های 1385 و 1386 جمعاً مبلغ دو هزار و 322 میلیارد و 431 میلیون ریال در اختیار صندوق مزبور قرار گرفته که مبلغ یک هزار و سه میلیارد و 696 میلیون ریال از آن به مصرف قانونی خود نرسیده و برای خرید سهام و سپرده گذاری در بانک ها و موسسات مالی و اعتباری اختصاص یافته که فاقد مجوز قانونی است.
      بهداشت و درمان
    در راستای طرح ذخیره سازی استراتژیک داروهای حیاتی مقرر شده بود مبلغ 623 میلیارد ریال در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گیرد که در این راستا مبلغ فوق به دستگاه مربوط اختصاص یافته، لیکن مبلغ 140 میلیارد ریال، حدود 22 درصد از وجوه مربوط به این طرح که در اختیار دانشگاه های تهران، تبریز، مشهد و شیراز قرار گرفته، صرف پرداخت های پرسنلی شده است.
      کشاورزی و منابع طبیعی
    برای حل مشکل چایکاران، دولت موظف شده برگ سبز چای را تا مبلغ 100 میلیارد ریال به نرخ تضمینی خریداری کند که 422 میلیارد ریال، حدود 422 درصد از محل تسهیلات بانکی پرداخت شده و سقف مزبور رعایت نشده که تخلف محسوب می شود.
    ورزش و تربیت بدنی
    در سال 1386 سازمان تربیت بدنی ایران و شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور اجازه داشته است تا مبلغ 444 میلیارد ریال (معادل 40 درصد اعتبارات تملک دارایی های سرمایه یی خود) را به عنوان کمک بلاعوض به بخش غیردولتی جهت ساخت مجموعه های ورزشی اختصاص دهد، لیکن به دلیل فراهم نشدن شرایط لازم، عدم تصویب دستورالعمل و کمبود اعتبار در پروژه های در دست اجرا، صرفاً مبلغ شش میلیارد ریال (معادل 5/1 درصد از اعتبارات مزبور) به این امر اختصاص یافته است.
    لازم به ذکر است این امر به دلایل فوق الذکر در استان ها نیز تحقق نیافته است. کل مبلغ اختصاص یافته توسط سازمان مذکور به استان های کشور ابلاغ شده، لیکن حدود 50 درصد آن مصرف نشده و به حساب خزانه برگشت شده و مابقی آن صرف کمک بلاعوض جهت احداث، تکمیل، تجهیز و... باشگاه های ورزشی غیردولتی شده است.
      جوانان
    1- در راستای اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان، مبلغ 4750 میلیارد ریال به وزارت کار و امور اجتماعی جهت تامین مسکن جوانان اختصاص داده شده، لیکن اعتبار مزبور در قالب کمک به صندوق مهر امام رضا(ع) پرداخت شده که تخلف از حکم قانون بوده و هدف قانونگذار محقق نشده است.
       2- مقرر شده بود سازمان تامین اجتماعی از محل منابع داخلی، مبلغ 500 میلیارد ریال اعتبار به منظور ارائه تسهیلات ارزان قیمت ساخت مسکن، ودیعه مسکن، ازدواج دانشجویان و جوانان اختصاص دهد که مبلغ 120 میلیارد ریال معادل 24 درصد آن خارج از موارد مصرح در قانون برای پرداخت وام به کارکنان سازمان مذکور در نظر گرفته شده و صرفاً مبلغ 185 میلیارد ریال حدود 37 درصد مبلغ مورد نظر در اختیار بانک عامل جهت اعطای تسهیلات قرار گرفته که تخلف محسوب می شود.
       3- در راستای تبیین و تقویت جایگاه جوانان در جامعه و ساماندهی امور جوانان، از مبلغ 409 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده، مبلغ 209 میلیارد ریال حدود 51 درصد اعتبار جهت دستیابی به اهداف مذکور مصرف شده است. همچنین از محل اعتبارات فوق الذکر مبلغ 102 میلیارد ریال حدود 25 درصد اعتبار، بابت اجرای طرح هجرت (3) به سازمان بسیج سازندگی اختصاص یافته که حدود 96 درصد از اعتبار اختصاص یافته و به استناد مجوز قانونی موجود به سال بعد منتقل و باعث عدم تحقق اهداف مد نظر قانونگذار شده است.
       گزارش تفریغ سایر قسمت های بودجه یی
    پیش از بیان چکیده مباحث مطرح شده در سایر قسمت های تفریغ بودجه، لازم به ذکر است، با توجه به محدودیت های موجود که ناشی از محیط عملیاتی و همچنین امکانات و منابع سازمانی است، امکان رسیدگی یا حسابرسی کلیه دستگاه ها یا موضوعات بودجه یی برای دیوان محاسبات کشور میسر نشده و بالطبع یافته های حسابرسی منحصر به محدوده رسیدگی ها بوده که بیانگر تمام رسی یا همه رسی نیست.
      دریافت های عمومی و اختصاصی
    پیش بینی منابع عمومی در قانون بودجه سال 1386 کل کشور بالغ بر 691 هزار و 827 میلیارد و 731 میلیون ریال است که سهم درآمدهای عمومی و اختصاصی به ترتیب 43/92 و 57/7 درصد است. بر اساس اطلاعات تفریغ بودجه، منابع بودجه عمومی معادل 665 هزار و 538 میلیارد و 359 میلیون ریال معادل 92 درصد مبلغ پیش بینی شده تحقق یافته است.
    تعداد 159 گزارش حسابرسی در گزارش تفریغ دریافت ها درج شده که حاوی 301 مورد تخلف است: وزارت امور اقتصادی و دارایی با 103 مورد تخلف، وزارت صنایع و معادن با 29 مورد تخلف، وزارت آموزش و پرورش با 23 مورد تخلف و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با 19 مورد تخلف بیشترین تخلف را در این بخش دارا هستند.
     اعتبارات
    اعتبارات برآورد شده بر اساس قانون بودجه سال 1386 کل کشور بالغ بر 691 هزار و 827 میلیارد و731 میلیون ریال است (به استثنای مصارف شرکت های دولتی، موسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانک ها) که سهم اعتبارات هزینه یی، تملک دارایی های سرمایه یی، تملک دارایی های مالی و اختصاصی به ترتیب 73/57 ، 66/26 ، 04/8 و 57/7 درصد است. براساس اطلاعات تفریغ بودجه، مصارف بودجه عمومی دولت معادل 637 هزار و 738 میلیارد و 457میلیون ریال معادل 92 درصد مبلغ پیش بینی شده، تحقق یافته است. تعداد 855 گزارش حسابرسی در بخش گزارش تفریغ اعتبارات درج شده که حاوی 2196 مورد تخلف است: وزارت کشور با 283 مورد تخلف، وزارت جهاد کشاورزی با 228 مورد تخلف و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هر کدام با 142 مورد تخلف بیشترین موارد تخلف را در این بخش دارا هستند. تعداد 40 گزارش در بخش اقلام سنواتی درج شده که حاوی 71 مورد تخلف است. وزارت کشور با 13 مورد تخلف بیشترین تخلف را در این بخش داشته است و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با 12 مورد تخلف در رتبه بعدی قرار دارد. شایان ذکر است تعداد 321 دستگاه (یا ردیف بودجه یی) صورتحساب دریافت و پرداخت تمام یا قسمتی از اعتبارات خود را در مواعد مقرر قانونی تهیه و ارائه نکرده اند که تقریباً معادل 49 درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است. (در سال گذشته تعداد دستگاه های حساب نداده، 628 دستگاه (ردیف) بوده است.) کاهش دستگاه های حساب نداده که نشان از تعامل بیشتر دستگاه های اجرایی و دیوان محاسبات کشور دارد، موجب شفافیت بیشتر این گزارش و همچنین عملکرد دولت می شود.
     بودجه شرکت ها، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت
    منابع و مصارف پیش بینی شده برای دستگاه های فوق مندرج در پیوست شماره (2) قانون بودجه بالغ بر یک میلیون و 677 هزار و 65 میلیارد و 389 میلیون ریال است که بر اساس سیاست های دولت، تحولات اقتصادی و مالی، مقتضیات ناشی از نوسانات قیمت ها و... دارای تغییراتی بوده است. براساس اطلاعات تفریغ بودجه، منابع و مصارف شرکت های دولتی، موسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانک ها (بدون احتساب ارقام مربوط به دستگاه های حساب نداده) بالغ بر پنج میلیارد و 841 میلیون و 18 هزار و 356 میلیون ریال معادل 348 درصد پیش بینی است. تعداد 179 گزارش در بخش گزارش تفریغ بودجه شرکت ها درج شده که حاوی 1463 مورد تخلف است: وزارت نفت با 335 مورد تخلف، وزارت صنایع و معادن با 300 مورد تخلف و وزارت نیرو با 224 مورد تخلف بیشترین موارد تخلف را در این بخش دارا هستند. شایان ذکر است تعداد 26 شرکت (یا ردیف بودجه یی) صورتحساب خود را در مواعد مقرر قانونی تهیه و ارائه نکرده اند که تقریباً معادل 85 درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است. (در سال گذشته تعداد دستگاه های حساب نداده، 172 شرکت (ردیف) بوده است.) کاهش شرکت های حساب نداده که نشان از تعامل بیشتر دستگاه های اجرایی و دیوان محاسبات کشور دارد، موجب شفافیت بیشتر این گزارش و همچنین عملکرد دولت می شود

.

موشک های 1500 کیلومتری با ماهواره های بزرگ به فضا می فرستیم

روزنامه کیهان صفحه 14

احمدی نژاد در جمع ایرانیان مقیم خارج از کشور:

   رئیس جمهور از پرتاب موشک های 1500 کیلومتری در آینده برای قرار دادن ماهواره های بزرگتر در فضا خبر داد.
    به گزارش خبرگزاری ها محمود احمدی نژاد رئیس جمهور عصر دیروز در آیین گشایش همایش ایرانیان مقیم خارج از کشور در سالن اجلاس سران در بخشی از سخنان خود گفت: باور عمیق دارم که جز فرهنگ ایرانی و اسلامی نمی تواند نیاز فزاینده بشر را پاسخ دهد، چیزی که می تواند خلاء امروز را پر کند فرهنگ ملت ایران است.
    وی افزود: برخی که تمایل و توان شنیدن موفقیت های ملت ایران را ندارند، وقتی اخبار موشک های ما را شنیدند آن را ماجراجویی خواندند اما خبر ندارند که موشک های 700 و 1500 کیلومتری قرار است ماهواره های بزرگتری را به فضا بفرستد.
    رئیس جمهوری میزان اثرگذاری ملت ایران در مناسبات جهانی را بالاترین تراز خواند و تاکید کرد امروز هیچ کس در دنیا قادر نیست مانعی در مسیر پیشرفت ملت ایران ایجاد کند.
    رئیس جمهوری با بیان این که «همه بسیج شدند تا جلوی پیشرفت علمی ایران را بگیرند»، خاطرنشان کرد: موضوع هسته ای یک بهانه بود. آنان می خواستند اراده فولادی خود را تحمیل کنند.
    رئیس شورای عالی امنیت ملی گفت: اگر ملت زیر بار می رفت تمامی مدارس، دانشگاهها، آزمایشگاه ها و فناوری ها تعطیل می شد.
    احمدی نژاد یادآور شد: در همین سعد آباد به بهانه مبارزه با سلاح هسته ای با پررویی گفتند که باید آزمایشگاه ها و رشته های علمی منجر به فناوری هسته ای خود را تعطیل کنید. معنای این حرف این است که استقلال ملت ایران زیر پا لگدمال شود.
    احمدی نژاد خاطرنشان کرد: اگر طراحی های آنان محقق شود، آنگاه یک ملت در هیچ حوزه ای قادر به اعمال اراده ملی نخواهد بود.
    رئیس جمهوری افزود: در مذاکرات هسته ای در گذشته گفته می شد که ما می خواهیم تحقیقات کنیم و آنان پاسخ می دادند 10 سال با ما مذاکره کنید، شاید بعدا اجازه دهیم چند دستگاه تحقیقاتی داشته باشید.
    رئیس شورای عالی امنیت ملی یادآور شد امروز همان ها مجبور شده اند به عظمت ملت ایران اعتراف کنند. کسانی که شرط می گذاشتند برای این که وارد جامعه جهانی شوید، زیر چتر ما قرار گیرید، امروز درخواست می کنند به اتفاق هم مسائل جهان را حل و فصل کنیم.
    رئیس جمهوری تاکید کرد: «حرکت رو به کمال ملت ایران از روز اول وجود داشته، اما امروز به فضل خدا و عنایات امام عصر، یک خیزش، بازگشت و تولد دوباره در حیات ملت ایران روی داده است.»
    رئیس جمهوری با اشاره به این که چند سال پیش فیلمی برای انتقام گیری از تاریخ ما ساخته شد، گفت :«آنجا اظهار داشتند ایرانیان خود را بر 28 ملت تحمیل کردند، اما من گفتم همه این ها تهمت های ناروا و دروغ های بزرگ است، آنچه می گویند 42 ملت بوده، اما هیچگاه به زور نبوده است.»
    رئیس جمهوری اظهار داشت: «جهانیان همواره از منشور، دستورالعمل و ضوابط اجرایی و اداری ایرانیان با افتخار، اقتباس و تبعیت می کردند.»
    رئیس شورای عالی امنیت ملی گفت: «در هیچ کجای تاریخ نمی بینید که ایرانیان خود را برای چپاول و کشتار دیگران مجهز کرده باشند و اگر برای رفع شر به جایی رفتند، از خود، فرهنگ و تمدن انسانی باقی گذاشتند.»

 

 

سه‌شنبه ٢٥ فروردین ۱۳۸۸

 

پشت پرده فیلترینگ گسترده در سراسر کشور

روزنامه اعتماد صفحه 2

   توضیح کوتاهی که اداره اخبار و رسانه های گروهی مجلس درباره مسدود شدن سایت های پارلمان منتشر کرد پشت پرده فیلترینگ گسترده اینترنت در روزهای اخیر را افشا کرد. بنابر این جوابیه «مسدود کردن سایت ها در راستای طرح مبارزه با مفاسد اجتماعی است که از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعمال شده است.» این توضیح پس از آن به دفتر برخی رسانه ها ارسال شد که مطبوعات و خبرگزاری ها روز گذشته از مسدود شدن سایت های اینترنتی برای نمایندگان خبر داده بودند.
    بنابر این گزارش ها نمایندگان مجلس در نخستین روزهای کاری خود متوجه شدند دسترسی به بسیاری از سایت ها برایشان مقدور نیست و بسیاری از آدرس های اینترنتی مسدود و این سایت ها از دسترس کاربران خارج شده است. البته این تنها نمایندگان نبودند که با سایت های فیلترشده در سال جدید مورد استقبال قرار گرفتند. از چند روز گذشته اعمال گسترده فیلترینگ دسترسی کاربران به سایت های پرشماری را غیرممکن ساخته و دامنه این اعمال محدودیت تا آنجا پیش رفت که فیلترشکن ها نیز مسدود و جست وجوی کلمه «فیلترشکن» نیز در جست وجوگرهای اینترنتی بلوکه شد. اگرچه هیچ منبع رسمی در این باره اظهارنظر نکرده است اما اداره اخبار مجلس در لابه لای جوابیه اش توضیح مختصری در این باره ارائه کرد. «فیلترینگ و مسدود کردن سایت ها در راستای طرح مبارزه با مفاسد اجتماعی است که از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از آغاز سال جدید نسبت به توزیع کنندگان کلان اینترنت اعمال شده است.» اعمال محدودیت های گسترده در استفاده کاربران از فضای اینترنتی در حالی تشدید می شود که در نخستین روزهای کاری بعد از تعطیلات نوروز خبرگزاری «الف» اعلام کرد واپسین روزهای اسفند ماه معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد با دعوت مدیران سایت ها بخشنامه یی از «نبایدهای انتخابات» را به آنان ابلاغ کرد و در فهرست بلندبالایی گوشی را دست سایت ها داد و ضوابط برخورد با خبرگزاری ها و سایت های متخلف را گوشزد کرد. در این راستا مرکز جرائم سازما ن یافته سایبری سپاه پاسداران طی پنج اطلاعیه در فاصله 20 روز از انهدام 90 سایت مستهجن و بازداشت گردانندگان آن خبر داد. این اطلاعیه ها همچنین درباره پروژه براندازی هلندی که به گفته سپاه از سوی برخی سایت ها دنبال می شد، هشدار داد. اندکی پس از هشدارها بود که نه تنها امکان دسترسی کاربران به برخی آدرس ها محال شد بلکه این فیلترینگ دامن پارلمان نشینان را گرفت. انتشار خبر اعمال محدودیت برای نمایندگان که از سوی برخی رسانه ها از سوی مجلس عنوان شده بود به توضیحی انجامید که پشت پرده فیلترینگ گسترده را افشا کرد.

 

خیانت پدرخوانده ها گریبان شما را رها نمی کند

روزنامه کیهان صفحه 14

نویسنده: عبدالحسین معتمدی

  نامزد گروه های مدعی اصلاحات همچنان سیاست طفره و توجیه را نسبت به مواضع عنادآمیز و ضد انقلابی حامیان اصلی خود در احزاب مشارکت و سازمان مجاهدین (انقلاب) در پیش گرفته است. موسوی دیروز طی نشستی با خبرنگاران در ایلام با پرسش خبرنگار روزنامه رسالت مبنی بر حمله احزاب مذکور به انقلاب و خط امام و علت حمایت آنها از نامزدی وی مواجه شد. به گزارش سایت قلم نیوز که از سوی حامیان موسوی و برای تبلیغات انتخاباتی راه اندازی شده، وی در پاسخ خبرنگار مذکور گفت: «نباید در پشت شعارهایی که می دهیم، محبوس شویم و باید وسیع تر فکر کنیم. چرا در مورد گروه هایی که از نظر قانونی رسمیت دارند، طوری صحبت می کنیم که انگار در مورد اسرائیلی ها حرف می زنیم؟ آیا مثلادر مورد مسایل همین استان ایلام به این نگاه می کنید که روی سینه افراد نوشته مشارکتی یا مجاهدین انقلاب یا اصولگرا و آبادگران؟ یا این که نگاه می کنید که نماز می خوانند و خدا را می پرستند؟ هر فرد سالمی که می خواهد درون این نظام فعالیت سیاسی کند، باید مرز خود را با افرادی که مخالف امام(ره)، رهبری و قانون هستند، مشخص کند اما آیا واقعاً کسانی را که با این وسعت متهم می کنید، این چنین هستند؟ خیر؛ من ذهن بسته شما را ندارم و ذهن بنده بسیار باز است».
    وی آنگاه مباحث عمیق بر سر دفاع از اصول انقلاب یا هجمه به آن را به بحث های جناحی فرو کاسته و می گوید: «مردم کشور ما برخلاف جناح های سیاسی که من به همه آنها ارادت دارم یک جور فکر نمی کنند و هم اصولگرا می توانند باشند هم اصلاح طلب هم می توانند در برابر توهین به مقدسات خود بایستند و هم در مقابل بستن دهان، روزنامه و توقیف نشریات». نامزد اصلاح طلبان درباره انصراف خاتمی و ابهام پیش آمده هم گفت: «بین من و آقای خاتمی مشکلی وجود ندارد و بنده شب گذشته هم در مجمع روحانیون خدمت ایشان بودم. بنده قبلاً هم اعلام کرده بودم حضورم در انتخابات در نهایت در مقابل خاتمی نخواهد بود و اگر ایشان تا آخرین روزهای انتخابات کنار نمی کشید در نهایت شاید منجر به عقب نشینی بنده می شد. بنده این را اعلام کرده بودم. آقای خاتمی در مقطعی صلاح دیدند براساس دلسوزی برای فضای ملی این تصمیم را گرفتند. بنده ادعا می کنم اکنون خاتمی یکی از پشتوانه های مهم عظمت و شکوه انتخابات دولت دهم خواهد بود».
    اظهار تجاهل و تغافل آقای موسوی نسبت به مواضع دو حزب مشارکت و مجاهدین در حالی است که شخص آقای خاتمی در آخرین سال ریاستش با اشاره به مواضع برخی از همین طیف های حاضر در اردوگاه اصلاح طلبان صراحتاً اعلام کرد صدای دشمن از این اردوگاه به گوش می رسد. سال گذشته نیز حجت الاسلام یونسی وزیر وقت اطلاعات در دولت خاتمی تصریح کرد من بارها به احزاب اصلاح طلب گفته بودم که شما می خواهید هم در دولت باشید و هم رفتار اپوزیسیون را پیشه کرده اید. این دو با هم قابل جمع نیستند.
    از سوی دیگر مواضع ضد انقلابی و ضد ارزشی طیف سازمان مجاهدین انقلاب اظهرمن الشمس است. مدتی پس از سخنان بهزاد نبوی مبنی بر اینکه برخی مواضع امام خمینی را نمی پسندیدم، هاشم آغاجری عضو دیگر مرکزیت سازمان در همدان، به هتاکی صریح علیه ساحت ائمه معصومین(ع) و مرجعیت پرداخت و تقلید مردم از مرجعیت شیعه را از جنس تقلید میمون دانست! که منجر به اعلام عدم مشروعیت این حزب افراطی از سوی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم (در زمان حیات آیت الله مشکینی) شد. سران سازمان در کنار سران حزب مشارکت نقش اساسی در به بن بست رساندن مجلس ششم، تعطیلی خدمتگزاری مجلس به مردم، صدور نامه های سرگشاده دشمن پسند، پیوند با گروهک های قسم خورده ضد انقلاب نظیر نهضت آزادی و همچنین اعمال فشار و خودکامگی در راستای تعطیلی انتخابات مجلس هفتم از سوی دولت داشتند که با موضع قاطع رهبر فرزانه انقلاب ناکام ماندند. طیفی از اعضای مجاهدین و مشارکت همچنین در تحریک و تشویق آشوب های خیابانی تیر ماه 78 نقش اساسی ایفا می کردند، روزهایی که عناصر ضدانقلاب به میدان آمده و خیال برشان داشته بود که می توانند انقلاب را سرنگون کنند. البته در تمام آن دوران آقای موسوی یا احساس خطر نکرده بودند یا اگر هم اندک احساسی در این زمینه داشتند، جرات نکردند اعتراضی بکنند تا اینکه با استقامت اصولگرایان ورق برگشت و فضا برای اظهارنظر کسانی چون ایشان نیز فراهم شد.
    طبیعی است که مسائلی از این دست ربطی به نماز خواندن مردم متدین ایلام یا سلایق این جناح و آن جناح ندارد و نمی توان هم از محبت مردم و اصولگرایی و اصلاح طلبی اصیل دم زد و هم با دشمنان باورها و اعتقادات و انقلاب همان مردم که بر سر اصول، اباحیت به خرج دادند و در قبال اصلاح گری خود سنگ راهند، ائتلاف کرد. برای مثال نمی توان دولت خدمتگزار را به خاطر رسیدگی به محرومان سرزنش کرد اما از مؤتلفان خود نپرسید ماجرای فروش گاز 230 دلاری به شرکت کرسنت به قیمت 17 دلار (14 برابر زیر قیمت) چه بود و چرا اتفاق افتاد؟ و... این رشته سر دراز دارد که به تدریج باید گشود و گفت تا معلوم شود مرز آن «باز اندیشیدن» کجاست؟ و آیا قرار است سوابق و حیثیت نخست وزیر دوران اول انقلاب به تاراج فرصت طلبانی برود که هیچ نسبتی با شعارها و آرمان های دیروزی ندارند و از آدم ها صرفاً به عنوان مهره و پل استفاده می کنند؟!

 

سیب زمینی سیاسی شد!

روزنامه جام جم صفحه 20

نویسنده: رضا رفیع

  در پی ساخت وساز شایعه زیرزمینی توزیع رایگان سیب زمینی بی رگ از سوی برخی دستگاه های دولتی و مشخصا 2 وزیر کابینه در پاره ای از نقاط کشور در راستای تبلیغات انتخاباتی؛ این شایعه واهی، کذب محض و یک حرکت تخریبی تبلیغاتی از جانب رقیب اصلاح طلب اعلام شد.
    مخالفان دولت نباید از هر چیزی ولو سیب زمینی برای زیر سوال بردن دولت استفاده کنند. همین شیوه سیاسی اگر تبدیل به مشی و مرام ثابت شود، فردا گریبان خود آنها را هم خواهد گرفت. اگر شایع کنند که مثلافلان جناح اصلاح طلب اقدام به توزیع رایگان بادمجان در میان مردم در راستای منافع سیاسی و حزبی خود کرده است، کار خوبی است؟... پس بیایید از هر وسیله ای برای تخریب همدیگر استفاده نکنیم.
    توضیحات شفاف دست اندرکاران را بشنویم و با حسن نظر برخورد نماییم و حمل به خیر نماییم اگر غرض و مرض خاصی نداریم.
      آموزش خوش بینی:
    «منم که دیده نیالوده ام به بد دیدن
    و بی خودی به سبیل بقیه خندیدن
    و یا برای رسیدن به قصد حزبی خود
    هزار سیب زمینی برای خود چیدن»
    وزیر محترم بازرگانی: چون تولید سیب زمینی اضافه بوده و سیب زمینی ها فاسد می شده است؛ اقدام به توزیع رایگان آن کرده ایم... (باید به هر شکلی، جلوی فساد را گرفت.)
    وزیر محترم جهاد کشاورزی: از اول سال 87 ما داریم سیب زمینی به کمیته امداد و بهزیستی می دهیم که توزیع کنند. حال دو تا آدم مریض در قضیه ای که به نفع مردم است، می آیند و کار را سیاسی می کنند... (خدا همه مریض های سیاسی را الساعه، شفای عاجل عنایت بفرماید)!
    نایب رئیس دوم کمیسیون بهداشت مجلس: این سیب زمینی هایی که در این چند ماهه توسط دولت توزیع می شوند بعضا به مصرف دام و طیور می رسد... (کلاس دام و طیور هم بالارفته؛ فرداست که این سیب زمینی را به صورت چیپس مصرف کنند)!
    ملاحظه فرمودید؟... وقتی که اغراض سیاسی در کار باشد، این طوری غیرمنصفانه عده ای از آب گل آلود ماهی می گیرند.
    خب پدرجان! وقتی که بنا به گفته سیب زمینی شناسان اجتماعی، نیاز کشور به سیب زمینی در حد 5 میلیون تن می باشد و در سال گذشته بحمدالله 6 میلیون تن سیب زمینی تولید شده است؛ حالاشما می فرمایید که این یک میلیون سیب زمینی اضافه بر سازمان را بنده های خدا، کوکوی سیب زمینی درست کنند؟ پس عقل و درک سیاسی کو؟...
      کوکوی فلسفی:
    آن هیات دولت که به گل زد پهلو
    در آن وزرا همی نهادندی رو
    دیدیم که بر کنگره اش یک شخصی
    بنشسته همی گفت که: کو کو، کوکو

 

 

دوشنبه ٢٤ فروردین ۱۳۸۸

 

حمایت رسمی حزب کارگزاران از میرحسین موسوی

روزنامه کیهان صفحه 2

یک روز پس از دیدار با هاشمی رفسنجانی صورت گرفت

حزب کارگزاران سازندگی یکروز پس از دیدار با هاشمی رفسنجانی که برای تصمیم گیری برای انتخابات صورت پذیرفت حمایت خود از کاندیداتوری میرحسین موسوی در انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد.
    حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی با اعلام این خبر به ایسنا گفت: شورای مرکزی این حزب شنبه شب پس از بحث و بررسی بر ضرورت ایجاد دولتی که بتواند حداکثر وفاق در نیروهای اصیل انقلاب را ایجاد و زمینه را برای رشد و شکوفایی اقتصاد کشور فراهم کند و حل مشکلات مردم، حرکت بر طبق سند چشم انداز و سیاست های کلی نظام و اصل 44 قانون اساسی را در پیش بگیرد، تاکید کرد و با بررسی وضعیت سیاسی کشور جمعا به این نتیجه رسید که از آقای مهندس موسوی در انتخابات ریاست جمهوری دهم حمایت کند.
    وی افزود: حمایت حزب کارگزاران سازندگی در بیانیه ای رسمی که حاوی دلایل انتخاب ایشان به عنوان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دهم است، پس از ملاقات با ایشان منتشر می شود.
    وی گفت: به احتمال زیاد ملاقات ما با آقای مهندس موسوی پس از سفر ایشان به خوزستان انجام خواهد شد.
    همچنین «هدایت آقایی» دیگر عضو شورای مرکزی کارگزاران روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا با اشاره به جلسه شورای مرکزی حزب کارگزاران در شب گذشته، تاکید کرد: در این جلسه مصوب شد که هر کدام از کاندیداها که مورد تایید حزب قرار گرفتند، حزب برای او ستاد انتخاباتی زده و فعالیت های مربوط به کاندیدای موردنظر را پیگیری کند.
    عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران با اشاره به اینکه اکثر اعضای حزب بر میرحسین توافق کامل دارند، تاکید کرد: برای اعلام نظر نهایی جلسه دیگری تشکیل نمی شود و تنها در آخر هفته نظر حزب اعلام می شود.
    او جلسه دیروز اعضای این حزب با هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را بسیار خوب ارزیابی و تاکید کرد: در این جلسه اعضای حزب درباره مسائل انتخاباتی نظرات خود را بیان کردند.
    وی افزود: آقای هاشمی رفسنجانی از اعضای حزب خواستند که نظر نهایی خود را هرچه زودتر اعلام کنند.
        دیدار محسن هاشمی با میرحسین موسوی
    به گزارش پلاک نیوز، محسن هاشمی فرزند ارشد هاشمی به دیدار میرحسین موسوی رفته است.
    بنابراین گزارش محسن هاشمی در این دیدار آماری از NGOهای تحت حمایت مالی و سیاسی خانواده رفسنجانی ارایه و وعده حمایت این NGOها را از میرحسین موسوی اعلام داشته است.
    وی همچنین از فراهم بودن امکانات مالی جهت انتشار روزنامه کلمه و برپایی ستادهای نامزد جبهه دوم خرداد، خبر داده است.
    میرحسین موسوی نیز تسریع در اعلام حمایت اکبر هاشمی رفسنجانی از نامزدی اش را بار دیگر خواستار شد و مدعی شدکه حمایت بخشی از نیروهای سپاه را به دست آورده است.

 

برنامه کروبی برای احیای حقوق شهروندی

روزنامه اعتماد  صفحه 1 

   دبیرکل حزب اعتماد ملی در بیانیه یی با عنوان «احیا و بسط حقوق شهروندی» به تشکیل نهادی برای پیگیری اجرای قانون اساسی تاکید کرد. مهدی کروبی در این بیانیه که روز گذشته منتشر شد یک بار دیگر سلامت انتخابات را مورد تاکید قرار داد و مخالفت خود را بر حذف گرایش های مختلف از حق انتخاب شدن در قالب نظارت استصوابی یادآور شد.متن کامل بیانیه دبیرکل حزب اعتماد ملی به شرح زیر است:با گذشت یکصد سال از انقلاب مشروطیت و 30 سال از انقلاب اسلامی، ملت بزرگ ایران بیش از هر زمانی شایسته برخورداری از نظام جامع حقوق شهروندی است. شعار اساسی و محوری انقلاب مشروطیت که 100 سال پیش رخ داد، «قانون» بود. پدران ما متوجه این نکته بدیهی و روشن شده بودند که بدون حاکمیت قانون و داشتن قوانین و مقرراتی متناسب با نیازها و تحولات اجتماعی، امکان تحقق رشد و رفاه و آسایش در جامعه متصور نیست، از این رو برای زائل کردن خودسری ها و تهدید حقوق آحاد مردم و دولت قیام کردند و بنای مشروطیت را برقرار ساختند، اما به دلایل متعدد این بنا قوام و استحکام کافی نیافت و طی یک قرن بعد از این انقلاب باز هم شاهد خودسری ها و بی قانونی ها و نیز قوانین غیرمتناسب با شرایط بوده ایم و پنج دهه فعالیت سیاسی و اجتماعی مستقیم من نیز که نیمی از این دوره 100 ساله را شامل می شود این تجربه را نشان داده که هرگاه از مدار قانون خارج شده ایم و اهتمامی جدی برای تدوین قوانین متناسب با روح زمانه نداشته ایم، مشکلات جامعه بیش از پیش شده است و این واقعیت روشن است که یکی از اهداف اصلی اصلاحات همین خواست بود، ولی آنچه مایه تاسف است اینکه طی چند سال اخیر به نحو غیرقابل تصوری از این مسیر بازگشت کرده ایم و جریان امور از مجرای رعایت قانون خارج شده است به طوری که حتی فریاد قانونگذاران و نمایندگان مجلس را هم درآورده است. نمونه روشن آن نحوه هزینه یا اتلاف بودجه ملت بود و نمونه های دیگر هم فراوان است. همچنین طی این سال ها روح قانون گرایی به شدت خدشه دار شده است. قانون و حاکمیت آن برای خشنودی و بسط آزادی های مردم و برقراری روابط عادلانه و مشفقانه میان آنهاست و تعبیر سلطه گرانه و افزایش محدودیت ها و نظارت ها بر رفتار فردی و اجتماعی از آن ظلم مضاعفی است که طی چند سال اخیر بر قانون و قانون گرایی رفته است. اینجانب در این بیانیه سومین قسمت از برنامه خود با عنوان «احیا و بسط حقوق شهروندی» را به مردم عزیز تقدیم می کنم، باشد که راهنمای عمل سیاسی و مدیریتی ما باشد. تحقق این شعار بیش از هر چیز مستلزم حاکمیت قانون است. بهترین قوانین هم اگر اجرا نشوند چیزی بیش از جملات بی روح و بی محتوا نخواهد بود. حاکمیت قانون مستلزم آن است که هیچ اراده یی فوق قانون رسمیت نداشته باشد و همه در برابر آن خاضع باشند. تفکیک و استقلال قوا یکی از شرایط لازم تحقق این شعار است، به ویژه استقلال دستگاه قضایی و قاضی، رکن رکین آن است. اما حاکمیت قانون فقط آن نیست که مردم مجبور به اطاعت از قانون و حکومت باشند بلکه حکومت کنندگان بیش از مردم ملزم به رعایت قانون و اطاعت از آن هستند. همان طور که حکومت با قدرت خود می تواند جلوی تخطی از قانون را بگیرد، مردم نیز باید بتوانند با اقتدار خود از خلال آزادی های بیان، احزاب و اجتماعات و تشکیل نهادهای مدنی و... مانع از خودسری های حکومت کنندگان شوند. بنابراین سیاست محوری اینجانب دفاع از حاکمیت قانون و برابری مردم و مسوولان در برابر این سیاست است و نمی پذیرم که قانون فقط برای رعایت مردم و نه مسوولان باشد و نیز حمایت از تمامی الزامات پیش گفته آن را ضروری می دانم. متاسفانه طی سال های گذشته از حیث حاکمیت قانون روند رو به رشد نداشته ایم و هر روز بیش از گذشته شاهد بی قانونی ها از سوی دست اندرکاران امور هستیم. باید قاطعانه مانع ادامه این روند شد و مجدداً مسیر را به سوی حاکمیت قانون تغییر داد و از این حیث حقوق عامه و به ویژه حقوق شهروندی را احیا کرد. گرچه احیای حاکمیت قانون و حقوق شهروندی گام اول در تحقق این شعار است، اما لزوماً کافی نیست بلکه باید به بسط این حقوق نیز اهتمام ورزید و شیوه های مناسب را برای اجرای آن آزمود بنابراین آنچه را در احیا و بسط حقوق شهروندی در نظر دارم در ادامه تقدیم می کنم، گرچه تمامی آنها به موارد زیر محدود نخواهد شد.در زمینه حقوق سیاسی بیش از هر چیز بر مخالفت دیرینه خود بر حذف گرایش های مختلف از حق انتخاب شدن در قالب نظارت استصوابی تاکید خواهم کرد، ادامه این روند برای بقای انقلاب و نظام اسلامی بسیار خطرناک است.کاری که بارها و بارها از سال 1370 تاکنون در نزدیک به دو دهه بر آن تاکید فراوان داشته ام. در این زمینه فراهم کردن شرایط برای نظارت مردم بر انتخابات و سلامت آن نیز در دستور قرار خواهد داشت.حمایت از نهادهای غیرحکومتی، نظارت بر انتخابات و نهادینه کردن این گونه نهادها جزء سیاست های من خواهد بود. سلامت انتخابات و نظارت بر آن باید چندان قوی باشد که کسی از مجریان انتخابات از نظارت های بین المللی بر آن بیمی نداشته باشد.
        - حقوق سیاسی فقط محدود به انتخاب شدن نیست بلکه دسترسی آزاد به اطلاعات و آزادی بیان نیز جزء لازم و لاینفک این حقوق است. متاسفانه در گذشته در برابر خواست من برای راه اندازی شبکه یی ماهواره یی مخالفت غیرقانونی شد و اینک روشن شده است که مردم را نمی توان از دسترسی به این شبکه ها محروم کرد و لذا وضعیت جاری به عنوان یک خطر برای سلامت اطلاع رسانی تلقی شده است، از این رو معتقدم تمامی نیروهایی که در چارچوب قانون فعالیت می کنند و قصد خدمت به جامعه را دارند، باید بتوانند آزادانه به رسانه های خاص خود دسترسی داشته باشند و نیز باید شرایط رقابتی را برای رسانه های دیداری، شنیداری و مکتوب فراهم کرد تا با خارج شدن از انحصار موجود، به پویایی و تحرک رسانه یی کمک شود. این انحصار، یکی از خطرناک ترین عواملی است که ثبات سیاسی کشور را در بلندمدت و در مواقع بحرانی تهدید می کند.
        - حقوق اقوام و گروه های مختلف زبانی و مذهبی باید رعایت شود کماکان اصل 15 قانون اساسی به اجرا درنیامده است که نه تنها عدم اجرای آن خلاف قانون است، بلکه به معنای دقیق نافی وحدت ملی نیز هست. وحدت ملی از طریق یکسان سازی محقق نمی شود، بلکه از طریق پذیرش و احترام به تفاوت ها در ذیل اشتراکات ملی صورت می گیرد بنابراین اصول معطل مانده قانون اساسی را اجرا خواهیم کرد.
        - تمرکز اداری در مرکز یکی از موانع اصلی و عمده در راه پیشرفت و توسعه و نیز مشارکت آحاد مردم در سرنوشت و توسعه منطقه و محل سکونت خود بوده است. انتقال بسیاری از وظایف و اختیارات مرکز به مناطق و استان ها از طریق احیای شوراهای استانی و تجدیدنظر در اختیارات این شوراها از خلال بازنگری در قانون اساسی جهت گیری مرا در این عرصه از حقوق شهروندی نشان می دهد. در همین زمینه سهم اقلیت های مختلف در مدیریت امور را افزایش خواهم داد.
       - رعایت بسیاری از حقوق بدیهی شهروندان از جمله حق آموزش برای همه و جلوگیری از محروم کردن جوانان از تحصیل و ستاره دار کردن آنان با توجیهات واهی جزء سیاست های قطعی من در احیا و بسط حقوق شهروندی خواهد بود. حذف گزینش و سهمیه بندی های ناعادلانه جنسیتی و 40درصدی و امثالهم در ورود به دانشگاه ها و سیاست های غلط و ناعادلانه یی چون بومی گزینی و نیز بازنشسته کردن اجباری استادان باتجربه و برچیدن ترس و هراس از حراست ها و دانشگاه ها از پایه های عدالت آموزشی در نگاه من است.
        - درخواست به روز کردن قوانین خانواده، حقوق زنان، قانون مجازات و حتی بخش هایی از قانون مدنی از طریق ارائه لایحه و هماهنگی با قوه قضائیه به نحوی که این قوانین را متناسب با نیازهای رو به رشد جامعه در حال تحول ما کند، محور بعدی این شعار کلیدی است. نگاه نابرابر نسبت به جایگاه و حقوق زنان و از آن بدتر اجرای ناعادلانه و غیرمتوازن این حقوق نقیصه جدی است که عموم صاحبنظران به این وضعیت انتقاد دارند.
        - نقد و مخالفت موثر با رفتارهای غیرقانونی به ویژه در مراحل اولیه دادرسی از قبیل رفتار در بازداشتگاه ها، عدم رعایت حقوق زندانیان و متهمان و حتی مجرمان و نیز منع دخالت در زندگی شخصی مردم، بیش از گذشته مورد اهتمام خواهد بود. همچنین بازنگری در قانون مجازات و کاستن از اعدام های غیرضرور به ویژه درباره کودکان را دنبال خواهم کرد.
       - نگاه جاری به محدود کردن دسترسی آزاد به اطلاعات از طریق اینترنت و محدود نمودن شرایط برای استفاده از آن، (از جمله اعمال محدودیت در سرعت و پهنای باند و نیز انحصار در عرضه آن و در نتیجه افزایش قیمت) مقاومت بیهوده و ضررآفرینی است که در دولت آینده نقشی نخواهد داشت. جامعه ما، جامعه بانشاطی است که بیشترین وبلاگ نویسان را دارد. این جامعه شایسته آن نیست که با چنین محدودیت هایی مواجه گردد. همچنین محدودیت های اعمال شده سال های اخیر در حوزه چاپ و نشر کتاب هیچ کمکی به بهبود امور نمی کند، سهل است که آثار منفی آن بیشتر هم شده است. متاسفانه طی سال های اخیر ممیزی نه تنها محدود نشده که به تئاتر، فیلم و دیگر فعالیت های هنری و آفرینشی نیز به صورت نامتناسبی سرایت کرده است و از همه بدتر اینکه دستورالعمل های فراقانونی برای مطبوعات صادر شده است که باید لغو و متوقف شود. معتقدم تقویت نظارت های اجتماعی به عنوان یک حق شهروندی در کنار حمایت و تسهیل نظارت دستگاه های قضایی و تقنینی بر امور اجرایی کشور راه را بر انواع و اقسام تخلفات و فسادها خواهد بست لذا در این مسیر تلاش خواهم کرد.
    همان طور که شخصاً نیز به تاسیس حزب پرداخته ام، ایجاد و تقویت این گونه نهادها را به عنوان یک حق شهروندی سرلوحه سیاست های خود قرار داده و با حمایت از تکثر و تقویت احزاب، انجمن ها و گروه های سیاسی، کارگری، دانشجویی و... به بسط این حق کمک خواهم کرد. ایجاد تشکل های کارگری، کارفرمایی، صنفی و مستقل و نیز تشکیلات پزشکی، وکلا، روزنامه نگاران و هنرمندان و حضور آنها در تصمیم سازی و مشارکت آنها در امور مربوط به خود، حق مسلم آحاد مردم است که باید مورد توجه قرار گیرد و موانع پیش روی آنان برداشته شود. باید حق مردم را با انتقال تصمیم سازی به آنها از طریق کوچک کردن دولت کاملاً رعایت کرد. بخشی از این اصلاحات حقوقی را می توان از طریق مجاری عادی مثل مجلس و دولت انجام داد اما بخشی نیز از خلال تقاضا برای اصلاح قانون اساسی انجام شدنی است، از جمله افزایش اختیارات شوراها و شوراهای استانی، تغییر در اصل 44، افزایش برخی ایده ها و حقوق و تصریح آنها از جمله در زمینه محیط زیست و برخی تداخل اختیارات و نیز لغو انحصارات مختلف از جمله انحصار رسانه یی موضوعاتی است که می تواند برای اصلاح قانون اساسی پیشنهاد گردد. قانون اساسی در یک دهه بعد از انقلاب اصلاح شد و امروز با گذشت دو دهه از این اصلاح بیش از پیش شایسته و ضروری است که برای به روز کردن آن متناسب با نیازهای زمان و نیز رفع نارسایی های آن اقدام شود. در زمینه حاکمیت قانون باید به دخل و خرج دولت و درآمدهای عمومی به ویژه درآمدهای نفتی و نحوه هزینه کردن آن و حقوق اداری بیش از پیش حساس بود و انضباط لازم را اعمال کرد. من در تشکیل نهادی برای پیگیری اجرای قانون اساسی بر اساس وظیفه یی که قانون اساسی برای رئیس جمهور قرار داده است تردید نخواهم کرد. همچنین زاویه دید خود را در زمینه حقوق بشر نیز جداگانه تقدیم خواهم کرد. تصور می کنم با انجام سه شعار محوری بیان شده از سوی اینجانب، شامل «احیای برنامه ریزی»، «مردمی کردن درآمدهای نفتی» و «احیا و بسط حقوق شهروندی» قادر خواهیم بود آینده یی بهتر را برای ایران و ملت عزیز خود رقم بزنیم

.

 

 

یکشنبه ٢۳ فروردین ۱۳۸۸

 

تداوم آشفتگی در جبهه اصلاحات

روزنامه کیهان  صفحه 2 

  علی رغم کناره گیری محمد خاتمی از نامزدی در انتخابات، کماکان جبهه اصلاحات در سه پار گی به سر می برد و در حالی که عده ای طرفدار کروبی هستند و عده دیگری از میرحسین موسوی حمایت می کنند، گروهی هم گزینه دیگری غیر از این دو نفر را ترجیح می دهند.
    افزایش اختلافات در ستاد حامیان خاتمی منجر شده است تا در کنگره روز جمعه ستاد 88 مسئولان کنگره از خبرنگاران بخواهند تا این بخش از جلسه را منتشر نکنند.
    به گزارش فارس، به دلیل اختلافات موجود برای حمایت از کروبی یا موسوی 2 کاندیدای اصلاح طلب حاضر در انتخابات ریاست جمهوری دهم ستاد استان لرستان و بخش هایی از ستاد استان گیلان حاضر به حمایت از هیچ کدام از این دو کاندیدا نشد و ستاد خود را منحل کرد.
    همچنین ستاد حامیان خاتمی در استان خراسان رضوی از کروبی و موسوی در انتخابات ریاست جمهوری دهم حمایت نکرد و گزینه دیگری را غیر از این 2 نفر ترجیح داد.
    از سوی دیگر در حالی که تعدادی از ستادهای استانی حامیان خاتمی بر حمایت از میرحسین موسوی تاکید دارند، ستاد حامیان خاتمی در استان بوشهر از میان کروبی و موسوی از مهدی کروبی حمایت کرد.
    در همین ارتباط، عضو ارشد حزب کارگزاران درباره حمایت این حزب ازکروبی یا موسوی به عنوان 2 نامزد جبهه اصلاحات گفت: در حال حاضر در حزب کارگزاران سازندگی بخشی از اعضا از طرفداران کروبی به حساب می آیند و بخش دیگر به حمایت میرحسین پرداخته اند لذا هنوز موضع حزب کارگزاران در مورد کاندیدای مورد حمایت مشخص نیست.
    وی که با باشگاه خبرنگاران گفت وگو می کرد، تصریح کرد: البته در این میان عده زیادی از اعضای جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین نیز در ستاد کروبی و میرحسین فعالیت می کنند و هنوز مشارکت در مورد حمایت از کاندیداتوری هر یک از نامزدها اعلام موضع رسمی نکرده است. در حال حاضر هرگونه اخبار مبنی بر مشخص شدن موضع حزب کارگزاران در حمایت از نامزدی میرحسین منتفی است و چنین موضوعی صحت ندارد.
    آقایی در پاسخ به اظهارات یک عضو حزب همبستگی مبنی بر اینکه اگر شرایط کشور به سمتی پیش رود که میرحسین موسوی کنار برود احتمال آمدن خاتمی وجود دارد، خاطرنشان کرد: قطعا با توجه به زمان اندک باقیمانده به انتخابات نه شرایط کشور به سمتی پیش می رود که میرحسین کنار برود و نه خاتمی مجددا قصد بازگشت به صحنه انتخابات را خواهد داشت واحتمال این موضوع صفر است.

 

مناظره های غیرحضوری و سَر بی کلاه ملت!

روزنامه آفتاب یزد  صفحه 1

  همانگونه که حدس زده می شد با نزدیکی زمان انتخابات ریاست جمهوری، بر حجم اظهارنظرها در خصوص عملکرد دولت فعلی افزوده شده است. برخی طرفداران دولت، از هر امکانی بهره می برند تا به خیال خود، دولت نهم را بی نظیرترین کابینه در طول تاریخ معرفی کنند و در آن سر ماجرا،عده ای نیز به دنبال اثبات این موضوع هستند که »مسئله سازی های دولت نهم« در طول تاریخ کشور بی نظیر بوده است. گروه دوم، برای این »مسئله سازی ها« نیز ریشه های متعددی شناسایی و معرفی می کنند که در راس آنها، محدود شدن »دایره مشاوره« در دولت نهم است. این سخن آنگاه که از زبان اصلاح طلبان مطرح می شوداز گزندگی بیشتری برخوردار است اما اظهار نظر اصولگرایان هم که ظاهری »غیرگزنده« دارد از نظر نتیجه، تفاوت زیادی با اظهارات رقبای اصلاح طلب آنها ندارد. البته اصولگرایان تاکنون ترجیح داده اند در یک تقسیم وظیفه - نوشته یا نانوشته - سخن خود را در چند »پاره« به اطلاع مردم برسانند. ظاهراً هدف از »چندپاره« کردن این اظهار نظر آن است که از یکسو جایگاه اصولگرایان در جامعه، بیش از آنچه که تاکنون تضعیف شده است تضعیف نگردد و از سوی دیگر، در روز مبادا بتوانند برای کاهش مسئولیت خود، به اظهارنظرهای کنونی استناد کنند. براساس این تقسیم وظیفه، چند اصولگرای سرشناس، وظیفه تاکید بر »عدم وجود استراتژی در دولت نهم« را به عهده می گیرند و دیگری، در لابه لای گزارش از یک دیدار، اعلام می کند که »احمدی نژاد به جای تشکیل کابینه70 میلیونی، همه همکاران خود رااز میان کسانی انتخاب کرده که در سه مسئولیت قبلی، با او همکاری داشته اند«. علیرغم اظهارنظرهای شفاف که به آنها اشاره شد، کسب اخباری در خصوص عدم رای آوری اکثر کاندیداهای محتمل اصولگرایان، سران آن جناح را به یک تصمیم گیری - دلخواه یا ناخواسته - واداشته است. براساس این تصمیم، اصولگرایان بایستی از کسی حمایت کنند که بیش از دیگران به امکانات مالی و تبلیغاتی کشور دسترسی دارد. همین تدبیر، موجب گردیده است تا اصولگرایان، ناگهان به انتقادات خود از دولت خاتمه بدهند. البته آنها به مردم نمی گویند »در برابر ضایعات ناشی از روش های مدیریتی دولت نهم، از جمله پیامد فقدان استراتژی یا محدود سازی حوزه مشاوره و کارشناسی، چه کسی مسئول است ودر صورت تداوم این وضعیت در دولت دهم، چه کسی باید با آن مقابله کند؟« این سوال از آن جهت اهمیت دارد که هنوز، خبرهایی از زبان اصولگرایان به رسانه ها درز می کند که نشان می دهد روش دولت در تصمیم گیری ها تغییری نکرده است. به عنوان نمونه، رئیس اصولگرای کمیسیون انرژی مجلس دو روز قبل اعلام کرده است: »هم اکنون قراردادهای میلیارد دلاری - در صنعت نفت و گاز - بسته می شود و منابع ملی کشور مثل گاز و نفت به فروش می رسد، اما مجلس کمترین اطلاعی پیدا نمی کند«[ایسنا، 21/1/88]
      رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هم با احتیاط - و لابد با رعایت توصیه های باهنر برای جلوگیری از بهره برداری اصلاح طلبان - اعلام کرده که نحوه تشکیل جلسات شورای پول و اعتبار توسط دولت، مطابق قانون نیست [ایسنا، 22/1/88] همین دو اظهارنظر نشان می دهد که هم برخی درآمدزایی ها در دایره بسته دولت انجام می شود و هم برخی هزینه سازی ها از چشم نظارتی غیردولتی ها - حتی مجلس - دور می باشد ولذا مشخص نیست که برخی مدعیان اصولگرایی، با سکوت حمایت گونه فعلی، چگونه در آینده پاسخگوی اتفاقاتی خواهند بود که به فرض سپردن دولت دهم به احمدی نژاد، در عرصه های اقتصادی و مدیریتی کشور به وجود خواهد آمد!؟
    در همین حال، اصلاح طلبان با اعتماد به نفس بیشتر و بدون آنکه تنها با هدف پیروزی، برخی اختلاف نظرهای موجود در طیف گسترده طرفداران اصلاحات را مخفی نگه دارند بر نکاتی تاکید می کنند که نشانه نگرانی مشترک آنها در خصوص مدیریت کشور در 5/3 سال گذشته است. آنها نشانه های زیادی نیز در اختیار دارند تا به مردم ثابت کنند »این نگرانی ها، تنها مختص اصلاح طلباننیست؛ اگر چه منافع جناحی، موجب سکوت موقت اصولگرایان برای مخفی نگه داشتن موضوعات نگرانی ساز، شده است«.
        اما آیا بمباران تبلیغاتی رسانه های عمومی و تریبون های حکومتی در حمایت از احمدی نژاد و ترویج اقدامات او، مجالی باقی می گذارد تا مردم بتوانند انعکاس محدود این نگرانی ها در چند روزنامه را مورد ارزیابی دقیق قرار دهند و تصمیم بهینه را برای رای خود در روز 22 خرداد 88 بگیرند؟
        نگارنده یقین دارد که عملکرد دولت، بسیاری از مردم را نسبت به لزوم تغییر در عرصه مدیریتی کشور قانع کرده است. اما محدودیت های رسانه ای برای اصلاح طلبان، گروه هایی از اقشار گوناگون جامعه را نسبت به وجود یک ملجا برای بهبود شرایط مدیریتی کشور مردد ساخته است. این وضعیت، به تعبیر مهندس موسوی قهر اقشار ضعیف و مرفه جامعه از صندوق های رای را به دنبال خواهد داشت.
     امروز در میان سیاستمداران مدعی اصولگرایی کسانی هستند که برای حفظ حاکمیت نسبی جناح خود ناگهان تمامی انتقادهای مستدل از دولت نهم را به کناری نهاده اند. از این افراد توقعی نیست. زیرا قاعدتاً آنها مشارکت حداقلی مردم را به مشارکت حداکثری که نتیجه آن، جابه جایی قدرت از جناح اصولگرا به جناح اصلاح طلب باشد ترجیح می دهند. اما کسانی که به آینده کشور می اندیشند و رفعت جایگاه ایران در عرصه جهانی را به حفظ جایگاه جناح خود در عرصه حکومتی ترجیح می دهند بایستی شرایطی فراهم کنند که »سر مردم« بیش از این بی کلاه نماند. آنها می توانند از هم اکنون به برگزاری مناظره های گسترده میان حامیان و منتقدان دولت تن دهند. حامیان دولت اگر به بعضی ادعاهای خود در خصوص افزایش محبوبیت دکتر احمدی نژاد ایمان دارند باید در این زمینه پیشقدم شوند. آنها باید بدانند پافشاری بر تبلیغات یکطرفه به نفع دولت، نشانه ای است که اطمینان زود هنگام این گروه به شکست در انتخابات- در صورت توزیع عادلانه امکانات تبلیغی- را ثابت می کند. البته حتی اگر دولتی ها از نفوذ خود برای برگزاری مناظره های حضوری استفاده نکنند مناظره های یکطرفه یعنی انعکاس محدود اظهارنظر کاندیداهای منتقد دولت و پاسخگویی غیرعادلانه دولتی ها از طریق تریبون های عمومی، تا حدودی تکلیف مردم را روشن ساخت؛ اگرچه شاید تعداد کسانی که به خاطر عدم اطمینان از وجود »کاندیدا و برنامه تغییرساز« تا پایان رای گیری بر تردید خود برای شرکت در انتخابات فائق نخواهند آمد روز به روز افزایش یابد!

 

سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد: زنان می توانند نامزد ریاست جمهوری شوند

روزنامه اعتماد ملی صفحه 2 

  اعظم طالقانی، کاندیدای این دوره انتخابات ریاست جمهوری : »در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو کاندیدا خواهم شد. مهم ترین چالش پیش رو در قانون انتخابات بحث رجال است که متاسفانه با تفسیرهای ناصواب مانع از حضور زنان در عرصه های مدیریتی کلان کشور شده است به همین دلیل برای شکستن چنین تابویی در عرصه انتخابات حضور خواهم یافت.«
    رفعت بیات، کاندیدای این دوره انتخابات ریاست جمهوری : »در انتخابات قطعا ثبت نام خواهم کرد. خواستار تلاش متفکران و فعالان سیاسی اعم از زن و مرد برای تغییر دیدگاه شورای نگهبان در تعریف رجل سیاسی در قانون اساسی هستم. به نظر می رسد اگر این بار کاندیداهای زن با تفسیر معمول شورای نگهبان مورد تایید قرار نگیرند، بخش زیادی از آرای زنان در انتخابات از دست خواهد رفت.« در این روزها باز هم سوالی تکرار شد و سخنگوی شورای نگهبان نیز مانند همیشه پاسخ داد. سوال این بود: »آیا در تفسیر واژه رجل سیاسی تغییری ایجاد شده که زنان می توانند کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شوند« و کدخدایی این چنین پاسخ گفت: »هیچ تغییری ایجاد نشده و رویه شورای نگهبان مثل سابق است در گذشته نیز بانوان ثبت نام می کردند و هیچ منع قانونی برای ثبت نام وجود ندارد.« این موضعی است که همواره در برابر این پرسش اتخاذ می شود ولی همواره تلاش زنان فعال سیاسی از حضور در عرصه رقابت های سیاسی بازمانده اند. پاییز سال گذشته مجلس شورای اسلامی پیگیر اصلاح قانون انتخابات بود و یک طرح یک فوریتی برای »اصلاح مواد ۳۵ و ۵۵ قانون انتخابات ریاست جمهوری« تهیه شد. قرار بر آن بود که با اصلاح این ماده قانونی و با تفسیر واژه »رجل سیاسی« تکلیف جامعه زنان ایرانی جهت حضور در عرصه های سیاسی مشخص شود. اما تلاش ها به جایی نرسید و شورای نگهبان این طرح را رد کرد تا همچنان بنابر تبصره یک ماده 35 قانون انتخابات ریاست جمهوری، احراز شرایط انتخابات شوندگان از جمله تشخیص رجل مذهبی و سیاسی بودن بر عهده شورای نگهبان باشد. این اتفاق در حالی روی داد که نمایندگان زن مجلس چندان علاقه ای به پیگیری این موضوع نداشتند حتی یکی از نمایندگان زن مجلس گفته بود »مشکل زنان ریاست جمهوری نیست بنابراین موضوع را به خود شورای نگهبان واگذار می کنیم.« پس از آن بود که تفسیر » رجل سیاسی« مسکوت ماند و نه مجلس و نه شورای نگهبان دیگر درباره آن صحبتی نکردند. این درحالی است که فعالان سیاسی زن تعریف رجل سیاسی را به معادل » مرد« تفسیر اشتباهی می دانند و حتی به عنوان کاندیدا در عرصه انتخابات ریاست جمهوری حضور دارند هرچند که هر بار شورای نگهبان مهر رد صلاحیت را بر پرونده آنها ثبت می کند.
    شاید بتوان گفت که اولین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی اعظم طالقانی فرزند آیت الله طالقانی بود که کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شد. او همزمان با اولین دوره کاندیداتوری آقای خاتمی در سال 76 به عنوان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد. در کنار او می توان از فرح خسروی نام برد که سال 80 کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شد. اما در انتخابات دور نهم نیز باز هم زنانی بودند که کاندیدا شدند از جمله رفعت بیات که یازدهم فروردین ماه که اعلام کرد به صورت مستقل وارد عرصه انتخابات شده است. حضور تمامی این زنان با رد صلاحیت همراه شد و شورای نگهبان آنها را نپذیرفت.
    اکنون و در آستان انتخابات ریاست جمهوری دهم باز هم افرادی از جامعه زنان اعلام کاندیداتوری کرده اند. اعظم طالقانی دبیر کل جامعه زنان انقلاب اسلامی از کاندیداتوری خود در انتخابات ریاست جمهوری آینده خبر داد. همچنین رفعت بیات دیگر همپای او در عرصه کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد که قطعا برای انتخابات ثبت نام خواهد کرد. گفتنی است زنان اصلاح طلب گام دیگری نیز در این عرصه برداشته اند. جمعی از آنها پیش از این و همزمان با طرح نام میر حسین موسوی به عنوان کاندیدای اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری پیشنهاد کرده بودند که جهت اجماع اصلاح طلبان از میان زهرا اشراقی و زهرا رهنورد یک نفر کاندیدا شود و اصلاح طلبان همه از آنها حمایت کنند.
    واکنش به نامه کروبی
    اما دیروز سخنگوی شورای نگهبان نه تنها در اولین نشست خبری اش در سال جدید زنان را به کاندیداتوری در عرصه انتخابات ریاست جمهوری دهم تشویق کرد بلکه برای سومین بار در مقام پاسخگویی به منتقدان دبیر خود برآمد. عباسعلی کدخدایی در برابر سوال خبرنگاری که نظر شورای نگهبان را درباره نامه کروبی به جنتی جویا شده بود تاکید کرد: »در این رابطه روابط عمومی شورا پاسخی را منتشر کرد. آنچه حضرت آیت الله جنتی صحبت کردند به هیچوجه طرفداری از شخص خاصی نبوده است و روند کلی را بیان کردند.«
    ما نیز از نامه ای که در پاسخ به این صحبت ها منتشر شد، تعجب کردیم. ان شاءالله در روزهای آینده متن کامل اظهارات دبیر شورای نگهبان را منتشر خواهیم کرد. »او مانند همیشه بر تاکید شورای نگهبان بر رعایت بی طرفی و اخلاق انتخاباتی از سوی شورای نگهبان سخن گفته است. گفتنی است این سومین باری است که او در مقام پاسخگویی به مهدی کروبی و دفاع از جنتی بر می آید. یک بار زمانی کروبی قبل از انتخابات شوراهای سوم زمانی که جنتی در خطبه های نماز جمعه به تعریف از دولت پرداخته بود در نامه ای از او انتقاد کرده بود که کدخدایی تاکید کرده بود اظهارنظر کروبی یک فعالیت زودهنگام تبلیغاتی است. دومین بار زمانی بود که جنتی در تیرماه 86 البته باز هم در خطبه های نماز جمعه به تمجید از نامه احمدی نژاد به بوش پرداخته بود، کروبی از سخنان او انتقاد کرده بود و کدخدایی نیز مجبور به پاسخ گویی درباره آن در برابر پرسش خبرنگاران شد. پس آن سومین واکنش سخنگوی شورای نگهبان به نامه مشترک کروبی و خاتمی درباره سلامت انتخابات مجلس هشتم بود.
      شورای نگهبان پیش داوری نمی کند
    خبرنگاری با بیان این که افرادی که برای کاندیدای ریاست جمهوری مطرح شده اند مساله سیاسی داشته اند مثل عبدالله نوری، خواستار ارزیابی سخنگوی شورای نگهبان شد که وی پاسخ داد: شورا هیچگونه پیش داوری نسبت به هیچکس نداشته و ندارد. حق هر شهروندی است که اگر در توان می بیند، ثبت نام کند. شورا چنین رویه ای را نداشته و ندارد که به کسی بگوید ثبت نام کند یا نکند.
    کدخدایی در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد نحوه نظارت نامزدهای ریاست جمهوری در انتخابات گفت: آنچه قانون به ما اجازه داده این است که نامزدها و داوطلبان ریاست جمهوری می توانند نمایندگانی بر سر صندوق ها داشته باشند. مراحلی که نامزدها می توانند حضور داشته باشند در قانون وجود دارد البته بحث تایید صلاحیت این افراد و بررسی آنها توسط هیات های اجرایی و نظارت انجام می شود و معمولادر دوره های گذشته این کار انجام شده است. لازم به ذکر است که این افراد باید نمایندگان شخص داوطلب باشند نه نمایندگان احزاب.
    خبرنگاری با اشاره به این مطلب که به نظر می رسد فعالیت های انتخاباتی شروع شده از سخنگوی شورای نگهبان سوال کرد که آیا منع قانونی در این رابطه وجود دارد یا خیر؟ کدخدایی پاسخ داد: آنچه تبلیغات رسمی باشد قطعا با قانون مغایرت دارد اما فعالیت های احتمالی و حاشیه ای در قانون نیست و برای آنها منعی نشده است، زمان تبلیغات نیز در قانون مشخص است.

 

 

 

شنبه ٢٢ فروردین ۱۳۸۸

 

آنجا چه خبراست ؟!

روزنامه کیهان  صفحه 2 

نویسنده: حسین شریعتمداری

  در این یادداشت اگرچه به ماجرای حیرت انگیز و تاسف آوری اشاره می شود که اخیراً در جریان یک پرونده فساد اقتصادی اتفاق افتاده ولی موضوع اصلی یادداشت بسیار فراتر از ماجرای مورد اشاره است. بخوانید؛
    1- چند روز پیش، خبری به کیهان رسید که از آزادی قریب الوقوع شهرام جزایری حکایت می کرد. این خبر با توجه به فساد اقتصادی اثبات شده، و محکومیت تایید شده شهرام جزایری، باورکردنی نبود. اما بررسی های بعدی تردیدی باقی نگذاشت که ماجرا صحت دارد و تعدادی از دست اندرکاران صاحب مقام در قوه قضائیه، نه فقط زمینه های آزادی او را فراهم آورده اند، بلکه با خیال راحت! تمامی قوانین را زیرپا نهاده و حکم آزادی این مفسد اقتصادی را صادر و حتی ابلاغ نیز کرده اند! برپایه این خبر موثق که بررسی ها و پی گیری های - نه چندان آشکار- نیز صحت آن را کاملاً تایید می کرد، کار از کار گذشته بود و کیهان برای درج این خبر تاسف آور و اطلاع رسانی درباره این زد و بند پنهان، آماده شده بود که خبر دیگری از راه رسید. خبر آن که در آخرین ساعات باقیمانده تا آزادی شهرام جزایری، حجت الاسلام والمسلمین رئیسی، معاون اول قوه قضائیه از ماجرای این قانون شکنی و زد و بند پشت صحنه برخی از مسئولان- متاسفانه بلندپایه- قوه قضائیه با خبر می شود و بلافاصله خود را به مسئول اجرای حکم رسانده و خواستار توقف آن می شود. ولی مسئول مربوطه اعلام می کند که حکم آزادی شهرام جزایری تمامی مراحل را طی کرده و حتی به امضای یک مقام عالی رتبه در قوه قضائیه هم رسیده است! و تاکید می کند که حق ندارد مانع آزادی جزایری شود! اما، معاون اول قوه قضائیه با اصرار و با مسئولیت خود خواستار توقف اجرای حکم آزادی شهرام جزایری می شود و سرانجام با مسئولیت شناسی حجت الاسلام والمسلمین رئیسی از این رخداد رسوا جلوگیری می شود.
    2- شهرام جزایری در اواخر سال 1380 به خاطر ارتکاب جرایم متعدد، از جمله، غارت اموال عمومی، پرداخت مبالغ هنگفت به شماری از نمایندگان مجلس ششم و برخی از مدیران وقت با هدف سوء استفاده اقتصادی و سیاسی از جایگاه و موقعیت آنان و نیز پرداخت مبالغ کلان به تعدادی از مدیران روزنامه های زنجیره ای و جلب حمایت این روزنامه ها از قانون شکنی ها و غارتگری های اقتصادی خود و... بازداشت و به زندان طویل المدت محکوم شد. منبع درآمد جزایری، سوء استفاده های کلان از بیت المال و امکانات نظام بود. از جمله، دریافت وام 50 میلیون دلاری از صندوق ضمانت صادرات - بی آن که صادراتی در میان باشد- و یا دریافت 90 میلیارد تومان تسهیلات غیر ارزی از سیستم بانکی کشور و... او در قبال این سوء استفاده، مبلغ 400 میلیون تومان به رئیس وقت صندوق ضمانت صادرات و مبلغ 400 میلیون تومان دیگر به یکی از معاونان وقت وزارت بازرگانی رشوه داده بود... گفتنی است شهرام جزایری از مجلس اصلاحات «کارت 500» دریافت کرده بود که مجوز ورود به جلسات مجلس بدون بازرسی است.
    شهرام جزایری در اواخر زمستان سال 85 به گونه ای مشکوک از زندان فرار کرد که کیهان در همان هنگام طی یادداشتی با عنوان «فرار کرد یا فرارش دادند»! به شواهد و مستنداتی اشاره کرده بود که نشان می داد فرار جزایری عادی و تصادفی نبوده است.
    3- همانگونه که اشاره شد، ماجرای این زد و بند موضوع اصلی یادداشت امروز نیست، این زد و بند پنهان اگرچه با مسئولیت شناسی و اقدام به موقع معاون اول قوه قضائیه ناکام ماند، اما داستان تمام نشده است، چرا که عاملان این زد و بند-بخوانید انگل های خطرناک- هنوز در قوه قضائیه بر سر کار هستند و چنانچه با قاطعیت و بدون ملاحظه به دست قانون سپرده نشده و بازداشت و مجازات نشوند، به یقین در فرصت های دیگر، دست به زد و بندها و قانون شکنی های مشابه دیگری خواهند زد، اگرچه بعید نیست تاکنون در دهها زد و بند پنهان دیگر نیز دست داشته اند که کشف نشده باقی مانده است.
    4- چگونگی زد و بند یاد شده تردیدی باقی نمی گذارد که در انجام این قانون شکنی ها و خیانت ها و جنایت ها نه فقط یک یا دو نفر، بلکه یک باند مافیایی سازمان یافته دست دارد. چرا که پرونده ای نظیر پرونده فساد اقتصادی شهرام جزایری، در دستگاه قضایی، گردش کار گسترده ای دارد و مافیای مورد اشاره برای تدارک آزادی وی-آنهم با ظاهر قانونی و تهیه حکم رسمی آزادی او!- ناچار به زد و بند، رشوه دهی و ساخت و پاخت با عوامل متعددی است، آیا غیر از این است؟! اگر چنین است- که به یقین چنین است- این عده چه کسانی هستند؟! و در دستگاه قضایی که باید حامی مظلومان باشد چه می کنند؟!
    5- ساده اندیشی نکنید! افرادی نظیر شهرام جزایری برای غارت بیت المال و سوءاستفاده های اقتصادی و سیاسی خود، افراد فراوانی را با پرداخت رشوه های کلان خریده بودند، از کجا معلوم که تهیه کنندگان حکم آزادی او نیز از جمله همین خریده شدگان نباشند؟!
    البته دراین باره فقط یک تردید جدی! وجود دارد و آن این که، تهیه کنندگان حکم آزادی شهرام جزایری، اخیراً خریداری شده اند یا از قبل خریده شده بودند!
    6- دست اندرکاران این زد و بند در قوه قضائیه به یقین می دانسته اند که آزادی یک مفسد اقتصادی نظیر شهرام جزایری -با توجه به سوابق شناخته شده وی- اعتراض شدید مردم را در پی خواهد داشت و به طور طبیعی و منطقی، انگشت اتهام در این قانون شکنی به سوی دستگاه قضایی دراز خواهد شد. بنابراین چرا ریسک کرده اند؟ آیا بدنام کردن نظام، آنهم در شرایطی که موفقیت های حیرت انگیز آن، خشم دشمنان بیرونی را برانگیخته است، یکی از اهداف باند مورد اشاره نبوده است؟ و آیا در پی گیری ماجرا نباید رد پای بیگانگان نیز مورد توجه قرار گیرد؟!
    7- کاش برخی از مسئولان محترم دستگاه قضایی به جای آن که گذران اوقات فراغت خود- که متاسفانه خیلی زیاد نیز هست!- به نقاط خوش آب وهوای کشور رفته و در خانه های اشرافی کلان سرمایه داران جا خوش کنند، بخشی از وقت خود- بخوانید وقت متعلق به ملت- را نیز صرف رسیدگی به امور قضایی بر زمین مانده مردم و بررسی هویت برخی از مدیران این دستگاه می کردند البته به عنوان وظیفه خویش نه منت به مردم. مثلاً؛ چرا تعطیلات نوروزی را در باغ رویایی! و چند ده هکتاری آقای «الف-الف» در منطقه خوش آب وهوای شمال سپری کرده و در ویلاهای آنچنانی و اشرافی این کلان سرمایه دار لم داده اند؟ که خدای نخواسته مجبور باشند بهای این «لم دادن» ها را از کیسه ملت هزینه کنند؟!
    8- و بالاخره، بازداشت و محاکمه عاملان این باند مافیایی و محاکمه آنان در یک دادگاه علنی، کمترین انتظار منطقی و قانونی مردم از حضرت آیت الله شاهرودی است که به یقین از این خواسته خود دست نخواهند کشید و صدالبته، کیهان به لطف خدای بزرگ و با همکاری دلسوختگان اسلام و انقلاب که همه جا- از جمله در زوایای دستگاه قضایی- حضور دارند، تا دستگیری و محاکمه این باند مافیایی، ماجرا را دنبال خواهد کرد. انشاءالله.

 

مدیریت بر همه جهان اینچنین!؟

روزنامه آفتاب یزد  صفحه 1 

  با بررسی وعده ها و شعارهای منتسب به دکتر احمدی نژاد که از بهار 84 تا بهار 88 در مطبوعات به چاپ رسیده است نتایج جالبی به دست می آید. بعضی از این شعارها، بعداً تکذیب شد یا مورد بی اعتنایی قرار گرفت.
      شعار «دیده شدن پول نفت بر سفره های مردم» که تنها سه روز قبل از انتخابات در روزنامه کیهان چاپ شد و قطعاً بر آرای مردم اثرگذار بود، با گذشت یک سال توسط احمدی نژاد تکذیب شد، بر وعده »دعوت از شهردار تهران به جلسات هیئت دولت« با بزرگواری چشم بسته شد و سرنوشت شعار »کابینه 70 میلیونی« را نیز می توان در اظهارات حسن غفوری فرد عضو هیئت رئیسه مجلس هشتم جستجو کرد که »همه اعضای کابینه، از میان دوستان احمدی نژاد در شهرداری، استانداری و دانشگاه علم و صنعت، انتخاب شده اند!« دسته دوم، شعارهایی است که در دوره تبلیغات انتخاباتی، نشانه ای از آنها دیده نمی شد اما با گذشت چند ماه از انتخابات، به سخنرانی های احمدی نژاد راه یافت و در سه سال گذشته، بارها تکرار شد. »اظهارنظر در مورد هولوکاست« و تاکید بر »حل مشکلات جهان و ساختن دنیا برای ساختن ایران« نمونه هایی از دسته دوم شعارها می باشد. اما دسته سوم، شعارهایی است که هم در دوره تبلیغات انتخاباتی مورد توجه احمدی نژاد و تیم تبلیغاتی او بوده و هم در 44 ماه پس از آن، بارها بر زبان رئیس جمهور و همکاران او جاری گشته است.
        » مبارزه با مفاسد« به صورت عام و تاکید بر »مقابله با فساد اقتصادی« به صورت خاص، در راس این گروه از شعارهای رئیس جمهور قرار دارد و این یادداشت به آن می پردازد تا مشخص شود تاکیدات چهارساله تا چه حد برای تحقق این شعار به احمدی نژاد کمک کرده است.
       تردیدی وجود ندارد که جز با همکاری همه قوا و دستگاههای حکومتی، مبارزه با فساد به نتیجه مطلوب و ملموس نخواهد رسید. این در حالی است که رئیس جمهور سال گذشته به صراحت اعلام کرد: »برای مبارزه با فساد در میان کسانی که قدرت دستشان است، دولت تنهاست.« البته علاوه بر این تاکید کلی و مبهم، ادعاهای دیگری نیز توسط دولتی ها مطرح شده است که در صورت صحت آنها، همه امیدها به ناامیدی می گراید. مثلاً احمدی نژاد در اوایل سال 87 بدون آنکه نام قوه قضائیه را ببرد از اینکه دستگاههای نظارتی -که وظیفه آنها مبارزه با مفاسد اقتصادی است- وجود مفاسد را قبول ندارند ابراز تاسف کرد.اگرچه این سخن رئیس جمهور، مجلس را نیز که دارای وظایف نظارتی می باشد نشانه می گرفت اما برخی اظهارات صریح تر همکاران احمدی نژاد، نشان می داد که از نظر برخی مسئولان خود شیفته، نه تنها به همراهی مجلس برای مبارزه با فساد، امیدی وجود ندارد بلکه به ادعای آنها عده ای از نمایندگان مجلسبا مفسدان اقتصادی همراهی می کنند!
      از جمله شش ماه قبل، یک مشاور رئیس جمهور، با اشاره به طرح مورد حمایت عده قابل توجهی از نمایندگان برای »الزام دولت به انتخاب رئیس کل بانک مرکزی با رای مجلس« اظهار داشت: ... » آیا انصاف است که بانک مرکزی را از دست دولت بیرون بکشند؟ حالاچرا این مسئله را مطرح می کنند؟ چون اگر این کار را نکنند دست دزدها و آن دو سه هزار نفر خاص رو می شود و پول های میلیاردی که می خورند، مشخص می شود« . البته این آقای مشاور، گناه زیادی نداشت. زیرا شش ماه قبل از بیان این ادعا، رئیس او در جمع مردم قم گفته بود: »برخی شبکه های انحصار، قدرتمند هستند و حتی در مراجع تصمیم گیری و قانونگذاری، آن چیزی را که خودشان می خواهند به تصویب می رسانند«!
      اظهارنظر در مورد قوه قضائیه و مجلس، تنها به همین موارد، محدود نشده و در تمام 5/3 سال گذشته به نحوی ادامه داشته است. در آخرین نمونه، رئیس جمهور از اینکه قوه قضائیه، به جای اعدام جاسوس هسته ای او را آزاد کرده است، ابراز تاسف کرد.
     مجموعه اظهارنظرهایی که چند مورد از آنها نقل شد نشان می دهد که به ادعای سران و حامیان دولت نهم دو قوه از سه قوه اصلی کشور، نه تنها گام مهمی برای مبارزه با فساد برنمی دارند بلکه خود به نحوی در توسعه فساد حتی از طریق تصویب قوانین مورد نیاز مفسدان نقش دارند! اما آیا دولت، پرونده درخشانی در مبارزه با مفاسد دارد؟ پاسخ این سوال را می توان در میان اظهارات رئیس دولت و یاران او یافت. نخستین اظهار نظر دولتی، مربوط به شخص رئیس جمهور است که در ماههای ابتدایی تصدی مسئولیت، دسترسی خود به لیستی از مفسدان اقتصادی را مورد تاکید قرار داد که بنابر توصیه دوستان مشفق، از افشای آن خودداری شده است. اما از آن مهم تر، اظهارات یکی از مشاور ان رئیس جمهور بود که در مهر ماه گذشته، علت عزل دو رئیس کل بانک مرکزی و یک وزیر اقتصاد در دولت نهم را »بستن منفذهای گشاد« دانست که از آن »به طور میلیاردی بودجه های نفت به جیب عده ای خاص می رود.«
        به عبارت دیگر، تا حدود سه سال بعد از فعالیت دولت نهم، کسانی در راس بزرگترین تشکل های اقتصادی دولت قرار داشته اند که عدم تعویض آنها به معنای »بازبودن منفذهای گشاد برای واریز میلیاردی پول نفت به جیب عده ای خاص« بود.
        نمونه های فوق کافی است تا با توجه به آنها، سخن دیروز رئیس جمهور در اصفهان را مورد بازبینی قرار دهیم: »امروز همه جهان، نیازمند مدیریت ایران شده اند.« راستی این مدیریت که تمام جهان به آن نیاز دارند کدام بخش از مجموعه مدیریتی نظام است؟
     سخنان منتسب به رئیس جمهور و همکاران او که در این یادداشت به آنها اشاره شد، در خوش بینانه ترین قضاوت، نشان دهنده کج روی در مکانیزم های مدیریتی قوای گوناگون کشور است. عملکرد اقتصادی و مدیریتی دولت در سه سال گذشته نیز به گونه ای بوده است که حتی برخی اصولگرایان حامی دولت، از فقدان استراتژی، عدم توجه کافی به مبانی کارشناسی و محدود سازی دایره مدیریت اجرایی به دوستان رئیس جمهور سخن می گویند، آیا »همه جهان« که رئیس جمهور از نیاز آنها به »مدیریت ایران« سخن می گوید، چشم به همین عملکردها دارند؟ و آیا با توجه به ادعای رئیس جمهور و همکارانش در خصوص رخنه فساد در مراکز نظارتی، قضایی و قانونگذاری کشور و اذعان به وجود منافذی در دولت برای واریز میلیاردی درآمد نفت به جیب عده ای خاص، سخن اخیر رئیس جمهور به معنای تلاش »همه جهانیان« برای بهره گیری از همین سیستم مدیریت پرمسئله باشد؟
      هرگاه رئیس جمهور و همکاران او، از رقبای داخلی کینه ای به دل می گیرند بلافاصله ادعاهایی عجیب درخصوص صاحب نفوذان سیاسی در کشور مطرح می کنند. اما آیا بهتر نیست در حمله به منتقدان و مخالفان، »اندازه« نگه دارند تا اگر روزی خواستند خبر نیازمندی جهان به مدیریت ایران را افشا کنند این افشاگری را با سربلندی و آسوده خیالی مطرح نمایند؟

 

معرفی برترین ابداعات جهان در سال87

 روزنامه اعتماد صفحه 10

بازار مکاره فناوری
    شاید بتوان سال 87 را یکی از پربارترین و پرحادثه ترین سال های دنیای علم دانست. طی این سال ابداعات بی شماری در زمینه های پزشکی، درمانی، رایانه، روباتیک، نجوم، فیزیک و... ارائه شد. به گزارش مهر، سال گذشته میلادی حوادث مختلف و ابداعات و نوآوری های متفاوتی شکل گرفت که در آینده یی نه چندان دور می توان تاثیر همیشگی آنها را بر حیات بشر مشاهده کرد. در ادامه به معرفی مهم ترین و برترین ابداعات علمی سال 1387 می پردازیم.
 برخورد دهنده بزرگ هادرون
    بدون شک اعلام آغاز به کار برخورددهنده بزرگ هادرون در سال 87 برای گروه های مختلف از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده است. از آن جمله می توان به دانشمندانی که طی ده ها سال در ساخت این آزمایشگاه بزرگ شرکت داشته اند، اشاره کرد. البته گروه هایی نیز برخورد دو ذره اتمی در تونل این آزمایشگاه را پایان جهان می دانستند. این آزمایشگاه عنوان بزرگ ترین شتاب دهنده ذره یی جهان را به خود اختصاص داده و از ماه سپتامبر سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرد. پس از گذشت 10 روز بروز نقصی کوچک باعث خاموشی آن تا تابستان سال جاری و ایجاد خسارت های مالی فراوان شد. این ماشین بزرگ با پرتاب دو پروتون در جهت های مخالف و با سرعتی نزدیک به سرعت نور، امکان برخورد دو ذره را فراهم می آورد. پس از آن دانشمندان به بررسی نتایج و یافتن پاسخ سوال های بنیادین درباره آغاز و شکل گیری جهان هستی، موجودیت ماده و ضدماده، ماده تاریک و ابعاد جهان هستی خواهند پرداخت.
 جست وجوگر مدارگرد ماه
    سازمان ناسا پس از اختراع این سیستم پیشرفته با نام اختصاری lro تا ماه فوریه سال 2009 به سطح سیاره ماه سفر خواهد کرد. این مدارگرد هنگام بررسی موضوع هایی مانند گرانش و حرارت ماه، به دنبال نشانه هایی از وجود آب منجمد (که مدرکی محکم برای اثبات احتمال وجود حیات در هر مکانی است) خواهد بود. در عین حال lro نقشه هایی با جزییات زیاد از سطح ماه و موقعیت های فرود آپولو به تصویر خواهد کشید. وزن کلی lro هزار کیلوگرم است و انرژی خود را از باله های خورشیدی و باتری های لیتیومی به دست خواهد آورد. ناسا این مدارگرد را به عنوان یکی از بهترین اختراعات خود معرفی کرده است.
سریع ترین رایانه جهان
    شرکت آی بی ام در سال87 موفق به ارائه سریع ترین رایانه جهان شد. این رایانه با نام غیررسمی رودرانر با هزینه یی برابر 133 میلیون دلار ساخته شده است. سرعت بالای این ابررایانه در پردازش داده ها یک کوادریلیون در ثانیه اعلام شده است و به دلیل همین سرعت بالااز آن در شبیه سازی تاثیرات فرسایشی در سلاح های اتمی استفاده خواهد شد. وسعت رودرانر حدود 560 متر مربع و فعالیت آن از سال 2008 آغاز شده است. در عین حال ساخت و تکمیل این ابررایانه از سال 2002 تا سال 2008 به طول انجامیده است.
دست بیونیکی
    ابداع اولین دست بیونیکی جهان، دست های بسیاری را برای سال ها به ساخت خود مشغول کرده بود. این دست به سیستم چندمفصلی مجهز است، به بیانی دیگر هر یک از انگشت های این دست به موتورهای جداگانه یی مجهز هستند. دست های مصنوعی رایج عموماً شکلی چنگک مانند دارند و توانایی آنها به انجام فعالیت هایی مانند باز و بسته شدن انگشت ها محدود است. اما دست iLimb از توانایی های بیشتری مانند توانایی گرفتن و حرکت دادن اجسام باریک برخوردار است. این دست همچنین توانایی گرفتن اجسامی بزرگ تر مانند یک لیوان بزرگ را نیز دارد. تحقیقات روی این دست مصنوعی از دهه 1960 و در سیستم سلامت ملی در انگلستان آغاز شد و اکنون صدها نفر از انسان ها در سرتاسر جهان از این دست استفاده کرده و زندگی خود را بهبود داده اند.
برج متحرک
    هر یک از طبقات در اولین برج متحرک جهان که از هتل ها، دفترهای اداری و منازل مسکونی تشکیل شده است، توانایی چرخش 360 درجه را در سرعت های متفاوت خواهند داشت. اولین نمونه این برج که توسط معماری ایتالیایی به نام «دیوید فیشر» طراحی شده است تا سال 2010 در دوبی و نمونه دوم آن در مسکو احداث خواهد شد. برج متحرک از قطعات پیش ساخته بنا شده و انرژی کل آن از انرژی باد تامین خواهد شد. همچنین هزینه نهایی احداث آن بالغ بر 700 میلیون دلار تخمین زده شده است.
روبات هوشمند اجتماعی
    روبات «نکسی» یکی از هوشمندترین روبات های شبه انسانی است که در سال 2008 توسط آزمایشگاه رسانه یی موسسه ام آی تی ساخته شد. این روبات با نام رسمی MDS که به تحرک، هوشمندی و اجتماعی بودن اشاره دارد نیز شناسایی می شود. «نکسی» می تواند روی چرخ های خود به اطراف حرکت کرده و اجسام مختلف را با دست های خود جابه جا کند، اما مهم ترین و قابل توجه ترین خصوصیت «نکسی» شبه انسانی بودن آن است. به بیان دیگر این روبات می تواند خصوصیات و حرکات صورت انسان را در حد یک روبات تقلید کرده و محدوده یی از احساسات را با استفاده از این تقلیدها به نمایش بگذارد. در عین حال، روبات «نکسی» می تواند با قرار گرفتن در میان انسان ها و مشاهده رفتارها و تعاملات آنها با یکدیگر، رفتارهای اجتماعی را فرا گرفته و اجرا کند.
 لنزهای بیونیک
    این ابداع که توسط دانشمند ایرانی دانشگاه واشنگتن ساخته شده است، می تواند به تحولی تاریخی در صنایع الکترونیک جهان منجر شود. این لنز به تراشه یی دیجیتال شباهت دارد که می تواند روی اجسام مختلف در فاصله یی متفاوت متمرکز شده و اطلاعات مربوط به آنها را نمایش دهد. به گفته «بابک پرویز» مخترع این لنز، ابداع وی علاوه بر اینکه می تواند اطلاعات نامحدودی را در اختیار کاربر خود قرار دهد، هیچ آسیبی نیز به توانایی بینایی فرد وارد نخواهد آورد. لنزهای بیونیکی نمایشگری را در برابر دامنه تصویری فرد به وجود می آورد که با استفاده از آن تصویر، نقشه ها و اطلاعات مختلف به صورت شناور و معلق در هوا در برابر چشم فرد به نمایش در خواهد آمد. دیودهای نوری بسیار کوچک، سلول های خورشیدی و یک گیرنده کوچک رادیویی از دیگر تجهیزات این لنز هوشمند است.
لباس نامرئی
    لباس نامرئی یکی از جنجالی ترین ابداعات سال87 به شمار می رود که به دلیل حضور ایده آن در بسیاری از داستان ها و فیلم های تخیلی، مورد استقبال جهانی قرار گرفت. این پوشش به واسطه توری های بسیار نازک فلزی و سیم های ظریف نقره قادر به جذب یا بازتاب نور نیست. این پوشش با ساختار خاص خود می تواند مسیر نور را منحرف کند که در این صورت امکان مشاهده اجسام پشت پوشش به وجود خواهد آمد. اساس عملکرد این پوشش بر قانون شکست نور است. شکست نور همان پدیده یی است که یک نی را درون لیوان آب به صورت شکسته نشان می دهد. این پروژه طی سال های آینده تکمیل می شود و به طور قطع توجه بسیاری از سازمان ها و گروه ها را به خود معطوف خواهد کرد.

 

 

پنجشنبه ٢٠ فروردین ۱۳۸۸

 

دست دادن خاتمی با حامی کاریکاتورهای موهن قابل پیش بینی بود

روزنامه کیهان  صفحه 2 

بسیج دانشجویی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران:

    مسئول بسیج دانشجویی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران با اشاره به دست دادن خاتمی با دبیرکل جدید ناتو گفت: دست دادن خاتمی با حامی کاریکاتورهای موهن نه تنها تعجب آور نبود بلکه قابل پیش بینی بود.
    امیرحسین ثابتی در گفت وگو با «شبکه خبر دانشجو»، اظهار داشت: با بررسی سابقه تفکر جریان اصلاحات و خاتمی به عنوان سردمداران این جبهه می توان به راحتی به این نتیجه رسید که اگر خاتمی چنین حرکتی را انجام نمی داد، باید تعجب می کردیم.
    این فعال دانشجویی ادامه داد: اصرار خاتمی بر دست دادن با راسموسن در حالی که دست راست وی بر اثر حادثه ای شکسته و در تصاویر کاملاقابل مشهود بوده بنابراین این اقدام از سوی خاتمی امری طبیعی به نظر می رسد.
    وی با اشاره به سابقه جریان اصلاحات در توهین به نظام و حتی اعتقادات ملت تصریح کرد: همانطور که بارها شاهد بودیم سروش یکی از نظریه پردازان این جناح بارها دین و اسلام و وحی قرآن را زیر سئوال برده و مجتهد شبستری نیز که اخیرا در اصفهان عصمت پیامبر(ص) را زیر سئوال برده حاضر به مناظره با رحیم پور ازغدی نشده است.
    ثابتی افزود: این همه در حالی است که این افراد از تئوریسین های جبهه اصلاحات هستند و خاتمی هم به عنوان رئیس این جبهه حتی یکبار هم در قبال این رفتارها موضع گیری نکرده است.

 

اصلاح طلبان به پروژه تازه تخریب خاتمی واکنش نشان دادند : عذرخواهی راسموسن از مسلمانان پس از دیدار با خاتمی

 روزنامه اعتماد صفحه 2 

    موج تازه حملات رسانه های مقابل اصلاحات علیه سیدمحمد خاتمی که به بهانه دست دادن او با راسموسن دبیرکل ناتو و نخست وزیر پیشین دانمارک کلید خورد، همچنان ادامه دارد و به موازات آن اصلاح طلبان تاکید می کنند این هجمه در راستای تحت تاثیر قراردادن حضور موفق خاتمی در همایش ائتلاف تمدن ها پایه ریزی شده است. دومین نشست بزرگ ائتلاف تمدن ها در استانبول ترکیه و در روزهای 17 و 18 فروردین در حالی برگزار شد که حدود 400 نفر از شخصیت های فرهنگی و دینی و سیاسی جهان جهت بررسی راه های گسترش تفاهم و همکاری بین ادیان و فرهنگ ها شرکت داشتند.
    پس از جلسه افتتاحیه، اولین جلسه عمومی با حضور روسای جمهور اسلوونی، بلغارستان، فنلاند و نخست وزیر سابق دانمارک راسموسن و اکمل الدین احسان اوغلو (دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی) و سیدمحمد خاتمی تشکیل شد.
    در این جلسه عمومی که میهمانان به دلیل رعایت آداب دیپلماتیک مرسوم این گونه همایش ها ملزم به تشریفات کوتاه ابتدایی هستند، رئیس جمهور اصلاح طلب پیشین ایران با همه میهمانان نشست دست داد.
    راسموسن اکنون دبیرکل ناتو است اما این اقدام خاتمی- که از سوی کارشناسان لازم و غیرقابل اجتناب عنوان شده است- دستاویزی شد تا زنجیره روزنامه های حامی دولت او را مورد حمله قرار دهند. آنها می گویند به دلیل اهانت مطبوعات دانمارک به رسول گرامی اسلام(ص) در مقطعی که راسموسن نخست وزیری این کشور را بر عهده داشته است، او باید از سوی خاتمی نادیده گرفته می شد. در مقابل اما دیپلمات های سابق ایران تاکید می کنند اصولگرایان خود با مقامات کشورهایی به بهانه های مختلف ملاقات دارند که به طور رسمی سیاست های ایران را مورد بی احترامی قرار داده اند اما در صحنه جهانی نمی توان از گفت وگو و مفاهمه فرار کرد. غلامعلی خوشرو معاون وزارت خارجه دولت اصلاحات که در این نشست در کنار خاتمی بود از جمله حامیان رفتار رئیس جمهور دوران اصلاحات در اجلاس گفت وگوی تمدن هاست. وی در این باره در گفت وگو با سایت بنیاد باران این گونه توضیح داد: «در این اجلاس شرکت کنندگان به پرسش های دبیر ارشد تلویزیون الجزیره که اداره جلسه را برعهده داشت، پاسخ می دادند. آقای راسموسن در پاسخ به این پرسش که رابطه آزادی بیان و احترام به مذاهب چگونه باید باشد سخنانی بیان کرد و تاکید کرد: به نظر من باید بین آزادی بیان و احترام به ادیان توازن و تعادل ایجاد کرد.
     من به اسلام و نمادهای مذهبی آن به عنوان یکی از ادیان بزرگ جهانی احترام می گذارم.»
     خوشرو به توضیحات راسموسن در دیدار خاتمی و ابراز تاسف او از جریحه دار شدن احساسات مسلمانان هم اشاره یی داشت. نخست وزیر سابق دانمارک توهین به اعتقادات مسلمانان را محکوم کرد و گفت: من شخصاً هرگز هیچ شخصیت دینی به ویژه حضرت محمد پیامبر اسلام(ص) را به صورتی که احساسات مردم را جریحه دار کند، ترسیم نخواهم کرد. من عمیقاً از اینکه کارتون ها توسط بسیاری از مسلمانان به عنوان تلاش دانمارک برای بی احترامی به اسلام یا پیامبر اسلام تلقی شد، اندوهگین شدم. وی در سخنان خود تاکید کرد: من به هیچ وجه چنین چیزی در ذهن نداشتم. من اهانت و توهین به ادیان را محکوم می کنم.
      وی با اشاره به مسوولیت جدید خود به عنوان دبیرکل ناتو که قریباً عهده دار آن خواهد شد، گفت: «من در دوره دبیرکلی ناتو توجه بسیاری به حساسیت های فرهنگی و مذهبی جوامع مختلف که جهان متکثر ما را فراگرفته، مبذول خواهم داشت.»
    سخنان خاتمی در این همایش هم از سوی خوشرو تحلیل شد: «جناب آقای خاتمی که سخنران بعدی اجلاس بود به پرسش آقای ریزخان در باب رابطه ایران و امریکا و دیدگاه های رئیس جمهور جدید آن پاسخ نداد و آن را موکول به یک بحث سیاسی جداگانه کرد و در عوض به تشریح دیدگاه اسلام نسبت به صلح و عدالت پرداخت و تاکید کرد منشاء جنگ ها نه ادیان و تمدن ها که مطامع دنیوی انسان ها بوده است. ادیان و فرهنگ ها هیچ گاه جنگ و کشتار را تجویز نکرده اند بلکه این منافع اقتصادی و سیاسی قدرت ها بوده است که جنگ به راه انداخته و سبب کشتار مردم بی گناه شده اند.
    در این قسمت هم اشاره آقای خاتمی به بخشی از سخنان نخست وزیر سابق دانمارک بود که افزود: در ادیان ابراهیمی همه پیامبران از جانب خداوند برای تحقق حق و عدالت برگزیده شده اند و پیروان آنها باید با احترام با یکدیگر رفتار کنند. هرگونه بی احترامی و خشونت ورزی نسبت به ادیان غیرقابل قبول است و باید محکوم شود.
    در پایان جلسه هم چون جناب آقای خاتمی و آقای راسموسن در کنار یکدیگر نشسته بودند مطابق سنت جاری با همدیگر دست دادند. »
    برخی ناظران سیاسی بر این باورند پس از انصراف سیدمحمد خاتمی از کاندیداتوری در انتخابات، برخی محافل به دنبال تداوم تخریب وی هستند، چه اینکه آنها پس از ناامید شدن از پروژه اختلاف افکنی علیه اصلاح طلبان، از نقش آفرینی خاتمی در راستای انسجام اصلاح طلبان و شکست حامیان دولت نهم در انتخابات ریاست جمهوری دهم به شدت نگران شده اند.
    اصلاح طلبان به کرات به مخالفان خاتمی توصیه کرده اند همانند همه کشورهای جهان از پتانسیل چهره های موجه خود مانند خاتمی در عرصه جهانی در راستای منافع ملی بهره بگیرند.

 

بررسی رابطه ایران و امریکا در مجلس : احمدی نژاد در سخنانی خطاب به اوباما گفت: جانا سخن از زبان ما می گویی

روزنامه اعتماد  صفحه 1 

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برای بررسی امکان رابطه با امریکا شش شرط گذاشت

   کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برای بررسی امکان رابطه با امریکا شش شرط گذاشت. حسن نیت، عدم دخالت در مسائل داخلی ایران، عذرخواهی، آزادسازی اموال و لغو تحریم ها از سوی امریکا شروط کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس جهت بررسی روابط ایران با امریکا است. مسعود کرمی راد عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روز گذشته با اعلام این خبر از بررسی امکان گفت وگو با امریکا در این کمیسیون خبر داد و افزود: بر اساس مباحث مطرح شده در جلسه کمیسیون امنیت ملی اگر امریکایی ها حسن نیت خود را در رابطه با ایران نشان بدهند، نسبت به دخالت در امور داخلی ایران اعلام برائت کنند و از تحریک صدام در جریان جنگ هشت ساله علیه ایران و نیز سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران عذرخواهی کنند، از بلوکه کردن اموال ایران دست بردارند و تحریم ها علیه کشورمان را ملغی کنند در این صورت می توان در رابطه با این موضوع بحث کرد. عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس تاکید کرد: به همان میزانی که امریکایی ها حسن نیت نشان بدهند ما نیز قدم های بعدی را برمی داریم. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تنها مکانی نبود که دیروز به بررسی رابطه با امریکا پرداخت، چرا که چگونگی رابطه با امریکا نیز روز گذشته در فراکسیون اصولگرایان هم مورد بررسی قرار گرفت. اما بررسی این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که امروز قطع روابط ایران و امریکا وارد سی امین سال خود می شود. رابطه 98ساله ایران و امریکا پس از تسخیر سفارت سابق امریکا در ایران در 20 فروردین 1359 قطع شد. حال پس از سه دهه از قطع کامل رابطه تهران و واشنگتن، روابط دو کشور پس از روی کار آمدن باراک اوباما رئیس جمهور جدید امریکا ظاهراً وارد فاز جدیدی شده است. شعار تغییر باراک اوباما اگرچه تاکنون نتوانسته به شکسته شدن کامل یخ های روابط دو کشور بینجامد اما زمزمه هایی را مبنی بر احتمال تغییر در رویکرد دو کشور در قبال یکدیگر ایجاد کرده است. اظهارات روز گذشته محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری در قزاقستان مبنی بر اینکه «ما هیچ فردی را شیطان لقب نداده ایم» در ارتباط با امریکا شاید بتواند پاسخی به شعار تغییر باراک اوباما طی دو ماه گذشته باشد. حال در همین حال و هوا از روابط از سرگرفته یی که میان دو کشور جاری است، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و فراکسیون اصولگرایان ساختمان بهارستان نیز بررسی چگونگی برقراری روابط میان دو کشور ایران و امریکا را با طرح شش شرط در دستور کار خود قرار داده اند.

 

عبدالله نوری بزودی تصمیم خود را برای حضور در انتخابات اعلام می کند

 روزنامه رسالت صفحه 3 

   عبدالله نوری با ارزیابی فضای سیاسی بزودی تصمیم خود را برای حضور یا عدم حضور در عرصه انتخابات اعلام می کند.
    به گزارش فارس به نقل از سایت تغییر، چند شب گذشته برخی از چهره های سیاسی و مطبوعاتی برای دیدار نوروزی به منزل عبدالله نوری رفتند. در این دیدار چهره های مختلفی مانند محمد عطریانفر، محمد علی نجفی، برخی از چهر های دانشجویی و روزنامه نگاران حضور داشتند که محور این دیدار انتخابات ریاست جمهوری بود.

 

فاصله گرفتن از مرد ستیزی و فرشته پروری

 روزنامه جام جم صفحه 9 

کوتاه درباره «سوپر استار»

نویسنده: علی احسانی

   رنگ و لعاب دادن به رخداد هایی که به شمایلی از داستان های پریان طعنه می زنند و ریختن اسلوب چنین روایت هایی در ظرف زمان معاصر خیلی راحت میسر نمی شود. «سوپر استار» به گونه ای از مولفه های داستان های پریان تبعیت می کند، فرشته ای کم سن و سال سر راه هنرپیشه ای فاسد، الکلی ظاهر می شود تا با پند و اندرز هایی که مناسب پیرزن های 70 ساله است، این مرد سرکش و گناهکار را به معرفت و شناخت گره زند.
    تهمینه میلانی که ید طولایی در مردستیزی و فرشته پروری در آثارش دارد، در سوپر استار اندکی از نوازش غلوآمیز مردانی که همیشه ظالم، بی اندیشه و کله شق هستند، فاصله گرفته است. هرچند در مراوداتی که کورش زند هنرپیشه نامی با زنان رنگ به رنگ پیرامونش دارد او مقصر اصلی و متهم ردیف اول معرفی می شود. به هر روی، سازنده این فیلم هم یک بانوی محترم است که برای یک بار هم شده به خود جرات نداده است که حداقل از زاویه یکی از انبوه زنانی که برای این هنرپیشه جوان غش و ضعف می روند به مرد داستان نزدیک شود. هر چند نگاه مرد ستیز میلانی در این فیلم تعدیل شده، ولی به هر روی مرغ ایشان همیشه یک پا دارد.
    ای کاش فیلمساز به همان مولفه های داستان پریان پایبند می ماند. فیلم به گونه ای در چند لحن و سبک و سیاق مختلف روایی پرسه می زند. داستان با تولد کورش زند و درد دل مادر او با پیرمردی که به نوعی می توان وی را قصه گوی فیلم محسوب کرد، دریچه خود را به جمال مخاطب می گشاید. پیرمرد نوازنده که به نام آقای تابان معرفی می شود، در همان بدو امر برای توفیق و سلامتی کودک دعا می کند. او حتی به حضور فرشتگان هنگام نوازندگی چندین مرتبه اشاره می کند.پس از عنوان بندی فیلم که با تصاویر سیاه و سپید سوپر استار جمع و جور شده است، فیلمساز در همان بدو امر کلید های سیاهی شخصیت و آلودگی وی را به ذهن مخاطب سنجاق می زند. درگیری و ادا اطوارهای کورش تا زمانی که فرشته، نوجوان داستان در ردای رها عظیمی به منزل او وارد می شود، بستر رئال داستان را قوام می دهد. مناسبات او با همکاران و اطرافیانش به شکل موجز و سنجیده در فیلم جاسازی شده است. حضور رها و چالش های مقدماتی او با کورش لحن فانتزی فیلم را تقویت کرده و تا زمانی که رها خود را به عنوان دختر گمشده کورش معرفی کند، داستان تا حدودی معطل و بلاتکلیف است. مضاف بر این، فیلمساز با فیدهای سفید رنگی که چاشنی اوهام و افکار کورش کرده، برمعصومیت و رویایی بودن دخترک بیش از حد پافشاری می کند تا به نوعی هم سوپر استارش و هم مخاطب فیلم به نوعی شیرفهم شود. از سوی دیگر، در یک سوم پایانی فیلم باز بستر رئال داستان تقویت شده و فیلمساز با پرونده سازی برای مهناز، زن نخست سوپر استار و دخترک که از زبان مدیر پرورشگاه به ذهن مخاطب سنجاق می کند، در عمل تمام رشته هایی را که برای هدایت و سر به راه کردن سوپر استار فاسدش بافته، از هم می تند.
    ای کاش فیلمساز به همان مولفه های داستان پریان پایبند می ماند. فیلم در چند لحن و سبک و سیاق مختلف روایی پرسه می زندای کاش فیلمساز بر جنبه رویایی و تخیلی آمدن و ناپدید شدن دخترک، پایبند می ماند و این قدر در مسیر شیرفهم کردن تماشاگر وقت تلف نمی کرد. همان طور که می توانست حضور پیرمرد و دخترک در ذهن مادر جوان سوپر استار در ابتدای فیلم یا خود قهرمان قصه در زمان کنونی در شمایل یک داستان پریان قوام و انسجام گیرد.
    میلانی در چند اثر خود نشان داده که در ترسیم مناسبات فانتزی و رویاگونه تسلط نسبی دارد. اگر بر همان بستر تخیلی و فانتزی اثرش را پیش می برد، اکنون فیلم با این لکنت و تپق روایتی مواجه نمی شد. به هر روی، این بانوی فیلمساز به نوعی پرچم تعهد اجتماعی را در آثارش همیشه برافراشته نگه می دارد. به همین دلیل است که فرشته نوجوان فیلم در ردای یک مصلح اجتماعی در اثر ظاهر می شود تا با نصیحت و پند و اندرزهای شعار گونه خود هنرپیشه فاسد را به راه صحیح هدایت کند.
    سوپر استار به نوعی پخته و کامل ترین اثر این بانوی فیلمساز است. جدای از حفره ها و لکنت های داستانی، فیلم ساختار منسجم و قابل اعتنایی دارد. ریتم اثر در تعادل و تناسب با سکانس هایی که کوتاه و موجز هستند شکل و معنا پیدا کرده اند. گزینش هنرپیشگان بخصوص برای نقش های فرشته و سوپر استار به نیکی انجام شده است، به ویژه برای نقش فرشته، فیلمساز دختری را انتخاب کرده که زیبایی خاصی بسان فیلم های دیگر ندارد، از سوی دیگر میلانی توانسته حضور هنرپیشه تازه کار و جوانش را در برابر بازیگر حرفه ای خود در یک تعادل و همسانی نگه دارد.
    اما واگذاری نقش محوری سیامک دستیار کارگردان داخل فیلم به یک مجری شناخته شده تلویزیونی، بخشی از مناسبات سوپر استار با دنیای سینما و بده بستان با همکارانش را در پشت صحنه خدشه دار کرده است. به هر روی، رضا رشیدپور به عنوان مجری تلویزیون در ناخودآگاه جمعی مخاطب جاخوش کرده و حضور او در شمایل دستیار کارگردان با پیش فرض های ذهنی او تطابق ندارد. ای کاش میلانی برای این نقش از یک آدم ناشناخته یا یک هنرپیشه بهره می برد. مناسبات کورش با سیامک به دلیل حضور مجری تلویزیون در ردای دستیار کارگردان باور پذیری این بده بستان را پایین آورده است. معضل دیگر که فرجام اثر را بشدت آزار می دهد، بخش تهذیب و بازگشت به خویشتن قهرمان داستان است.
    زمین و زمان فیلم در مسیر شناخت و نشانه شناسی سیر می کند، هر کسی که سر راه سوپر استار سبز می شود، برای فرشته ناپدید شده مرثیه سرایی می کند! مدیر پرورشگاه کم مانده از او یک قدیس بسازد. به هر روی با التفات به پرونده شخصیتی که فیلمساز از رها- فرشته ارائه داده و او را موجود زمینی فرض کرده، این مرثیه سرایی های انتهای فیلم، همان یک جانبه نگری است که میلانی در فیلم های پیشین خود نیز از طیف زنان و مردان داستان در لوای زنان فرشته سان و مردان ابلیس و ظالم ارائه می کرد.
    به هر روی سوپر استار در ضیافتی که برای تماشاگرش در جوار پرده نقره ای سینما به پا کرده کم فروشی نمی کند.

 

 

چهارشنبه ۱٩ فروردین ۱۳۸۸

 

نامزد و نیزه

روزنامه کیهان  صفحه 2 

نویسنده: محمد ایمانی

«   چیستی» انتخابات، «کیستی» نامزدها و «چرایی» حمایت جریان ها و جبهه های سیاسی از آنها، 3 پرسش مهمی است که با شفاف نمودن پاسخ آنها می توان به تصویر نسبتاً جامع و روشنی از انتخابات ریاست جمهوری 2 ماه آینده دست یافت. برخلاف شیوه مهیج اما کم خاصیت بحث صرف درباره آمد و شد نامزدها، تعمق و تامل همزمان در ابعاد 3 محور یاد شده کمک می کند قطعات گنگ و به هم ریخته پازل انتخابات به دقت کنار هم چیده شده و تصویر قابل فهمی را پدیدار سازد.
    در این باره و به اقتضای مجال نوشتار حاضر اجمالاً می توان چند ملاحظه را مدنظر داشت:
    1- انتخابات، بهار سیاست در «ایران جدید» است. هر چند دشمنان برای مهار الهام بخشی انقلاب اسلامی در خارج از مرزها یا کم فروغ کردن حضور مردم در این عرصه حمایت از نظام، تبلیغات گسترده ای را با هزینه های سرسام آور خرج می کنند تا انتخابات را یک مراسم نمایشی جلوه دهند اما برگزاری قریب 30 رقابت انتخاباتی پرنشاط در سه دهه اخیر که با رقابت های فشرده و جدی همراه بوده، حقیقتاً بر سرزندگی افکار عمومی و فضای سیاسی کشور شهادت می دهد. از چنین منظری حضور تک تک نامزدها با سلایق و دیدگاه های گوناگون در چارچوب موازین و قوانین و اصول جمهوری اسلامی، امری مبارک و به منزله رونق بخشیدن به این بهار سیاسی- اجتماعی است و باید از آن به گرمی استقبال کرد.
    طبیعتاً هر نامزدی هم که پا به میدان رقابت می گذارد حرف ها و ایده ها و دیدگاه ها و نقدهایی دارد متفاوت از دیگران، و نفس این تفاوت یا حتی بالاگرفتن بحث ها- به شرط التزام به انصاف و عقلانیت و قانون و اخلاق و شرع- نباید کسانی را نگران کند یا اصطلاحاً از کوره در ببرد و به خشم آورد. در همین انتخابات پیش رو اگر قرار باشد کسی نقد و نظری درباره عملکرد اجزای دولت نداشته باشد و حرف های کاملاً قالبی بزند که اساساً نباید بیاید و اگر هم بیاید رونق و رقابتی در میان نخواهد بود. بنابراین در قدم اول باید قدرشناس همه رجال و جریان هایی بود که با زدن دست رد به سینه دشمن و دنباله های آن- که آیه یاس علیه اصل نظام و انتخابات می خوانند- پا به میدان می گذارند و فارغ از احتمال یا عدم احتمال پیروزی، به رقابت گرم تر ارتقای بحث های مربوط به استانداردهای مدیریت دولتی کمک می کنند.
    2- نکته دوم درباره چیستی انتخابات آینده به زمان وقوع آن مربوط می شود. انتخابات 22خرداد 88، هر چند سرنوشت «دولت دهم» - دهمین کابینه در جمهوری اسلامی- و 4 سال آینده کشور را رقم می زند اما در عین حال به یک معنا کلید و استارت واقعی برای تعیین نحوه حرکت «ایران جدید» در آغاز دهه چهارم انقلاب اسلامی است، دهه ای که به ظرافت و دقت از سوی رهبر فرزانه انقلاب با عنوان «پیشرفت و عدالت» نامگذاری شده است. دولت دهم در حالی شکل می گیرد که «ظرفیت »های امروز کشور برای جهش اصلی در عرصه تحقق پیشرفت و عدالت- کسب توانمندی ها و توزیع عادلانه آن- در طول 3 دهه گذشته بی سابقه است همچنان که کشور برای دستیابی به این ظرفیت های بی نظیر بین المللی و داخلی از گردنه ها و پرتگاه های فوق العاده خطرناکی عبور کرده، گردنه های تهدیدآمیزی که به ویژه طی 2 دهه اخیر چشم انداز «پسرفت و عقبگرد» و «تبعیض و بیعدالتی» را نیز در کنار خود داشته و گاه کشور- به اعتبار ترفندها و پروژه های قدرت های خارجی و همراهی یا لااقل سکوت برخی جریان های داخلی- تا مرز افتادن در این پرتگاه ها هم رفته است. رئیس جمهور و دولتی که از درون انتخابات آینده پا به عرصه مسئولیت می گذارد اصالتاً باید در کنار علاقمندی، مهیا و مصمم کمر بسته برای دهه پیشرفت و عدالت باشد و راه هموار پیشرفت را آن گونه که دولت خدمتگزار فعلی با همه سختی ها تدارک کرد شتابان ادامه دهد نه اینکه کشور را دوباره به پرتگاه های پسرفت نظیر اداره ملوک الطوایفی و شرکت سهامی دولت، تبعیض و زراندوزی و مساعدت در فساد اقتصادی- سیاسی، اجنبی زدگی و مرعوبیت و تهدیدپذیری، همراهی با آشوب طلبی پیاده نظام دشمنان، و هجمه سازمان یافته علیه ارکان هویت دینی و ملی و انقلابی بازگرداند.
    برای ملت ایران تلخ است مقاطعی که به نام توسعه، عدالت در برنامه ریزی ها و سیاستگذاری ها گم شد، برج ها و تبرج ها و اشرافیگری میان برخی مدیران اجرایی و مردم فرسنگ ها فاصله انداخت، مناصب دولتی و فرصت ها و امتیازهای اقتصادی و سیاسی غنیمت انتخاباتی محسوب شد، نااهلان شریک برخی مدیران اجرایی شدند، زیاده خواهان و زراندوزان و معاندان و فرصت طلبان هر یک از گوشه ای جا را بر مردم در عرصه خدمتگزاری دستگاه های دولتی تنگ کردند، ارزش ها و باورهای ملت (بنیه های هویت و مقاومت ملی) مورد طعنه و حمله قرار گرفت و... رسید آنجا که دستگاه های اطلاعاتی قدرت ها هوس کردند با به خیابان آوردن اوباش سیاسی- و البته به اتکای قول و قرارهای گذاشته شده با برخی عناصر نفوذی در دولت- ماجرای 28 مرداد 32 را پس از 56 سال بازسازی کنند و به خیال خود ختم انقلاب را در آغاز قرن جدید آمریکایی! جشن بگیرند. ملت ایران هرگز شیرینی عزت و اقتدار و پیشرفت و عدالت و خدمت طی سال های اخیر را- که هنوز آغاز آن است و شیرینی های بزرگ تر در پیش- با این تلخی ها عوض نمی کند.
    3- نقشه و زمین دشمن در انتخاباتی که خود تابعی از فضای سیاسی کشور به ویژه طی 2 دهه گذشته است،چه می تواند باشد؟ هر مشی و منشی را که به جای ارتقاء رقابت ها در مدل کلی «پیشرفت و عدالت» باعث ابتذال و انحطاط و ارتجاع شود، باید بازی در زمین دشمن دید، عامدانه باشد یا از سر غفلت. غبارآلود و ابهام اندود کردن فضا به جای شفاف کردن آن و آمیختن مرزهای حق و باطل و دوست و دشمن (مرزهای استراتژیک انقلاب و جمهوری اسلامی)، ایفای نقش در «فتنه» و خدمت به پروژه دشمنان است.
    غبار آلودگی فضای سیاسی همان است که جنگ پیروز صفین را مغلوبه کرد و کار سپاه ظفرمند علی بن ابیطالب علیه السلام را به حکمیت کذایی و از هم پاشیدن شیرازه سپاه امام کشاند. این ماجرا یک سال پیش از شهادت امام رخ داد و آن قدر زخم آن در جبهه خودی کاری بود که حضرت دیگر نتوانست سپاه را فراهم کند و به رویارویی با دشمن اصلی بپردازد. قرآن های سرنیزه (و بعدها جامه سر نیزه)- در کنار برخی سران خریداری یا تطمیع شده در سپاه علی علیه السلام- کار خود را کرد. مولای متقیان در بازگشت از این جنگ حسرت بار، از ماجرا به عنوان فتنه یاد می کند و سپس رهنمودی روشنگر برای همه تاریخ می دهد:
    «یقیناً آغاز وقوع فتنه ها، هواهایی است که پیروی و بدعت هایی است که در مخالفت با کتاب خدا گذاشته می شوند و جمعی، جمعی دیگر را در غیر دین خدا پیروی و همراهی می کنند. پس اگر باطل خالص می ماند و به حق آمیخته نمی شد، بر جویندگان حق پوشیده و پنهان نمی ماند و اگر حق خالص می ماند و با باطل آمیخته نمی شد، زبان دشمنان و معاندان بریده و کوتاه می شد اما قسمتی از حق و قسمتی از باطل را می گیرند و درهم می آمیزند، اینجاست که شیطان بر دوستان و یاران خود چیره می شود و فقط کسانی نجات می یابند که مورد رحمت و نیکی خداوند قرار گرفته اند» (خطبه 50 نهج البلاغه)
    این کلام بلند، افقی بسیار فراتر از این یا آن حادثه خاص را روشن می سازد و برای همیشه تاریخ عبرت آمیز و درس آموز است. امروز هم با عنایت به عزت و اقتدار بی سابقه ایران اسلامی نه هراسی از تحریم اقتصادی دشمن وجود دارد و نه تهدید نظامی او. آنچه باید در آستانه دهه چهارم مراقب بود، تدارک دوباره دشمن برای ایجاد فضای فتنه است. دشمن در 30 سال گذشته به ویژه در دو دهه اخیر هرگز از سیاست پوستین وارونه و قرآن سرنیزه یا به عبارتی گندم نمایی و جو فروشی دریغ نکرده و البته در اجرای این ترفند پیچیده نمی توانسته بدون یارگیری داخلی قدمی بردارد.
    امروز اگر قرار باشد دشمن لطمه دیده طی دهه اخیر در عرصه جهانی، راه حرکت کشور در مسیر پیشرفت و عدالت را سد کند، بی تردید یکی از سناریوهایش راه اندازی تابلوهای انحرافی عدالت و پیشرفت با آدرس های غلطی است که سر از عقبگرد و انحطاط درمی آورد. باید دید کدام جریان ها در بلند کردن تابلوهای انحرافی دارای سابقه اند. دوستان و همراهان نامزدها و تابلوها و سوابق آنها که شناخته شد، فهم این که هر یک از این نامزدها فراتر از شعارها و تمنیات شخصی در آینده به کدام سو رهسپار خواهند شد، دشوار نیست. نامزدها اگر به جزئیات عملکرد دولت خدمتگزار فعلی انتقاد می کنند به طریق اولی نمی توانند به این تابلوها و آدرس ها و راه و بیراهه های طی شده از سوی جریان ها به ویژه طی 20 سال پس از ارتحال حضرت امام خمینی و جانشینی حضرت آیت الله خامنه ای- که مانند رحلت پیامبر اعظم(ص) اسباب ابتلاو امتحانی بزرگ بود- بیطرف باشند یا بگویند آن حوادث، هر چه بود گذشت یا من نه اینم نه آن یا هم با این جریان اصولگرای اصلاح طلب (راستین) هستم و هم با آن جریان مدعی اصولگرایی و اصلاح طلبی و وفاداری بر خط امام که در عمل به جای اصولگرایی، اباحی گری و هرهری مسلکی نسبت به اصول و ارزشها پیشه کرده و در پوشش اصلاح طلبی به اشرافیگری و زراندوزی و تبعیض، و شبیخون فرهنگی و سیاسی دشمن میدان داده و در یک کلام هیزم کش فساد و انحطاط در کشور بوده است. باید معلوم شود نامزدها یا حامیان آنها در کشاکش نبرد مرد و نامرد در هجمه ها کجا ایستاده بودند؟ صحنه امروز کشور هم برخلاف فضای 10، 15 سال پیش کاملاً روشن است و مرزها و فاصله ها آن قدر آشکار است که دیگر نمی توان تظاهر به همراهی با هر دو طرف نمود و البته به سمت جبهه نامحرمان غش کرد.
    4- جماعتی که به مقدسات و مسلمات دین (وحی، توحید و نبوت و امامت)، حضرت امام خمینی و دفاع مقدس و اصل انقلاب رحم نکرد طبیعی بود که به کسانی چون آقای خاتمی نیز چه در خفا و چه علناً رحم نکند و بگویند گروه خون او با ما فرق می کند. پس شد ماجراهایی که یکی پس از دیگری رقم خورد.آقای هاشمی نمونه دوم بود و نوع مواجهه جریان نفاق جدید با وی در حدفاصل سال های 77 تا 84، چهره این جریان را آشکارتر ساخت. بنابراین کدام مانع می تواند چنین جریان «فتنه زیست»، «فسادطلب» و اباحی مسلکی را از تکرار همان شیوه های دوگانه در قبال آقایان میرحسین موسوی، مهدی کروبی یا هر شخصیت دیگری بازدارد که در اردوگاه انقلابند و این کم جرمی است در نظرگاه طیف و طایفه منافقینی که به اقتضای روزگار دست به ترور فیزیکی یا شخصیت زدند و یا برای خود سپر بلاساختند یا اراده کردند از این طریق، خانه تیمی- مسجد ضرار مقدس نما- برپا کنند.

 

مدیرعامل جدید ایران خودرو: کارآموز مهرداد بذرپاش هستم

روزنامه اعتماد  صفحه 4 

  مدیرعامل جدید ایران خودرو در مراسم معارفه اش خود را شاگرد و کارآموز مهرداد بذرپاش خواند و گفت: در طول مدت همکاری با آقای بذرپاش در واقع شاگردی می کرده ام و کار یاد می گرفته ام. جواد نجم الدین که بیش از 50 سال سن دارد در حالی خود را «کارآموز» و «شاگرد» مهرداد بذرپاش 30 ساله دانسته که گفته می شود وی از مدیران باسابقه صنعت خودرو است و در دهه 70، یعنی هنگامی که بذرپاش در دبیرستان مشغول تحصیل بود، وارد صنعت خودرو شد تا در کنار منوچهر غروی مدیرعامل اسبق ایران خودرو کار خود را آغاز کند. اما او سابقه چندین ساله خود را به سابقه یک ساله بذرپاش در صنعت خودرو ترجیح داده و در مراسم معارفه اش رسماً اعلام کرده به رغم داشتن چنین تجربه یی کارآموز بذرپاش جوان بوده است. بررسی کارنامه بذرپاش در سایپا نشان می دهد این شرکت بیش از گذشته به تولید پراید وابسته شده و عملاً در تولید خودرو و توسعه محصولات رشدی نداشته است. از خودرو مینیاتور نیز که چندی پیش از آن رونمایی شد تنها چند دستگاه به صورت آزمایشی تولید شده و معلوم نیست این شرکت بتواند تا پایان امسال تولید انبوه این خودرو را آغاز کند. سایپا مدعی شده توانسته در عرض دو دقیقه 10 هزار مینیاتور را به فروش برساند و قصد دارد تا پایان شهریورماه امسال این تعداد خودرو را به تولید برساند. این در حالی است که برخی از کارشناسان این ادعا را به لحاظ عملی قابل قبول نمی دانند. شاید به کار بردن واژه «کارآموز» یا «شاگرد» توسط نجم الدین در جهت تواضع امری پسندیده باشد اما آیا این اظهارات برای کارکنان ایران خودرو به عنوان شرکتی که به لحاظ کلاس تولید و تکنولوژی تفاوت های فراوانی با سایپا دارد شایسته مدیرعامل این شرکت در نخستین روز کاری اش است؟ بنا به اخبار رسیده از مراسم معارفه مدیرعامل جدید ایران خودرو، نجم الدین از انتخابش به قدری شادمان است که حتی واژه رقابت را از میان دو شرکت سایپا و ایران خودرو کنار گذاشته و گفته: «از امروز ما سایپا را رقیب خود نمی دانیم، بلکه با یکدیگر رفیق هستیم و باید با خارجی ها رقابت کنیم.» وی ادامه داد: «از این به بعد نام های ایران خودرو و سایپا معنی نخواهد داشت و ما این دو شرکت را به عنوان خانه شماره یک و خانه شماره دو می شناسیم.» این اظهارات نجم الدین باعث می شود در پایان مراسم قلعه بانی رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در حرکتی نمادین به سمت دو مدیرعامل هجوم آورده تا همچون یک داور کشتی دست های آنها را بالابرده و هر دو را برنده بازی تغییرات در صنعت خودرو کشور اعلام کند.

 

 

دوشنبه ۱٧ فروردین ۱۳۸۸

 

چاوز: من شاگرد رهبر انقلاب ایران هستم
در دیدار با حضرت آیت الله خامنه ای

روزنامه کیهان صفحه 1 

   رهبر معظم انقلاب در دیدار هوگو چاوز و هیئت همراه از مواضع شجاعانه و عدالتخواهانه و همچنین مردم دوستی وی و دولتش تجلیل و تقدیر کردند.
    حضرت آیت الله خامنه ای در این دیدار که با حضور دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور کشورمان برگزار شد خطاب به چاوز افزودند: روی کار آمدن دولت شما در ونزوئلافصل تازه ای در تاریخ منطقه آمریکای لاتین بود و شهامت دولت و مردم ونزوئلااعتماد به نفس را در مردم این منطقه به وجود آورده است.
    ایشان با قدردانی از موضع گیری شجاعانه رئیس جمهور و دولت ونزوئلادر قضیه غزه و قطع ارتباط با رژیم صهیونیستی خاطرنشان کردند: کاری که دولت ونزوئلاانجام داد در واقع وظیفه دولت های اروپایی بود که مدعی طرفداری از حقوق بشر و حمایت از انسان ها هستند ولی متاسفانه دولت های مدعی اروپایی در جریان کشتار مردم غزه، در نقطه مقابل حرکت کردند.
    رهبر انقلاب اسلامی، آمریکا را شریک جرم رژیم صهیونیستی در فجایع غزه دانستند و با اشاره به خشم دولت های مستکبر از مواضع دولت ونزوئلادر جنگ غزه افزودند: خشم دولت های استکباری و موضع گیری آنها بر ضد ما، نشان دهنده تاثیرگذاری وجود ما است.
    حضرت آیت الله خامنه ای هم چنین با اشاره به جنجال تبلیغاتی که از چند سال پیش درباره انرژی هسته ای ایران به راه افتاده و همچنان ادامه دارد، خاطرنشان کردند: در این قضیه نیز، عصبانیت جبهه استکبار نشان می دهد دستیابی ایران به فن آوری انرژی هسته ای یک اقدام موثر در تقویت جبهه حق در جبهه گیری های جهانی است.
    ایشان تاکید کردند: غربی ها به خوبی می دانند که ما به دنبال بمب اتم نیستیم اما عصبانیت آنها به این دلیل است که یک کشور بدون اجازه آنها به این فن آوری دست پیدا کرده است.
    رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر این که همه کشورهایی که توانایی دستیابی به انرژی هسته ای را دارند باید به این سمت بروند خاطرنشان کردند: با توجه به محدود بودن منابع نفت و لزوم بهره برداری صحیح از منافع فراوان آن، چاره ای جز حرکت به سمت انرژی های نو از جمله انرژی هسته ای به عنوان سالم ترین راه تولید انرژی وجود ندارد.
    حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنان خود روابط ایران و ونزوئلارا در زمینه های مختلف خوب ارزیابی کردند و افزودند: با وجود این روابط خوب، ظرفیت های دو کشور برای گسترش همکاری ها زیاد است و زمینه تبدیل روابط دوجانبه به روابط چند جانبه در عرصه های بین المللی و منطقه ای وجود دارد.
    رهبر انقلاب اسلامی اعتماد و حمایت مردمی رئیس جمهور ونزوئلارا نعمت و فرصت بزرگی برای دولت ونزوئلاخواندند و تاکید کردند: هنگامی که دولتی پشتوانه مردمی داشته باشد می تواند قاطعانه در مقابل قدرت ها بایستد که این شرایط و نعمت الهی در ونزوئلاو هم چنین در ایران وجود دارد.
    در این دیدار که دکتر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور نیز حضور داشت، هوگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلابا ابراز خرسندی فراوان از دیدار مجدد با رهبر انقلاب اسلامی، خود را پیرو و شاگرد انقلاب اسلامی و رهبران آن دانست و گفت: ما از تجربیات سیاسی دولت و مردم ایران برای ایستادگی در مقابل دشمنان خارجی و امپریالیسم بسیار درس گرفته ایم و همچنان با قوت به مبارزه برای حفظ استقلال خود ادامه خواهیم داد.
    وی گفت وگوهای کاری خود با رئیس جمهور کشورمان را بسیار مفید و سازنده خواند و افزود: در این گفت وگوها درباره نقشه راه همکاری های 10ساله جمهوری اسلامی ایران و ونزوئلاتوافق شد و امیدواریم همکاری های دو کشور بیش از پیش گسترش یابد.

 

آیا هاشمی از موسوی حمایت می کند؟!

روزنامه کیهان  صفحه 2 

    محافل رسانه ای از دیدار چندی پیش هاشمی رفسنجانی و میرحسین موسوی خبر می دهند. محسن هاشمی انجام این دیدار در آستانه تعطیلات نوروزی را تایید کرد اما از انتشار جزئیات آن امتناع نمود. یاری نیوز به نقل از ایلنا ذیل این خبر کوتاه نوشت: هاشمی رفسنجانی پیشتر، در دیداری خصوصی گفته بود تلاش خود را برای اجماع اصلاح طلبان انجام می دهد.
    اما سایت انتخاب دهم (پویش مردمی حمایت از میرحسین موسوی) ضمن انتشار جزئیاتی از دیدار مذکور، به موسوی درباره عواقب چنین قول و قرارهایی هشدار داد.
    سایت مذکور در گزارش خود از دیدار یاد شده نوشت: هاشمی در این دیدار ضمن ابراز خوشحالی از حضور میرحسین در انتخابات گفته حضور شما نیروهای اصیل انقلاب را دلگرم می کند. شما محکم بایست و شعارها و برنامه های شفافی را ارائه دهید و به روز باشید و تبلیغات را هم خوب انجام دهید تا قشر جوان را جذب کنید.
    این گزارش می افزاید: میرحسین موسوی نیز در این دیدار ضمن تشکر از هاشمی گفته است «شما از استوانه های نظام هستید، هر وقت می دیدم که چگونه به شما توهین می شود ناراحت می شدم، وجه مشترک من و شما تغییر در مدیریت کشور است. میرحسین سپس از هاشمی در مورد حمایت از وی و یا کروبی می پرسد و خواهان آن می شود که هاشمی به صراحت پاسخ دهد که وی در جواب می گوید: «حمایت من از شما خواهد بود، به دلیل تیم کارشناسی و قوی که در اطراف شماست و از سوی دیگر مطالعه شما بر روی موضوعات مختلف کشور و همچنین امکان رای آوری شما که از کروبی بیشتر است. موسوی نیز ضمن تشکر از هاشمی خواهان حمایت علنی وی از خود می شود و می گوید: «من به حمایت شما از خود برخلاف دیگر دوستان افتخار می کنم.»

 

یک محفل تخریبی در پی حمله به دولت است

روزنامه ایران صفحه 2 

    رئیس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری گفت: یک محفل تخریبی با استراتژی انکار در پی حمله به دولت و خدمات آن است.
    علیرضا ذاکر اصفهانی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این محفل در ادامه تخریب های خود در سه سال و نیم گذشته به دنبال هجمه به نقاط قوت دولت است. عضو شورای مشاوران رئیس جمهوری گفت: با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری دهم تلاش اصلی مخالفان دولت معطوف به القای ناکارآمدی دولت است. وی ابتکارات برخی جریان های مخالف دولت را بدیع خواند و خاطرنشان کرد: از آخرین موارد کارکردهای این جریان ها، انکار توفیق های مسلم دولت در حوزه های مختلف از جمله اقتصاد و رسیدگی به محرومان است. ذاکر اصفهانی نسبت به این که سرعت اقدامات تخریبی از اواخر فروردین بیشتر شود، هشدار داد.
    عضو شورای مشاوران رئیس جمهوری اظهار داشت: این افراد و جریان ها با انکار موفقیت های دولت که موفقیت های ملت است، زمینه های لازم را برای ناامیدی مردم از دولت فراهم می کنند. ذاکر اصفهانی با تاکید بر این که مردم بیش از همه متوجه امور هستند خاطرنشان کرد: مردم در مقام مقایسه از دولت دفاع و پشتیبانی می کنند. وی تاکید کرد که دولت نهم در پاکدستی بی نظیر است و این از نظر مردم دور نمانده است.

 

 

یکشنبه ۱٦ فروردین ۱۳۸۸

 

بیم و امیدهای انتخاباتی اصلاح طلبان

گزارش تحلیلی «اعتماد» از تبعات انصراف خاتمی و شرایط میرحسین موسوی و کروبی

نویسنده: حامد طبیبی

روزنامه اعتماد صفحه 2 

    آرایش سیاسی- انتخاباتی اردوگاه اصلاح طلبان در شرایطی در آخرین روزهای سال 87 با بیانیه «بهت آور» انصراف سیدمحمد خاتمی از کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری دهم دستخوش تغییرات «ناگزیر» شد که بسیاری از گروه ها و احزاب اصلاح طلب پس از گذراندن چندماه پرفراز و فرود تا 19 بهمن- روز اعلام رسمی کاندیداتوری خاتمی- رفته رفته به سمت نوعی «ثبات» در حال حرکت بودند. این تصمیم «ناگهانی» رئیس جمهور دوران اصلاحات اگرچه از سوی برخی محافل سیاسی و غیرسیاسی چندان غیرمحتمل هم عنوان نشد اما ناظران سیاسی تحلیل های گاه و بیگاه ارائه شده درباره «نماندن» خاتمی تا روز انتخابات را بیشتر به یک «رویای امیدوارکننده» برای مخالفان اصلاحات تعبیر می کنند تا یک ایده مبتنی بر استدلال. آنان بر این باورند که برخی محافل با نظر به محبوبیت غیرقابل انکار مبتکر ایده گفت وگوی تمدن ها در جامعه ایران و حتی در سطح بین المللی، کاندیداتوری خاتمی را مصادف با از دست رفتن طرح های «نیمه کاره» هفت سال گذشته از انتخابات شورای دوم تاکنون می دانستند: طرح هایی که اجرای آنها در سه سال و نیم گذشته و بعد از روی کار آمدن دولت نهم، شتاب و سرعتی شگرف به خود گرفته و صدای اعتراض کارشناسان و حتی بدنه جامعه از برخی ناکارآمدی ها را به آسمان بلند کرده است. اصلاح طلبان حامی خاتمی، موج وسیع اخبار کذب منتشر شده در سایت های پرشمار حامی دولت و زنجیره مطبوعات دارای حاشیه امنیت علیه خاتمی و تلاش برای تصویر کردن شکاف تصنعی میان وی با کروبی و میرحسین موسوی را گواه محکمی بر «ترس» مخالفان اصلاحات از حضور خاتمی و احتمال پیروزی دموکراسی خواهان می دانند: امری که از «حدسی» بودن تحلیل کناره گیری خاتمی حکایت داشت. در عین حال اکنون و با آغاز سال سرنوشت ساز 1388 کناره گیری خاتمی به نفع «اجماع اصلاح طلبان»، اثرات و تبعات دامنه داری را برای هواداران پرشمار وی و طرفداران «تغییر وضع موجود» به همراه داشته است. در این میان صرف نظر از سلسله علل و عوامل رخداد چنین اتفاقی آنچه در این مقطع حساس از تاریخ ایران از سوی صاحب نظران محل توجه و تامل قرار گرفته، پیش بینی حوادث انتخابات امسال- بدون حضور خاتمی- است. به بیان دیگر از نیمه سال گذشته، معادلات سیاسی با مد نظر قرار دادن حضور احتمالی و کمی بعدتر حضور قطعی رئیس جمهور اصلاح طلب ایران در آوردگاه انتخابات ترسیم می شد و در حال حاضر و در فقدان اثرگذاری مستقیم وی به شکل قرار گرفتن در معرض انتخاب جامعه، فضای سیاسی- اجتماعی با تغییرات محسوسی مواجه شده است. برخی تحلیلگران بر این باورند اثرات اعلام کاندیداتوری «بدون تردید» و «با جدیت» خاتمی به حدی بود که از 19 بهمن تا 27 اسفند سال گذشته، حتی محافل و گروه های مقابل اصلاحات را به تفکر و تامل پیرامون یک استراتژی انتخاباتی «چند وجهی» و حتی عبور احتمالی از رئیس دولت نهم و لحاظ کردن احتمال «قریب به یقین» پیروزی قاطع خاتمی در همان مرحله نخست انتخابات واداشته بود. خاتمی اما در بیانیه یی که پس از دهان به دهان چرخیدن خبر غیررسمی صرف نظر کردن از نامزدی انتخابات انتشار یافت، حضور اصلاح طلبان در انتخابات را برای «پیروزی» و نه از سر تفنن دانسته و این تصمیم خود را «به حکم وظیفه اخلاقی و برای پرهیز از هرگونه پراکندگی در آرا» لقب داد تا «امکان بهره برداری سوء را از کسانی که پیروزی خود را در القای اختلاف و نیز تشتت آرا در جبهه گسترده خواستاران تغییر می جویند» بگیرد. این بیانیه که در آخرین روز کاری سال 87 در مطبوعات و رسانه ها بازتاب یافت، هر چند برای هواداران پرشمار خاتمی خبری بسیار ناخوشایند در آغاز بهار به شمار می رفت اما نزدیکان خاتمی با توجه به روحیات خاص وی، انتشار بیانیه در آن تاریخ را «هدفدار» عنوان کردند: اینکه رئیس مجمع روحانیون مبارز با نیم نگاهی به تعطیلات نسبتاً طولانی کشور تا نیمه فروردین، زمان را برای تفکر و تامل پس از آن و اجتناب از برخی موضع گیری های شتابزده اصلاح طلبان و هواداران خود مناسب تشخیص داد. در چنین شرایطی است که از ابتدای هفته جاری و با گام نهادن به اولین هفته کاری «سال انتخابات ریاست جمهوری دهم»، فضای جامعه و به طریق اولی فضای سیاسی بار دیگر «انتخاباتی» شد تا جایی که بی تردید نخستین دستورالعمل احزاب سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا، کناره گیری خاتمی و بررسی پازل نیمه سردرگم انتخابات ریاست جمهوری 22 خرداد است.
        تلاشی گسترده برای توقف روند موجود
    پس از برگزاری مرحله دوم انتخابات پرحاشیه مجلس هشتم در اردیبهشت سال گذشته و اعلام نتایج آن، همزمان با اعتراضات گسترده اصلاح طلبان کاندیداهای مستقل و حتی اصولگرایان منتقد دولت به نحوه برگزاری آن و ردصلاحیت گسترده کاندیداهای شاخص و باسابقه اصلاح طلب، یک سوال جدی در محافل سیاسی مطرح شد: با روند موجود آیا می توان به برگزاری عادلانه و غیرجهت دار انتخابات ریاست جمهوری دهم امیدوار بود؟ نوع مواجهه هیات های اجرایی منسوب به دولت و نحوه شمارش و اعلام نتایج آرا در سه انتخابات برگزار شده در دولت نهم، این دیدگاه را در میان احزاب و گروه های اصلاح طلب و اصولگرایانی که از «همراه» به «منتقد» بدل شده بودند، پررنگ ساخت که اساساً برخی محافل چندان به تمکین در برابر حق انتخاب مردم اعتقادی ندارند. بر همین اساس بود که اصلاح طلبان اعلام کردند در حال بررسی مشارکت یا عدم مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری دهم هستند. چه اینکه اگر آنچه در انتخابات مجلس هشتم و حتی هفتم و ریاست جمهوری نهم به وقوع پیوست بار دیگر مجال ظهور یابد، معرفی کاندیدا نیز اقدامی علی السویه شمرده خواهد شد. آنها در اوایل تابستان گذشته بود که شرایط نامطلوب و نامساعد مدیریتی کشور در همه حوزه ها اعم از سیاسی، سیاست خارجی، فرهنگ و از همه مهم تر اقتصاد را در طول عمر دولت نهم مورد اشاره قرار داده و تاکید کردند نمی توانند با «عافیت طلبی» شاهد به خطر افتادن دستاوردهای نظام در دولت های قبل باشند و نسبت به شرایط «هشدارگونه» کنونی گزینه «بی تفاوتی» را علامت بزنند. اینچنین بود که در محافل رسانه یی و سیاسی برخی نام ها مطرح شدند: چهره هایی مانند دکتر محمدعلی نجفی مدیر تکنوکرات و خوشنام اصلاح طلبان، محمدرضا عارف معاون اول دولت اصلاحات و کمی دورتر محمدرضا خاتمی دبیر کل سابق حزب مشارکت و نایب رئیس مجلس ششم و عبدالله نوری وزیر کشور دولت اصلاحات. برخی تحلیل ها نیز بر این امر اشاره داشت که حزب اعتماد ملی نیز دبیرکل شاخص خود یعنی شیخ مهدی کروبی را مدنظر خواهد داشت تا به رغم اعتراضات مشهوری که به نتایج انتخابات ریاست جمهوری نهم دارد، بار دیگر بخت خود را برای ورود به ساختمان پاستور بیازماید. همزمان با مطرح شدن این اسامی اما یک اصل غیرقابل خدشه نیز مدنظر اصلاح طلبان قرار گرفت: درس گرفتن از تعدد کاندیداها در انتخابات ریاست جمهوری نهم و تاکید بر اجماع. فعالان سیاسی اردوگاه اصلاح طلبان بر این باور بودند که تنها از رهگذر «اجماع» و حضور با کاندیدای واحد می توان به رقابت با رئیس جمهور مستقر و امکانات علیحده در اختیار حامیان او رفت و هم از این رو بود که مکانیسم هایی برای اجماع پیشنهاد شد: طرح هایی که مشهورترین آنها طرح «پارلمان اصلاحات» محمدعلی نجفی، طرح منسوب به مرتضی الویری و سرانجام شورای حکمیت مهدی کروبی بود تا از دل هر یک از آنها کاندیدای واحد اصلاح طلبان به روش دموکراتیک در دو طرح اول، و با شیوه موسوم به «شیخوخیت» در طرح کروبی، گزینش شود. در این میان از اوایل تابستان بود که با مطرح شدن نام سیدمحمد خاتمی به عنوان کاندیدایی که در شرایط نابرابر موجود، امکان بالای پیروزی را خواهد داشت، به تدریج سایر کاندیداهای بالقوه اصلاح طلب ترجیح دادند در انتظار تصمیم رئیس جمهور اصلاح طلب پیشین ایران بمانند. احزابی مانند مشارکت، مجاهدین انقلاب و مجمع روحانیون مبارز به طور رسمی و حزب کارگزاران به طور غیررسمی، خاتمی را تنها کاندیدای خود معرفی کرده و گروه های مختلف صنفی و مدنی نیز با استدلال های قابل دفاع، موج گسترده دعوت از رئیس بنیاد باران را سازماندهی کردند. کارگروه متشکل از احزاب اصلاح طلب با محوریت مجمع روحانیون مبارز نیز به تدوین منشوری برای اجماع پرداخت اما به دلایلی که بارها به آن پرداخته شد و وجود برداشت های مختلف از تصمیمات اتخاذ شده، نتوانست به نتیجه مشخصی برسد. با گذشت نیمی از سال 87، این مهدی کروبی بود که با شعار «تغییر» و در یک نشست خبری، حضور خود در میدان انتخابات را رسماً اعلام و در عین حال از کاندیداتوری احتمالی دوست قدیمی خود سیدمحمد خاتمی نیز استقبال کرد. اینچنین بود که همه نگاه ها به خاتمی معطوف شد و به موازات آن به تعداد احزاب و گروه های حامی رئیس جمهور دوران اصلاحات افزوده می شد. خاتمی اما اعلام کرد ترجیح می دهد با تامل بیشتری به رصد کردن فضای انتخابات بپردازد. چه اینکه سیگنال های مختلفی از سوی برخی نهادها و محافل خاص به سوی او و هوادارانش مخابره می شد: «پیام هایی» که آشکار و پنهان، او را از عواقب کاندیداتوری احتمالی بر حذر می داشتند.
    یا من یا میرحسین
    پتانسیل قابل توجه ایجادشده حول محور خاتمی که به باور برخی ناظران سیاسی، از نظر تشکیلاتی حتی از دوران اصلاحات نیز انسجام بیشتری داشت از یک سو و فشارهای گسترده افکار عمومی، فعالان و احزاب سیاسی اصلاح طلب برای اعلام کاندیداتوری رئیس دولت اصلاحات از سوی دیگر از منظر اصحاب سیاست به عنوان «نقطه یی غیرقابل بازگشت» برای خاتمی تعبیر می شد. صرف نظر از احزاب سیاسی، سازماندهی گسترده و قابل توجه جوانان حامی خاتمی در قالب ستاد ملی جوانان (88)، پویش دعوت (حمایت) از خاتمی و گروه یاری از سوی برخی جامعه شناسان به عنوان میل گسترده جامعه به تغییر وضع موجود- حول محور خاتمی- ارزیابی می شد. در عین حال و از اواسط پاییز برخی اخبار از فعال شدن اطرافیان مهندس میرحسین موسوی آخرین نخست وزیر نظام حکایت داشت: اینکه نگرانی گسترده از عملکرد دولت نهم کار را به جایی رسانده که «میرحسین» را پس از دو دهه سکوت تقریباً مطلق بار دیگر به صحنه سیاسی کشانده است. او پس از آنکه در انتخابات ریاست جمهوری هفتم و نهم، دست رد بر سینه اصلاح طلبان زده و «هنر نقاشی» را به ایفای نقش سیاسی ترجیح داده بود حتی به اظهارنظرهای معمول سیاسی نیز نمی پرداخت و درست به همین دلیل بود که احتمال حضور او در انتخابات آینده نیز از سوی تحلیلگران چندان جدی گرفته نمی شد. در این میان به تدریج فعالیت حامیان او که در جمعیتی به نام «توحید و تعاون» حلقه نزدیکان نخست وزیر دوران دفاع مقدس را تشکیل می دادند وضوح بیشتری یافت و با راه اندازی چند سایت اینترنتی، زمزمه های ورود «میرحسین» به عرصه انتخابات بلندتر و بلندتر شد. گفت وگوی او با سایت کلمه پس از 20 سال و اعلام غیررسمی راه اندازی ستادهای مهندس موسوی توجه محافل سیاسی را برانگیخت. در عین حال برخی نقطه اوج احتمال کاندیداتوری مهندس موسوی را در جمله مشهور سیدمحمد خاتمی مستتر می دانند: جایی که رئیس جمهور اصلاح طلب پیشین ایران در بحبوحه جنگ روانی گسترده محافل مقابل اصلاحات در خصوص عدم کاندیداتوری خود و در یکی از دیدارهای معمول خود با منتخب مردم استان ها از کاندیداتوری قطعی خود یا میرحسین در انتخابات خبر داد. در آن مقطع گفته می شد جلساتی میان خاتمی و مهندس موسوی در جریان است تا خروجی آن اعلام کاندیداتوری یکی از این دو چهره شاخص برای انتخابات حداکثر تا دهه فجر انقلاب باشد. در این شرایط تردیدهای میرحسین همچنان پابرجاست و در آخرین جلسه مشترک بود که شنیده شد پیش از اعلام کاندیداتوری خاتمی، رئیس جمهور دوران اصلاحات تاکید می کند هواداران پرشمار اصلاحات بیش از این نمی توانند در انتظار تصمیم آنها باقی بمانند و طبق وعده یی که به جامعه داده است کاندیداتوری خود را اعلام خواهد کرد. حدود یک ماه پس از جلسه تاریخی اعلام نامزدی خاتمی- که با پوشش وسیع خبرگزاری های داخلی و بین المللی نیز مواجه شد- میرحسین موسوی در بیانیه یی کاندیداتوری رسمی خود را اعلام کرد و پس از چند روز، خاتمی با در نظر داشتن معذوریت های اخلاقی خود و در میان مخالفت گسترده هواداران خود و اکثر قریب به اتفاق احزاب اصلاح طلب، از صحنه انتخابات کنار رفت.
    کروبی یا میرحسین؟
    اصلاح طلبان این روزها از یک سو چشم به شمارش معکوس روزهای اندک باقی مانده تا انتخابات پراهمیت ریاست جمهوری دارند و از سوی دیگر با انصراف خاتمی، نوعی توقف و ابهام بر فعالیت های انتخاباتی طیفی از احزاب و گروه های این جناح فراگیر نظام سایه افکنده است. ستاد انتخاباتی خاتمی به باور ناظران سیاسی، یکی از کارآمدترین ستادهای سال های اخیر بود و کمیته های مختلف آن با حضور مدیران توانمند و شناخته شده اصلاح طلب و تکنوکرات، برنامه های جامعی را جهت خروج مدیریت اجرایی کشور از بن بست کنونی تدوین کرده بود. بنا بود کمیته تلفیق ستاد به ریاست دکتر نجفی تا پایان تعطیلات، بسته برنامه یی خود را به خاتمی ارائه دهد و ستاد ملی جوانان نیز توانسته بود با سازماندهی حدود 30 هزار نفر در سراسر کشور، شرایط را به سود رئیس دولت اصلاحات تغییر دهد. اینچنین است که با در نظر داشتن زمان کوتاه باقی مانده تا انتخابات و تاکید بخشی از هواداران حامی خاتمی بر عدم امکان چرخش به سوی کاندیدایی دیگر، دغدغه استفاده از همه پتانسیل های ایجادشده بیش از پیش مورد توجه اصلاح طلبان قرار دارد. اصلاح طلبان در دو هفته گذشته با برگزاری جلساتی در این باره به رایزنی پرداخته و معتقدند دو کاندیدای مطرح باقی مانده اصلاح طلب یعنی مهدی کروبی و میرحسین موسوی در حال حاضر نقش تعیین کننده یی در سرنوشت سیاسی این جناح سیاسی بر عهده دارند. در این سوی میدان ستادهای مهدی کروبی با سرپرستی غلامحسین کرباسچی و با حضور مشاورانی مانند عباس عبدی، جمیله کدیور، عماد الدین باقی و فعالان سیاسی باسابقه تر حزب نوپای اعتماد ملی مشغول فعالیت هستند و «شیخ» تاکنون چندین سفر انتخاباتی به استان ها نیز انجام داده است. در سوی دیگر هم میرحسین موسوی مسوولان ستاد مرکزی و ستادهای استانی خود را منصوب کرده و گفته می شود برنامه ریزی برای نخستین سفر انتخاباتی خود در روزهای 25 و 26 فروردین ماه را نیز نهایی ساخته است.
    «خوزستان» نخستین مقصد نخست وزیر دوران دفاع مقدس به شمار می رود: استانی که ناظران سیاسی را به انتظار میزان استقبال از میرحسین پس از 20 سال سکوت نشانده است. در دو هفته گذشته مهندس موسوی و مهدی کروبی به طور طبیعی دارای منتقدان و حامیانی در میان اصلاح طلبان - به ویژه حامیان خاتمی - هستند که تحلیلگران بر اساس آن، پیش بینی در خصوص گرایش به هر یک از این دو کاندیدا را دشوار می دانند. در این میان آنچه از موضع گیری های برخی فعالان سیاسی اصلاح طلب دریافت می شود این است که میرحسین با توجه به حمایت صریح خاتمی از وی و نامه نگاری های صورت گرفته میان آنها، با استقبال نسبی مواجه شده است. دیدار روز چهارم فروردین ماه اعضای شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب با مهندس موسوی و اعلام تصمیم گیری نهایی در جلسات روزهای آتی سازمان درباره کاندیدای مورد حمایت این حزب شاخص اصلاح طلب این گمانه را در محافل سیاسی تقویت ساخته که در بیانیه نزدیک به انتشار سازمان مجاهدین انقلاب، میرحسین موسوی به عنوان کاندیدای این تشکل سیاسی مورد حمایت قرار خواهد گرفت. روز گذشته دو جلسه انتخاباتی مهم دیگر نیز برگزار شد. حزب محوری مشارکت جلسه یی فوق العاده و غیررسمی تشکیل داد تا با بدنه اجرایی و فکری خود به رایزنی بپردازند. شورای سیاستگذاری ستاد 88 (جوانان حامی خاتمی) هم در حال انجام مقدمات لازم جهت رای گیری در خصوص نحوه رفتار در انتخابات، پس از انصراف خاتمی هستند. برخی منتقدان مهندس موسوی تاکید می کنند او باید به اصلاح طلب بودن خود افتخار کرده و با توجه به سکوت 20 ساله و ناشناخته بودن برای نسل جوان کشور، مواضع خود را به طور صریح تر و شفاف تری بیان کند. در عین حال ناظران سیاسی از دیدارهای نوروزی با شیخ مهدی کروبی نیز این برداشت را دارند که بخشی از پتانسیل نیروهای هوادار خاتمی، او را فردی قاطع و توانمند برای ریاست جمهوری می دانند و حتی برخی اعضای شاخص مجمع روحانیون مبارز نیز به سمت دبیرکل سابق خود گرایش بیشتری خواهند داشت. در این میان نقش احزاب دیگر مانند کارگزاران سازندگی نیز بسیار بااهمیت ارزیابی می شود. سیدمحمد خاتمی برای ایجاد فرصت «اجماع» حاضر و در شرایطی که بیش از هر زمان دیگری به پیروزی نزدیک شده بود، فرصت را در اختیار شیخ مهدی کروبی و مهندس موسوی قرار داد. نقش نخبگان سیاسی، نهادهای مدنی، صنفی و هواداران پرشمار اصلاحات در جامعه در راستای تغییر وضع موجود و کمک به ایجاد انسجام در جبهه اصلاحات در کنار اراده این دو کاندیدای شاخص، موضوعی است که تحلیلگران سیاسی از آن به عنوان برگ برنده اصلاح طلبان در انتخابات 22 خرداد یاد می کنند: جناحی که در فقدان یک رسانه فراگیر باید با اصولگرایانی به رقابت بپردازد که هنوز موضع روشنی در قبال انتخابات از خود بروز نداده اند. آرایش نهایی انتخابات به گذر از دو ایستگاه دیگر نیاز دارد: مرحله ثبت نام و بررسی صلاحیت ها. بی شک پس از آن بهتر می توان در خصوص فضای پرابهام انتخابات به اظهارنظر پرداخت.

 

قالیباف از «بهشت» به «پاستور» نمی رود

انصراف ضمنی شهردار تهران از نامزدی ریاست جمهوری

روزنامه اعتماد صفحه 1

   محمدباقر قالیباف که نزدیک به چهار سال است با رای شورای شهر دوم و سوم کلید تهران را در دست گرفته است، روز 12 فروردین خبرنگار خبرگزاری مهر را به ساختمان بهشت دعوت کرد تا خبر انصراف خود از کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری را برای انتشار به وی بسپارد. اما زمان انتشار آن را تا دیروز به تاخیر انداخت تا شاید وی همچنان امکان حضور در رقابت های انتخاباتی را بیابد.شهردار در گفت وگوی خود ضمن تشریح کامل برنامه هایش برای اداره کشور و تاکید بر این مساله که «برای اداره بهینه کشور مدل و برنامه مدون دارم» به خبرنگار مهر گفت: «بنده هیچ گاه داوطلب مقام و مسوولیت نبوده ام و همواره بر اساس وظیفه عمل کرده ام و کارنامه عملکردم نیز در پیشگاه ملت شریف ایران روشن است. لذا اگر چه برای اداره کشور و تحقق جامعه ارزشی و برخوردار یا به عبارتی زندگی برازنده ایرانیان مدل طراحی شده و برنامه مدون دارم، اما حضور در نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بر «تحلیل» و تکلیفی استوار بود که در موقعیت فعلی وجود ندارد. بنابراین با جمع بندی شرایط موجود «فعلاً» داوطلب دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیستم.» وی همین فرصت را غنیمت شمرد و به محمود احمدی نژاد و همراهانش که همواره قالیباف را به مدیریت نمایشی و تبلیغاتی اداره تهران متهم می کردند پاسخ داد: «فقط امیدوارم کسانی که در برابر تلاش شهرداری تهران برای خدمت بیشتر و بهتر به شهروندان به اتهام انتخاباتی بودن مقاومت می کردند، پاسخ خود را گرفته باشند.» با گفتن این جمله قالیباف هم از دور رقابت ها کناره گرفت تا فضا برای رقابت اصلاح طلبان با محمود احمدی نژاد فراهم شود.از زمان گرم شدن تنور انتخابات توسط اصلاح طلبان تاکنون گمانه زنی درباره نامزدهای اصولگرایان وجود داشته و هر کس از ظن خود نام نامزدی را مطرح می کرد. با توجه به سابقه رقابت محمود احمدی نژاد و محمدباقر قالیباف در انتخابات نهم و ادامه این رقابت در زیر سایه شهرداری ایران و شهرداری تهران و نیز تحرکات معطوف به انتخاباتی بودن قالیباف، احتمال نامزد شدن شهردار تهران همواره وجود داشت اما قالیباف تا زمان رسمی انصراف هرگاه در برابر این پرسش که آیا نامزد خواهید شد قرار می گرفت، پاسخ را با واژگانی نظیر «بررسی می کنم» و «در حال ارزیابی شرایط هستم» تلویحاً نظر خود را به عنوان کسی که برای کسب صندلی دورخیز کرده است بیان می کرد. مضافاً با انصراف سیدمحمد خاتمی احتمال نامزدی قالیباف قوت بیشتری گرفت اگرچه روزنامه تهران امروز، ارگان سیاسی قالیباف با عنوان بزرگ «دو روی یک سکه» از نامزدی میرحسین موسوی استقبال کرد. اشاره تیتر نخست تهران امروز به رویکردهای موسوی و احمدی نژاد بود. در شرایط کنونی پرسش این است که چرا قالیباف «فعلاً» از عرصه رقابت ها کناره گیری کرده است؟

    شهردار تهران در مصاحبه خود با خبرگزاری مهر پاسخ روشنی به این چرا نداده است. آنچه در لابه لای گفت وگو هم بیان شده، اشاره دارد به برنامه های رویایی و گاه متضاد قالیباف. اما تا زمان انتشار اطلاعات جدید از این تصمیم می توان با یادآوری «سه شنبه به یادماندنی» یکی از علل این تصمیم را به شرایطی مشابه شرایط انتخابات گذشته که نیروهای اصولگرا در سه شنبه پیش از رای گیری حمایت خود را از قالیباف به احمدی نژاد هدایت کردند، عنوان کرد. برخی که با دستگاه ذهنی و رفتار سیاسی قالیباف آشنایی دارند، ایجاد شرایطی شبیه آن سه شنبه اما پیش از شروع رقابت ها را دور از ذهن نمی دانند که قالیباف را مجاب به چشم پوشی از صندلی سرخ پاستور کرده است.
        در هر حال محمدباقر قالیباف که هنوز به 50سالگی نرسیده زودتر از دیگر رجال سیاسی ایران خود را به عنوان یک مدعی مطرح کرده است. وی با گردآوری یارانش در مسجد امام صادق (ع) تهران و نیز پیشبرد برنامه هایش در شهرداری تهران و ایجاد یک حزب سیاسی بزرگ به نام پیشرفت و عدالت می تواند خود را برای یک دوره هشت ساله ریاست جمهوری آماده کند.
    بنابراین اگر قید «فعلاً» قالیباف برای انصرافش را نادیده بگیریم، او رفت تا در سال 1392 خود را در معرض داوری مردم قرار دهد. 

 

پیام تبریک یا نوستالژی رژیم کودتایی؟!

روزنامه کیهان صفحه 2 

   به تاسی از رؤسای جمهور سابق و فعلی آمریکا، رئیس جنایتکار رژیم صهیونیستی هم فرا رسیدن نوروز را به مردم ایران تبریک گفت!
    شیمون پرز در سخنان خود مانند مقامات فریبکار آمریکایی تاریخ و فرهنگ ایران را مورد ستایش قرار داد و از اینکه با سقوط رژیم دیکتاتوری و کودتایی پهلوی روابط رژیم اشغالگر قدس و ایران تیره شده ابراز حسرت و تاسف کرد.
    این جنایتکار شریک در خون مردم مظلوم فلسطین و لبنان که هدایتگر اصلی نسل کشی اخیر در غزه بود، در میانه پیام تبریک خود ناگهان اختیارش را از دست داد و به فحاشی علیه نظام مردمی جمهوری اسلامی پرداخت و آن را فناتیک خواند. وی همچنین عقده ناگشوده سران رژیم صهیونیستی مبنی بر سرنگونی جمهوری اسلامی را بر زبان راند.
    اوباما رئیس جمهور آمریکا نیز در تبریک خود جمهوری اسلامی را به تروریسم و متمایل به ویرانگری، و تلاش برای تجهیز به بمب اتمی متهم کرده بود.

 

نامه دادستان کل کشور به وزیر اطلاعات برای کنترل ام ام اس

 روزنامه اعتماد صفحه 2

   دادستان کل کشور از وزارت اطلاعات خواست خدمات «ام ام اس» ارسال عکس و صدا از طریق موبایل، را کنترل کند. قربانعلی دری نجف آبادی در نامه یی به وزیر اطلاعات برای آنچه «پیشگیری از اخلال در اخلاق و فرهنگ عمومی و تعرض به حریم خصوصی شهروندان» خواند، از وزارت اطلاعات خواسته تدابیری برای کنترل ارسال عکس و صدا از طریق موبایل در نظر گرفته شود. نامه دادستان کل کشور در شرایطی منتشر شد که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز با تصویب آیین نامه یی استفاده از ام ام اس را برای مشترکان محدود کرد. بنابر آیین نامه وزارت ارتباطات «فعال سازی ام ام اس برای افراد زیر 18 سال مشروط به موافقت و تعهد ولی قانونی آنهاست.» همچنین طبق مصوبه این وزارتخانه مشترکی که قصد دارد از خدمات ام ام اس مانند فایل صوتی و تصویری استفاده کند موظف است مشخصات دقیق و نشانی کامل خود را ارائه دهد. در این آیین نامه تاکید شده هرگونه مزاحمت از طریق ارسال پیام بر اساس قوانین موجود قابل پیگرد خواهد بود. آیین نامه وزارت ارتباطات و نامه دادستان کل کشور به وزیر اطلاعات در شرایطی صورت پذیرفت که این دو نهاد هیچ توضیحی درباره نحوه ورود و کنترل ام ام اس ها ارائه نکردند. یکی از معدود قوانینی که در این راستا وجود دارد مصوبات کمیسیون سازمان تنظیم مقررات است که ارسال هرگونه پیام حاوی اطلاعات طبقه بندی شده، پیام هایی حاوی اطلاعاتی که موجب خدشه دار شدن امنیت ملی می شود، پیام هایی حاوی اطلاعات حریم خصوصی اشخاص حقیقی و حقوقی بدون رضایت آنها، انتشار ویروس، نرم افزارهای مخرب و پیام مستهجن و خلاف شئونات اسلامی- ایرانی را ممنوع اعلام کرده است. انتشار نامه دادستان کل کشور در این راستا و درخواست از وزارت اطلاعات برای فیلترینگ ام ام اس واکنش هایی را به دنبال داشته است. برخی تحلیلگران این شیوه برخورد را مشابه همان برخوردهایی می دانند که در دهه 60 با ویدئو صورت گرفت. از سوی دیگر برخی تحلیلگران این پرسش را مطرح می کنند که ابهام در نحوه کنترل ام ام اس ها نگرانی هایی در این باره به وجود آورده است. به گفته این تحلیلگران کنترل فایل تصویری به صورت ماشینی محقق نمی شود و برای فیلترینگ ام ام اس باید از نیروی انسانی استفاده کرد.

 

مجیدی:بعضی از سیاستمداران مثل شترمرغ ها جثه قوی دارند؛ اما مغزشان بسیار کوچک است

روزنامه جام جم صفحه 3 

   مجید مجیدی در آغاز اکران فیلم «آواز گنجشک ها» در آمریکا گفت: بعضی از سیاستمداران مثل شترمرغ ها جثه های قوی دارند؛ اما مغزشان بسیار کوچک است.
    وی درباره کاراکتر کریم در آواز گنجشک ها به خبرنگار لس آنجلس تایمز گفت: من در این فیلم با کاراکتر مردی ناب و خالص مثل آب زلال مواجه شدم و او مرا تکان داد. او کسی بود که یک ارتباط ویژه با شترمرغ ها داشت و من را جذب کرد. در حقیقت مرد به نوعی با شترمرغ ها نجوا می کرد؛ گویی می توانست با آنها صحبت کند. او با شترمرغ ها وارد کارزار می شد، به آنها می رسید و آنها را پرورش می داد که این برای من شگفت انگیز بود.
    به گزارش فارس، وی گفت: شترمرغ ها حیوانات احمقی هستند. آنها بدن های قوی، بزرگ و همچنین سرهای کوچکی دارند. به گمانم، مغز آنها باید به اندازه یک گردو یا فندق کوچک باشد. هر موقع که به شترمرغ ها نگاه می کنم، به یاد بعضی از سیاستمدارانی می افتم که بدن های بزرگ و جثه های قوی دارند؛ اما به شیوه ای رفتار می کنند که همگان درمی یابند که مغزشان بسیار کوچک است.مجیدی 49 ساله که خود در مناطق شلوغ و متراکم جنوب تهران زندگی کرده، با اشاره به گوهر موجود در ذات مردم فقیر که به تلاش و دوام آنها در مناطق سخت کمک می کند، گفت: شما می دانید که امروز با وجود همه ابزار مدرنیته و فناوری، ما به سمتی رفته ایم که شاهد افزایش فاصله ها و دور شدن انسان ها از یکدیگر هستیم؛ اما انسانیت در این مردم وجود دارد. با این دیدگاه، این شگفت انگیز نیست که آواز گنجشک ها بر بستر فقر حرکت کند و به زندگی تیماردار مهربان شترمرغ ها بپردازد که کارش را به خاطر فرار یک شترمرغ از دست داده است، ضمن این که فیلم به ما می گوید که نباید به نفی مدرنیسم پرداخت؛ چراکه به دختر کریم (رضا ناجی) قدرت شنوایی می دهد.

 

توانایی های فراتر از تصور

معرفی تلفن های همراه برتر جهان در سال 2009

روزنامه اعتماد  صفحه 10 

   یکی از پایگاه های علمی - فناوری با بررسی تلفن های همراه هوشمند در جهان و تحلیل توانایی های آنها، به معرفی پنج نمونه از پیشرفته ترین و برترین ها از میان نمونه های ارائه شده پرداخته است.
        به گزارش مهر، تولید رو به رشد تلفن همراه و گسترش باورنکردنی این فناوری در میان کشورهای جهان طی سال های اخیر چنان چشمگیر بود که رقابت برای تولید انواع پیشرفته تر را در میان شرکت های بزرگ و مشهور چند برابر کرده است. سایت خبری سی نت که عمده مطالب خود را بر این محدوده از فناوری روز متمرکز کرده است، طی تحلیلی به معرفی پنج تلفن همراه برتر و پیشرفته جهان در سال 2009 پرداخته است که در میان کاربران از محبوبیت بالایی برخوردارند.
        اپل 3G
    شرکت اپل این محصول تمام لمسی را در تلفیقی جدید از تلفن همراه و سیستم پخش دیجیتال ارائه کرده است که در زمینه پخش موسیقی و ویدئو عنوان بهترین تلفن همراه را به خود اختصاص داده است. این تلفن در کنار ارائه وضوح زیاد کیفیت، در پخش فایل های صوتی و تصویری به شبکه پر سرعت 3G و ای میل مجهز است. از معایبی که درباره این محصول اعلام شده است عمر کم باتری و بروز برخی اختلال ها در استفاده از شبکه 3G و ای میل است. ابعاد آیفون 3G نسبت به ابعاد سابق این تلفن ثابت باقی مانده و در رنگ های مشکی یا سفید و با گنجایش های هشت و 16 گیگا بایت در دسترس کاربران قرار گرفته است. عواملی که این محصول را نسبت به نمونه های قبلی متفاوت ساخته است، سرعت بالای 3G، حساسیت بالای سیستم جی پی اس، مجهز بودن به نرم افزار مایکروسافت اکس چنج و امکان نصب مستقیم برنامه ها و نرم افزارها روی این تلفن همراه است.
        HTC Touch Diamond
    این تلفن همراه از طراحی یکپارچه و موثری برخوردار است و به سیستم عامل ویندوز موبایل 1/6 مجهز است. سیستم های وای فای، بلوتوث و جی پی اس نیز از جمله سیستم هایی است که در این تلفن ها قرار داده شده اند. برنامه های مورد نیاز این تلفن تحت پوشش مایکروسافت است و صفحه کلید مجازی موجود در این تلفن یکی از نقاط ضعف آن به شمار می رود زیرا به دلیل گرافیکی بودن این صفحه گاهی اختلال ها و مشکلاتی در استفاده از آن به وجود می آید.
    نمایشگر این گوشی قابلیت نمایش 262 هزار رنگ را دارد و وضوح تصویر آن 640 در 480 است. دوربین پنج مگا پیکسلی و 50 درصد افزایش عمر مفید باتری لیتیومی از مزایای قابل توجه Diamond به شمار می رود. سیستم لمسی نمایشگر بسیار قدرتمند است و تمامی گزینه های عملیاتی موجود در گوشی روی نواری در کنار نمایشگر قرار گرفته است.
       LG Dare
    یکی از محصولات قدرتمند شرکت LG است که دوربین قدرتمند آن با وجود 2/3 مگا پیکسل وضوح تصویر در میان بهترین دوربین های عکاسی تلفن های همراه هوشمند قرار دارد. این گوشی تمام لمسی است و از دیگر فناوری های مفید در آن می توان به نرم افزار مکان یاب VZ اشاره کرد که با اتصال قوی به سیستم جی پی اس توانایی جست وجوی سریع را به کاربر ارائه می کند.
    با این حال به دلیل تمام لمسی بودن گوشی، یکی از بزرگ ترین معایبی که به آن وارد شده است کم بودن حساسیت صفحه لمسی آن است که گاهی کاربر را برای گرفتن شماره یا ارسال پیام دچار مشکل می کند. پخش موسیقی از دیگر قسمت های برتر این تلفن به شمار می رود. این گوشی گاهی با آیفون 3G مقایسه می شود و برخی توانایی های آن را در سطح آیفون می دانند اما مجهز نبودن به سیستم وای فای امری است که فاصله قابل توجهی را میان این دو محصول ایجاد کرده است.
    بلک بری بولد
    این تلفن همراه یکی از پر وضوح ترین نمایشگرها را در میان تلفن های همراه هوشمند به خود اختصاص داده و در عین حال به سیستم های وای فای، جی پی اس، بلوتوث و صفحه کلید در کنار صفحه لمسی مجهز است. تنها موردی که می تواند استفاده از این محصول را محدود کند قیمت بالاو بزرگ بودن ابعاد گوشی است.
    توانایی های نوشتاری و پخش فایل های صوتی و تصویری بلک بری را نسبت به دیگر تلفن های همراه در جایگاهی بالاتر قرار داده است. دوربین دو مگاپیکسلی، صفحه حساس به نور و حافظه داخلی یک گیگا بایتی از دیگر خصوصیات این گوشی هوشمند به شمار می رود.
        Samsung Memoir
    اولین گوشی تلفن همراه جهان با دوربینی هشت مگاپیکسلی است که در ثبت تصویر و فیلمبرداری عملکردی باور نکردنی دارد. سیستم عامل این تلفن هوشمند سیمبین 60 و باتری لیتیومی آن از کارایی و طول عمر زیادی برخوردار است. فناوری صوتی سه بعدی یکی از مواردی است که این گوشی را جدا از دوربین خاص در گروه تکنولوژی های برتر جهان قرار داده است.
    همچنین این محصول به چاپگر، خروجی تلویزیون، مرورگر HTML و جی پی اس مجهز است و حافظه داخلی آن هشت گیگا بایتی به اضافه پشتیبانی از کارت حافظه خارجی 16 گیگا بایتی خواهد بود.

 

 

شنبه ۱٥ فروردین ۱۳۸۸

 

پیام نوروزی اوباما به مردم و رهبران ایران

روزنامه آفتاب یزد صفحه 11

 باراک اوباما در اولین نوروزی که در کاخ سفید مستقر شد پیامی سه و نیم دقیقه ای به مردم و رهبران ایران فرستاد و خواستار ایجاد رابطه ای متفاوت میان دو کشور شد. متن کامل پیام اوباما که پنجشنبه شب 29 اسفند87 به وقت تهران صادر شده، به شرح زیر است : امروز می خواهم بهترین آرزوهای خود را به همه کسانی که نوروز را در سرتاسر جهان جشن می گیرند تقدیم کنم. این جشن، هم یک آیین باستانی و هم زمانی برای بازآفرینی است و امیدوارم که شما از این فرصت برای بودن در جمع دوستان و خانواده استفاده کنید. من به ویژه می خواهم به طور مستقیم با مردم و رهبران جمهوری اسلامی ایران صحبت کنم. نوروز تنها بخشی از فرهنگ نام آور شماست. هنر، موسیقی، ادبیات و نوآوری شما جهان را به جامعه ای زیباتر و بهتر تبدیل کرده است. اینجا، در ایالات متحده، دنیای خود ما هم در پرتو سهمی که آمریکاییان ایرانی تبار ادا کرده اند پربارتر شده است. ما از تمدن بزرگ شما آگاهیم. دستاوردهای شما احترام ایالات متحده و جهان را برانگیخته است. ولی برای مدتی نزدیک به سه دهه روابط میان دو کشور تیره بوده است. جشن، یادآوری برای نقاط مشترک بشریت است که همه ما را به هم پیوند می دهد. از بسیاری جهات شما نیزمانند ما سال نو خود را همانگونه برگزار می کنید که ما جشن می گیریم. با جمع شدن با دوستان و افراد خانواده، تبادل هدایا و داستانها و نگاه به آینده، با احساس تازه ای از امیدواری. در بطن این جشن ها، نویدی برای یک روز بهتر، امیدی برای امنیت برای فرزندان ما نهفته است. اینها برای پیشرفت جوامع ما و آشتی میان ملتها و خانواده های ما امیدواری های مشترکند. اینها رویاهای مشترکند. من میل دارم به روشنی با رهبران ایران سخن بگویم. پس این فصلی برای آغازی نو است. ما اختلافاتی جدی داریم که با گذشت زمان بر آنها افزوده شده است. دولت من اکنون به دیپلماسی متعهد است که طیف کاملی از مسائلی را که پیش روی ماست مورد بررسی قرار می دهد و در صدد ایجاد یک پیوند سازنده میان ایالات متحده، ایران و جامعه جهانی است. این فرآیند با تهدید به پیش نمی رود. به جای آن ما خواستار برقراری ارتباطی صادقانه و مبتنی بر احترام متقابل هستیم. شما نیز در برابر خود گزینه ای دارید. ایالات متحده مایل است که جمهوری اسلامی ایران بر جایگاه راستین خود در جامعه بین الملل قرار بگیرد. شما دارای چنین حقی هستید اما این حق با مسئولیت های واقعی همراه است و به این جایگاه نه از راه ترور یا به کمک جنگ افزار، بلکه از طریق اقدامات مسالمتآمیز که نشان دهنده و معیار سنجش این بزرگی حقیقی ملت و تمدن ایران است می توان دست یافت. بزرگی، توانایی برای ویران کردن نیست، نشان دادن توانایی شما برای ساختن و آفریدن است. بنابراین به مناسبت فرارسیدن سال نوی شما، مایلم شما؛ مردم و رهبران ایران بدانید که ما در جستجوی چگونه آینده ای هستیم. این آینده ای است تجدید شده میان مردم ما و فرصت های بزرگتری برای همکاری و تجارت. این آینده ای است که در آن اختلافات دیرین برطرف شده اند، آینده ای که در آن، شما و همه همسایه هایتان و در بعد وسیع تر جهان؛ می توانیم در صلح و امنیت بهتری زندگی کنیم. من می دانم که این منظور به آسانی تحقق پذیر نیست. کسانی هستند که اصرار دارند ما را بر اساس اختلافاتی که داریم معرفی کنند. اما شایسته است کلماتی را که سعدی سالیانی پیش سروده به یاد آوریم : " بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند. " فرارسیدن یک فصل نو، این انسانیت گرانبها را که همه ما در آن مشترکیم یک بار دیگر به ما یادآوری می کند که به روح متعالی توسل جسته و آغازی دوباره را بجوییم. هر روزتان نوروز، نوروزتان پیروز. متشکرم، عید شما مبارک.

  پاسخ جوانفکر به تبریک اوباما

   روزنامه لس آنجلس تایمز در روز سه شنبه 11 فروردین (31 مارس) مقاله ای از علی اکبر جوانفکر مشاور مطبوعاتی رئیس جمهور ایران منتشر کرده و آن را پاسخی به پیام نوروزی باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به مردم و دولت ایران دانسته است. جوانفکر در این مقاله نوشته است که جرج بوش رئیس جمهور سابق آمریکا اصلی ترین عامل در گسترش نفرت جهانی نسبت به ایالات متحده آمریکا محسوب می شده، اما باید او را صادق ترین رئیس جمهور آمریکا نیز در نظر گرفت، چرا که رفتار او مطابق با گفته هایش بود و همان کاری را که می گفت انجام می داد. او در ادامه می نویسد که حزب دموکرات آمریکا در طول تاریخ صداقت کمتری از حزب جمهوریخواه داشته است، ولی امید می رود که آقای اوباما با تغییر این روند رئیس جمهوری صادق و روراست باشد. جوانفکر از این که رئیس جمهور آمریکا برای گفتگو با مقامات ایرانی اعلام آمادگی کرده ابراز خشنودی کرده است اما یادآور شده که آمریکا از زمان مشارکت در کودتا علیه دولت محمد مصدق نخست وزیر فقید ایران، در امور داخلی آن کشور مداخله می کرده است. او به عنوان نمونه از حمایت آمریکا از حکومت "مستبد" محمد رضا پهلوی، حمایت از عناصر "ضد انقلاب"، توقیف دارایی ها و تحریم گسترده اقتصادی ایران، حمایت از حکومت صدام حسین در طول جنگ علیه ایران و سرنگون کردن یک هواپیمای مسافربری ایرانی توسط آمریکایی ها نام برده است. مشاور مطبوعاتی رئیس جمهور ایران همچنین نوشته است که آمریکا در طول سه دهه گذشته تهدید به براندازی دولت ایران کرده و در راه پیشرفت های علمی و فنی ایران مانع تراشی کرده است. وی می گوید آقای اوباما در پیام نوروزی خود از یک سو گفته آماده است تا ایران جایگاه واقعی خود را در جامعه بین المللی بیابد و بر سهم ایران در پیشبرد تمدن، فرهنگ، هنر، ادبیات و نوآوری تاکید کرده، اما از سوی دیگر ایران را به تروریسم و تلاش برای دستیابی به سلاح های کشتار جمعی متهم می کند. این دو موضع، به گفته آقای جوانفکر، با هم سازگار نیستند. جوانفکر در پایان مقاله خود نوشته، رئیس جمهور آمریکا سیاست "تغییر" را سرلوحه کار خود قرار داده و مردم آمریکا هم با روی باز از تغییر استقبال کرده اند. اما آمریکا برای تغییر چهره خود در جهان باید روش خود را تغییر دهد.

 

عاقبت گرگ زاده گرگ شود

روزنامه کیهان  صفحه 2

    اظهارات باراک اوباما به بهانه آغاز سال جدید ایران تکرار مواضع پرخاشگرانه و اتهام افکنانه دولت بوش بود.
    رئیس جمهور جدید آمریکا در این اظهارات مانند پیام های بوش ابتدا در اظهاراتی شاعرانه و مبهم تمدن ایران و هنر و ادبیات آن را ستود و مدعی شد دولتش به دیپلماسی معتقد است و تمایل به پیوند سازنده با ایران دارد اما بلافاصله ایران را متهم به مسئولیت نشناسی، حمایت از ترور و تلاش برای افزایش جنگ افزارها کرد و مدعی شد جمهوری اسلامی دنبال ویران کردن - از طریق دستیابی به سلاح اتمی- است.
    این ادعاها در حالی مطرح می شود که ساخت و بکارگیری تجهیزات کشتارجمعی و همچنین جنگ افروزی ها و ترورهای وحشیانه بی شمار در کارنامه حکومت آمریکا به ثبت رسیده است. اوباما در پیام خود همچنین از سعدی و شعر وی (بنی آدم اعضای یکدیگرند...) یاد کرد بی آن که توضیح دهد چرا در کنار قاتلان ملت های مظلوم در خاورمیانه ایستاده است. وی هیچ سخنی حاکی از دست کشیدن از سیاست های خصمانه دولت های پیشین نظیر انسداد دارایی های ملت ایران، اعمال تحریم های ظالمانه، ممانعت از پیشرفت های علمی و تکنولوژیک ایران و... بر زبان نیاورد.
    به نظر می رسد اوباما در معرفی خود و منویاتش، به جای استناد به شعر «بنی آدم اعضای یکدیگرند» خوب بود به گلستان سعدی و ماجرای «عاقبت گرگ زاده گرگ شود» استناد می جست که همخوانی بیشتری با هیئت حاکمه اصلی آمریکا و تربیت شدگان آن داشت.

 

دیدار در لاهه اصرار آمریکا انکار ایران

روزنامه آفتاب یزد صفحه 1 

   پس از چند هفته گمانه زنی در خصوص حضور ایران در کنفرانس لاهه برای کمک به بازسازی افغانستان و نحوه تعامل ایران و آمریکا در این کنفرانس بالاخره نشست همسایگان افغانستان و کشورهای موثر در تحولات آن، روز 11 فروردین (31 مارس) در لاهه هلند آغاز شد. هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا ساعاتی قبل از حضور در لاهه، وجود هرگونه برنامه برای دیدار با مقامات ایرانی در این اجلاس را منتفی دانست. مقام های ایرانی هم که حضور کشورمان در کنفرانس لاهه را به صورت دیر هنگام اعلام کردند اظهارنظرهای مشابهی در خصوص عدم برنامه ریزی برای دیدار با هیئت آمریکایی ارائه نمودند. اما در پایان نخستین روز برگزاری این اجلاس به صورت ناگهانی، بسیاری از رسانه های غربی و عربی، اظهارات هیلاری کلینتون را منتشر نمودند که در آن بر دیدار برنامه ریزی نشده ریچارد هالبروک با مهدی آخوندزاده تاکید شده بود. رسانه های مختلف مدت این دیدار را حدود 30 دقیقه اعلام کردند و برخی از آنها به نقل از مقامات آمریکایی مدعی شدند که هالبروک - نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان - در دیدار با مهدی آخوندزاده - معاون وزیر خارجه و رئیس هیئت نمایندگی ایران در کنفرانس لاهه - نامه ای هم به طرف ایرانی تسلیم نموده که محتوای آن، مربوط به رابرت لوینسون مامور سابق اف بی آی می باشد. آمریکایی ها از دو سال پیش تاکنون چند بار اعلام کرده اند که لوینسون در سفر به کیش ناپدید شده است. وزارت خارجه کشورمان یک روز پس از انتشار خبر دیدار مقام های ایرانی و آمریکایی در لاهه آن را تکذیب کرد. به گزارش ایلنا، حسن قشقاوی سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: هیچ گونه مذاکره رسمی، غیررسمی، تشریفاتی یا غیرتشریفاتی میان نمایندگان ایران و آمریکا در اجلاس لاهه درباره افغانستان صورت نگرفته است. وی افزود: همانطورکه آخوند زاده معاون وزیر امور خارجه در لاهه اعلام کرد، خبر مذاکره آمریکا و ایران کذب است و چنین دیداری تکذیب می شود. سفارت ایران در هلند نیز اعلام کرده است هیئت ایرانی هیچ گونه دستورالعملی برای مذاکره با هیئت آمریکایی نداشته و "هیچ مذاکره ای" صورت نگرفته است. مهدی آخوندزاده به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: »از همان اول هم بنای مذاکره با هیئت آمریکایی وجود نداشت و اینکه آمریکایی ها به هر علتی این مسئله را مطرح می کنند، نشان می دهد که آنها به دنبال بهره برداری خاصی از این کنفرانس هستند.« از سوی دیگر، در پی رد سخنان هیلاری کلینتون درباره ملاقات دیپلمات های ارشد آمریکا و ایران توسط مقام های ایرانی، وزارت امورخارجه آمریکا این دیدار را در حد یک دست دادن و احوال پرسی توصیف کرده است. به گزارش بی بی سی، یکی از سخنگویان وزارت امورخارجه آمریکا همچنین در واکنش به تکذیب سخنان کلینتون درباره دیدار ریچارد هالبروک نماینده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان و پاکستان و مهدی آخوندزاده معاون وزیر خارجه ایران در حاشیه کنفرانس افغانستان در لاهه، بر انتقال پیام آمریکا درباره سرنوشت سه شهروند این کشور به مقام های ایرانی تاکید کرد. گوردون دوگود از سخنگویان وزارت امورخارجه آمریکا، در واکنش به سخنان حسن قشقاوی همتای ایرانی خود که ملاقات ریچارد هالبروک و مهدی آخوندزاده را رد کرده بود، این دیدار را دیداری کوتاه در حاشیه اجلاس افغانستان در لاهه توصیف کرد. دوگود گفت: "دست دادن کوتاهی انجام شده است. به عبارتی یک دیدار، یا به عبارت دیگر دیداری در حاشیه کنفرانس. اشاره به این دیدار به عنوان یک دیدار مفصل یا طولانی اشتباه است. این دیدار برای هالبروک در حد یک احوال پرسی بود. بنابراین یک ملاقات نبوده است. " دوگود همچنین در پاسخ به سوالی درباره تکذیب تحویل یک نامه به وسیله هالبروک به آخوندزاده از سوی ایران گفت: مقام آمریکایی هنگام مواجهه با طرف ایرانی، پیام کشورش را درباره وضعیت سه شهروند خود منتقل کرده است. کلینتون در سخنانی در هلند گفته بود هالبروک نامه ای را درباره وضعیت سه تبعه آمریکا به آخوند زاده تحویل داده است. گوردون دوگود بدون تایید یا رد سخنان همتای ایرانی خود، این جمله را تکرار کرد که »پیامی درباره وضعیت رابرت لوینسون که حدود 2 سال پیش در جزیره کیش ناپدید شد و دو شهروند دیگر آمریکایی که در ایران زندانی هستند، به طرف ایرانی منتقل شده است.« وزیر توسعه هلند هم تاکید کرده است که ملاقات مقام های ایران و آمریکا در جریان ضیافت ناهار اجلاس لاهه صورت گرفته است. رسانه های غربی هفته پیش گزارش داده بودند که در حاشیه کنفرانس افغانستان در مسکو نیز دیداری میان هیئت های ایران و آمریکا صورت گرفته است که توسط ایران تکذیب شد